• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

šverc-komerc

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Imam rodbinu u Celju i bio sam prošle godine tamo na tržnici i nisam primjetio da je situacija nešto bolja nego kod nas. Švercera ima, puno. Broj švercera je i porasto nakon ulaska u EU jer nema granice. Kombi se nakrca robom u Padovi ili Veroni i šibaj doma na tržnicu prodavat povrće "iz okolice Kopra". Rođak je i radio na tržnici tako da zna šta govori. Kaže da su najveći šverceri "jadne bakice koje jedva spajaju kraj sa krajem" koje prodavaju jaja sa farme kao domaća. Jedino što se promjenilo sa ulaskom u Eu jest to da na tržnici inspekcija uzima uzorke povrća i nosi na testiranje.
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
ako ti tako kažeš onda je tako. Ja sam bil samo jednom u Ljubljani na tržnici i bilo je puno BIO proizvodnje. Možda je u Ljubljani malo bolje nego u Celju, a možda i nije. Istina je da se još lakše dojde do robe iz inozemstva i istina je da se vrši bolja kontrola nad kvalitetom a za ostalo nisam siguran. Oni koji to rade, rade valjda na veliko, ja poznajem sve ove manje i svi imaju svoju robu.
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Aha kužim.
Meni je tržnica u Karlovcu blizo i stvarno ima svega i svačega. Neznam kako je tamo uređeno.
Imaš različitih kategorija.
Prvi kupuju na zelenoj tržnici i prodaju u Karlovcu ali uredno kažu da nije njihova roba.
Drugi isto kupuje na zelenoj tržnici i na sve napiše da je domaće, njegova proizvodnja a živi u stanu :roll:
Treći imaju nešto plastenika doma pa proizvodi da može govoriti da je njegovo. Kad nestane određene robe ode na zelenu tržnicu pa dokupi i opet prodaje pod domaće.
Četvrti imaju svoju robu i prodaju ju dok je ima. Kad nema nisu na placu, najpošteniji što se tiče trgovine

I sad dolazimo na posebnu kategoriju, "bakice sa sela" šverc-komerc par excellence :finga: Kako sam radio u trgovačkom centru koji je odmah do gradske tržnice lijepo se to vidi.
Dođe bakica petkom u kupovinu i kupi graha, mrkve i ostale stvari (još pita jel ima kakve robe na sniženju). Kod kuće to lijepo stavi u svoje vrečice, često si odmah u trgovini grah i slične stvari izvaže po kilu da ne mora doma. I lagano subotom se ide na plac, ali što je najbolje ljudi to popuše i plačaju takve stvari skuplje jer je kao domaće :rolfer:
Ista stvar sa jajima. Jaja na akciji, kupi se, doma se obriše kod na ljuski i subotom se prodaje po duploj i čak višoj cijeni. Čak kupuju jaja različitih razreda pa ih miješaju da ne budu ista :lol:
 
Posljednje uređivanje:

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
pa da, tako je i logično. ali nikada baš nisam razmišljal o tome pa onda ni neznam točno. a to mi je pričala i teta da su bile neke stvari u Kauflandu recimo jeftinije nego na placu. ja kupujem tamo gdje je jeftinije, tako da mi ništa ne znači kaj netko kaže da je domače.
čiko čime se ti baviš? živiš u Ka?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Imaš različitih kategorija.
Prvi kupuju na zelenoj tržnici i prodaju u Karlovcu ali uredno kažu da nije njihova roba.
Drugi isto kupuje na zelenoj tržnici i na sve napiše da je domaće, njegova proizvodnja a živi u stanu :roll:
Treći imaju nešto plastenika doma pa proizvodi da može govoriti da je njegovo. Kad nestane određene robe ode na zelenu tržnicu pa dokupi i opet prodaje pod domaće.

I sad dolazimo na posebnu kategoriju, "bakice sa sela" šverc-komerc par excellence :finga: Kako sam radio u trgovačkom centru koji je odmah do gradske tržnice lijepo se to vidi.
Dođe bakica petkom u kupovinu i kupi graha, mrkve i ostale stvari (još pita jel ima kakve robe na sniženju). Kod kuće to lijepo stavi u svoje vrečice, često si odmah u trgovini grah i slične stvari izvaže po kilu da ne mora doma. I lagano subotom se ide na plac, ali što je najbolje ljudi to popuše i plačaju takve stvari skuplje jer je kao domaće :rolfer:
Ista stvar sa jajima. Jaja na akciji, kupi se, doma se obriše kod na ljuski i subotom se prodaje po duploj i čak višoj cijeni. Čak kupuju jaja različitih razreda pa ih miješaju da ne budu ista :lol:


DA!
potpisujem sve što si napisao, živa istina...
za to vrijeme naše preplaćene inspektorke lakiraju noktiće i piju kavice...pa onda trk na proizvođače, jer u gradu veličine Karlovca se već svi poznamo, kaj bi se diralo u ljude koji nemogu dokazat svoju proizvodnju kad su u trećem koljenu rodbina ili kumovi ili samo vikendom dolaze kod švercera po svoje vrećice (naravno, za nula kuna)...
pred dvije godine sam osobno bio svjedok kad je muž jedne visoko cijenjene inspektorke došao po cijelu šunku i pripadajući orkestar za Uskrs...
mesar nosi na štand, štandar nosi u svoj kombi, a ovaj slučajno uparkira do kombija...a ja sjedim u birtiji i zbrajam...hehehe....
a sad kad vidim da u sloveniji nije uveden red, čemu uopće dizati prašinu, možda se bolje ostavit proizvodnje pa krenut u trgovce (čitaj švercere)
:finga:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Aha kužim.
Meni je tržnica u Karlovcu blizo i stvarno ima svega i svačega. Neznam kako je tamo uređeno. Kod nas recimo u Črnomlju, koji je malo manji grad od Karlovca imaš jednog lika koji prodaje suhu robu, imaš jednoga domačina koji prodaje jabuke, jednog koji proizvodi sviječe i lampinjone i nešto sitnih paradajzera. Ali mi od njih nismo još nikad kupovali jer večinu stvari radimo doma a i puno je skuplje od Karlovca. Ali njih poznajemo i znamo da je to njihov proizvod, tako da i nema zamjerke na višu cijenu. A u Karlovcu je tako..neznaš ljude a i baš ne kupujemo nešto tamo. Mama kupuje stabljike paradajza za sadit i koji puta kupimo kakvu bananu i to je više manje sve.
Mislim da kod nas nema uopče nekih stranaca po tržnicama i da je sve domače. Razlika je jedino što jedni imaju BIO uzgoj a neki ne. A ako imaš BIO uzgoju, imaš i certifikat na kojem se vidi tko si i kaj si.
A to kaj si pričal da ima podmičivanja, to mi je jasno. Kod nas bi več tu bili eliminirani. Zapazil sam da se kod vas puno da napravit po nelegalnim putem. Toga kod nas nema toliko, a bit če još i manje.
Pozdrav peteracing!
Budući se bavim proizvodnjom presadnica,a spominjao si da ih kupuješ u Karlovcu na tržnici,kao i dosta ljudi iz Slovenije i svi se žale da su tamo kod vas flanci skupi...
E,sad mene zanima zašto je to tako?...odnosno jel još uvijek imate na tržnicama ove načupane flance za kupit ili su svi iz kontejnerskog uzgoja,odnosno u čašama...ili je to jednostavno zato kaj nemate Varaždince na tržnicama...naj se nitko ne uvrijedi tko je iz tih krajeva...
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
Zašto su kod nas skupi? Nemam ni pojma kakva je cijena kod nas, jer nam je Karlovac najbliži od bilo kojeg večeg grada u Sloveniji i jednostavno onda kupujemo u Karlovcu. A kod vas su flanci vjerojatno jeftiniji, kao i kruh i još neke stvari. Zašto? Možda i zato jer je kod nas toga manje i onda može netko recimo u Ljubljani staviti višu cijenu, jer neče nikomu na pamet pasti da ode u Karlovac i kupi po normalnoj cijeni
:roll::)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E ovo su šverceri i damperi cijena :) Pa se ti nosi sa ovim :)

MOSKVA - Promet heroina iz Srednje Azije „ubija“ rusku poljoprivredu, izjavio je na konferenciji za štampu u Moskvi direktor Federalne službe Rusije za kontrolu narkotika Viktor Ivanov.

Po njegovim rečima, prokriće za prevoznike narkotika često je transport voća i povrća.

Samo iz država Srednje Azije u Rusiju svake godine uveze se do 6 miliona tona voća i povrća. To je ogromna količina vozila nosivosti obično oko 20 tona.
Ako se u kamion od 20 tona sakrije kilogram heroina, cena narkotika mnogo će premašiti cenu 20 tona poljoprivrednih proizvoda u kamionu, i cenu samog kamiona, rekao je šef Federalne službe za kontrolu narkotika.

Oni koji iza toga stoje počinju da spuštaju cene na ruskom tržištu kako bi brže prodali svoje proizvode i što pre vratili kamion. Takva situacija nanosi ogromne štete ruskim poljoprivrednicima, rekao je Ivanov.
 
S

salel

Guest
E ovo su šverceri i damperi cijena :) Pa se ti nosi sa ovim :)

MOSKVA - Promet heroina iz Srednje Azije „ubija“ rusku poljoprivredu, izjavio je na konferenciji za štampu u Moskvi direktor Federalne službe Rusije za kontrolu narkotika Viktor Ivanov.

Po njegovim rečima, prokriće za prevoznike narkotika često je transport voća i povrća.

Samo iz država Srednje Azije u Rusiju svake godine uveze se do 6 miliona tona voća i povrća. To je ogromna količina vozila nosivosti obično oko 20 tona.
Ako se u kamion od 20 tona sakrije kilogram heroina, cena narkotika mnogo će premašiti cenu 20 tona poljoprivrednih proizvoda u kamionu, i cenu samog kamiona, rekao je šef Federalne službe za kontrolu narkotika.

Oni koji iza toga stoje počinju da spuštaju cene na ruskom tržištu kako bi brže prodali svoje proizvode i što pre vratili kamion. Takva situacija nanosi ogromne štete ruskim poljoprivrednicima, rekao je Ivanov.
Nije ni kod nas ništa bolje.Ista stvar se radi.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pitanje za forumaše
Ovako ako ja sam proizvodim i prodajem na kućnom pragu svoj proizvod ali doslovno na pragu jer štand-drveni(sada) je na ulazu u dvorište.
-jer moram imati otvoren obrt u poljoprivredi
-imati tablu OPg-a na kuči
-prijavu
-sanitarnu knjižicu
:scratch:confused::supris:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
nemoj napisati da prodaješ, nemoj napisati cijenu i nećeš trebati niš od gore navedenog...a gospon il gđa inspektor će morati imati sudski nalog da uđe na tvoju nekretninu
;)
a ako oš po zakonu onda bi popis trebalo ažurirati po još barem 4 stavke...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
A tko ti može doći u tvoje dvorište od inspektora,naime lane su mi u berbi bio drž.inspektorat za rad, ali nisu ulazili u voćnjak Tornjaci nisu im dali ni blizu.
Poljoprivedni i sanitarni ima pravo uči u posjed,poljoprivednu površinu,tako je po zakonu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
A tko ti može doći u tvoje dvorište od inspektora,naime lane su mi u berbi bio drž.inspektorat za rad, ali nisu ulazili u voćnjak Tornjaci nisu im dali ni blizu.
Poljoprivedni i sanitarni ima pravo uči u posjed,poljoprivednu površinu,tako je po zakonu.

samo ako je ta površina i posjed upisan u Upisnik poljoprivrednih proizvođača, tj. ako je parcela unesena u Arkod...inače nix brale u moju kukuruzu...
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Pitanje za forumaše
Ovako ako ja sam proizvodim i prodajem na kućnom pragu svoj proizvod ali doslovno na pragu jer štand-drveni(sada) je na ulazu u dvorište.
-jer moram imati otvoren obrt u poljoprivredi
-imati tablu OPg-a na kuči
-prijavu
-sanitarnu knjižicu
:scratch:confused::supris:
Ovako su meni rekli kad sam se raspitivao ,da bi prodavao svoje proizvode na štandu ispred kuće moram imati otvoren opg ,moram biti upisan u upisnik trgovaca voćem i povrćem,moram u upćini tražiti u zakup javnu površinu na koju ću postaviti štand(bez obzira što je to moj kolni ulaz),onda u županiji zatražiti da mi izađe komisija da utvrdi minimalne tehničke uvjete(da roba nije u prašini ,na suncu ,da ima tabla sa imenom opg-a,da ima kanta za smeće ...),sve sam to napravio i dobio rješenje da mogu prodavati na svom ulazu,i opet strahujem svaki dan da neće doći kakva inspekcija i za neku glupost oderati kaznu
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ma razlika od županije do županije,samo sam htio pitati otvoren opg u PDV-u,obrt,d.o.o ili bez Pdv-a?
Nije mi jasno da 100-tinjak divljih štandova s suncobranima-nastrešicama od najlona prodaju lubenice nisu upisani u upisnike,niti su proizvođači,i nikome ništa.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Mozes je i sam ispisati, komad kartona, daska...

O. P. G. Marko Marković
ul. Sušne godine 102
Bjelovar
oib 234567xxxxx

Umjesto oib mozes napisat bro poljopr gospodarstva.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ovako su meni rekli kad sam se raspitivao ,da bi prodavao svoje proizvode na štandu ispred kuće moram imati otvoren opg ,moram biti upisan u upisnik trgovaca voćem i povrćem,moram u upćini tražiti u zakup javnu površinu na koju ću postaviti štand(bez obzira što je to moj kolni ulaz),onda u županiji zatražiti da mi izađe komisija da utvrdi minimalne tehničke uvjete(da roba nije u prašini ,na suncu ,da ima tabla sa imenom opg-a,da ima kanta za smeće ...),sve sam to napravio i dobio rješenje da mogu prodavati na svom ulazu,i opet strahujem svaki dan da neće doći kakva inspekcija i za neku glupost oderati kaznu
i to je to,nema dalje. barem za sada. i nemoj zaboraviti da prodavati na tom štandu smije samo nositelj i članovi OPG-a,nitko drugi. jedino što mislim da tabla mora biti i na kući i na štandu,ali nisam siguran,jer ako imaš OPG onda se to mora vidjeti na ulaz u imanje,a štand nemora biti kod kuće,može biti i par sto metara dalje pa da se zna čiji je.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
a npr, koja su pravila, ako ćeš svoje proizvode natovariti u prikolicu, otići u centar drugog sela i prodavati ih, npr. na parkingu????
 

Najnoviji postovi

Na vrh