• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Forumaši kak da pospješim tjeranje kod krmača? imam dvije koje sam odbio od odojaka i uopče se ne tjeraju več mjesec i pol kaj da radim?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,687
Malo im smanjiš hranu i probaj pustiti ako imaš gdje da se šeću, a uz to kako ti je gore rečeno premjesti na drugo mjesto, a to ponavljaj svakih par dana.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ova moja koju je trebalo cjepiti ide van na ispašu svaki dan sa drugim krmačama, u boksu je do nerasta, dobila vitamine i očiščena od parazita al nije pomoglo. Tek nakon što je dobila hormone se tjerala.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Dali ko zna ,prilikom vađenja krvi krmače ili drugih životinja ,dali je po zakonu i pravilima struke vlasnik obavezan držati životinju ili je to sve posao veterinara?Pitam čisto informativno jer neki si umišljaju da mu ju buš del na stol v kuhinji...
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Kod mene dok su vadili krv, došla dva vet tehničara i doktor i sami sve odradili, nisu nikakovu pomoć tražili.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
A ovi moji se plaše...je pa vaša je dajte vi nju smirite i svežite,a ko bu mi?Mi vadimo...A samo ih i oni splaše s svojim vađenjem,i uletavanjem med njih ...Navodno da se i to bu uskoro ukinulo.Ljudi su tu zvali veterinara da osjemeni kravu ,i svezali ju jer je stalno vani..dok je došel onda se splašil i počel z papirom kravi mahati pred glavom..pitali ga kaj čeka i da treba stati z druge strane krave ,jer su bili ljuti,,,rekao je da mora testirati kravu na agresivnost da mu je sumnjiva.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
770
Forumaši kak da pospješim tjeranje kod krmača? imam dvije koje sam odbio od odojaka i uopče se ne tjeraju več mjesec i pol kaj da radim?

Kod mene je upalilo kad su osjetile bicka, u roku 3 dana je pocelo tjeranje. Nazovi Baceka nek ti dopelja bicka da se prosece po stali kad je negdje blizu tebe. Vjerujem da bu upalilo jer kod mene je vec par puta bilo uspjesno.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
U veterinarskoj stanici u križevcima, i moje se većina tjeraju 3-4 dana po odbiću, al neke neću i neću, a dobivala kostovit i očiščena od parazita.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Samo se vi igrajte i pikajte hormone napamet. Da je to tako jednostavno, svaka bi baba nosila bijelu kutu. Vaša sreća pa imate malo krmača.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Krmača prije 3 dana oprasila jedno prase više nego što ima sisa. Za sada se snalaze i u dobrom su stanju.
Kako bih mogao za par dana nekoliko prasaca izdvojiti i posebno hraniti jer će uništiti krmaču?
Hvala
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,737
Zašto bi odvajao praščiće ? Ako je krmača u boksu daj im mlječni predstarter i krmači napravi smjesu za mlječnost. Ili ako ide van krmača dok je ona vani njima daj hrane i ako su gladni budu jeli. Barem toga danas ima od raznih proizvođača superkoncentrata
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Krmača je u boksu, a prostor za prasce je odvojen tako da im se može posebno dati hrana.
Radi se o svinji mangulici koja ima 10 sisa a oprasila je 11 prasaca. Inače one prase 4 - 6 prasaca pa se bojim kako će ih odhraniti jer dosta omršavi i sa 6 prasaca.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,687
Probaj prasce podijeliti u dvije grupe i naizmjenično puštati, a krmaču jako dobro hraniti. Ili pusti da priroda odradi svoje. A prijatelju koji se buni protiv upotrebe lijekova u vlastitoj režiji mogu reći da i sam dobro zna koliko je broj stoke opao u zadnje vrijeme, veterinari su se reducirali, nemaju više dežurstva osim u centrali, za svoje gazde koji su pokupovali veterinarske stanice naplaćuju skupe usluge i onda se ljudi snalaze kako znaju. A to što se na nekih 50 ili 100 krmača jednoj ili dvjema da hormonska injekcija ništa ne remeti u glogalnoj konstelaciji svemira. Koliko hormona i antibiotika narod pojede u uvezenom mesu gdje je kila kremenadle 19 kn to nitko ne govori i ne vodi brigu o tome. Evropa govori da bi životinje trebalo držati na stelji, a kod nas gotovo da nisu silazili sa stelje.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Samo se vi igrajte i pikajte hormone napamet. Da je to tako jednostavno, svaka bi baba nosila bijelu kutu. Vaša sreća pa imate malo krmača.

Bez zamjerke da ne ispadne da podcjenjujem struku, daj mi objasni postupak koji indicira uporabu hormonskih pripravaka a koji ne kod terapije izostanka estrusa jer x puta sam se uvjerio kako ordinirajuči ovlašteni dr vet još dok mu nisam ni rekao anamnezu do kraja daje krmači ili nazimici cjepivo za tjeranje npr PG 600®
prašak i otapalo za injekcijsku otopinu urogenitalni sustav i spolni hormoni gonadotropini i drugi stimulatori ovulacije gonadotropini, eCG i hCG za svinje (krmače i nazimice)

Napominjem da osobno ne podržavam samostalnu uporabu vet pripravaka da nebi bilo zabune.
 

lola

Član
Tu od
16 Pro 2010
Poruka
82
dobio sam šečernu repu pa me sada zanima da li to vredi davati svinjama odnosno kakvog ima učinka.
 
Na vrh