• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Teljenje krava

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
mislim da dobro radiš, nemoj je forsirat s proteinskim krmivima jer može povečat mliječnost i upast ćeš u krug iscrpljenosti i mastitisa jer je nećeš moči dobro pomuzit dok se ne digne kako treba.
Ja sad to shvaćam tako da treba spasit kravicu, a kad se potpuno oporavi lako će i mlijeko povečat. Bilo bi dobro ovo što ti Tine kaže, da je malo izvedeš van na zrak i ostaviš da odmara, ako imaš uvjete, a ako se bojiš onda je samo tako dalje pazi i ja mislim da će biti dobro.

pa upravo zbog toga joj ne zelim dati nista osim krme-sijena i pomalo mekinja i kokuruza sa vitaminima,na podnevnu muzu reagovala dobro,nisam je htjeo podizat vec kad je sama ustala oko 1h lijepo joj ocistim vime pripremim za muzu i pomuzem,nakon toga je legla i preziva sto je pozitivno,sad s to se tice hrane,na podne sam odlucio bez zita i icega jer nece slabo,neka jede ima kvalitetno sijeno pa vidim birka uzima ga,u glavi mi samo to da je nismo pretegli spanerom...
al ako preziva danas mislim da je ok...

a svakako da sam je razmisljao izvesti danas imam uvjete,al sam se predomislio,jer joj je vec od samog dana teljenja sve po stresom i bolovima i daj je tamo daj je ovamo,pa cu je pustiti,mozda za par dana je izvedem van,jer i oblacno je nenma sunca pa nema ni d vitamina za kosti...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Da se krava izveze vani, nisam predložio zbog sunčanja, nego njezine bezbednosti.

Krava u tom stanju nije stabilna, niti dovoljno jaka. Pa se diže sa više sile bez kontrole.

Ako si predstavljaš, kad je u redu, koristi potrebnu silu i podigne se lepo mirno.
A kad je slabija, za dizanje 'uloži' svu raspoloživu snagu, pošto nije u stanju kontrolirat koliko je ima. Tako se desi, da u tom impulzu proklizne, pa si povredi noge. Obično neke kite i/ili mišiće u butu.
I ta opasnost se izbegne, ako ju staviš na lokaciju, koja je meka, pa se prilikom dizanja 'ukopa' u tlo bez straha od proklizavanja.

Vidi, to je slika dobrog boksa za telenje, koji kravi omogućava stabilno stajanje i u slućaju groznice i komfortan ležaj, bez opasnosti od povreda od ležanja.

20558607.jpg
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
upravo tako i kod mene ima konforan lezaj jer od dana pada sam joj gradio i sterao balagu ispod nje sto je balegala pa potom obilnu kolicinu slame i tako svaki dan,i sad kad je ustala to sve stoji pod njom,a vani sam je mislio izvesti bas zbog suncanja i D vitamina za kosti...

krava sama ustaje i opet legne,sad me jedino brine manjak apetita,nije da ga nema nikako,sjeno jede al slabo lizanje...
 
M

MOCO

Guest
ako prežima,balega i mokri onda će i apetit nadoći

bojim se da si joj onim antibioticima poubijao bakterije u buragu, jer antibiotik ne razlikuje dobre od loših, a ako je taj lijek što si davao uzimala na usta onda bi to moglo biti baš tako. I ona soda bikarbona me bode u oči, za takve stvari mora biti dobar razlog.

zato ne forsiraj nego je pusti da sama bira šta joj treba dok se kultura buraga ne stabilizira, to možeš i pomoći tako da joj daješ toplu-mlačnu vodu 15-20l sa 1/2kg šećera, barem 1xdnevno, ali to nebi trebao biti problem jer to krave jako vole.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
preziva krava,jutros je vec ustala pred muzu da se pomuze i vec pocela prezivati,jer je uvidjela da joj je lakse... uglavnom pustio sam je da sama radi sta joj pase pije vodu iz pojice,uzima sjeno birka ga tamo vamo lizanje isto i tako,nadam se da ce sve biti uredu.... ulozio sam mnogo truda i brige i svega...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
@nlo 1
Kako je krava, jede li, hoće li koncentrata? Jesi je puštao vani, kako hoda, jel se oporavila, koliko ima mlijeka?

Kod mene se juče jedna otelila, lako teljenje sve prošlo u redu. Telila se oko 11 sati prije podne, to je već druga krava za redom koja se teli po danu a i ova je zasušena prema ljiljaninoj preporuci :)
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Kako je krava, jede li, hoće li koncentrata? Jesi je puštao vani, kako hoda, jel se oporavila, koliko ima mlijeka?

Kod mene se juče jedna otelila, lako teljenje sve prošlo u redu. Telila se oko 11 sati prije podne, to je već druga krava za redom koja se teli po danu a i ova je zasušena prema ljiljaninoj preporuci

krava je uredu,jede sve sto dobije,preziva,redovno se muze,jedino je nisam vani pustao....
mlijeko nisam pratio i nisam je forsirao s hranom,dajem joj normalnu kolicinu pa cu postepeno pojacavat,mislim da dadne oko 20 litara mlijeka vise manje,nisam mjerio to je onako iz kante kada pogledam,a muzem je 3 puta dnevno...

sad imam ovu debelu,ona je kao simental,jako ima velik stomak a sad 6 joj rok za telenje a jos i ne nalijeva,a i brzo mi je zasulila,to me sad brine poslije ovog teljenja,pa cu najvrerovatnije veterinara zvati,jer je lakse preskocit nego zaobici,jer bas kad je bio vet u pregledu mi ove junice,kaze i sam moguce da su dvojke,a nemora znacit,pa vidjet cemo,samo da je zivo i zdravi i da sve bude ok,ostalo nista nije ni bitno...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Zašto ovu što se otelila ne puštaš van? Ako je sigurna na nogama i lako ustaje onda je slobodno pusti vani nek hoda.
Tu debelu što se treba teliti vjerovatno već puštaš vani. Kretanje će joj dobro doći prilikom teljenja. To što još nije nalila znači da će vjerovatno prenijeti nekoliko dana. Krava blizance ili žensko tele obično teli nešto ranije, dok muško tele nosi malo duže.
Dali nosi dvojke ponekad se može primjetiti ako staneš iza krave i posmatraš stomak. Ako su i lijeva i desna strana jednako široke onda nosi dvojke. Ako strane stomaka nisu jednake onda je najvjerovatnije jedno tele.
Pošto je krava dosta debela onda je najbolje da prilikom teljenja zoveš veterinara i puštaj je nek što više hoda i boravi vani do teljenja.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
cowboy imam jedno pitanje u vezi toga da li kravu gledas kad je ujutru gladna ili kako vec? aj pojasni molim te
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ovo se može primjetiti kad je krava visoko steona - 8 mjesec. A tad nema puno uticaja to dali je sita ili ne. Ovaj čovjek što mi je rekao za to, on je posmatrao popodne kad je već bila prilično sita. Ja je posmatram više puta dnevno pa tako pokušavam biti što sigurniji.
Ali ako je krava debela i krupna, onda je najbolje zvati veterinara prilikom teljenja.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
ma nije kurpna 450kg nema vise 2 teljenje holstajn frizijska sorta :D hvala za odgovor :D
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Kako tako malo? Sa koliko mjeseci je oplođena prvi put?
Kod mene su takođe holštajn ali ove steone su tu oko 600 Kg pa čak i više.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
oplodjena sa 14 meseci ali bese udarila susa velika, a ja imam svega 5 hektara zemlje, a gajimi voce jer ako se ne svastari drzava te zezne i ti si bankrot. ovak ja ako mi drzava ne otkupi voce imam mleka pa tu ima novca i tako u krug, inace tu godinu drzava smanjila cenu mleka nije platila voce visnje koje smo dali u otkup udarila susa i sve se nakupilo, ali ipak sam uspeo uz malu dijetu i mene i krava opstati, a pokusacu ubaciti slike moje krave da vidis e sad ako su me veterinari slagali kad su osemenjavali to je druga stvar... inace od drzave kredita nemoze se dobiti jer mk komerc miskovic i ostali su u svakoj banci uzeli maksimum novca predvidjenog za davanja kredita tako da godinama je nemoguce dobiti bilo sta evo i subvencije mi nisu platili, nije da ja necu da radim, hocu zelim, i volim zivotinje maksimalno se trudim da im ugodim, cak ih vodim i da pasu zelenu travu kad god imam vremena,
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
nevredi trazi mi registraciju za video ja se registrovao i onda nista...
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
@nlo 1
Kako je krava, jede li, hoće li koncentrata? Jesi je puštao vani, kako hoda, jel se oporavila, koliko ima mlijeka?

Kod mene se juče jedna otelila, lako teljenje sve prošlo u redu. Telila se oko 11 sati prije podne, to je već druga krava za redom koja se teli po danu a i ova je zasušena prema ljiljaninoj preporuci :)
Drago mi je sto ste probali tako da zasusujete, puno uspjeha i dalje:)
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Ovu spravu za dizanje sam vidjela, neki veterinari su kad smo bili u Austriji kupili, kazu da dobro funkcionise, i nije ni malo meka, nego cvrsta robusna moze podici kravu ali je poenta koliko sam ja shvatila da joj se ovo stavlja na zadnji kraj, stegne joj buteve. Medjutim ja sam za dizanje koristila sve i svasta ali nista toliko efikasno. Pravila sam godinama greske. Sada imam porodiliste gdje su one slobodne i mislim da je to najbolje rjesenje, lako se dizu i prije teljenja i poslije takodje. Mislim da je najveci problem pred i u samo teljenje kad se one onako teske dizu i lijezu i tu najcesce dolazi do proklizavanja i do povreda. Meni je trenutno u porodilistu jedna holandjanka koja treba da teli 7 tele. Od kad je tamo dize se kao junica. Najgore je kad dodje do momenta kad treba da koristis kravu a ti veterinarima das cetvrtinu njene vrijednosti, a ona nakon toga nije nigdje ni blizu da se isplati drzat, niti si taj da je maknes. Ali za tu laktaciju i ako ustane mozes reci zdravo zarado. Nastranu mucenje oko muze. I jos nesto sam probala kod jedne prvotelke koja se povrijedila prilikom teljenja, kad smo je digli po preporuci jednog starog veterinara uzela sam cetku i toplu vodu i masirala time zadnje noge da rastrne i to se pokazalo jako dobro.

Ipak koliko god da imate prostora preporuka svim, prostora koliko god da ima dosta slame ili starog sijena i da je pustena da ustaje i lijeze kako joj odgovara.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Zašto ih vodiš da pasu? Ako imaš kakav pašnjak u blizini, ogradi ga (najlakše i najbrže ti je sa el. pastirom.) i pusti ih da pasu.
A za kreditima nemoj puno žaliti, to ti je nužno zlo i sretan je onaj ko ih nema! Nastoj kako god da prođeš bez njih.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
ma kakva ograda sve bi one to razruslile ima tu obliznja suma planina jastrebac kad bih ih ostavio na 5minuta mislim da bi ih na kraju dana pronasao na vrh planine :) :)
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
"ta sprava" se nije za butove,vec se stisce za kukove tj zdjelicu...i dosta to dobro funkcionira...imam ju ja doma..cijena je oko 1000kn kod nas..
 

Najnoviji postovi

Na vrh