• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tomo Vinkovic problemi vezani za mehaniku (getribu i sl.)...

tv730

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
30
Cao svima.Molio bih vas za savjet.Stara 730-ka mi odjednom nece da ulece u brzine ,samo oce u trecu sporohodnu te se cuje nekon cudno krcanje.Dali neko zna dijagnozu?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,107
Cao svima.Molio bih vas za savjet.Stara 730-ka mi odjednom nece da ulece u brzine ,samo oce u trecu sporohodnu te se cuje nekon cudno krcanje.Dali neko zna dijagnozu?

Po opisu kvara kod tebe ne odvaja kvacilo.
 

tv730

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
30
auuu.al si me utesio.sutra se otvara mijenjac.dace Bog da nije velika stete ali sam skeptican po tom pitanju.Prije mi je otisao lezaj u zadnjem diferencijalu i napravio karanbol.Javljam sutra sta sam nasao u" pandorinoj kutiji". Hvala na odgovoru.
 

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
tomo PE18 ostao bez prednjeg pogona!

Uspio sam polomit nešto u prednjem mjenjaču na Tomi pa prije nego se upustim u rasturačinu istog molim iskusne za pomoć, neki savjet...
Vjerujem da oni koji imaju tominu problematiku u malom prstu vjerojatno znaju što sam to potrgo.
Dakle ovako, kratki opis kvara:
Vozio sam po cesti prazan bez nekog velikog opterećenja u trećoj brzini samo s prednjim pogonom. Kad sam stao htio sam prebacit u neku manju brzinu i nije išlo. Nakon namrdavanja ručicom sim tam na kraju sam ostao bez pogona na prednjem kraju bez obzira u kojem položaju se nalazila ručica mjenjača.
Dovukao sam se do kuće samo sa zadnjim pogonom i onda se odjednom kad sam već ušao u garažu sam od sebe ponovo uključio prednji pogon ali radio je u trećoj brzini u kojoj je bio prije crkavanja i nije se dao više isključit..:madmana:
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Uspio sam polomit nešto u prednjem mjenjaču na Tomi pa prije nego se upustim u rasturačinu istog molim iskusne za pomoć, neki savjet...
Vjerujem da oni koji imaju tominu problematiku u malom prstu vjerojatno znaju što sam to potrgo.
Dakle ovako, kratki opis kvara:
Vozio sam po cesti prazan bez nekog velikog opterećenja u trećoj brzini samo s prednjim pogonom. Kad sam stao htio sam prebacit u neku manju brzinu i nije išlo. Nakon namrdavanja ručicom sim tam na kraju sam ostao bez pogona na prednjem kraju bez obzira u kojem položaju se nalazila ručica mjenjača.
Dovukao sam se do kuće samo sa zadnjim pogonom i onda se odjednom kad sam već ušao u garažu sam od sebe ponovo uključio prednji pogon ali radio je u trećoj brzini u kojoj je bio prije crkavanja i nije se dao više isključit..:madmana:
Izgleda da ti je puko kljuc na konusnom
 

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
Hm, jel to ovaj dio označen s brojem 46? Vjerojantno moram sve živo rastavit da bi se to promjenilo
005.jpg
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Da to je kljuc, pa nemora sve rastaviti samo izvadis deklo i posle sve ti bude jasno, ovako na slici izgleda komplikovano al u zivo nije
 

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
Eto prepolovio sam Tomu, poskidao sarafe od ovog dijela na kojem su rucice mjenjaca i sta sad, jel trebam jos nesto napravit prije razdvajanja? Malo je krenulo al nakon par milimetara stalo. Jel moram izbijat ove stiftove koji prolaze kroz osovinu na kojoj su ruckice mjenjaca i vadit tu osovinu na stranu ili to nemoram uopce skidat? Nesto me muci, ako je polomljen kljuc zasto se ne moze promjenit brzina! Danas sam si morao Tomu pomaknut na sredinu prostorije pa sam ga kresnuo i kako god da stavim rucicu mjenjaca on je trecoj brzini i sad mi prenosi pogon na kotace. Jel nije to nesto strgano oko vilice a ne taj "kljuc"? Pomozite strucnjaci, taman sam trebao preorat vrt i Tomo crko!
7CC43C80-0AC4-4EF3-919E-FCCE3C7D0017-1348-000001A4AB89D02C.jpg
 
Posljednje uređivanje:

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Eto prepolovio sam Tomu, poskidao sarafe od ovog dijela na kojem su rucice mjenjaca i sta sad, jel trebam jos nesto napravit prije razdvajanja? Malo je krenulo al nakon par milimetara stalo. Jel moram izbijat ove stiftove koji prolaze kroz osovinu na kojoj su ruckice mjenjaca i vadit tu osovinu na stranu ili to nemoram uopce skidat? Nesto me muci, ako je polomljen kljuc zasto se ne moze promjenit brzina! Danas sam si morao Tomu pomaknut na sredinu prostorije pa sam ga kresnuo i kako god da stavim rucicu mjenjaca on je trecoj brzini i sad mi prenosi pogon na kotace. Jel nije to nesto strgano oko vilice a ne taj "kljuc"? Pomozite strucnjaci, taman sam trebao preorat vrt i Tomo crko!

Pazi...@fireman je sad radio doktorat na PE18, tako da imaš keca iz rukava...8)
Inače koliko se ja razumem u medicinu...nebi trebao izbijati nikakve štiftove, oni samo fiksiraju ručke!
Trebalo bi biti na dekni dve rupe sa uvojem M10m (zeleni krug), tu posjednako uvrtanjem vijaka sa obe strane dekle, trebao bi svlačiti deklu...tj. samo ležaj od pogonskog vratila treba izvući iz dekle(nema šta drugo da zapinje), i dekla je vani! Posle će ti sve biti jasnije.
Pogonsko vratilo ti je negde u visini crvene crte(tu je najveća sila što nedozvoljava), i ako nemaš te uvoje na dekni, moraćeš nekim polugama pajserima razdvajati, samo pažljivo tj. ravnomerno!

Nego da se sećam priče jednog forumaša:mad:danot

Slomio se ključ, i pomeranjem ručice jedan deo je ostalo ubravljen u treću, a kad je ubacio u drugu brzinu, drugi deo je bio ubravljen u drugu brzinu!
Al nemogu biti dve brzine istovremeno, i puštanjem kvačila...motor se gasi, dobro što nije nešto polomio od zuba.
Inače nisi objasnio detaljno situaciju koja se javlja kod tebe, al je definitivno nešto oko ključa (46)!
Koliko sam ja uspeo skontati, tebi je ključ ostao ceo, ali ubravljen u treću brzinu!
Ili je spao sa nosača ključa, ili nešto oko viljuške...kad otvoriš vidićeš.
Samo javi šta je bilo, i slikaj koju fotku kad je već rastavljen...trebaće drugima u buduće!
pozzz joe!:mrgreen:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
samo pažljivo sa odvajanjem dekle...ravnomerno!
srećno...:partyman:
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Ubaci ta dva vijka M10 u deklo i pažljivo uvijaj oba dva ravnomjerno.
Možda drži ručica menjača ako je ključ ubravljen pa ne pusti pomeranja. Ako to primjetiš skini ručicu menjača tako da izbiješ zatik- štift baš iz ručke u rupu gde bi inače trebal uviti taj vijak M10 koji smo ti več rekli da služi za skidanje. Nemoj da se zazneš i počneš izbijat zatik ručice a u rupi ti je vijak M10, tako neče bit dovoljno mjesta da zatik izđe van.

Kad bude deklo toliko dole da izađe iz štiftova (koji sliže za centriranje dekla na blok kod sastavljanja) onda bi trebalo več bez problema iči. Deklo kad skineš budi pažljiv na viljušku od ručice menjača. Ta ti je tu gde si več skinuo poklopac, onaj mali od aluminija. Viljuška je zakačena na nosač ključa.
Ti samo pažljivo skidaj deklo koje nebi trebalo za to skidanje neke velike sile.
Gledaj malo u unutrašnjost menjača i vidi što vučeš sa sobom pa da ti onda to ne ispada na pod.

Inače nije to ništa da bi bilo puno komplicirano ako barem nešto umeš pošarafati.

Imam neke slike u temi Tomo Vinkovič, možeš pogledati kako izgleda otvoren menjač od PE 18. Idi na kraj teme pa onda nekoliko stranica nazad pa češ nači. Upravo sam radijo to sranje (izvini) od PE 18.
 
Posljednje uređivanje:

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
Operacija uspjela, sad sve skupa ide doma u radionu, neda mi se sarafit tamo u prasnjavom staglju. Postoje one dvije rupe za skidanje dekla al nisam imao sarafe prave duzine. To mi je uvijek problem jer sve zivo mi je kod kuce u garazi..
Zupcanici mi izgledaju odlicno obzirom na tomine poodmakle godine. Jasno pravljenje nove brtve mi negine, ova se raspala
BE84303F-2E2D-4FE5-B8C6-A5D358F0FBD9-221-0000000D9920CAF5.jpg

7B9CE126-F116-47E5-A766-512493F87574-221-0000000D9F156B3B.jpg
 

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
Ma znam, bas mi se i neda pravit brtvu al trgovina u Bjelovaru je 80km od mene a htio bi to sto prije sastavit. Inace kljuc imam, to je jedino sto sam dobio uz Tomu od prijasnjeg vlasnika
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Ma brtva se lako i brzo napravi. Ne vrijedi ni 10 km vožnje.
Reci sad šta je bilo sa ključem.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Eto kako ja pravim brtvu

20267478.jpg


Uzmeš ono orudje za pravljenje rupa u papir, leder... Staviš brtveni material na blok i sa orudje za pravljenje rupa direktno na rupi vijka laganim udarcem čekiča izbiješ rupu i staviš u nju vijak. I tako redom sve rupe za vijke.
Onda malim čekičem lagano pažljivo tuckaš po rubu- uglu bloka i eto ti napravljen veči dio brtve. Vanjski dio ne treba sječi jer to jača dihtung i dobro posluži kod sastavljanja pa da se brtva ne pocepa. Kad satavljaš blok, u ovom slučaju fali rukavac, staviš njega na brtvu i zašarafiš kako treba onda samo olfa nožem posječeš dihtung koji je viška na vanjskoj strani. Vidiš, tako u par minuta sasvim jednostavno sklepaš brtvu.:D

PS
Još jedan savet. Provjeri sve zatike- štifte (pogotovo u unutrašnjosti) na viljuškama i ručicama menjača, reduktora... Ako pridržiš ručku jednom rukom i viljušku drugom, nesmije se osjetit nikakav luft. Ako ga ima barem malo onda je sigurno zatik puknut. A možeš ih i izbiti i tako provjeriti. Sad je prilika da se provjeri i ako nađeš grešku onda si uštedil barem jedno otvaranje menjača. Ja sam sam našao popucane zatike pa...
 
Posljednje uređivanje:

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
He he, daleko sam ja jos od brtve, jos sam na rastavljanju
Evo gdje sam stao, kako sad dalje, jel skidam radapcigerom ovaj konusni lezaj, jel mogu uhvatit za zupcanik pa sve skupa s lezajem..? U radionickom prirucniku je naravno sve drugacije jer obradjuju novije modele
F9A38B92-3831-41DC-AE02-5EC437B50DF3-349-0000003B2DFFD0BD.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh