• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TORPEDO

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Alen kaže:
marko355 kaže:
pa aj sve poslove radim na iber gasu, osim špricanja

Ti ili tata?


:lol: tata, a ja akd sam tanjuro isto kao on :D
 
K

krypton

Guest
Lep pozdrav iz Slovenije.

Vidim da poteka velika debata ko je bolji torpedo ili imt.

Sam sem imam izkustva z imt 549 imt 587 torpedo 4506, 6006, in 7506 dv.

Što se tiče motora je torpedo dvije generacije pred imt.

Imt 587 ti ja taki potrošačna prema torpedu, da sam raje orjem s torpedom 6006, koji ima smiješno potrošnjo pa še hidravlika je brža.
IMT- jem obupno manjka navora zato niso za v hrib. Za torpeda ni stvari, da je nebi peljal v direktni, medtem ko imt 587 s prazno 5 ton tehnostroj prikolico ne može v hrib brez šaltanja.

V Sloveniji so kombinati uporabljali izključno torpede.

Večina koji se sad prodavajo imajo 15000 in še čez ur.
 
V

VTZ

Guest
krypton kaže:
Imt 587 ti ja taki potrošačna prema torpedu, da sam raje orjem s torpedom 6006, koji ima smiješno potrošnjo pa še hidravlika je brža.
IMT- jem obupno manjka navora zato niso za v hrib. Za torpeda ni stvari, da je nebi peljal v direktni, medtem ko imt 587 s prazno 5 ton tehnostroj prikolico ne može v hrib brez šaltanja.

V Sloveniji so kombinati uporabljali izključno torpede.

Večina koji se sad prodavajo imajo 15000 in še čez ur.

Pozdrav i tebi krypton! :)

Eto, dobili smo kvalificirano i stručno mišljenje od čovjeka koji ima iskustva s dva modela IMT-a i tri modela Torpeda. Hvala ti na tome, jer po onome kako piše Bobo, ispada da je IMT najbolji traktor na svijetu.
 
S

strongboy

Guest
evo da se i ja malo ukljucim u ovu raspravu ;) .nemam bas neka iskustva sa razlicitim traktorima,al cu reci moja iskustva.i to o potrosnji goriva po jutru.znate da( a pisao sam u ranijim postovima jos pre nego sto sam kupio,da imam nameru da kupim imt 542),sad imam IMT 542.pricali su mi kako su IMT-ovi preveliki potrosaci.to me najvise odvracalo od toga da kupim IMT.al sada vidim da nisam pogresio sto sam ga kupio.samo za usporedbu:sa malim traktorom tomo vinkovic 420 sam radio svu zemlju i to skoro 21 godinu.oduvek je tomica trosio oko 6-6.33 litra po jutru.to je zaista malo...sada od kad imam imt,mjerim potrosnju i njemu.juce sam preorao jednu od najtezih njiva koje imam,90% crvenika(crvena zemlja).njiva je 1,65 jutara (9.5 dekara ili 1 hektar bez 500 m2.ovo sam napisao kao proveru da sam dobro preracunao jutro i hektar).e sad, pre nego sto sam izasao iz dvorista izmerio sam gorivo u rezervoar.otisao,poorao njivu, vratio se kuci,opet izmerio gorivo i ustanovio da sam potrosio 16 litara.po tome, potrosnja bi bila oko 9.69 litara po jednom jutru.ja sam prezadovoljan sa potrosnjom.e sad i ranije sam slusao da su torpeda menji potrosaci od imt.ali po ovoj mojoj racunici(bar prema torpedu koji je neko malo ranije spoemnuo da mu trosi 12-15 litara po jutru),moj imt trosi puno manje.a prema tog drugog imt-a koji mu je trosio vise od 20 litara po jutru,pa to je duplo manja potrosnja.a sto se tice brzina oranja,orao sam u 1-voj brzoj,i njivu sam poorao za 3 sata i 45 minuta.a sa tomicom mi je trebalo oko 7-8 sati,jer napominjem da je njiva izuzetno teska za oranje.a jos i da napomenem da je dubina oranja bila prosecna,oko 25-30cm.da se razumemo,ne napadam torpeda,vec samo iznosim moje iskustvo.a imaju ljudi kod mene nekoliko torpeda i zadovljni su snjima.al i ja sam zadovoljan sa mojim IMT-542-kom ;) .pozdrav iz makedonije.
 
V

VTZ

Guest
Ja sam ranije imao IMT 533, kasnije sam ga zamjenio za novi VTZ (1996.)

Evo i mojih iskustava i usporedbi: prvo što mi se kod IMT-a nije dopalo je smještaj rezervoara, koji se nalazi iznad motora, pa ako se samo želi podesiti zazor ventila, mora se skidati kompletni rezervoar, a poslije su uvijek problemi oko brtvljenja sistema za gorivo, jer nafta curi na sve strane. Raditi nešto oko dizni (na pr. odzračiti sistem ubrizgavanja) je posebno umijeće na IMT-u, potrebni su savijeni i odrezani viljuškasti ključevi, prava muka od posla.

Kad sam u šumi na brdu (ili čak u drugoj šumi na ravnici) porušio neka stabla (hrastovi i bukve), trupce su morala vući u tandemu dva IMT-a, jer samo jedan je bio preslab, dizao se na zadnje kotače, pa su mi zbog toga popucali rukavci prednjih kotača (oba dva).

U šumi na brdu kod vuče trupaca (u tandemu) propustila mi je brtva na glavi motora, motor je usisavao rashladnu tekučinu, i puhao u sistem hlađenja. Kasnije je propustio i hladnjak, i oko održavanja traktora bilo je puno previše posla i problema. Poklopac mjenjača i hidraulike skidao sam više puta, regulacija vuče nije dobro radila, podešavao sam kulise hidraulike na donjoj strani poklopca, ali nitko od iskusnih servisera nije to uspio složiti kako treba. Oranje ili bilo koja radnja na oranici s takvom hidraulikom bilo je mučenje, trebala je hrpa živaca i strpljenja.

Kad sam napokon kupio novi VTZ, preporodio sam se. Mašina je slobodna, sve oko nje može se raditi s jednom rukom, potrošnja goriva gotovo da se je prepolovila. Hidraulika - spustiš oruđe na zemlju i ubaciš ručicu u plivajući položaj, dalje sve ide samo od sebe. U šumi traktor je zvijer u odnosu na IMT. Nema dizanja na zadnje kotače, traktor će se ukopati ako ne može povuči, ali neće se diči. Kabina je prostranija, veča i puno udobnija u radu, skoro hermetički zatvorena, s ventilatorom na krovu kabine. Radijus okretanja malo je veči nego kod IMT-a, ali sam odmah malo pobrusio graničnike na prednjim kotačima, i dobio bolje performanse kod manevriranja na malom prostoru.

Brzina ima 6 u normalnom pogonu, svih 6 ide i u rikverc (invertor). U vinograd na brdo popnem se s praznom prikolicom u 6. brzini, istoj onoj s kojom se vozim u ravnici! Znam da mi neki možda neće vjerovati, ali nemam razloga lagati sam sebe.

Hidraulična pumpa može se jednostavno isključiti, ako se traktor koristi samo u prijevozu, potrošnja goriva tako još više padne. Pumpa i cilindar nalaze se izvana, pristup i održavanje bitno su lakši. Cilindar radi u oba smjera, traktor može podiči sam sebe, ako za to ima potrebe.

Hidraul. cilindar su na VTZ-u mogli izvesti kvalitetnije, sa pravim klipom i uljnim karikama, umjesto sa gumicama koje se dosta brzo potroše. Ali za zamjeniti gumice dovoljno je sat vremena, ako vam mehanika i šarafljenje nije veliki problem. Sad vidim da u ponudi postoji bolji cilindar, sa pravim klipom, cijena je smješna, ali sajt je ukrajinski. Moguće je da ga ima u Mađarskoj, nisam se tamo interesirao oko nabave. Armirana crijeva za gorivo (tri kratka komada) bila su nekvalitetna, brzo su ispucala, ali to je zanemariv trošak, i uskoro sam ih sva zamjenio sa boljima.

Traktor estetski nije neki ljepotan, ali za mene to je bila prava revolucija nakon IMT-a.
 
V

VTZ

Guest
Da, zaboravio sam ovo - sistem razvoda (pogon bregaste osovine) kod VTZ-a je izveden sa zupčanicima, a ne s lancem kao na IMT-u. U bloku motora paralelno s radilicom vrti se dodatna osovina s protuutezima, kako bi se vibracije motora što više smanjile.

Za radove u biljnoj proizvodni (berba čaja, lana ili sl.) VTZ ima tri mogućnosti podešavanja (nisko, srednje, visoko), ali za ratarstvo nisko podešavanja sasvim zadovoljava moje potrebe.
 
S

strongboy

Guest
ja se ne razumem nista u ovome sto si sve napisao:)ali svakako bolje je raditi kad imas prostora za to nego kad je sve nedostupno.al kad dodje do toga i onako ce majstor to da uradi jer ja se ne razumem ama bas u nista.osim da promenim ulje, filtere,da ispustim vazduh iz sistema za gorivo...i to je to.inace priznajem da je bucan u kabini...i razmisljam kako da kabinu izolujem od motora :scratch .nije bas nemoguce.a moj imt 542 je tezi od 533-ke za od prilike nekih 400 kg, tako da se nece tako lako podici prednji kraj.inace moj traktor je 83 godiste ali je veoma ocuvan.a kako vidim ti bas puno imas posla oko tvojih ;) .ma ipak su to strojevi za teske poslove,pa to je normalno da ponekad treba da se po nesto i popravi.ako se mali kvar ne otkloni na vreme, on ce povuci jos koji defekt,pa ce na kraju trebati puno vise i para i vremena i zivaca da se sve dovede kako treba.
 
V

VTZ

Guest
Tehnika je meni struka, tako da mi šarafljenje i popravci nisu veliki problem. Ali na IMT-u je prilično teško odzračiti dizne, jer se iznad njih nalazi rezervoar, on je samo malo ulubljen neposredno iznad dizni. A kad se zaštopaju filteri goriva, pa u polju treba mijenjati filtere, i odzračiti sistem onda je to prava muka. S obzirom da ima dosta lajtunga sa šupljom maticom i bakrenim podloškama, na tim mjestima IMT dosta često povuče zrak u sistem ubrizgavanja, koji dospije na najgore mjesto - ispred samih dizna. Traktor stane usred polja, i "veselje" može početi.
 
S

strongboy

Guest
pa neznam kako je kod drugih, al na moj traktor(imt 542) nije bilo uposte problem odzraciti dizne.odzracio sam ih odma iznad boshpumpe.najobicnijim kljucem...rezervoar se ni ne vidi a niti smeta...ali ok ;) vazno je da trakor upali iz prve, i odradi svoj posao kako treba bez "veselja kako ti kazes ;) .uglavnom sto se potrosnje pri oranu tice, ja sam svojim traktorom prezadovljan.a isto i njegovom brzinom, bilo da je rec o transportu bilo da je rec u oranju.
 
V

VTZ

Guest
Iznad Bosh pumpe odzračuje se sama pumpa (kod nekih modela postoji i poseban vijak za odzračivanje same pumpe), kako zrak ne bi dospio dalje, u lajtunge neposredno ispred dizni. Ako neće nikako upaliti, tada nema druge nego šarafiti tamo gdje je najteži pristup.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
VTZ kaže:
A kad se zaštopaju filteri goriva, pa u polju treba mijenjati filtere..

:shock: :shock: kako ti se to može desiti? pa šta si točio piljevinu u svoj IMT?
 
V

VTZ

Guest
abrkili kaže:
:shock: :shock: kako ti se to može desiti? pa šta si točio piljevinu u svoj IMT?

Nije se dogodilo meni, nego drugima! Znam da oduvijek jako paze što i kako toče, imaju veliki ljevak sa ženskom čarapom preko koje toče naftu, al svejedno su im se zaštopali filteri (grubi i fini) na IMT 539. I to u polju, kad je bio prikopčan 1-redni SIP berač kukuruza
 
L

Lamborghini R2

Guest
@ VTZ
nije potrebno samo oslabljivati karakteristike IMT traktora.
posjedujem 3 IMT-a,različitih godišta,performansi,godišta,dimenzija.Na imt 549 DWLI je skidanje rezervara sitnica.Kladim se da za 5 minuta obaviš posao.počupaš 2 crijeva,2 žice i odvrneš jedan šaraf.Rezervoar je na podu.
Odzračivanje sistema isto ne predstavlja neki problem.Uostalom poštenom i iskusnom rukovaocu s traktorom neće bit potrebno odzračivat više puta od 1 godišnje pri održavanju filtera, a tada može nč vremena negdje u šupi-garaži pa i po kišnom vremenu kvalitetno obaviti posao pa makar cijeli dan.Jedino ako je toliko nepažljiv pa svaki tjedan ostane bez goriva pa mora odzračivat.....Brtvljenje se isto može jednostavno riješit kupnjom jeftinih gumica,šelni,crijeva čija kupnja ne predstavlja velik trošak..par sokića, i sendvića manje i IMT postaje pravo zabrtvljen traktor.
PŠotrošnja priznajem može biti manja ali se i obavi posla.
Skrenuo sam s teme,ali u Svaom slučaju od istočnih traktora radije IMT nego VTZ!
 
B

Bobo

Guest
VTZ usporedjuje IMT 533 koji je naspram 539 ZIVA KRSINA... nema snage, regulator preko zraka, razvod preko lanca, treba mu da se zeleti... Uzas od traktora... Dobro pa nije napisao da "GLUPI IMT" nema speru i dvostupanjsko kvacilo... Moz' si mislit...


Po tim kriterijima je i ursus 355 bolji traktor od IMT 539, jer je tezi i ima 12 gume iza kao standard i moze mu se mjenjati visina na trubama... E MALO MORGEN...

Svaki cigo svoga koja hvali, pa tako i ja.

Bez neke uvrede, ali stvarno moras biti strucna osoba da polomis rukavce na IMT-u 539. Sa svojim nema sto radio nisam i to moze puno ljudi posvjedociti, no NIKADA u 27 godina nisam rukavac polomio... NIKADA jednom su mjenjani aksijalni lezajevi i oko rukavaca se nista nije na tom traktoru radilo. 539 ima razvod preko zupcanika a ne preko lanca kao 533 i samim time je 5 puta bolji traktor...

Sto se ozracivanja tice, treba znati dati gas na MAX, i odvrnuti jednu visokotlacnu cjevcicu na izlazu iz pumpe, i upaliti traktor. Na dva cilindra ce raditi i dok radi, dotegnes cjev i traktor je ozracen za 5 minuta! A sto se tice prljanja filtera za gorivo, kad se prvi puta zastopaju, stave se 2 fina i stvar radi bez problema. Takodjer sam i lozu sipao i raznog trunja, i kako ja pamtim taj traktor da su mu samo 2 puta filteri mjenjani i to preventivno... Ventile smo mu 2 puta stelali, jer se za time nije ukazala potreba, a 2 puta u 30 godina skidati rezervoar i nije naki problem, pogotovo kad je nekome to struka.

Price o motanim i rezanim kljucevima ostavi za moju babu, jer za odvrtanje bilo cega na IMT 539 nisu potrebni. Sve se bez problema skida i vraca s obicnim kompletom kljuceva.

U sumi VTZ mozda ima prednosti nad IMT-om, kao sto ih ima i ursus 355, no to nije sumski traktor, tako da mi taj podatak i nije toliko bitan, jer koliko drva meni godisnje treba, mogu i s drlajvim 539 dovesti... Na zemlji da ga vidim kako ce ista bolje od IMT-a napraviti... Ako nista drugo, napravit ce isti posao.


Potrosnja istina, niza je i to osjetno, kao i torpedo sto malo trosi... malo trose, ali i malo rade ;)

Za sad toliko, ipak moram braiti svoja uvjerenja kako je IMT najsavrsenija stvar na svijetu.
 
J

jokapz

Guest
šefe ak misliš reć za torpeda da nije radnik tu si pogriješio. Tu su ono negdje po učinku al moraš gledat i potrošnju svi znamo da IMT oće popit oče on i radit al je i pijanac i to pravi.
ak čemo gledat IMT 577 i torpeda adrijatica 7506 tu je torpedo bolji traktor i bolji radnik od IMT iak nije IMT loš al torpedo je tu bolji. ;) ;)
 
B

Bobo

Guest
Pitaj I Č jel mu bolje bilo sa 577 bez prednje vuce il sad kad ima 7506 s prednjom vucom... nije mi torpeda mogo nagrditi, a 577 kaze da nikad prezaliti nece. Na torpedu mu je radjen mjenjac i opet iskace iz brzina... Vozio sam ga pod dvije prikolice na silos, i moras nogu zaglaviti medju mjenjace da se niti jedan ne moze pomaci, a rukom ociti nizbrdo ak te pogura...

Kao sto rekoh, mal je potrosac, svaka njemu cast, ali da biram njega ili 577, mislim da i sam znas sto bio odabrao ;)
 
J

jokapz

Guest
znam za taj slučaj al i znam ko i kak tera kod I Č al ev pitaj Ličana za onu njegovu 75 nepoderivo ima radni sati niko nezna kolko a kilometara više neg neko na autu i dvije zmajevke je vukla i u gradišku i nikad problema. Torpedo je nježniji od IMT to stoji al evo vozio sam novog 577 nema ni 200 sati hidraulik stalno zaj... a tak stalno neke sitnice.
 
B

Bobo

Guest
Da, kad smo vec kod Licanove 75-ice, jel mi nisi prico da mu se ulje u hidrauliku pregrijalo na natjecanju oraca, pa nije plug mogo podic... Toliko o tome...

Novi IMT nije spomena vrijedan, jer im se kvaliteta materijala srozala jako jako puno i to vise nije taj traktor.

Znam i ja ko i kako tera one traktore, ali je 577 tamo godinama durao takve sofere, dok je torpedo na brzinu odusto...
 

Najnoviji postovi

Na vrh