• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TORPEDO

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
912 vam je oznaka motora a f 4 je za četri cilindra. taj nema balans na klipnjačama pa teško da će biti 100 ks 913 motor ima balans na radilici i klipnjačama a klipovi su par mm veći od 912. 913 ima samo bolji okretni moment od 912 al čuda su moguča da su to napravili za 100 ks s 912 motorom al opet nemoguče nebi tolko dogurao do 14000rh. da je tolko nabrijan motor nebi bil tolkog vijeka
 
Z

Zlatko

Guest
4 je oznaka za broj cilindara, F znači Fahrzeugmotor tj. motor za ugradnju u vozila.
Svi Deutz 4-cilindrični motori predviđeni za ugradnju u traktore su imali posebno vratilo sa utezima za ublažavanje vibracija, za Torpedo ne znam, a utege na radilici tj balansiranu radilicu imaju svi redom, samo neki (4 cilindra) imaju dodatni sustav za ublažavanje vibracija.
Serija 913 je razvijena za upotrebu sa turbopunjačem, 2 mm veći provrt (102 mm), 5 mm veći hod (125 mm) i jedino je Torpedo stavljao turbine na 912 motore, ne znam zašto, stednja?,deutz nije nikad.
A 100 KS nije problem za F4L912.
Pozdrav
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Zlatko kaže:
4 je oznaka za broj cilindara, F znači Fahrzeugmotor tj. motor za ugradnju u vozila.
Svi Deutz 4-cilindrični motori predviđeni za ugradnju u traktore su imali posebno vratilo sa utezima za ublažavanje vibracija, za Torpedo ne znam, a utege na radilici tj balansiranu radilicu imaju svi redom, samo neki (4 cilindra) imaju dodatni sustav za ublažavanje vibracija.
Tu balansnu osovinu su imali samo četverocilindrični 913 motori, 912 to nije imao, znači toga na Torpedu nema.
Serija 913 je razvijena za upotrebu sa turbopunjačem, 2 mm veći provrt (102 mm), 5 mm veći hod (125 mm) i jedino je Torpedo stavljao turbine na 912 motore, ne znam zašto, stednja?,deutz nije nikad.
A 100 KS nije problem za F4L912.
Torpedo je proizvodio isključivo samo 912 motore, tako da se ne radi o štednji. Deutz je i 912 i 913 proizvodio pa su većinom nabrijavali ove 913 sa većim radnim obujmom. A postoje i Deutz 912 motori koji imaju turbo, recimo DX 120 (isti motor kao RX 120), i one starije linije 12006 i 13006
 
Z

Zlatko

Guest
Ovo je slika motora F4L912 sa osovinom za balansiranje.
Motor je ugrađen u Deutz 6807.
Slika je sa Deutz Oldtimer Foruma.Strelice pokazuju ispupčenja na karteru kod F4L912 sa balansirnom osovinom.
Obrisan neispravan link.
Ovo je slika F4L912 koji se ugrađivao u kompresore,kombajne i slično gdje je bio elastično povezan sa konstrukcijom stroja. On nema osovinu za balansiranje i ima samo jedno ispupčenje na karteru.
Obrisan neispravan link.
12006 i 13006 su imali BF6L912, to si u pravu, ali ti motori su sa pojačanim klipnjačama, pojačanom radilicom, većim promjerom svornjaka klipa, drugim klipom i smanjenim kompresionim omjerom, tako da u odnosu na klasični 912 motor ima nekih preinaka tako da je taj turbo 912 između 912 atmosferskog i 913 turbo.
Dx 110 ima atmosferski F6L912, Dx 120 atmosferski F6L913 a Dx 140 turbo BF6L913.
Pitanje: da li je Torpedo stavljao turbopunjač na klasični 912 ili su pojačavali radilicu,klipnjaču i stavljali veći svornjak klipa i drugačiji klip?
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
To nisam znao da su Deutzovi četverocilindrični 912 motori imali balansnu osovinu, mislio sam da to imaju samo 913.

A dal je Torpedo imao pajačane radilice i klipnjače na turbo motorima neznam točno jer nismo niti jednog Torpeda sa turbo punjačem rastavljali.
Na Njemačkom Deutz-u slovo "B" u oznaki motora označava da je motor sa pojačanim svornjacima, radilicama i klipnjačama.
Sudeći prema oznaki torpedovog motora od 120-130ks koja je BF6L912 S, bi trebao biti pojačan. Za ovu oznaku sam siguran jer sam je vidio na Torpedovom vojnom vozilu sa Torpedovim 6 cilindara turbo motorom. Taj tip motora može se naći na kamionima TAM 122, RX 120 i mnogim drugim.
Za 4 cilindrični nisam siguran dali je pojačan, al mislim da nije. Treba vidjeti oznaku.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
neznam točne informacije ja sam rekao samo poprilici al ja sam slagao 913 motor a nije turbo obični je i imao je balans na klipnjačama ne na radilici krivo sam se izrazio na radilici moraju imati svi balans. znam jel mi se okrenuo na drugom cilindru ležaj na radilici pa sam brusio na 3 specialu samo drugi na radilici ovi su ostali standardni. a i klipnjača mi se vinula pa sam iskao klipnjaču od 912 motora jer sam mislio da je 912 pošto nije imao ozneke na sebi i kad sam donio nije to to bilo onda sam odnio staru i novu i ustanovili da je to od 913 motora klipnjača s balansom i tak da sam onda prilikom sastavljanja našao ispod glave motora tam gdi je ispušna grana oznaku motora 913 i nije turbo obični je 140 ks deutz motor
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Deutz motor šest cilindrični 913 motor:
F6L913 ima 116 - 120 ks (bez turba)
BF6L913T ima 120 - 170 ks (turbo)
BF6L913C ima 192 - 240 ks (turbo intercooler)

Oznaka se nalazi ispod anlasera na svim Torpedo i KHD motorima
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
budem pogledao kad ču ič pokraj njega. moj ima intercooler al turbinu nema i kad smo ga kopčili na test snage 138 ks je pokazivao
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
kikic MF kaže:
budem pogledao kad ču ič pokraj njega. moj ima intercooler al turbinu nema i kad smo ga kopčili na test snage 138 ks je pokazivao
Na kakvom je stroju taj motor?
Nikad nisam čuo da postoji motor sa intercoolerom, a da nema turbo :shock: mislim da si malo pobrkao.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
na kombajnu 1302 fahr. pa imaš kako nebi imao bez turba intercooler. on ti hladi zrak koji usisava kroz usisnu granu. kaj je po meni bolje to na deutz motorima.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
kikic MF kaže:
na kombajnu 1302 fahr. pa imaš kako nebi imao bez turba intercooler. on ti hladi zrak koji usisava kroz usisnu granu. kaj je po meni bolje to na deutz motorima.
Na našem kombajnu kojeg smo nekad imali M 1302 hidromat, bio je 912 turbo motor(kao na torpedu RX 120) 140 ks, a to da ima intercooler mi nije poznato. Koliko pratim DF kombajne nisam to vidio ni na jednom od tih starijih modela, stavi sliku motora, možda je to naknadno ugrađivano.
 
M

mladi gazda

Guest
Sam da ostavim komentar na TORPEDO KVARNER takav sam traktor osobno vidio u okolici Ivankova točno mjesto neznam prolazio sam sa kolegom tam i kad smo ga vidili stali smo i čudili se jer nismo znali da tako što postoji i da bio je crveni!!




..........mladi gazda.............
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
DF&Torpedo kaže:
[quote="kikic MF":17836tva]na kombajnu 1302 fahr. pa imaš kako nebi imao bez turba intercooler. on ti hladi zrak koji usisava kroz usisnu granu. kaj je po meni bolje to na deutz motorima.
Na našem kombajnu kojeg smo nekad imali M 1302 hidromat, bio je 912 turbo motor(kao na torpedu RX 120) 140 ks, a to da ima intercooler mi nije poznato. Koliko pratim DF kombajne nisam to vidio ni na jednom od tih starijih modela, stavi sliku motora, možda je to naknadno ugrađivano.[/quote:17836tva]
budem kad ga izvadim iz šupe jel nutra nemam svijetla pa se ništ ne vidi
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ni ja nisam čuo a ni vidio motor s intercolerom a bez turba, jer turbina zagrijava zrak a on ga hladi.
Sad pitanje, zašto ga hladit ako nije zagrijan, odnosno veće temp. od okolnog zraka?

Moje mišljenje je da je tu skinuta turbina ili je neki tuner ''nabudžio'' intercoler ili .........
 
Z

Zlatko

Guest
Na stranici konedata piše da Fahr 1302 ima BF6L913, znači da je turbo, a turbina je možda otišla pa je skinuta a onaj hladnjak je vjerojatno od ulja.
 
C

clever

Guest
Vi svi što imate TD verzije Torpeda da se sakrijete u mišiju rupu, ja imam Torpeda D 4506 S 1981. godište (nije na prodaju). Te verzije D su prototipi Torpeda (original DEUTZova mašina) naravljeno ih je svega 10ak, a TD je s Torpedovom mašinom (od 1982.)
 
B

Bobo

Guest
Daj ti nama par slika tog cuda... I ako moze da uslikas plocicu na motoru, da se vidi o cemu se tocno radi.

A ovo sa sakrivanjem u misju rupu ja ne smijem komentirati, iako se iz drugih razloga slazem s tobom ;)
 
C

clever

Guest
Slika imam al neznam kak da ih updateam a što se tiče pločice ja mislim da je dosta ovo što na bloku motora (kod spone iznad kartera) piše DEUTZ, iza na hidraulici (gdje se uljeva ulje) na obadvije zadnje šunke, na boš pumpi i na poklopcima klipova (na svima tu piše) jedino što je sastavljen u Rijeci
 
K

KRESO

Guest
clever kaže:
Vi svi što imate TD verzije Torpeda da se sakrijete u mišiju rupu, ja imam Torpeda D 4506 S 1981. godište (nije na prodaju). Te verzije D su prototipi Torpeda (original DEUTZova mašina) naravljeno ih je svega 10ak, a TD je s Torpedovom mašinom (od 1982.)
zašto bi se mi skrivali u mišju rupu ..ne razumijem , imaš deutzov motor i šta sad jaka stvar imam i ja deutzov motor na kombajnu koji je triput veći od tvog pa se nehvalim ....imaš malo krivi pristup na forumu ...bolje da se predstaviš ( osnove kulture)
 
C

clever

Guest
Ja sam novi, Dalibor. A što se tiče tvog kombajna jel ĐĐ i kolko ima konja
 

Najnoviji postovi

Na vrh