• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TORPEDO

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
nebi smjelo biti problema jer prednja vuča nije stopostotno usklađena sa parom 11.2x24 i 18.4x30...a u suštini prednja vuča se koristi na mekoj podlozi a ne na asvaltu i na mekoj podlozi onda mogu prednji proklizavati da bi se izhednačila razlika između prednjih i zadnjih guma,a razlika u tim dimenzijama guma dok su nove je svega 2-3 cm ...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
dimenzije guma za torpedo adriatic 7506



11,2-24---13,6-38
tako pise meni na nekim tehnickim podacima....
Jel nema torpedo uske točkove 36", odnosno 13.6-36, trebali bi biti isto ko i za IMT program?

Ujak je imal na td75 solcu zadnje uske 13.6-36.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Torpedo 75 sa kombinacijom 11.2-24 i 18.4-30 je usklađen 100%, znači da se ni ne osjeti da je prednji pogon uključen. Problem s ne usklađivanjem nastaje kad se mjenjaju zupčanici u mjenjaču i ne vodi računa da li je traktor adriatic-special.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
kod mene se bas oseti, jesu gume podosta potrosene ali bas koci i uvek kad je ugasim moram vratiti metar nazad da bi je iskopcao skroz, probacu sa ovim 12kama pa cu videti koje ce sledece gume biti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
to je normalno da se neda iskopčat onak skroz lagano jer traktor ima 2 diferencijala a ne tri
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ja sam vidio jednog Zetora sa tri dif jedan je služil kao uteg napred .:icon_lol:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ajde dobro,taj ima sigurno 3 diferencijala pošto ima 3 pogonske osovine,a koji od ovih "normalnih " traktora sa dvije osovine ima 3 diferencijala?
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Nije član 2301986 pogriješio, 3 diferencijala imaju auti pa može imati stalni 4x4. Ima diferencijal na svakoj osovini i treći između osovina, izlazi iz trećeg diferencijala su spojeni jedan na prednju, a drugi na zadnju osovinu.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
hahahahahahahahaha...sve majstori a nekuže da moraju bit tri diferencijala za stalni pogon 4x4... kada bi torpedo imao tri diferencijala onda nebi prednji kotači kočili dok kočiš (zadnjima)..onda bi prednji morali imat odvojene kočnice
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Vedrane, taj treći se obično naziva centralni diferencijal ;)

Ne moraju biti 3 diferencijala za stalni pogon. Zglobni traktori ih netrebaju niti nemaju.
Ovo za kočenje s centalnim diferencijalom je samo djelomično točno. Dok postoji veza motora i pogona, pri kočenju zadnjih usporavaju i prednji kotači (osim ak se ne dodaje gas :)). Naravno, kad nema te veze, prednji bi se slobodno okretali.

No, to sve nema veze s Torpedom, pa se, lijepo molim, vratite na temu.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Još malo off-topic, nemogu odoljet :D

Da ZJ, to stoji kako je navedeno, nego postoji još jedno riješenje za stalni 4x4 (pričamo o ne zglobnim vozilima), a nije centralni difrenecijal. Npr,Golf 2 syncro ima jednosmjernu spojku između prednje i zadnje osovine. Prednja ima stalni pogon, zadnja je namjerno nešto malo sporija, ali preko jednosmjerne spojke spojena sa prednjom. Tek kad prednja prokliže onda zadnja dobije pogon, mana je što 4x4 ne radi u rikverc. Na koji traktor vas podsjeća ovaj sistem? ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Torpedo? :x:
Ma neee... na Golf 2 dizel :)
ili je pak IMT ... DV:icon_lol:
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Još malo off-topic, nemogu odoljet :D

Da ZJ, to stoji kako je navedeno, nego postoji još jedno riješenje za stalni 4x4 (pričamo o ne zglobnim vozilima), a nije centralni difrenecijal. Npr,Golf 2 syncro ima jednosmjernu spojku između prednje i zadnje osovine. Prednja ima stalni pogon, zadnja je namjerno nešto malo sporija, ali preko jednosmjerne spojke spojena sa prednjom. Tek kad prednja prokliže onda zadnja dobije pogon, mana je što 4x4 ne radi u rikverc. Na koji traktor vas podsjeća ovaj sistem? ;)

Mana je i to što za razliku od stalnog pogona prednje i zadnje osovine auto ima manju stabilnost. Zašto? Zato što ako dođe do zanošenja vozila u zavoju kod prvih generacija Haldex-a (tvoj Syncro koji spominješ) neće doći do pogona druge osovine što bi povećalo stabilnost vozila. Današnji moderni Haldex sustavi reagiraju vrlo brzo, precizno, i pametno. Slažem se, mehanički diff. je nešto drugo, no danas se gleda cijena i jednostavnost izrade. Vozila koja nužno trebaju, imaju meh. diff. a ostalo većinom (govorim za razdjelnik snage = središnji diff.) "glumi" Haldex spojka. Isto kao što kočnice glume šperu (= "blokadu diff.").

Znaš li kako je na Adriaticu 75 riješena sinkronizacija ukapčalice prednjeg pogona? Znam da znaš, samo da potaknem na razmišljanje, kad smo već došli na Haldex i lamele.

I da, dobrodošao nazad.
 

car1

Novi član
Tu od
3 Lip 2013
Poruka
8
Novi sam na formu ,

Treabm jedan savjet
,imam Torpeda 55 A 1996g (kojeg sam sredio ofarbao ,el.instalacija itd..)

na njemu su namontirani zadnji utezi (takvog sam ga kupio).
da li da skidam utege ili da ih ostavim (pošto se na formu spominje pucanje poluosvine)

zahvaljujem na odgovoru
pozz
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Skinut utege iz zadnjih kotača i ispod akumulatora, bit će nešto življi traktor i manja vjerojatnost da će se nešto slomiti. Ima on dosta mase za svoju snagu i bez utega.

Torpedo TD45
iskreno neznam na što misliš, vidio sam TD 75 adriatic (brzi mjenjač) koji je "gurao" prednje kotače jer su od speciala bili zupčanici u ukapčalici, to se riješi zamjenom zupčanika sa odogavarajućima.
Kad je sve ispravno i kad se želi prednji pogon isključiti u vožnji, naravno prvo treba vratiti ručicu, zatim naglo oduzimanje gasa i prednji pogon je isključen, tako je kod mene.
 

car1

Novi član
Tu od
3 Lip 2013
Poruka
8
vedrankc

utezi ispod akumulatora ?
ako misliš na prednje utege ,nemam ih namontiran je samo nosač utega.

Inače traktor če služiti večinom za obradu vočnjaka (malčiranje ,prskanje ) stoga prednji utezi bi mu i dobro došli zbog nosivog atomizera od 450l. bar ja mislim tako.

mislim skinuti zadnje utege sa kotača ako nisu potrebni tj.ako postoji mogučnost pucanja poluosovine ( ali za to pucanje sam čuo da se dešavalo na jačem torpedu sa jačim motorim 4cilindraš 60ks + ):icon_rolleyes:


inače teškog rada (oranja ) biti če jako malo 3-4 jutra/godišnje
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
prijatelju kada od 96god nije pukla polu osovina neće ni sada,,nediraj ništa i vozi kao što si vozio i do sada,,do pucanja poluosovine dolazi kada se na tvrdom mota ako je uključena špera,i normalno ako ga siliš i puštaš naglo kvačilo,,imali smo 4 torpeda i nikada nam se nije tako nešto desilo,,S traktorom treba znati raditi, veći mu je problem veće gume kada ljudi stave nego to malo utega na zadnjim kotačima..nisu ovi iz tvornice ludi,
 
Na vrh