• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TORPEDO

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Moguce jeste mjenjati omjer zucanika na slici.Mada je to skupa zabava.Treba raditi jedan zupcanik i jos jedan koji je fiksan na osovini.Jedino je pitanje kako bi tad motor podnosio teret na kardanu.Druga mogucnost je neki reduktor na samom izlazu kardanske osovine.Nesto kao na IMT-u 560 ,al sa omjerom da ubrzava kardan.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mozda najlakse nekaj ovoga tipa??




Po meni najlakse i uvijek mozes skinut kad ti netreba.:icon_neutral:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Slike su samo informativne i da vidis na kaj mislim.

Druga slika mislim da sluzi da bi imao okretaje na tim izlazima jedan uljevo,a drugi udesno.
Bitna ti je razlika u vekicini zupcanika da bi dobio dobar omjer,manji okretaji motora a veci okretaji na kardanu.
Al da bi vrtio na istu stranu treba imat meduzupcanik unutra.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
te ubzivače sam par put videl na malim tomekima (tomo vinkovic) ali koji je omjer izmjene brzine vrtnje neznam...a kaj se tiče izmjene zupčanika to je po meni dosta skup sport,em treba pravi majstor za to koji može predvidjeti točno kak se bude vrtjelo,i kolko uopče ima mjesta u kučište za kak velki zupčanik..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
To bi trebalo dati delati kod majstora i izracunati omjer vrtnje za njegov traktor A ovak i onak ga nebu uvijek koristil nego za odredene prikljucke.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Dobro veli Puknuti, ništ stoga.
Znate vi kolko košta izrada jednog zupčanika kvalitetnog? Ove ispod 2 soma ni neračunam da su zupčanici
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Po meni je takav prijenos puno bolji nego na npr 533-539, možda je lakše prepraviti priključak nego getribu traktora
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Po meni je takav prijenos puno bolji nego na npr 533-539, možda je lakše prepraviti priključak nego getribu traktora

Brzinu kardana koju 539 ima na 1600 obrtaja Torpedo 40-45-48 ima na 2200 obrtaja.. U poslu sa balirkom, frezom, roto kosom itd puno bolje bi bilo da ima veci broj obrtaja kardana pri manjem obrtaju motora (barem po meni)...
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
hmmm decki ali mislim da ipak nije neki "budala " od inzinjera tak projektiral,ima i to svoj razlog zašto je na tolko obrtaja motora tak rješeni obrtaji kardana... po mom mišljenju jedan dio se odnosi na hlađenje motora(brže se vrti turbina,bolje hlađenje odma) motor ima više snage,ako ga nešto zaustavlja,dok npr. dok se vrti na 1500 o/min dojde motoru tak kaj skoro i ne krepa po velkim opterečenjem,a ovak ipak ide dalje..
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Takav kardan kakav ima 533-539, ajmo reč "eko" kardan je dobar jedino za priključke male snage gdje ti možeš vrtjet na 1500 o/min motora i na taj način uštedjet gorivo. Ali pošto su svi priključci podešeni na 540o/min takav traktor postaje jako slab na kardanu s obzirom na kategoriju snage motora. Imam primjer krivulje snage za 533 gdje motor na daje 36 ks pri 2000o/min, a kad je kardan na 540o/min daje svega 30tak ks, onda tu dolazi usporedba sa npr ursusom 335(koji ima slabiji motor), ali na kardanu ništa ne zaostaje.
ps: svaka usporedba je sasvim slučajna i nema namjeru uspoređivati traktore i stvarati nepotrebnu diskusiju:icon_toilet:
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
2070 o/min motor -----540 o/kardan



Uploaded with ImageShack.us

u ovoj tablici je sve lijepo objašnjeno, ali ima jedna velika pogreška , iako nebitna za ovu raspravu, a to je podizna sila na hidrauliku od 15, 3 kN, pa to toliko nema ni jd serije 8xxx ili fendt 936. mislim da je trebalo pisati 1,53 kN.

ispravite me ako griješim.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Pošto ovi traktori razvijaju maksimalnu snagu na 2300 okretaja, sasvim je u redu da je 540 o. kardana na 2070. Nije mi samo jasno što im znači ovaj maksimalni okretni moment i kako su došli do njega, pošto ga motor ne može isporučiti:icon_kidra:

Štore, za usporedbu, ima najveću snagu na 2200 okretaja, a 540 okretaja kardana postiže na 1908 okretaja prema knjižici, iako mi se čini da je to greška i da bi trebalo pisati 1980, tako je otprilike označeno na okretomjeru.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
u ovoj tablici je sve lijepo objašnjeno, ali ima jedna velika pogreška , iako nebitna za ovu raspravu, a to je podizna sila na hidrauliku od 15, 3 kN, pa to toliko nema ni jd serije 8xxx ili fendt 936. mislim da je trebalo pisati 1,53 kN.

ispravite me ako griješim.

1 kN = 1000 N = 100 kg
10 kN = 10000 N = 1000 kg

15,3 kN = 1560 kg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Koko, najveći moment motora je onaj do kojega možeš "gaziti" motor, a da ga ne udaviš.
Ako imaš mjenjač s dovoljno brzina, a netrebaš punu snagu, komotno možeš raditi sa 100-200 okretaja iznad najvećeg momenta, jer tu većina motora ima najnižu potrošnju goriva.

Glede Štorea: kardan se vrti 540rpm@1908. Na 2200rpm kardan se vrti 623 rpm. Na vuri su označeni okretaji koji odgovaraju Fiatu 450, odnosno Universalu, čiji motori razvijaju punu snagu pri 2400rpm.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Motori imaju najnižu specifičnu potrošnju u području najvećeg okretnog momenta, ako može neki posao raditi i s nižim okretajima, jasno da će trošiti manje na manjim okretajima.

Nazivni broj okretaja kardana mora biti blizu okretajima na kojima motor razvija maksimalnu snagu, ako je riječ o zahtjevnim priključcima poput freze, malčera, pa i rotokose. Priključak za rad na nazivnom broju okretaja treba veću snagu, koju isporučuje motor, pa prema tome i on mora raditi u režimu bliskom maksimalnoj snazi.

To sve vrijedi za traktor i njemu odgovarajući priključak. Tko stavi helikopter od 150 cm na Fendta 939 može komotno raditi na ler gasu i 1000E kardanu.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Npr. kod mog Ursusa je največa snaga po papirima na 2000 okretaja, a moj bez opterečenja ide na 2400. Jel pri tim obrtajima još jači ili snaga opada?
 
Na vrh