• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: traktorske ralice

Sva ti ta naknadna pojačanja vrijede xxxxx
Zašto?-jer se pojačava čeličnim profilima koja da su i predimenzionirana imaju neku elastičnost > čel. odljevka
Kako je sve odnio vrag dimenzionirana su min.moguče Svi drugi noseči elemnti su čelični ljev ,koji ima min. moguču elastičnost .
I ako naprezanja prerastu čvrstoču odljavka, on puca .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

Pa ja na SDF-u imam pijačanja od napred, od kučišta PVH-a do kušišta mjenjača, znači odmah za zvona je spojeno na getribu, što znaći da je motor zaštićen od pucanja na zvonu...
Vozio sam puno bala napred na vilicama, 700, 800 kg, ovisi...i sve se super ponašalo

Sad sam zimos malo čistio snijeg s njim...naprijed s ralicom, al kad zapne negdi...staje cjeli traktor u mjestu...mora imat ojačanja svaki koj ima ralicu napred, jer nema veće štete kad se traktor raskoli na zvonu...ccc
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
508
Re: traktorske ralice

ŠANANA kaže:
Sad sam zimos malo čistio snijeg s njim...naprijed s ralicom, al kad zapne negdi...staje cjeli traktor u mjestu...mora imat ojačanja svaki koj ima ralicu napred, jer nema veće štete kad se traktor raskoli na zvonu...ccc
a i ralica mora imati federe pa onda nebu niš traktoru :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

skladistar kaže:
ŠANANA kaže:
Sad sam zimos malo čistio snijeg s njim...naprijed s ralicom, al kad zapne negdi...staje cjeli traktor u mjestu...mora imat ojačanja svaki koj ima ralicu napred, jer nema veće štete kad se traktor raskoli na zvonu...ccc
a i ralica mora imati federe pa onda nebu niš traktoru :mrgreen:

Naravno...ko se god misli malo ozbiljnije igrati s snijegom, mora imati federe na ralici :D
 

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
Re: traktorske ralice

Citam ceo dan ovu temu pa me interesuje u cemu bi bila razlika u raoniku i konstrukciji za zemlju , makadam i sitan kamen?Znam da su opterecenja mnogo veca kad se gura zemlja i kamen.da li b imalo smisla zakretati takav raonik pod nekim uglom u jednu i drugu stranu ?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Da, imalo b i smisla. Ja sam imao jednu takvu univerzalnu ralicu; konstrukcijski nešto jaču i bez problema je čupala korijenje drveća, a poslužila je i za snijeg. Najvažnije je da imaš mogućnost premošćivanja zaštite na nožu, dakle, da ralicu možeš ukrutiti, ukoliko imaš zaštitu pomoću opruga prilikom čišćenja snijega. Prilikom konstrukcije treba ju izvesti nešto jače nego bi ju radio samo za snijeg i to je to. Također, za planiranje zemlje je važno da imaš dvoradni podizni cilindar zbog potrebe pritiskanja ralice u tlo i da imaš dovoljno jak traktor koji će to sve gurati pošto je opterećenje mnooogo veće kod rada sa zemljom i slično.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Još mjesec - dva i opet počinje snijeg. Nakon pregleda cijele teme o ralicama evo da stavim i svoje čudo. Naravno nije profi kao ove vaše ali mi služi. Dimenzija je 200x80 ima mehaničko zakretanje i tjeram ju sa zetorom 3511 sa lancima na zadnjim gumama. Zna nagurati snijeg i do metra visine, a super mi dođe pošto se kod nas snijeg čisti u popodnevnim satima i to kada ga ima već i preko pola metra. Ima i gumu ispod koja je montirana nakon nastajanja slika.
Nadam se da je ova tema još uvijek aktivna iako nema ništa novog od nestajanja snijega.
Svi komentari su dobrodošli!
 

Prilozi

  • P9040017.jpg
    P9040017.jpg
    65.3 KB · Pregleda: 471
  • P9040020.jpg
    P9040020.jpg
    78.1 KB · Pregleda: 460
  • P9070022.jpg
    P9070022.jpg
    55.4 KB · Pregleda: 494
  • P9040010.jpg
    P9040010.jpg
    59.7 KB · Pregleda: 516

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
još slika
 

Prilozi

  • P9070032.jpg
    P9070032.jpg
    69.7 KB · Pregleda: 517
  • P9140046.jpg
    P9140046.jpg
    57.8 KB · Pregleda: 394
  • P9140047.jpg
    P9140047.jpg
    57.9 KB · Pregleda: 394
  • P9140050.jpg
    P9140050.jpg
    71.4 KB · Pregleda: 405

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Dobra je ralica, mrcina, vidim ima i umjetničkih detalja po sebi :).

Za mene je dobra pošto ne trebam ništa jače.
A ti "umjetnički detalji" su jer je tako malo više zanimljiva i "odskače" od drugih.
Pošto nemam nekih strojeva te sav materijal kupujem, a mislim da svi znate kolika je cijena željeza, ralica je super ispala.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Super:finga:

Kak si izradio naljepnice?
Nisu naljepnice nego je nacrtano. Ali naravno da nije moj rad nego sam skinul sliku sa neta, sprintal, preko indigo papira precrtal te sa tankim kistom i bojom ponovio linije.
Za onu iza sam koristio program posteriza u koji sam ubacio sliku i odabrao preko koliko papira će ju isprintati odnosno kolika će biti dimenzija, zalijepio sam papire skupa (složio kao puzle) i opet preko indiga precrtao.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Odlično, sad ti još samo fali pola metra snijega i možeš navalit :)
 
B

BAGERISTA

Guest
Priprema za zimske radosti...

DAJ VISE NE CITIRAJ MILIJUN SLIKA ! ! !

-Bobo-



Svaka čast,,stroj za 10-tku,:prayer:,koliko pijva ako se smije znat...:scratchmora da ni jeftin
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
Svaka čast,,stroj za 10-tku,:prayer:,koliko pijva ako se smije znat...:scratchmora da ni jeftin

Ma skoro pa badava!
Npr. 2,5 m širine sa hidrauličkim zamicanjem, kopčanje na noseču ploču, sa nosečom pločom ( slika 1 ) izrađenom po DIN standardu i namontirana na traktor kod nas ti je oko 23.000,00 KN + PDV. Ista za prednju hidrauliku ili kombinirku je oko 19.000,00 KN + PDV...
 

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
to je tebi badava.....auuuu...:scratch

Možda sam iza ovo badava mogao staviti koji smajlić, mislio sam da će biti prepoznato šta sam sa time htio reći. No hard feelings!
A opet ako uzmeš u obzir cijene ostalih ralica u istim dimezijama, onda je stvarno jako povoljna.
 
O

oz7

Guest
Evo još jedan pokušaj domaće izrade ralice za snijeg, kemija žešća, problema sto koje sve treba riješiti u hodu i evo sad je blizu dovršetka. Zna li tko di se povoljno može nabaviti hidraulični cilindar? :D

DSC00664.jpg


DSC00663.jpg


DSC00662.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh