• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorski rovokopači

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
zjockoo kaže:
Eto zato ?u ja svojeg montirati na kruti nosa?. Loša iskustva od ranije...

Kakav kruti nosac? Mislis na ono kao toplink koji je spojen ukrutama na donje poluge?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,425
Kakav kruti nosac? Mislis na ono kao toplink koji je spojen ukrutama na donje poluge?

Ne nego na principu 2 kuke i 2 klina s naslonom između, slično kao brzo kopčanje alata na prednji utovarivač. Tako da poluge i toplink nemaju nikakve veze s tim
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
neznam kako je kod tebe na traktoru, ja sam malo sumnjicav dali bi na mom traktoru izdrzalo takava nacin kopcanja, jesi li gledao slike, tvoje misljenje
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Ne nego na principu 2 kuke i 2 klina s naslonom između, slično kao brzo kopčanje alata na prednji utovarivač. Tako da poluge i toplink nemaju nikakve veze s tim

nesto slicno kao sto si slozio za kopcanje ralice na maloj primici?
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Ne nego na principu 2 kuke i 2 klina s naslonom između, slično kao brzo kopčanje alata na prednji utovarivač. Tako da poluge i toplink nemaju nikakve veze s tim
Slično ovome?
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=YjAQEIuHjEI[/YT]
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Meni se ''sistem prikolica'' ne sviđa za kopač

Ti ćeš svoj problem riješiti sa ovim ojačanjem , nešto kao dva jaka flaha ili pločevine , ili neka jaka debelozidna cijev
kopac.jpg


S'tim da moraš na kopaču još podići visinu tačke kopčanja toplinka od sadašnje , tako ćeš da smanjiš silu koja djeluje na toplink na traktoru i time zaštitiš traktor
Normalno , time ćeš da poremetiš i paralelogram kopčanja ali ti to nije ni bitno jer ga ne podižeš na polugama nego ti je stalno na ukrutama i fiksnom mjestu
Ja mislim da bi to riješilo tvoje probleme
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
u pravu si ako podignem tacku kopcanja da ce sila potezanja na toplink biti manja, i to bi bilo sigurno bolje, e sad ma zanimaju vasa iskustva sa kopacem na prikolici, dize li ga u stranu ili jos neki nedostaci, prednosti znam, ali me zanimaju manjkavosti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ja imam ovaj bagerčić i težak je oko 2 tone i opet kada se okrenem bočno da kopam vrlo lako zna da se nagne u tu stranu , ni tvoj kopač u stopama nije širi a nije ni teži daleko je jači i ima veći dohvat , još tome ako dodamo da možeš pomijerati i cijelu granu bočno sigurno će biti ''dovoljno nestabilan''

nemam nikakvu bolju sliku na brzaka od moje makine
image132b.jpg
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ja bi kopao samo iza, tako da bi ruda oslonjena na traktor drzala kontra teg, a bocno istovar kasike bi isao tako da je ruka pomjerena u suprotnu stranu, razmak stopa je 2m, s tim sto bi ih ja jos okrenuo (moze se) na nekih 230cm ukupno. kako ti se cini onaj nosac gdje kopcam ukrute, jos sam mislio da ih spojim obadva (zvaraim profil) jer su sad odvojeni, sad sam bas u dilemi, vuceni ili noseni, a bojim se da ne uradim bzvz, ipak ima posla da se to uradi kako treba.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
ja bi kopao samo iza, tako da bi ruda oslonjena na traktor drzala kontra teg, a bocno istovar kasike bi isao tako da je ruka pomjerena u suprotnu stranu, razmak stopa je 2m, s tim sto bi ih ja jos okrenuo (moze se) na nekih 230cm ukupno. kako ti se cini onaj nosac gdje kopcam ukrute, jos sam mislio da ih spojim obadva (zvaraim profil) jer su sad odvojeni, sad sam bas u dilemi, vuceni ili noseni, a bojim se da ne uradim bzvz, ipak ima posla da se to uradi kako treba.

Na ovo samo mogu da se nasmijem :rolfer: Pa za koji će ti vrag onda ovako moćan kopač kada moraš misliti šta smiješ a šta ne smiješ , znači daleko ćeš da izgubiš manevarske sposobnosti a i ''moćnost''
Samo ti njega ostavi neka bude nošeni a dodaj ovo ojačanje što sam ti nacrtao jer ono neće dozvoliti da se gornji nosač otkida a ovako zavaren mora da se otkida pošto sile nisu u centru
Ako već razmišljaš o tome da okrećeš one stope onda ih okreni prema nazad , i tu na par centimetara ćeš da smanjiš sile koje djeluju na toplink , vjerovatno da može samo moraš sve rasklopiti da okreneš za 90 stepeni i one cijevi u kojima su klipovi od stabilizatora
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ma nemam pojma sta da radim radio sam sa njim, sve super dok nisam zapeo za zilu, i sad se bojim da nije otpalo na stroju da bi iscupao kacanje toplinka na traktoru. A sat mislis da napravim nosac na onom svom nosacu na traktoru, gore kuke dole bolcni kako ovaj kubota. Samo me muce oni vijci sto drze kacanje poteznice, da nece njih pocupati, jos bi ja ona dva paralelna nosaca spojio, posto su sada razdvojeni, a kao pojacanja opet bi zakacio tolpink da drzi dodatno. U svakom slucaju ti ne smatras da je pametno ici na vuceni.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Nemam iskustva ali mislim da je nošeni daleko bolja opcija od vučenog

Ovaj sistem na kuboti i nije neki impresivan , prvo mali je razmak između njegovih donjih i gornjih bolcnova , pogledaj na 2:10 kako je sve poskočilo i klimnulo a radi se o novom stroju koji je daleko lakši od tvoga a i ti bi mnogo prepravki i posla morao da uradiš da bi o sve namontirao

ja mislim da bi ovim ojačanjem riješio problem sila kopanja prema nazad ali bi u svakom slučaju bočna potezanja morao malo opreznije da radiš jer onda ti se javlja da bi ti poluge trpile previše , mada sa ovim tvojim ukrutama možda i ne baš toliko previše

Onaj gornji dio oko toplinka možeš spojiti čisto radi savjesti ali pošto je toplink u sredini a i vijci su pravilno raspoređeni mislim da je sila djelovanja i sada na sve vijke ista , spajanjem se ništa neće povećati
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,425
Vučeni ne valja, barem ne za tako jak stroj. Prevrnut ćeš se samo tako...
Potrebno je ojačati taj dio za kopčanje toplinka. AKo se bojiš za one vijke na traktoru, izvadi ih sve van i nabavi nove u kvaliteti 12.9. Oni će ti dati određenu pouzdanost u taj dio stroja. Iako, mislim da Fendt nije štedio na kvaliteti vijaka..da jest, nebi bio to što danas je. Što se tiče kopanja iza i sa strane, to nije problem. Ako ćeš kopat iza na gradilištu ili u šumi ili bilo gdje gdje ima mjesta, pomakni ruku na sredinu šina i kopaš bez straha da će te okrenuti. Dok kopaš "uz zid" i ruka ti mora biti skroz bočno da bi kopao, tada malo pripazi i bit će sve u redu.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
kad ga dizem na stope i dizem traktor, ovi nosaci na koje kacam ukrute se neznatno uvijau prema unutra, da su spojeni sile bi se ponistavale, uvijali su se zato sto sam kasnije vidio da vijci nisu bili dovoljno dotegnuti ili su se razvukli od naprezanja, jad sad znaj.U svakom sluvaju njihovo spajanje bi bilo od pomoci.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
A u svakom slučaju podigni tačku kačanja toplinka na kopaču i samim time ćeš znatno smanjiti silu djelovanja na tačku toplinka na traktoru
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Vučeni ne valja, barem ne za tako jak stroj. Prevrnut ćeš se samo tako...
Potrebno je ojačati taj dio za kopčanje toplinka. AKo se bojiš za one vijke na traktoru, izvadi ih sve van i nabavi nove u kvaliteti 12.9. Oni će ti dati određenu pouzdanost u taj dio stroja. Iako, mislim da Fendt nije štedio na kvaliteti vijaka..da jest, nebi bio to što danas je. Što se tiče kopanja iza i sa strane, to nije problem. Ako ćeš kopat iza na gradilištu ili u šumi ili bilo gdje gdje ima mjesta, pomakni ruku na sredinu šina i kopaš bez straha da će te okrenuti. Dok kopaš "uz zid" i ruka ti mora biti skroz bočno da bi kopao, tada malo pripazi i bit će sve u redu.

poredio sam sa carlo pesci, i on je vuceni i ima dugu ruku i dize porilicno tereta, a valjda se ne izvrce.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,425
poredio sam sa carlo pesci, i on je vuceni i ima dugu ruku i dize porilicno tereta, a valjda se ne izvrce.

Meni je malo falilo da sve ne izvrnem i to na potpuno ravnom terenu. Lijevi stabilizator mi nije bio dovolno napet i kad sam krenuo iztovariti punu korpu mokre zemlje na prikolicu zaljuljalo me baš zbog toga što je bio na polugama i sa ukrutama. Dobro što taj vrag ima relativno brzo okretanje krana pa sam uspio reagirati i vratiti ga na sredinu, inače tko zna što bi bilo. Zato će ovaj sad imati stabilizatore nagnute donjim dijelom prema van za 30 stupnjeva prema okomici, pa će u transportu biti uzak, a u radnom položaju će razmak stabilizatora doći do maksimalno 3.2 metra.

Evo ovako (tek sam ga počeo crtati pa je zato samo to na slici):

http://i48.tinypic.com/e0ki1u.jpg

EDIT savoris
izbacio sam ti IMG tagove jer ti je slika prevelika , neka ostane ovako
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Mozda ja uspijem pomoc ja bih to ovak napravio malo sam lose nacrto al valjda ce te me skuzit!!!!
[/IMG]

Crne linije bi bile malo deblje plocevine koje bi spojio s onim di se kopca trenutno topling i zasarafio na mjestima pod brojevima 1,2,3,4,5 a pod 6 bi samo malo gore vise podignuto kopcio topling!!
Nisam mestar decki ko vi u tom podrucju al mozda kolko pomognem
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh