• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorski rovokopači

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
sad malo pojasni sta i kako, nisam te bas razumio, ides na varijantu kopcanje kuke i bolcni, tipa kubota video iz prethodnih postova, ili samo ukrute poluga.

img1946ck1.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Svake strane ovog nosaca za kuku bi stavio pocevine koje bi s gornje strane spojio i zasarafio na mijestima di su ti brojevi 1234 a na poprijecni s kojim sam spojio plocevine sastrane spojio s klinom di kopcas trenutno topling 5 i na tom poprijecnom gornjem napravio novo mjesto kopcanje toplinga 6 na neku visinu koja bi ti najvise odgovarala!!
nadam se da sam ti uspio objasnit da si me skuzio
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
za varijantu ukruta poluga, ove dvije dijagonale sa poluga (profil 60x15, duzine 70cm) idu na nosace poteznice, poteznicu bio spojio, zavario lijevu za desnu da su cjelina, pored toplinka, stavio bih jos jedan toplink i kacao ga na poteznicu dole, oznaceno dole ispod ploce koja spaja lijevu i desnu sinu poteznice, valjda je to sad solidno. Gornje kacanje koje mi je disktabilno bi sad na trakotru nosili skupa toplink i poteznica.



Uploaded with ImageShack.us
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Moja ideja da bi ti se to dalo skidat jer da ako poprijecno zavaris kod toplinga da ti nebude smetalo to kod drugog prikljucka a ti isto na plocevine poteznice ubacis ukrute poluga hidraulika
One moje crne crte bi trebale bit nove plocevine kao nosac na poteznicu koja bi se kapcila na trenutno kacenje toplinga na traktoru da dobijes neku sigurnost da ti ne iscupa sarafe gore kod toplinga
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
mogu ja zavariti i nize gdje ne smeta, ili da ubacim duzi vijak 22m krou oba nosaca poteznice, sa obje strane navoj, 4 matice kontriram i tako ih spojim, jer sam vidio da se malo motaju plocevine kad radim sa stopama, istina da sam kasnije vidio da su vijci bili popusteni, ili su se nategki od tih bicnih sila, ovako kad ih spojim sile koje preko ukruta kad dizem na stope djeluju prema unutra i onda ako su ploce spojene sile se ponistavaju i guraju nosac poteznice samo prema gore i prema traktoru, ne u stranu, a ovo sto gura prema trakotoru ide mi u prilog jer stroj preko toplinka vuce obrnuto kad kopa, tako da si ovjde sile ponistavaju, hehhe, sve je u teoriji zamisljeno dobro, a u praksi...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
U teoriji je to sve vrlo jednostavno al praksa zeza morat ces kolega ic pomalo s pokusajima i doradom dok ne dobijes zeljeni ucinak da bude sigurno za sve!!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
da, samo zelim izbjeci neku stetu koja se moze desiti da nesto ne polomim, a opet da rovokopac ne bude ogranicen jer ima veliku snagu i bilo bi steta kako savo kaze da ga ogranicim nekim stvarima.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Da na to moras dobro pazit da ti ne odvali koji dio traktora dali imas mogucnosti s donje strane traktora kakve rupe kao imt di mu se sarafi donja poteznica ako imas da od tud nesto povuces!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
nije problem donja strana, dole se svejedno kaca na poluge i one trpe sile dok kopam kad se oslonim na stope, jedino u nekim situacijama kad podizem kasiku onda se sila prenosi na gornju stranu i tad treba da nadjem nacina da rasteretim toplink, da mu pomognem sa dodtanim akacanjem na poteznicu ispod toplinka.
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
za varijantu ukruta poluga, ove dvije dijagonale sa poluga (profil 60x15, duzine 70cm) idu na nosace poteznice, poteznicu bio spojio, zavario lijevu za desnu da su cjelina, pored toplinka, stavio bih jos jedan toplink i kacao ga na poteznicu dole, oznaceno dole ispod ploce koja spaja lijevu i desnu sinu poteznice, valjda je to sad solidno. Gornje kacanje koje mi je disktabilno bi sad na trakotru nosili skupa toplink i poteznica.



Uploaded with ImageShack.us


E sada ova varijanta je dobra, samo ja ti ne vidim svrhu još jednog toplinka kojeg kopčaš dole kada već imaš ukrute koje se isto kopčaju dole a opet se sve skupa drži na istom nosaču kojeg ćeš napraviti jednodjelnog i da ga skidaš. I te ukrute su ti kod mene 100x20 a duzina mi je ista ko i tebi i međusobno su zavarene. Taj komad koji napraviš gore za kopčanje toplinka i ukruta neka ti bude što masivniji i neka ti se kopča na što više mjesta za traktor jer on ti nosi sav teret kopača dok kopaš a i u transportu a tvoje poteznice traktora imaju malu ulogu.
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
Ja sam sa svojim utovarivacem, koji je dosta slabiji od ovoga prekino dva top-linka, tako da gledaj to dobro rijesiti. Velike sile djeluju tu, samo zetor ima drugacije rijeseno kacanje top-linka, pa onda strada on. A veoma je neprijatno kad pod naponom nesto popusti.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
mozes li staviti slike od svoga stroja da uporedim,

za zjocka, na mom rovokopacu su slijedeci cilindri,

1. kasika
klip 45
vanjski promjer cilindra 95
2. lomljenje ruke
klip 50
vanjski promjer cilidra 120
3 dizanje ruke
klip 50
vanjski promjer cilindra 120
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Ja iman ovako:
1. 45mm klip a vanjski 90mm
2. 45mm klip a vanjski 90mm
3. 50mm klip a vanjski 100mm
i na sve dolaze cijevi od 1/2"
cilindre sam mjerio isto ko ti zato sam i dao ozmake 1.2.3.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
kod mene je sila na ovim velikim cilidriuma 13.7t
a kod tebe 6,7t

pretpsotavka da i kod tebe radi na 175 bara
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
meni je dovoljno jak ali nemam željenu brzinu pogotovo kada koristim dvije komande odjednom. ti si zadovoljan sa brzinom i od koliko ti je pumpa
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
kod mene je pumpa 33cm3, vrtim je na oko 1200, tako da imam protok 40 l, a po deklaracija stroja trebam 80. Sve je ti jos u fazi ispitivanja doce ce veca pumpa, planiram da dignem protok na 60 do 70l. Spor je naravno, cak neke komade sa vecim potrosacima nece da hvata.
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
kada budeš mjenjao pumpu bi ju prodao ako je 100% ispravna zajedno sa multiplikatorom
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,425
kod mene je pumpa 33cm3, vrtim je na oko 1200, tako da imam protok 40 l, a po deklaracija stroja trebam 80. Sve je ti jos u fazi ispitivanja doce ce veca pumpa, planiram da dignem protok na 60 do 70l. Spor je naravno, cak neke komade sa vecim potrosacima nece da hvata.

Ako neće hvatati komande onda postoji problem u razvodniku. Nije moguće da zbog manjeg protoka nebi radile, samo bi bile nešto sporije. Ja sam u početku razmišljao o sustavu od 80l/min, ali sam na kraju nabavio razvodnike od 40 i tandem pumpu 2 kom po 53l/min. Pumpe su veće iz razloga da ih ne moram forsirati sa velikim brojem okretaja da bih dobio puni protok kroz razvodnik. Na 40 l/min sam se odlučio zbog proračuna vremena gibanja cilindra gdje mi izađe da za najveći cilindar koji ima hod 750 mm treba 5 i pol sekundi da bi se on u potpunosti izvukao van, a oko 4 sekunde da bi se uvukao. Ako tom proračunu dodamo 1-2 sekunde više kao neku toleranciju, to je opet brzo. Recimo zakretni cilindri prema proračunu imaju ciklus potpunog izvlačenja od 2.5 sekunde na 40 l/min, a uvlačenja 1.5 sek pa kad bi bilo 80l/min, nebi bilo moguće raditi s njim zbog toga, nego bi još morao stavljati ventile za smanjenje protoka. Kod Pescija EC6 razvodnik je 45 l/min, a pumpa je bila 55 l/min, a sa njim sam uvijek radio na trećini gasa traktora na 540 o/min kardana i bilo je sasvim solidno za raditi. Ako se još uzme u obzir da će biti tandem pumpa s odvojenim razvodnicima s joystickom što znači da će hvatati do čak 4 komande istovremeno smatram da kada bi bilo brže od toga bilo bi neprecizno za raditi i brzo bi ga rasklimao na zglobovima od tolikog brzog navlačenja...
Na slijedećem linku je video u radu s mojim bivšim Pescijem. Ako se zvuk malo pojača, jasno možete čuti da traktor radi na malom gasu pa pumpa niti ne dostiže maksimalni protok, a i radi se o staroj klipnoj pumpi koja ga vjerojatno više ni nije mogla dostići. Razvodnik je običan sa 5 ručki i trebalo je hvatati sve te ručke odjednom, što postane zamarajuće jer nije kao kod joysticka kod kojeg držiš dvije ručke i mnogo brže upravljaš. Iz svih tih razloga sam odlučio da je bolje riješenje tandem pumpa i dva razvodnika tako da kad potegneš istovremeno dvije ručke u puni protok, nema usporavanja kao kod običnih jer se protok ne dijeli nego imaš punu brzinu i silu na najmanje dva cilindra istovremeno. Isto tako, mnogo toga ovisi i o operateru na stroju...

http://www.youtube.com/watch?v=dVOe8_3S-jE
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ako neće hvatati komande onda postoji problem u razvodniku. Nije moguće da zbog manjeg protoka nebi radile, samo bi bile nešto sporije. Ja sam u početku razmišljao o sustavu od 80l/min, ali sam na kraju nabavio razvodnike od 40 i tandem pumpu 2 kom po 53l/min. Pumpe su veće iz razloga da ih ne moram forsirati sa velikim brojem okretaja da bih dobio puni protok kroz razvodnik. Na 40 l/min sam se odlučio zbog proračuna vremena gibanja cilindra gdje mi izađe da za najveći cilindar koji ima hod 750 mm treba 5 i pol sekundi da bi se on u potpunosti izvukao van, a oko 4 sekunde da bi se uvukao. Ako tom proračunu dodamo 1-2 sekunde više kao neku toleranciju, to je opet brzo. Recimo zakretni cilindri prema proračunu imaju ciklus potpunog izvlačenja od 2.5 sekunde na 40 l/min, a uvlačenja 1.5 sek pa kad bi bilo 80l/min, nebi bilo moguće raditi s njim zbog toga, nego bi još morao stavljati ventile za smanjenje protoka. Kod Pescija EC6 razvodnik je 45 l/min, a pumpa je bila 55 l/min, a sa njim sam uvijek radio na trećini gasa traktora na 540 o/min kardana i bilo je sasvim solidno za raditi. Ako se još uzme u obzir da će biti tandem pumpa s odvojenim razvodnicima s joystickom što znači da će hvatati do čak 4 komande istovremeno smatram da kada bi bilo brže od toga bilo bi neprecizno za raditi i brzo bi ga rasklimao na zglobovima od tolikog brzog navlačenja...
Na slijedećem linku je video u radu s mojim bivšim Pescijem. Ako se zvuk malo pojača, jasno možete čuti da traktor radi na malom gasu pa pumpa niti ne dostiže maksimalni protok, a i radi se o staroj klipnoj pumpi koja ga vjerojatno više ni nije mogla dostići. Razvodnik je običan sa 5 ručki i trebalo je hvatati sve te ručke odjednom, što postane zamarajuće jer nije kao kod joysticka kod kojeg držiš dvije ručke i mnogo brže upravljaš. Iz svih tih razloga sam odlučio da je bolje riješenje tandem pumpa i dva razvodnika tako da kad potegneš istovremeno dvije ručke u puni protok, nema usporavanja kao kod običnih jer se protok ne dijeli nego imaš punu brzinu i silu na najmanje dva cilindra istovremeno. Isto tako, mnogo toga ovisi i o operateru na stroju...

http://www.youtube.com/watch?v=dVOe8_3S-jE

ma hvata on, npr, kad kopam; povlacim ruku prema sebi i sitvremno dizem da odrzavam zeljenu dubinu, potegnem obadvije rucice sebi i on sam prati dubinu koju je krenuo, ali kazem da ulje ide gdje mu je lakse, ovdje se radi o pdojednakim silama p0a se dijeli ravnomjerno, ako radim sa nekim potrodacem koji ima manji otpor i drugi koji ima veci, onda je logicno da ulje ide u ovaj sto ima manji otpor jer nema dovoljnog protokoa da nahrani obadva potrosaca. Siguran sam da je sve ok sa razvodnikom.
Ima i ja video od svoga stroja neznam kako da ga postavim, prevelike je nece puno mu treba da ga postavi na youtube, ima li neki drugi nacin, ja ga neznam smanjiti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh