• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorski viličari

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Na poslu mi leži jedan ručni paletar, koji "ne radi".
Ne da mi đava mira, tenta me da ga probam osposobiti. Da li je to lak posao, ili čupav?
U smislu, da mi triba poseban alat, da na klipovima budu teško dobavljivi semerinzi, umisto o ringova, da izleti gomila federa koje ne mogu vidit di koji ide, itd, itd..
Dal je netko to otvarao, da mi može reć šta me čeka?
Ili da to ne diram?
Lova, cca, odokativne procijene...
Hvala. Isprika adminu, šta je tema mrvu drugačija, ako je problem, otvorit ću novu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Kreni od ulja, obično iscuri pa zato ne diže. U pravilj nije mudrija za zamjeniti mmanžete ali to sve zavisi od proizvođača do proizvođača.
Na nekima su pumpe nerastavljive....

Slikaj da vidimo kaj to je pa bu lakse objasniti
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Manžete?
Očekiva sam "o ring"-ove, ili semeringe..
Vidit ću još oću li dobit dozvolu za takav pokušaj, pošto nije naš, a firma za koju radimo ne mari za takve naprave, i volija bi prvo znat, da neće bit; šta ste dirali, pa ode...;)
Te manžete možda bude moguće "žgugljama/lohajzlima" napravit?
Slikat ću ako bude šta od toga...
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,930
Manžete su za velike tlakove, pogotovo za takve tlakove koji se stvaraju u hidrauličnim cilindrima. Ne može ih se doma izraditi. Postoje posebne firme koje se tim bave. Npr Gumiimpex iz Varaždina.

Ako je običan ručni paletar onda je vjerojatno ulje iscurilo, dotoči i trebao bi radit.
Zakreneš ručku u stranu i dolje kod cilindra vidiš jedan šaraf, obično zna bit na veliki ravan šarafciger.. Ulje možeš staviti hidraol 46.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Ako trebaš manzete kupiš ih u Hansa fleksu po mjeri, isto tak i kakav o-ring ako bu trebalo.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Hvala!
Ma vidit ću još, šta će s tim bit, nalija sam ulje, i proradio onaj botun šta ga spušta. Manžete su sigurno jer čim sam dobija mrvu otpora (mislim, kad sam nalija previše ulja) izguralo je jedan onaj prsten gumeni/manžetnu/semering, oko osovine koja diže..
A ja sumnjam i na botun za spuštanje da ni on ne drži, (kad nije pritisnut). Pa da mi ulje stalno "biži", da ne mogu pogurat ni mrve klip od podizanja palete.
Da je moj ozbiljnije bi se uvatija, ovako još neznam šta će mi reć šef.
Koje bi cjene bile tih "manžetni" odoka? Jel to 50-100 kn, ili 100e, ili i više?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Prije da je tu problem oko polugice komande na pumpi, to je najčešći problem, često pukne lančić od komande pa ne radi dobro
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Ako je izbilo brtvu oko klipa kojim pumpaš ne može ni stvoriti tlak da nagura ulje u veliki klip jer ulje beži van na mali klip.

Velim, neznam koji je tip viličara u pitanju ali garnitura brtvila je u pravilu oko 200 kuna.
Ako kupuješ pojedinačno kod ovih koje sam spomenul, manžeta je oko 50 kuna.
Nemre više ni koštati kad novi paletar košta 1500 kuna.

Do lančića ili sajle nije garant. Kad pukne lančić poluga za spustanje zatvori ventil i on diže ali na ručicu ne spušta.
Naravno, pod predpostavkom da je ventil za spustanje i kuglica ispravno.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
IMG_20210916_075920.jpg
To je sprava. Nisam vidija kako ovo otvorit, i otvara li se ovo uopće ili se samo osovine izvuku iz ovog "bloka"?
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ako je izbilo brtvu oko klipa kojim pumpaš ne može ni stvoriti tlak da nagura ulje u veliki klip jer ulje beži van na mali klip.

Velim, neznam koji je tip viličara u pitanju ali garnitura brtvila je u pravilu oko 200 kuna.
Ako kupuješ pojedinačno kod ovih koje sam spomenul, manžeta je oko 50 kuna.
Nemre više ni koštati kad novi paletar košta 1500 kuna.

Do lančića ili sajle nije garant. Kad pukne lančić poluga za spustanje zatvori ventil i on diže ali na ručicu ne spušta.
Naravno, pod predpostavkom da je ventil za spustanje i kuglica ispravno.
Postoji li elegantan način provjere tog ventila?
Po nekoj logici taj ventil bi tribala bit kuglica na federu, koja lipo sjeda u neki dosjed, a može ju iz dosjeda (u fefer), gurnit ovaj botun.
Ako je unutra trun, ne može zatvorit.
Iako, ako je trun, nakon 20-30 pritiskanja, triba je ispast, i otić za uljem...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
View attachment 40304
To je sprava. Nisam vidija kako ovo otvorit, i otvara li se ovo uopće ili se samo osovine izvuku iz ovog "bloka"?
Trebaš izbiti zatik koji drži osovinu ruda da bi rudo skinul a onda dalje.
Nemam pojma koja je marka taj ručni viličar tak da neznam detalje.
Ali unutra je najvjerojatnije ko i svakom drugom, klasika.
Imaš ventil na velikom klipu koji služi da kad digneš do kraja i dalje mozeš pumpati a ulje se vrača u rezervar, mozda je zaštekal pa zbog njega ne diže.
Dvojni ventil koji otvara smjer ulja. Kad pumpa usisava zatvara ulje prema velikom klipu, a kad tjeraš tlak zatvara protok prema rezervaru. On isto moze stvarati problem u bilo kom smjeru.
I ventil za spuštanje, ako je otvoren nema dizanja.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
IMG_20210917_120355.jpg IMG_20210917_120404.jpg
Rudo je ovo na čemu stoji paleta i piše crown? Ja sam ulje uliva vamo gori di je prorizano, a možda sam triba s donje strane, ima čep za ispustit? Ulija sam par deci, nisam dobija ništa. Sad gledam da ovdi stane "tetrapak" od litre, bez problema.
Ili rudo zoveš ručku?
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Rudo, ono crno, ručka za koju vučeš ili guraš.
To gore prorezano za šerafciger je po mom otvor za naljevanje ulja.
Nisam se nikad susretal s takvom vrstom paletara pa nisam 100 posto siguran.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Paaaa, to nije traktorski viličar, mi to zovemo rudlo!
Pred koju godinu kupio dva, raskopao, oprao, promijenio gumice, jednog prodao, a drugog doradio! DSC_1329.JPG
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Rudlo, rudle... to kod nas zovemo ona transportna kolica na dva kotača, a ovo smo zvali ručni viljuškar, pa je tam negde krajem prošlog stoljeća postal ručni viličar, a danas to zovu paletar.... kad dojde euro možda se opet ime promjeni 🤭

Ja sam ovo prolječe dva otpeljal u smeće, jednog popravil pod račun, jednog poklonil, dva prodal da si namirim troškove i još jednog imam, čekam da mi ulete kotači, a kaj bum s njim stvarno neznam.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Koji kotači?
Ja sam na ona prednja, na viljuškama 4 kom, nabio cijev jer su zacvikali i poderani bili i zamijenio ležajeve!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Prednji fi 180 i zadnji fi 82, širina mi nije problem.
Na ovom nisu poliamidni, vulkolanski su ali je navlaka otpala pa su sad ko i ti tvoji s nabitom cijevi
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,930
Tokom tjedna dovežene i istovarene 3 palete 15ice. Case i viličar su položili ispit nosivosti..
To je taman kolko sam planiral da će nosit 👍
 

Prilozi

  • 20210918_180107.jpg
    20210918_180107.jpg
    49.9 KB · Pregleda: 35
  • 20210913_122239.jpg
    20210913_122239.jpg
    92 KB · Pregleda: 34
  • 20210913_122231.jpg
    20210913_122231.jpg
    83.4 KB · Pregleda: 34

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,086
Danas sam traktorom prevalil 90 km da dopremim viličar Jungheinrich triplex. Viličar je prepravljen da se može koristiti na traktoru. Ima i bočni posmak, ali to neću koristiti jer na Zetoru imam samo 2 izvoda za hidraulične priključke (nemam ni povrat).
Isprobal sam ga i za sada (prazan) radi bez problema, diže preko 6 metara u visinu.
Ono što mi se ne dopada je da diže i spušta brzo i moram na ručici jako pomalo pritiskati da ide polaganije. Ne znam kako se bude ponašal pod opterećenjem? Pitanje je da li se može na njemu poštelati pritisak da se uspori? Poslikal sam sigurnosni ventil, ali tu ne vidim ništa za štelanje. Ako se ne da štelati onda ću morati kupiti prigušnicu sa regulacijom pritiska da riješim situaciju.
 

Prilozi

  • viličar 2.jpg
    viličar 2.jpg
    90.6 KB · Pregleda: 36
  • viličar 1.jpg
    viličar 1.jpg
    39.7 KB · Pregleda: 36
  • vilicar3.jpg
    vilicar3.jpg
    38.1 KB · Pregleda: 36
Na vrh