• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,758
Hvala na detaljnom odgovoru.
Pokusavao sam, okrene 5-6x i sklizne, cas drzi cas ne drzi...
Ako ne drži, nema pomoći, slijedi zamjena. Savjetujem cijelu glavu, a sačuvaj si dijelove koji valjaju, recimo onaj metalni s plavim dijelom, špulu, možda vanjsku šalicu...

Nego, još nekaj mi je palo na pamet: tvoja opruga nema ravne krajeve...da se ne događa da zavlači ovaj pomični dio u stranu, pa da zato iskače?

Da li ovo obelezeno treba zapuniti pistoljem za plastiku - ceo prorez, da debljina nanete plastike ne prelazi gabirite samog "mesa" ili vec kako?
Probaj, nikaj ne košta. Ja bi probal ugurati neki seger s unutarnje strane.

Da li je moguce da je pucanje opruge na kvacilu uticalo na ovaj problem sa glavom?
Majstor mi je stavio oprugu (prIvremeno) koja ima jedan namotaj manje (vrv.od nekog drugog), rekao je da mogu da radim tako da zavrsavam to sto imam, ostalo je oko 3-4 Ar sto sam i odradio, zvuk trimera je bio na trenutak malo drugaciji, glava se nije bas zaustavljala uvek na leru, ostalo je bilo sve ok.
Da li sam pogresio sto sam nastavio da odradim tih 3-4 Ar ili ne?
Da li sam mogao neku stetu da napravim?
Ne vjerujem...

Nisam u toku sa trimi glavama,
ovu koju preporucujes Villager TS174, na sajtu vidim BC174, da li je to jedno te isto i da li je to istovetno sto i Tecomec BNW130 ?
BC174 je, a ne TS, a izgleda isto kao BNW130, tak da su vjerojatno iste.
Oprosti, zaboravan sam…

Kazes da rajberom prosirim glavu za maticu sa T45X, a na sajtu Tecomec-a stoji da imaju poseban adapter za
M12 X 1,75 LF. Šta je pametnije uraditi? Da li je bolja opruga kod T45X?
Ovo je jeftinije, jer već imaš T45(X) glavu, a maticu i nakon toga možeš vratiti na T45. Nisam niti znal da ima adaptera negdje za kupiti, ali to je dobro u svakom slučaju.
Opruga od T45 ne treba na BC174 glavi, jer je ionak prekratka.

Ove glave:
Tecomec SPR130 i BNW130 su oko = 16e,
Villager TS174 oko 14e,
Husq. T35 = 20e
Obicna T35 u odnosu na TS174 (BC174 ili BNW130) Tecomec?
Rekel bi da su BNW130 / BC174 klase T45, a ne T35 glave (koja nije baš nekaj posebno).

SPR130
Osobno ne volim flave s malim promjerom gumba, jer zapinju ako nije ravan teren.

Zaboravih da dodam u vezi adaptera
Vidiš da za zamjenu adaptera postoji univerzalna matica (M14x1,5L) koja ide u glavu, a u nju se onda ušarafljuju ovi adapteri koji imaju navoj izvana i iznutra. Pitanje je ima li toga negdje za nabaviti?
 

Sharko

Novi član
Tu od
12 Svi 2016
Poruka
20
Pozdrav...
Nedavno apgrejdam trimer, sa fs100 koji je služio odlično 15+ godina, uzmem fs240. Razlika u snazi je očita ali neugodno me iznenadila i razlika u potrošnji goriva.
FS100 je mogao gulit pod punim gasom 45min do sat vremena dok potroši tank...ovaj je već nakon 20-25 min gotov :confused:
I oće se ugasit kad ostane malo u tanku...stari bi potrošio praktički do zadnje kapi, dok ovome uvijek ostane, ne puno al ostane a on krene zezat pa se ugasi...(u tanku bude možda još 1dcl)
Jel to normalno ili je neka falinga?
Pokušavam nać podatke za prosječno trajanje tanka al nigdje se to ne navodi:rolleyes:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,758
Konje treba hraniti...
240 je skoro 70% jači od 100-tke, pa očekuj ~50% veću satnu potrošnju goriva. To je primjetno ako tank nije veći nego na manjem modelu.
No, pogledaj koliko napraviš s istom količinom potrošenog goriva i u kojem vremenu.

Glede ovog drugoga: slično sam primijetil i na 461 (počne nemirno raditi), pa po tome znam kad je vrijeme za dolijevanje. To sam shvatil kao upozorenje na rezervu, a ne kao manu.
 

Sharko

Novi član
Tu od
12 Svi 2016
Poruka
20
A da, logično nego nisam baš o tome razmišljao prije kupnje.
Mislim učinak je veći odnosno sama košnja brže ide, posebno viša trava, nego eto, svaki čas nadolijevat me nervira...taman se zalaufam a on prazan :rolleyes:


Glede ovog drugoga: slično sam primijetil i na 461 (počne nemirno raditi), pa po tome znam kad je vrijeme za dolijevanje. To sam shvatil kao upozorenje na rezervu, a ne kao manu.
Gledam sad taj 461 ima isto 0,75L tank ko ovaj moj.
Koliko ti traje runda, do pola sata ili duže
 
Posljednje uređivanje:

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
521
To pitanje je i mene mučilo. Nisam gledal na vuru, ali sa Castelgarden sam poflaksas trsje za cca 1 vuru s jednim rezervarom. Sad sa 535rxt mi ostane 20% trsja s jednim rezervarom. Mislim da sam sve stariji i sporije hodam, pa nije stvar u snazi flakserice.

Danas kupil T45x, i flaks u njoj mi se dobro pokazal. Zna neko kaj je to za flaks?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,758
Si kupil zamjensu ili original?
Koliko je novaca koštala?
 

LukicM.

Novi član
Tu od
28 Tra 2023
Poruka
14
Prastajte na dosadi i glupostima,

Cela glava T45X je u odlicnom stanju osim toga sto oce da spadne.
Oprugu jesam rastezao-sabijao svih ovih godina ....
sada sam je sabio koliko sam mogao i sada caura ne ispada (rastezao sam je iz razloga izbacivanja flaxa slucajnim dodirom o tlo).
Neznam sta da kazem ...
Kada budem bio da kosim videcu kako ce da se ponasa.
-----
Sto se tice adaptera Bc174/BNW130
da li ce praviti problema oko namotavanja trave?

Koliko silka moze da primi ova glava: cetvrtasti 2,7mm i okrugli 3,0mm.
U T45X uvek stavljam 2,7mm-8-9m 3,0mm stavljam 6m.

Na sajtu Villager
stoji:
2,4 - 2,7 mm
max 4,5m

dok kod Tecomec,
ono sto meni treba,
2,7mm - 10m
3,0mm - 8m
Pretpostavljam da su ofrlje uneti podaci kod Villagera.
Da li ove glave imaju problem sa nasumicnim ispustanjem silka?
-----

Juce sam imao prilike uzivo da vidim ovu glavu,
Pretpostavljam da je to jedna te ista glava stim sto je ova samonamotavajuca.
Sto se kvaliteta plastike tice bas, bas izgleda prilicno kvalitetna.

Nemaju BNW130, ali imaju adapter = cena kao jedna usica za husqv.glavu manje od 3e.

Nisam je otvarao-rasklapao, na njoj je bio postavljen jedan adapter i nekako je virio iznad nivoa glave plastike (kod T45X je ispod nivoa glave).
Nekako sticem utisak da ce biti mozda lufta, te mozda postoji mogucnost motanja trave iznad glave. Da li gresim?
Ako bude bilo lufta onda bi trebalo da se ubaci podloska, da li sam upravu?

Izvinjavam se jos jednom.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
972
Kolge planiram uzimati trimer.
Do sada sam radio sa fs120.
Treba mi malo jači.
Kosim poprilično
Šta preporucujete od husqvarne ili stila
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,758
@LukicM.
4,5 metra je jedna nit. Stane 2x 4,5m, kak piše za Tecomecovu glavu.

Adaptere nisam videl u živo, no ako odmiču glavu od one pločice na reduktoru, to nije dobro. Ne zbog trave, već radi vibracija, pa bi trebalo dodati neku laganu šajbicu da se glava nasloni.

Gledam sad taj 461 ima isto 0,75L tank ko ovaj moj.
Koliko ti traje runda, do pola sata ili duže
Nemam pojma. Primjećujem da ga isprazni puno brže nego Husqvarna 335RX (čiji je tank 0,6 lit).
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,758
Varaš se; 9 deci ;)
deci taman ostane za gemišt :ROFLMAO:

Jel tvoja stigla?
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,086
Je. Čeka me u trgovini da platim. Iskočili mi neki troškovi neplanirani. Kolega mi nije platio kultivator što je uzeo od mene još. Mislio sam da će sjesti poticaji, a ono ništa.

Tako da se gledamo kroz izlog trenutno. Kaže gazda da ga nosim pa ću platiti kad platim, ali ne volim to.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,035
Prastajte na dosadi i glupostima,

Cela glava T45X je u odlicnom stanju osim toga sto oce da spadne.
Oprugu jesam rastezao-sabijao svih ovih godina ....
sada sam je sabio koliko sam mogao i sada caura ne ispada (rastezao sam je iz razloga izbacivanja flaxa slucajnim dodirom o tlo).
Neznam sta da kazem ...
Kada budem bio da kosim videcu kako ce da se ponasa.
-----
Sto se tice adaptera Bc174/BNW130
da li ce praviti problema oko namotavanja trave?

Koliko silka moze da primi ova glava: cetvrtasti 2,7mm i okrugli 3,0mm.
U T45X uvek stavljam 2,7mm-8-9m 3,0mm stavljam 6m.

Na sajtu Villager
stoji:
2,4 - 2,7 mm
max 4,5m

dok kod Tecomec,
ono sto meni treba,
2,7mm - 10m
3,0mm - 8m
Pretpostavljam da su ofrlje uneti podaci kod Villagera.
Da li ove glave imaju problem sa nasumicnim ispustanjem silka?
-----

Juce sam imao prilike uzivo da vidim ovu glavu,
Pretpostavljam da je to jedna te ista glava stim sto je ova samonamotavajuca.
Sto se kvaliteta plastike tice bas, bas izgleda prilicno kvalitetna.

Nemaju BNW130, ali imaju adapter = cena kao jedna usica za husqv.glavu manje od 3e.

Nisam je otvarao-rasklapao, na njoj je bio postavljen jedan adapter i nekako je virio iznad nivoa glave plastike (kod T45X je ispod nivoa glave).
Nekako sticem utisak da ce biti mozda lufta, te mozda postoji mogucnost motanja trave iznad glave. Da li gresim?
Ako bude bilo lufta onda bi trebalo da se ubaci podloska, da li sam upravu?

Izvinjavam se jos jednom.
Gledam ovaj video i ne mogu da vjerujem da naprave tvornički video i još k tome presaviju ravnomjerno flaks za ubacivanje i normalno da će na kraju jedna strana biti duža a druga kraća,ali da ga je presavio tako da jedna strana bude za 4 prsta kraća,kad bi ga namotao bio bi isti na obje strane
 
  • Like
Reactions: ZJ

LukicM.

Novi član
Tu od
28 Tra 2023
Poruka
14
Hvala ZJ na savetu.
Da li imas BC174 ili si imao prilike da je koristis?
Ovako izgleda adapter, cemu sluze ove dve rupe na njemu?
K00401053.jpg ------Neki moj nacin upotrebe H535RXT:
koristim 2,7 stihl cetvrtasti i koristio sam husq.whisper 3,0 (mada zadnji put stihl 3.0 cetvr.).
Upotreba 2,7 vs 3,0 = 75-80% vs 20-25%.

Potrosnja:
R punim ispod poklopca pola prsta (nisam merio tacno 600ml)
1R praznim iz 2X (do pola i dok se ne ugasi sam).
1R = moze da traje od 50 min do 1:10 min (zavisi od nacina rada)
Uglavnom u proseku u 80-90% upotrebe, traje mi oko 1:05 min.
E sada koliki je ucinak u poslu zavisi kakav si mahac.

Pitanje u vezi zastite H535RXT,
na slici sam prikazao deo plastike koji se dosta haba-grebe, da li se neko setio kako ga zastiti ili pak ima neki predlog kako uradit?
Unazad par godina su uradili zastitu kod H545RX, dok za H535RXT bas i nisu zainteresovani bili do sad.
IMG_20240506_111922.jpg ------
Pitanje,
interesuje me Vas ucinak kosenja odredjene parcele:
- pokosice te, za koje vreme aktivne kosnje
- koliko ce te mesevine potrositi
- koliko flaxa

kosi se do zemlje,

za: 10,5Ar vocnjaka,
sa 30 stabala, 12 stativa, 3 sahta, 1 bunar (betniran okolo), jedan kanal od 11m sa stranicam od 70cm i 178m ograde obostrano kosenje.
Sve ovo navodim da docaram zbog potrosnje flaxa.

Vidim da po forumu neki navode da trose 1R iz cuga, sto je po meni nerealno iz razloga da trimer radi 1:00h neprekidno !!! i treca KS-mahac, ne znam koliko moze da izdrzi taj ritam.


vlastel@
taj flax ako ako je sivi treba da je whisper X.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
521
Vidim da po forumu neki navode da trose 1R iz cuga, sto je po meni nerealno iz razloga da trimer radi 1:00h neprekidno !!! i treca KS-mahac, ne znam koliko moze da izdrzi taj ritam.


vlastel@
taj flax ako ako je sivi treba da je whisper X.
Nisam sa 535 mjerio vrijeme, ali vinograd kad kosim ne stajem dok ne nestane goriva.
Da, vlaks je sivi i čini mi se odličan.
 

Sharko

Novi član
Tu od
12 Svi 2016
Poruka
20
Imam usporedivu parcelu... Oko 1000/1200m2...32 stabla, nema doduše ni bunara ni ograda al ne mislim da bi to puno promjenilo trajanje....
Sa fs100 sam kosio to 10-15 godina tako da mogu bit prilično precizan...
Odu recimo 4 tanka za proljetnu travu ako malo pobjegne...evventualno 5 ako je baš preraslo pa bude muka (nejak je to trimer za travu do pojasa). Svaki tank traje 50min do sat vremena...sve je pod punim gasom...10ak min pauza kad nadolijevam.
Prvu košnju ne ubrijavam do zemlje ..eventualno radijus krošnje.
Ostavim to za drugu kad ide lakše...tad ide i brže pa mogu možda i sa 2 tanka odradit...3 ako sam picajzlaste volje

Uglavnom doma sam za ručak...

Tank je mislim 0.5l ili 0.55

Za flaks je teško reć...to ovisi i o terenu i o pažnji da ne kačim svaki đava...al recimo 3 koluta bi bila dosta...namotam 4m okoprilike

Sa fs240 sam kosio nekidan tu parcelu i išlo je dosta brže al imao sam pomoć pa nemogu reć precizno...al zato i pije mješavine dosta više
 

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
180
Pitanje,
interesuje me Vas ucinak kosenja odredjene parcele:
- pokosice te, za koje vreme aktivne kosnje
- koliko ce te mesevine potrositi
- koliko flaxa

kosi se do zemlje,

za: 10,5Ar vocnjaka,
sa 30 stabala, 12 stativa, 3 sahta, 1 bunar (betniran okolo), jedan kanal od 11m sa stranicam od 70cm i 178m ograde obostrano kosenje.
Sve ovo navodim da docaram zbog potrosnje flaxa.

Vidim da po forumu neki navode da trose 1R iz cuga, sto je po meni nerealno iz razloga da trimer radi 1:00h neprekidno !!! i treca KS-mahac, ne znam koliko moze da izdrzi taj ritam.
za 1000 kvadrata trave raziličite visine od 10cm do 100cm, ne kosim do dna jer ima stare trave pa se previše mota oko glave, s nožem oko 3 sata i 3 litre goriva, s flaksom oko 2 sata i 2 litre goriva. Flaksa ode otprikilike 0.7 punjenja glave na 1 rezervar, znači oko 4.5m flaksa na 1l goriva.
Rezervar mi je 1l i traje oko 1 sat sa promjenjivim gasom ali uglavnom od 1/2 do 3/4 gasa, pauza od 10 minuta i nastavljam radit.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
Dok se Vi koprcate oko svojih trimera "robnih marki" , ja se isto koPrcam sa svojim, novo nabavljenim starim, od nekoga odbačenim, Homelite strojčekom. Nakon par dana međusobnog koPrcanja, danas sam otkrio ameriku, da ne treba i štetno je za paljenje, poštivati naljepnicu s uputama.
Recept je: uzmi ga u ruke, bez pumpanja benzina, bez uključenja ručice čoka, samo postavi šalter za gašenje na položaj 1, drži pun gas, potegni špagu i on zaurla, reži radi. Sve druge metode - ga ne pale 😈🙃🤣, eto otkrio sam mu "G" točku, napokon...
I hebiga sad imam 4 kom različitih trimera 😈🥂...
 

Najnoviji postovi

Na vrh