• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tv serije 700

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Videl sam na internetu. Ja ti neznam niš... veliki majstore.

Ma, imaš ti praf: bolje umjesto dvije remenice i jednog remena kupovati pumpu, hidromotor, hladnjak ulja, razvodnik, cijevi...
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Vidim svaki dan da ti znaš sve i više od svih na forumu(možda i od gugla).Ja ti ne znam ništ ali ono čega se latim to uradim do kraja,što se za tebe ne bi moglo reč.Čovek treba pravi savet od nekog ko je več radio ili ima takav bočni disk.Negde u temi je več bilo govora i slika baš o takvom priključku.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ajd onda napiši sam nekaj konstruktivno, pa makar to bilo i krivo, umjesto da potpiruješ svađu i skačeš na svaku poruku koju napišem.

Neznaš tko sam, kaj sam, kaj znam, kaj mogu i kaj hoću, pa te molim, zadrži komunikaciju na pristojnoj razini.
Iza svega napisanog stojim ili svojim iskustvom ili iskustvom ljudi s kojima sam razgovaral. Kad nekaj nije točno, pobij to. Ne da se nebum srdil, dapače, bit će mi drago da nekaj naučim kaj neznam ili kad sam u zabludi.
Nema potrebe za osobnom netrpeljivošću.

Meni obnova nije samo farbanje i promjena kabela, pa zato malo dulje traje, uz moje sve ostale obaveze.
Uostalom, zakaj bi se ikome trebal opravdavati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
MARINkclu:
Može se napraviti s hidrostatikom, ali nije baš jednostavno na način na koji je zamišljaš.
Ako stavljaš veću pumpu imal budeš problema s protokom razvodnika i grijanjem ulja, hidrostatika ima znatno veće gubitke od mehaničkog pogona, a tomek se baš ne razbacuje snagom, moraš gasiti vrtnju diska kad podižeš malčer, moraš imati hidraulični pomak diska, znači još jedan razvodnik itd. Dakle, hrpa problema koja se neda jednostavno niti jeftino riješiti.

Jednostavnije je napraviti s remenskim pogonom, zato jer sama napetost remena pri rotaciji može izbacivati bočni disk van.
Jedino na kaj trebaš pripaziti da je pogon barem jednog noža dostupan za remenicu i točku okretanja bočnog diska.
Imaš puno takvih primjer na jubito-u, pa potraži.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Pa predstavi se več jednom ko si šta si ak si častan i pošten čovek,svi pošteni forumaši se predstave a ti se kriješ.Koliko vidim da ti nisi u stanju nit u dve godine oprat jednu usranu kosilicu a štorea sa kojim se hvališ moro je sin od muhe da slaže,toliko o tvome znanju i radu.Ne bi ja zapeo ali baš u svim temema šta god otvorim evo tvoje pametovanje i to po cele dane.
 

MARINkclu

Novi član
Tu od
3 Sij 2017
Poruka
12
fala dečki na odgovorima, mislil sam da to nebu sam tak da se stavi neka jača pumpa, uglavnom se radi o tome da ako je disk preko pumpe on se jednstavo i skine dole, pa dok završiš s košnjom oko stabla skineš ga dole i ne vučeš ga za sobom celo vreme kaj utječe na težinu i na dužinu jel je on negde oko 50cm( zakači se on iza i sve to štima) al je celo vreme gore...znači ovi s remenjem se ne skidaju...mislim skidaju se al ne lako ko ovi pogonjeni pumpom....

:icon_pidu:

imam još pitanje....znači košnja s malčerom i TV i njegovo okretanje kardana , svaki put dok se mijenja smjer traktora mijenja se i smjer vrtnje kardan kaj utječe i na vrtnju diferencijala na malčeru, znači da bi ja svaki put trebal prije neg idem u rikverc pričekati da se elisa na malčeru zaustavi i onda prebaciti u rikverc i krenuti...kaj opet znači da kod nekih manevara bu to potrajalo...a kaj to znači kardan sa sigurnosnom spojkom dali on čuva diferencijal i kolko, ili ima neko bezbolnije riješenje od čekanja zaustavljanja elise da bi se manevriralo, uglavnom kolko sam ja skužil kardan se stalno vrti ili se može "ugasiti" ručicom... ili...
:(:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Samo isključiš kardan ručicom brez čekanja zaustavljanja elise.
 

MARINkclu

Novi član
Tu od
3 Sij 2017
Poruka
12
znači kardan se vrti samo kad se ukljuci, kod manevriranja s priključenim malčerom je potrebno svaki put kod promjene smjera vožnje( da bi ubrzali zaustavljanje elise) isključiti kardan te ga kasnije uključiti i krenuti
:(y):
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,553
Evo ja sam ti stisnul prvo hvala. I ovaj zadnji post (od ova ukupno zadnja tri) je puno bolji od prethodna dva u smislu stila pisanja.:icon_thumright:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ako nabaviš kardan s frajlauf spojkom, nebuš trebal isključivati kardan. kad staneš i prebaciš u rikverc, rotor malčera se bude prirodno zaustavil.
Takav ti kardan treba i radi sigurnosti. Naime, ako kardan nema jednosmjerne spojke (frajlauf), kad pritisneš kuplung rotor bi preko kardana gural traktor (a zamisli da je stablo ispred njega...). Tada ga nemreš više niti na ručici isključiti jer je cijeli pogon napet.
 

MARINkclu

Novi član
Tu od
3 Sij 2017
Poruka
12
ovo za sigurnost super zvuči...fala, a ovo kaj si napisal da se bude prirodno zaustavil s frajlauf kardanom znači da se nebude trebalo čekati da potpuno stane, pa onda krenuti s traktorom u drugom smjeru, ili se treba ipak pričekati da on odvrti (napamet velim 5,6 krugova) do potpunog zaustavljanja...mislim cilj svega je da se diferencijal na malčeru ne rauba ko i sam traktorski prenos
:(angel):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Kad stane traktor, stane i kardanska osovina na njemu. Multiplikator na malčeru i dalje vrti nož. Kad je traktor stal, možeš prešaltati u rikverc i krenuti. Kardanska osovina se bu vrtila u drugom smjeru od smjera ulazne osovine reduktora, i nebu ju pogonila, te se bude reduktor s nožem vrtil dok ima zamašne mase. Kad je više nebu, rotor bude stal, a ti i dalje ideš u rikverc. Kad buš krenul naprijed, frajlauf bude prestal i kardan bude opet počel okretati reduktor. Eto, to je sva mudrost.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Imas vise opcija gori, ali da te samo upozorim...ako iskljucis kardan i odmah u rikverc, samo se sjeti da moras vratit u pravi smjer kad ukljucujes nazad kardan :) znaju se ljudi zanesti i nisu presaltali u ispravnu i ukljuce kardan krenu, a ono boom xD

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nemre uključiti kardan ako kotači stoje a disk se još vrti , bez obzira jel u brinama za naprijed ili rikverc , tek kad stavi u ler može uključiti kardan ..i to se laganim krčanjem ....ako do tad rotor ne stane a vjerojatno hoče
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Moglo bi sa inverzijom koja ima dve izlazne osovine (jedna vrti levo druga desno) pa prestavljaš kardan ali u praksi malo upotrebljivo jer ode vreme.
 

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
to znači da se frajlauf kuplungom nemre kositi u rikverc?
:(talk):

Pozdrav
ja imam tomicu 730 sa malčerom
dok nisam stavio kardan frajlaufom kak vi to nazivate tomica se je penjao po šljivama i jabukama nemreš ga zaustavi, moj savijet obazno kardan sa sklopkom (frajlaufom) i da kad i deš u rikverc ne kosi ali kosa je zalaufana pa pokosi 5m i savijet kad se voziš u riverc iskopčati kardanski pogon
 

tomo522

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2012
Poruka
699
Nikakva osim što 732 ima sat za obrtaje a 731 nema.Drugih razlika nema
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Prve serije 731 imaju skupa rezervoar za naftu i hidr. ulje.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh