• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Meni kunilent prošle zime nije pomogao, bez obzira što sam tretirao mladi nasad kunilentom pretrpio sam znatnu štetu od zečeva (ili možda čak i srna). :madmana:
Ove godine sam uspio po dobroj cijeni nabaviti plavu zaštitnu mrežicu koja se baš koristi u voćarstvu za zaštitu od zečeva, pa je sada stavljam oko svih sadnica na toj jednoj parceli gdje mi ograda iz razno raznih razloga nije izvediva...
 
L

LJEŠKO

Guest
Re: uzgoj ljeske

Tko ima uvjete za povrat kapitalnih ulaganja za 2009. godinu, zahtjevi se predaju do 25. studenog 2009. Požurite dok nije kasno!
POZDRAV SVIMA!
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: uzgoj ljeske

Mlavac i ja sam pre par dana posadio nekih 390 sadnica lešnika , od toga 240 Tonda Gentile Romana i 150 Tonda Napollitana. Zanimalo bi me iz kog si kraja u stvari, i odakle si nabavljao sadnice !?
 
M

Mlavac

Guest
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav Sasha ja sam iz okoline Petrovac na Mlavi a sadnice sam nabavljao u Tomasevac kod Zrenjanin-a.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

pozdrav svima lješkoljupcima!

došlo vrijeme sadnje i ja krenuo u sadnju. s obzirom na prošlih par sušnih godina ima se što za saditi ( bar kod mene )
uglavnom sve što sam presađivao u zadnje 3-4g moram saditi ponovo. naravno da sam uletio i sadio sve i svašta, samo da se posadi .kako sam sadio tako se i primilo. ali lane mi konačno ostalo nešto mojih sadnica i ja to posadio u školu , ali kod kuće nadohvat ruke. neki dan dođe kupac i ajmo 100kom izvadit kad ono neide. šta ne ide, išćupam sadnicu a korijen ko repa ( pola ašova ) skoro se uplašiš kad vidiš taku čupavu zvijer he,he. moram naglasiti da su to mladice koje su bile jadne a bilo mi ih je žao baciti. moram priznati da sam se osječao prilično glupo kad sam zbrojio 2 i 2 i sjetio se svojih sadnica a mislio sam da ih sam ne znam proizvesti

što sam htio reći! prvo sadnice koje smo kupili su katastrofa ( još sam i dobro prošao kakve su bile kod nekih ) tu mislim i na druge sadnice ( šljiva,, trešnja itd. ) zato par savjeta ( nažalost malo sam zakasnio već su mnogi posadili ) da ne pravite greške kao ja.

ako vam je sadnica slaba bolje ju stavite u školu pa sadite nagodinu. nećete izgubiti godinu nego naprotiv dobit će te jaku sadnicu koja se sigurno neće osušiti i u konačnici ste u dobitku

školu nemojte praviti u voćnjaku ( ja pravio tamo i škola prošla ko i sadnice u voćnjaku )nego gdje ste blizu njih i možete i zaliti ( u mom slučaju kod kuće u bašći-vrtu ) i ćešće ih obići.

zalijevajte ih što ćešće i što više 500kom stane na jednu veću gredicu i ne zauzimaju puno prostora

savjeti su jednostavni i moždaće se monogi nasmijati ali uvijek su jednostavna rješenja bila i najbolja. meni je trebalo 3-4 g da to sam shvatim a tražio sam savjete na puno mjesta i niko mi to nije objasnio na ovakav način u dva poteza . nadam se da će neko iz ovoga izvuči pouku da se ne pati kao ja.
 
L

laki5

Guest
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav svima!
Ovo je moj prvi post na ovom forumu, medjutim vec duze vreme pratim ovu temu i sve pohvale! Ranije nisam tu imao stq dodati ili oduzeti pa se zato nisam ni javljao.
Nemam, jos uvek, veliki zasad lesnika vec samo desetak komada i to nekih pet ili sest godina (osnovna vocarska kultura koju posedujem je sljiva). Inace lesnici radjaju solidno, ali bi to moglo i vise bar pema onome sto sam ovde procitao. E sad osnovni moj problem je u tome da prepoznam sortu, ustvari nisam siguran sta ja to imam. Prema nekim karakteristikama, tesko ispada iz opne (bar 30% moram rucno da ocistim prilikom sakupljanja) to je istarski, ali oblik ploda, okruglast, mi govori da bi to mogla da bude neka tonda na primer, jer ako ne gresim istarski ima izduzen plod. Inace list biljke je svetle boje. U nastavku posta je i slicica, pa ako neko moze da prepozna i to mi kaze bicu mu zahvalan.
http://img707.imageshack.us/img707/6470/lesnik3m.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/1918/lesnik.jpg
http://img694.imageshack.us/img694/2503/lesnik1.jpg

Da, pored prethodno opisanog lesnika posedujem i lesnik cije je lisce crvene boje i takodje neznam koja je to vrsta. Da li bese lambert ima crveno lisce?
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Već sam na nekom forumu vidio te slike!? To sigurno nije Istarski lješnjak. Ovaj sa crvenim lišćem bi trebao biti Lambert. Inače postoji i bijeli Lambert kojeg puno češće nalazimo u plantažnom uzgoju i to prvenstveno kao osnovni oprašivač drugih sorti lješnjaka jer ima najduže vrijeme i vrlo obilnu cvatnju.
Evo ti slike nekih često zastupljenih sorti pa si uspoređuj.

 
L

laki5

Guest
Re: uzgoj ljeske

Turopljac, cini mi se da sam ovu slicicu vec negde video :D , mozda bas na ovom forumu ranije u nekom postu. U svakom slucaju hvala! Prema onome sto je na slici mogao bi biti bilo koji osim cosford-a, sudeci po obliku ploda, e sada tu je onaj omotac koji se nesto razlikuje od sorte do sorte, medjutim opet ne mogu pouzdano odrediti na osnovu forografija koje imam.
Da li ovo znaci da sorte koje nisu na slici iskljucujes? Da li bi mogao da bude rimski?
ps. Da pokusao sam na jos jednom forumu naci resenje mog problema, medjutim tamo ili nisu znali ili nisu hteli da mi pomognu.
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Pa čuj ja ti isto nisam neki stručnjak za prepoznavanje sorti lješnjaka, ali pokušavam pomoći zato sam i stavio sliku raznih sorti da možeš i sam usporediti ... :scratch
Po mojem mišljenju taj tvoj lješnjak bi trebao biti upravo Rimski.
 
L

laki5

Guest
Re: uzgoj ljeske

Po mojem mišljenju taj tvoj lješnjak bi trebao biti upravo Rimski.
eto ti ga sada, a sto mi nestavi sliku rimskog? :D :) Verovatno zato sto je nemas ;)

Malo se salim. Naravno da je dobrodosla svaka pomoc i zbog toga hvala i :drinkers:

A sada ozbiljno ako neko ima sliku rimskog mogao bi da je okaci
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

laki5 kaže:
a sto mi nestavi sliku rimskog? :D :) Verovatno zato sto je nemas ;)
A sada ozbiljno ako neko ima sliku rimskog mogao bi da je okaci

A što sada možemo, nego fotić u ruke i evo je;

 
L

laki5

Guest
Re: uzgoj ljeske

Hvala turopoljac! Ziv bio! :drinkers:

E pa ovo bas lici na one moje. Moguce da si u pravu kada kazes da ja ustvari imama rimski.
Jos jedna stvar ako se secas naravno da li ona opna u kojoj se nalazi jesnik po obliku vise lici Tonda di Giffoni (nareckasta i otvorenija) ili mozda Negret (kod koga je kao sto vidim na tvojoj slici opna zatvorenija i nije nareckana).
I da joj nesto kako ti taj rimski ispada iz one opne da li neki moras i rucno da odvojis i to bas da se pomucis da ga skines ili svi sami ispadu. Ovo pitam jer kao sto sam cinimise ranije rekao kod mene to ide tesko odnosno vecinu moram rucno da odvojim iz opne, a po neki ni rukom ne mogu da to uradim.


ps. Ajd jos ovo odgovori vise necu da te smaram. Obecavam!
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Većina ih sama otpadne iz komušine, a manji dio koji padne zajedno sa komušinom, kad su zreli kao na slici lako se (u odnosu na Istarski) ručno odvoji od nje.
Trenutno ne mogu pronaći bolju sliku. Ova mi je svojevremeno služila za ilustraciju štete od ljeskotoča....

 
L

laki5

Guest
Re: uzgoj ljeske

Prilicno lici na ovaj sa slike samo turopoljac rece
Većina ih sama otpadne iz komušine, a manji dio koji padne zajedno sa komušinom, kad su zreli kao na slici lako se (u odnosu na Istarski) ručno odvoji od nje.
e ovo nije slucaj kod mene. Kao sto ranije rekoh polovina otprilike sama ispadne iz komusine, dok onu drugu polovinu moram rucno da ivadim. A poneki nije ni moguce izvaditi iz komusine. No dobro mislim da sam dovoljno smarao. A sledeceg leta cu da probam da uporedim sa slikama tonde, posto je komusina slicna.
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Re: uzgoj ljeske

Laki toga lješnjaka kojeg nemožeš odvojit od komušine probaj stucat i sigurno neće valjat,ili neće imat jezgru ili će biti jako sitna(gubava)
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

jel netko gledao poljop.emisiju u prošlu nedjelju! moulis i jedan g. iz opatije ( čini mi se da je opatija ) sade lijesku kao jabuku na klantere!
i čovjek reče da nema problema oko prodaje i plasmana ( a mene još niko nije zvao za otkup moga ploda do sada, a idu oglasi na par mjesta ? ) valjda on ima tržište za razliku od nas drugih! reče čovjek da surađuje sa firmom koja troši 15t dnevno lješnjaka! 2500 sadnica ide na Ha u takvom načinu uzgoja i rekoše 5t/Ha prinos i puni rod za 5g!
ako imate kakvih komentara o tome svemu! malo su mi te kalkulacije preoptimistične!

kako vam ide prodaja ploda i kolike su cijene i kakav je urod bio!

laki slažem se sa turopoljcem i mislim sa bi to mogao biti rimski!

pozdrav svima!
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

dblaz kaže:
Laki toga lješnjaka kojeg nemožeš odvojit od komušine probaj stucat i sigurno neće valjat,ili neće imat jezgru ili će biti jako sitna(gubava)

Bravo dblaz, odlično si determinirao ovu situaciju sa otežanim odvajanjem komušine od ploda, definitivno se radi o nekom oboljenju lješnjaka... :blackeye
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: uzgoj ljeske

KOBAC kaže:
jel netko gledao poljop.emisiju u prošlu nedjelju! moulis i jedan g. iz opatije ( čini mi se da je opatija ) sade lijesku kao jabuku na klantere!
i čovjek reče da nema problema oko prodaje i plasmana ( a mene još niko nije zvao za otkup moga ploda do sada, a idu oglasi na par mjesta ? ) valjda on ima tržište za razliku od nas drugih! reče čovjek da surađuje sa firmom koja troši 15t dnevno lješnjaka! 2500 sadnica ide na Ha u takvom načinu uzgoja i rekoše 5t/Ha prinos i puni rod za 5g!
ako imate kakvih komentara o tome svemu! malo su mi te kalkulacije preoptimistične!

kako vam ide prodaja ploda i kolike su cijene i kakav je urod bio!

laki slažem se sa turopoljcem i mislim sa bi to mogao biti rimski!

pozdrav svima!

Gledao sam. Ne sadi kao jabuku ugusto nego umjesto jedne sadnice radi "kućicu" od nekoliko sadnica (ako je standardni nacin sadnje 500 sadnica onda mu to dodje 5 sadnica u krug). Po meni, s time prije dobije grmove sa vise ploda, ali ne vjerujem da dobije puni prinos u 5 godina. Veci nego kod klasicne sadnje definitivno , ali puni .... :scratch Ideja jest vrlo logicna. Te sadnice odmah u startu "glume" osnovne grane grma i vjerojatno ih se orezivanjem tjera da idu samo prema van pa je moguce da u 5 godina dobiju veliku visinu (odnosno ukupni obujam krosnje) neophodan za visok prinos.

A sto se tice prinosa, mislim da je spominjan prinos kod klasicne sadnje od 2.5t/Ha, a ne 5t/Ha.

Plasman. Jest spomenuo je covjek da radi sa firmom koja dnevno trosi 15t ljesnjaka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh