• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: uzgoj ljeske

Ma u pravu si s tim da je potražnja velika za tim uljem i da ga pogotovo nema na domačem tržištu.....

ali zar ti to ništa ne sugerira.... :mrgreen:

pa i lješnjak se uvozi ,čak 80-90 % domačih potreba pa NITKO OPET NEČE od nas kupovati lješnjak ali zato dobro uvozni lobi zarađuje što to uveze iz Turske ili ....
eto to ti je ta sudbina nas igrača na malo. Anebi nas dragi Bog okupio pod jednu kapu pa da probamo ,ma ne, več da idemo dalje zajedno u tu bitku za tržištem. Jer ovako čemo svaki po malo prodati ,jedni drugima biti konkurencija itd...iz jada u bijedu ali naprijed slabo.
SVE TI JE TO LIJEPO KADA SE KREĆE ,IMA SE I TRŽIŠTE ,IMA SE I DOBRA CIJENA ...A KADA ROD DOĐE SVI VELIKI KOJI SU PRIČALI O TOME ŠUTE ILI TI DAJU BIJEDNIH 8-9 KN ZA KG LJEŠNJAKA I ŠTA ONDA ...A TI ILI TKO IMAŠ 10-TAK TONA?
Pozdrav...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: uzgoj ljeske

E, da je samo uvoz iz Turske ... masovno se uvozi iz Italije, a ulje i iz Francuske, a sve turski ljesnjak. Talijani nemaju svog ljesnjaka ni za svoje potrebe. Sve je stvar marketinga. (A nakon sto imas ili produkt ili novce. Ili oboje)
 
V

vocar11

Guest
Re: uzgoj ljeske

A da...to je tako kada živiš u maloj, nerazvijenoj, primitivnoj i tranzicijskoj zemlji....

Najlakše je kukati i jamrati...to može svatko..a najteže je raditi i koristiti mozak...kada već nismo u stanju se zajedno udružiti i nešto napraviti onda očito mora pojedinac nešto sam napraviti ako želi živjeti od poljoprivrede...opet kažem stvar je u marketingu...danas je praktički sve marketing..gdje god se okreneš je marketing...od bandera do jumbo plakata na platformama...

A onda kada pojedinac nešto i napravi onda svi padnu u nesvjest o ljubomore...to ti je hrvatska stvarnost...
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

vocar11Ako dobru "prođu" imaju suncokretovo kaže:
. A nebi nas dragi Bog okupio pod jednu kapu pa da probamo ,ma ne, več da idemo dalje zajedno u tu bitku za tržištem. Jer ovako čemo svaki po malo prodati ,jedni drugima biti konkurencija itd...iz jada u bijedu ali naprijed slabo.
SVE TI JE TO LIJEPO KADA SE KREĆE ,IMA SE I TRŽIŠTE ,IMA SE I DOBRA CIJENA ...A KADA ROD DOĐE SVI VELIKI KOJI SU PRIČALI O TOME ŠUTE ILI TI DAJU BIJEDNIH 8-9 KN ZA KG LJEŠNJAKA I ŠTA ONDA ...A TI ILI TKO IMAŠ 10-TAK TONA?

e to je malo veći problem od reklame! ne možemo se dogovorit sada kad su u pitanju mali novci, a kako ćemo se dogovoriti kad budu veći u pitanju? :scratch

OBŽ ima 400tinjak Ha zasađenih, a 4 smo županija po brojnosti u hrvatskoj. znači procijenjujem da bi to bilo cca 1500-2000 Ha u lijepoj našoj. pa , po mom skromnom mišljenju to i nije tako malo lijeske za tako malu državu. mi bi već nagodinu mogli skupiti 50-100t ako se dogovorimo! znači možemo van na tržište. samo trebamo se odlučiti hočemo i dalje lupati plod ili ćemo ga topiti u ljusci ( što je po meni budučnost ). tj. hočemo sad malo više zaraditi , pa propasti za 3-4g. ( pa i "potući" se na tržištu ) ili ćemo se odmah dogovoriti pa kreniti u iduću godinu sa nekim dogovorom.

razumijem da se teško odreći zarade, ko sad ima tržište, i krenuti organizirano ali pomnožite te Ha sa tonama za par godina i bit će to ogromna cifra. a onda će se biti puno teže dogovoriti nego sad!više neće biti sastanaka i druženja jer smo svi svima konkurencija. to vam je u biti rat. imamo sliku kompletne naše pljoprivrede i sad možemo na njihovim greškama učiti a ne to sve ponoviti i proči u svađama i razjedinjeni kao sve te silne udruge!

inače sam protiv kojekakvih udruga koje nikog s ničim ne obavezuju, jer sam mišljenja da nam u svemu mora zvjezda vodilja biti interes i profit ( nažalost svi smo ušli u sadnju da bi koju KN zaradili ) nisu to američke serije i filmovi gdje svi voze dobre aute a niko nigdje ne radi. a kad nemaš obaveza nećeš ništa ni dati samo ćeš pokušat uzeti , pa kolko ti dozvole!

znam da većina koji danas lako prodaju, misli da ga se to ne tiće jer imaju osiguran plasman. ali neće ga dugo imati! budite uvjereni u to. pogotovo mislim na ove starije proizvođače čiji su nasadi u punom rodu. ponašaju kao da ih se to ne tiće i misle si što ovi ovdje lupetaju!

eto to je moje mišljenje i problem koji me muči najviše! ponavljam, sve ćemo odraditi na ovaj ili onaj način ( neko strojem ,neko rukom , neko za tjedan, neko za tri ) ali kad počne biti viška kg ajme meni. a najvažnije je da možeš svoj posao naplatiti! mi hrvati ili neznamo vidjeti BIT problema ili ne želimo a to je po meni naš najvažniji problem, sve ostalo su sitnice! ako se u iduče 1-2 g ne organiziramo ni nečemo. mislim da je sad zadnji trenutak da uhvatimo sami kontrolu nad tržištem i cijenama. poslije će nam otkup već neki nakupac organizirati i čao lova! ne da će cijena biti manja nego nečeš moći ni naplatiti!
a kod nas imamo specijaliziranih grupa koje samo snimaju gdje ima love i evo ih ! :D

evo nakon 3mj i kiše! tek toliko da se biljke ne osuše! :D
 
D

DontKihnjot

Guest
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav svima.

Našao sam nešto interesantno.
REKLAMA UKLONJENA

:)
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: uzgoj ljeske

DontKihnjot kaže:
Pozdrav svima.

Našao sam nešto interesantno.
REKLAMA UKLONJENA


:)

u zadnjih mjesec dana 2 puta sam im slao mail da mi pošalju cjenik kioti traktora i ništa, toliko o njihovoj poslovnosti
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Re: uzgoj ljeske

pozdrav


BOBIĆ,CIPIRIPI, VUKOVARAC I DBLAŽ fala vam kaj ste me ljepo primili i potrosili svoje vrijeme na mene

malo je sve bilo na brzinu ali jedino tako moguce

neki imaju vec urod ali u globalu ce to tek biti za koju godinu ,vidi se razlika kod ljudi koji nisu zaposleni pa imaju vise vremena i nasad im bolje napreduje a jos k tome isti imaju manjak mehanizacije koji uspješno nadoknadjuju povecanim trudom oko obrade tanjuracom frezom ili homemade napravama

uglavnom sad sam vidio valjda 70 posto plantaza malih ljeskara do 10 ha i sve je ok oko agrotehnike to nam ide jos samo udruzivanje u zadruge i s time i plasman da rjesimo pa bi se sad vec o tome trebalo vise radit teme o uzgoju su vec prezvakane

sorte: ima svasta rimski i istarski prevladavaju

i to bi vec sada trebalo malo po rh uskalditi pa ako se i fulalo sa sortama ima ih koji dalje sire pa da se malo ispravi u korist boljih i trazenijih sorti a ne da nam prodavaci sadnica budu smjernica za odabir sorte

savjetodavna sluzba 0 bodova mislio sam da je to samo u zg osim da ti pomognu oko papira za poticaj itd

udruga je ok za sada da se ljudi upoznaju steknu povjerenje razmjene iskustva itd i to kao prijelazno razdoblje do zadruge na nivou RH za koju ima vremena jel nismo jos svi spremni za istu bez uvrede ja vam je osnujem za par dana skupite 2600kn za JB nas troje ju osnujemo ostali posalju postom ovjerene kod jb pristupnice i gotovo cak se dobiju i sredstva od zupanije mps i Min. Bran. {otom potom} i kaj onda da ta zadruga radi kad nema znatnijih kolicina ljesnjaka a ima i troskova minimalno knjigovođe oko 500kn na mj a i vise ako bi neko honorarno vodio, radio, lobirao tj nasao nam kupca za robu taj bi morao biti dobro motiviran tj placen po učinku tako da i mi i on imamo koristi

e to mi se cini da kod nas bude problem jel to sve kosta zato cekat prvu lovu od ljesnjaka i skupljat za zadrugu to je jedini pravi put



mislim da necemo postati konkurencija onda bi po evropi sve zadruge se raspale a znamo da one tamo super funkcioniraju ima i u zg zadruga koja dobro radi i problem je uci u nju 100k za upad pa kad udes nema van

javlja se problem manjih i vecih proizvodaca oni koji imaju par tisuca tona jabuke im pase prodat za kunu a sitni to nemogu progutat a veci vode glavnu rijec u zadrugama pa je jedini izlaz da sitni postanu veci

eto mmeni leze papiri za zadrugu u ladici vec neko vrijeme i imkam neke kontakte kako za pomoc oko osnivanja, unutarnjeg uredenja, knjigovodstva itd a i kad bude plasman na redu imam ljudi koji imaju ljude
 
R

reddog

Guest
Re: uzgoj ljeske

pozdrav ljudi. trebam malu pomoć. kakvo umjetno gnojivo da pobacam oko lijeske? naime, jesenas će biti godina dana kako su posađene. hvala.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Re: uzgoj ljeske

reddog kaže:
pozdrav ljudi. trebam malu pomoć. kakvo umjetno gnojivo da pobacam oko lijeske? naime, jesenas će biti godina dana kako su posađene. hvala.

orprilike ak su god dana stari npk 7 20 30 ili 15 15 15 u rasponu korjena ili krosnje cca kolko stane u šaku jesi analizu radio ako jesi onda ti na tom papiru pise kakva je zemlja bila prije sadnje a ima i kontakt broj koji uvjek mozes nazvati za savjet a stajnjak je uvjek dobro dosao
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: uzgoj ljeske

krki kaže:
pozdrav

BOBIĆ,CIPIRIPI, VUKOVARAC I DBLAŽ fala vam kaj ste me ljepo primili i potrosili svoje vrijeme na mene

Evo danas tek imam malo vise vremena da pogledam sto se ovih dana pisalo,,,
Krki,, nema potrebe za zahvalama, mislim da sam to vec spomenuo svakom dobronamjernom clanu foruma kao i ostalima vrata mog vocnjaka kao i doma uvijek su otvorena,, kag-god je netko u prolazu kroz moj kraj nek se najavi i ako budem u mogucnosti (a nastojat cu ako bude ikako moguce) odvojiti vremena za svakog od Vas,,,

Sto se pak tice uclanjenja u udrugu, razgovarali smo o tome i moja specificna situacija ti je poznata, nisam trenutno u mogucnosti uclaniti se u nijednu udrugu mislim mogo bi ali jos uvijek nemam rijesene papire o vlasnistvu kao sto nemam ni rod pa bi moje clanstvo bilo samo figurativno,,
inace podrzavam svako udruzivanje jer je neminovno za zajednicki nastup na trzistu ili ce nam trziste urediti sverceri,,
Trebalo bi razmotriti mogucnosti udruzivanja,, nek ovo bude prijedlog onima koji mogu vise vremena provoditi u istrazivanju, dali je bolja mogucnost otvoriti vise manjih udruga pa iz njih udruzivanjem oformiti jednu krovnu udrugu ili je pak bolje odmah u startu ici sa krovnom,,,
dakle trebalo bi razmotriti mogucnosti na koji nacin se moze izvuci vise financijskih sredstava od drzave, zupanija i opcina... :scratch
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: uzgoj ljeske

Kod mene na jesenas zasadjenoj lijeski je razlicita situcaija na 4 njive udaljene mozda zracne linije 1.5km.

Na dvije njive su listovi zuti i jedno 80% ih je na stabalcima, na jednoj je sa 90% stabalaca potpuno otpao, a na jednoj (od 2Ha) imam kombinaciju ova dva prethodna slucaja plus ona najrazvijenija stabalca na jednoj cetvrtini te njive gdje su izdanci potjerali u oko 50-80cm jos su zeleni kao u sred ljeta. Posto okolno drvece je isto tako u razlicitim fazama, mislim da je stvar normalna. Inace, ova jesen je u mom kraju izuzetno topla tako da to stanje tome pripisujem.

Vezano za susnu jesen imam i pitanje sto se tice prijema sadnica....

Polovinom osmog mjeseca sam oznacio one sadnice koje se ocito nisu primile da ih zamjenim (cca 2-3% ukupno zasadjenih). Medjutim, tijekom devetog mjeseca su jos neke pocele odbacivati lisce. E sad, dali da i te koje su mjesec dana kasnije odbacile lisce treba mijenjati ili je to normalno jesensko odbacivanje lisca? (napominjem da mi se to desilo na jednoj njivi za koju znam da je osjetljiva na susu)
Dali postoji sansa da te koje su dozivjele do 15.9. potjeraju iz zemlje nove izdanke ? kakva su vasa iskustva sa ljetnim i ranojesenskim susama na novoposadjenoj lijeski?
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Smiljan kaže:
Vezano za susnu jesen imam i pitanje sto se tice prijema sadnica....

Polovinom osmog mjeseca sam oznacio one sadnice koje se ocito nisu primile da ih zamjenim (cca 2-3% ukupno zasadjenih). Medjutim, tijekom devetog mjeseca su jos neke pocele odbacivati lisce. E sad, dali da i te koje su mjesec dana kasnije odbacile lisce treba mijenjati ili je to normalno jesensko odbacivanje lisca? (napominjem da mi se to desilo na jednoj njivi za koju znam da je osjetljiva na susu)
Dali postoji sansa da te koje su dozivjele do 15.9. potjeraju iz zemlje nove izdanke ? kakva su vasa iskustva sa ljetnim i ranojesenskim susama na novoposadjenoj lijeski?

Mislim da se te sadnice nisu posušile ali su se definitivno slabije primile, tj. imale manji vegetativni prirast i općenito su u lošijoj kondiciji pa su i ranije odbacile list. Provjeru možeš napraviti tako da lagano zagrebeš površinu kore, pa ako je unutarnji sloj kambija zelen biljka se nije osušila. Međutim postoji sasvim izgledna mogućnost da će se to dogoditi tijekom zime pogotovo ako će biti nepovoljnih vremenskih uvjeta. Ako te sadnice i sve to do proljeća prežive moja iskustva pokazuju da će i slijedećih godina znatnije zaostajati za ostalima i puno kasnije ući u rod pa bih ti ja svakako preporučio da ih ako imaš mogućnosti odmah ove jeseni zamijeniš sa kvalitetnim sadnicama i tako skratiš muke sebi i njima. Ne trebaš ih nužno posjeći , nego premjestiti na neko skupno mjesto gdje ćeš im lakše priuštiti posebnu njegu (zalijevanje, okopavanje...) pa ako baš koja odluči dalje normalno rasti poslužit će ti za popunjavanje jer uvijek se dogodi da se neka sadnica posuši uslijed neke bolesti (npr raka), pregaziš je traktorom , pojede lokalni zeko....
 
R

reddog

Guest
Re: uzgoj ljeske

krki kaže:
reddog kaže:
pozdrav ljudi. trebam malu pomoć. kakvo umjetno gnojivo da pobacam oko lijeske? naime, jesenas će biti godina dana kako su posađene. hvala.

orprilike ak su god dana stari npk 7 20 30 ili 15 15 15 u rasponu korjena ili krosnje cca kolko stane u šaku jesi analizu radio ako jesi onda ti na tom papiru pise kakva je zemlja bila prije sadnje a ima i kontakt broj koji uvjek mozes nazvati za savjet a stajnjak je uvjek dobro dosao


pretpostavljam da treba taj umjetni gnoj odmah i zatrpati.
zanima me kad se ide sa špricanjem protiv bakterioze sa nordoxom, kad lišće otpadne ili...?
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

reddog kaže:
pretpostavljam da treba taj umjetni gnoj odmah i zatrpati.
zanima me kad se ide sa špricanjem protiv bakterioze sa nordoxom, kad lišće otpadne ili...?
Uvijek je dobro na jesen obaviti plitko okopavanje i tom prilikom zakopati 7-20-30
Nordoxom se protiv bakterioza prvi puta tretira krajem 9. mjeseca nakon završetka berbe , a ponavlja se u 11. mjesecu odnosno nakon što otpadne više od 2/3 lista...
 
T

tekic

Guest
Re: uzgoj ljeske

Ako bi netko imao za prodati nešto sadnica rimskog ili lambera.Treba mi za kombinaciju sa istarskim.
Kad budem sad posađivao (koje se osušilo)htio bih ubaciti još koji oprašivač.
Molim dobre ljude da se jave.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Imam nešto sadnica istarskog i rimskog. Ako kome treba neka se javi na p.p.
 
D

Deanzg

Guest
Re: uzgoj ljeske

Prije par dana sam napravio gnojenje. 100 kg 7-20-30 me koštalo 600 tinjak kuna, na 2,8 ha imam 1000 sadnica i nama trojici je za to trebalo 3 sata. Temp je bila 7 stupnjeva uz buru i sunce. Gnojenje je obavljeno tako da smo štihaču samo zapiknuli u zemlju 10-20 cm duboko, a 30 cm od sadnice te u tu rupu stavili oko 10 dkg po sadnici. Vjerujem da to nije neki posao niti je veliki financijski izdatak a ipak može samo dobro od toga biti. A da ne velim da ipak prođeš i vidiš u kakvom su ti stanju sadnice. I dalje imam svakakvih... Od toga da su visoke preko metar i imaju rese do toga da su se pusušile. Računao sam na gubitak od 10 % a realno mislim da je veći, ali ne veći od 15, maks 20. Svejedno kad se sve zbroji i oduzme ja sam zadovoljan, jer one koje rastu su jake, zdrave i vjerujem da uspjeh neće izostati. S tim da ću na proljeće morati rezati, a izgojni oblik ću pustiti da si drvo samo izabere. Jer mi je šteta ako već sad ima visinu i "oblik" stabla rezati ga da bi bio grm, npr.
 
D

Deanzg

Guest
Re: uzgoj ljeske

Sve je ograđeno prije par mjeseci tako da više nemam štete od stoke, a štete od divljači nisam ni imao.
 
M

Mlavac

Guest
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav od mene a posto sam par puta bio na ovaj FORUM a dosad nisam se javljao.
Kao prvo Forum mi sve svidja ima dobrih Tema i komentara a drugo posto ja imam 1 h Lesnika, povod je vise i da se javim ukljucim u diskusije i razmenjujemo misljenja.
Sve pohvale za celo drustvo i nadam se da cemo se lepo druziti - saradjivati.

Sta imam i sta je posadjeno u mom LESNIKARU na 1.h

360 Sadnica Leske
Rastojanje redova je 5 m a izmedju sadnica je 4.5 m
Sadnice su sve kalemljene ( Podloga Mecija Leska)

10.Kom Tonda Gentile Delle Lange
10.Kom Rimski (Tankoljuski)
10.Kom Mortarela
10.Kom Tonda di Giffoni
15.Kom Halski Dzin (Oprasivac)
5. kom Maksima Purpurea
270.Kom Tonda Gentile Romana
40. Kom Sadnica je dodavano radi dopune ili po koja se nije primila %%%%%
______________________________________________________
Zelim da cujem vase komentare na ovaj izbor SORTI LESNIKA sadnica.
a sad cu ako se snadjem da ubacim par slika sa lesnikara.
Lesnikar je star 3. God
 

Najnoviji postovi

Na vrh