• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Na temu poljoprivredne emisije mogu samo da dodam da se radi o sadnji baš kao jabuka-gusto na žici kao potporanj!!!
2500 sadnica / ha!!!!
Sadnja istarskog duguljastog kao osnovne sorte + rimski oprašivač!!!!
Sadnice osigurava gospodarstvo Moulis!!!
Prinos po 1 ha je 5000 kg!!! Kod naše sadnje 5x4 je 2500 kg/ha???!!!!!!!!!
U puni urod dolazi nakon 5 god. Naša sadnja-klasična nakon 10 godina????!!!!!!
Proračun podizanja 1ha ovakvog nasada je kao i kod jabuke rekoše oni 34 000 eura.
Ovo su 100 % informacije iz navedene emisije....
Ja sam bez komentara, tko voli nek izvoli.
Jedino bi me zanimala rasprava na ovu temu za 5 godina!
Moj lješnjak je napunio 5 godina i ulazi u 6. godinu, taman da uhvatim punu rodnost u 7. godini kad pomaknuše granicu pune rodnosti na 10. godinu. Ja bi nagodinu najrađe sav nasad da izvadim i posadim ovu novu sadnju i taman za 5 godina berem duplu količinu-vrijedi razmisliti !!!!

Prodaja ovogodišnjeg ploda, čista jezgra, sve na sitne količine i to 40 kn/kg. Ide vrlo teško.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

karla kaže:
Na temu poljoprivredne emisije mogu samo da dodam da se radi o sadnji baš kao jabuka-gusto na žici kao potporanj!!!
2500 sadnica / ha!!!!
Sadnja istarskog duguljastog kao osnovne sorte + rimski oprašivač!!!!
Sadnice osigurava gospodarstvo Moulis!!!
Prinos po 1 ha je 5000 kg!!! Kod naše sadnje 5x4 je 2500 kg/ha???!!!!!!!!!
U puni urod dolazi nakon 5 god. Naša sadnja-klasična nakon 10 godina????!!!!!!
Proračun podizanja 1ha ovakvog nasada je kao i kod jabuke rekoše oni 34 000 eura.
Ovo su 100 % informacije iz navedene emisije....
Ja sam bez komentara, tko voli nek izvoli.
Jedino bi me zanimala rasprava na ovu temu za 5 godina!
Moj lješnjak je napunio 5 godina i ulazi u 6. godinu, taman da uhvatim punu rodnost u 7. godini kad pomaknuše granicu pune rodnosti na 10. godinu. Ja bi nagodinu najrađe sav nasad da izvadim i posadim ovu novu sadnju i taman za 5 godina berem duplu količinu-vrijedi razmisliti !!!!

a jesi nestrpljiva ;) pa kud ćeš s lovom 2015g

a da ja imam 2mil kn lijepo bi pomalo kamatario i veselo promatrao voćare i vrlo rado bih im davao "savjete"

u svezi prodaje niko ni da zvrcne jedino da krenem po kućama! :madmana:

Prodaja ovogodišnjeg ploda, čista jezgra, sve na sitne količine i to 40 kn/kg. Ide vrlo teško.
 
R

reddog

Guest
Re: uzgoj ljeske

sad će se zečevi pogodtit. nisam stigao pošpricati sa kunilenom :(
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Sretan i blagoslovljen Božić svim lješnjakoljupcima, uz najljepše želje za novu 2010. godinu : :gitarist: :partyman:
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

Imam jedno pitanje! može li zbog ovih visokih temperatura krenuti vegetacija,samim tim što je ljeski dovoljno par toplih dana i njoj kreće vegetacija(tako sam pročitao u nekoj literaturi)

I naravno svim lješnjakoljupcima želim sretan Božić i sve najbolje u Novoj godini
 
V

vukovarac

Guest
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

sretan Božić svima,ja mislim da ne može ,nije lijeska baš tako osjetljiva a i najavljuju opet pad temperature
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

iskrene čestitke svima u ovim blagdanskim Božičnimi prazničkim Novogodišnjim danima iz Jarmine
evo i ja sam čitao da bi trebalo barem 10 - 14 dana konstantne višlje temperature pa bi tek onda mogla krenuti nepoželjnja vegetacija u ovo zimsko vrijeme,tako da se nadam da tako neče biti.
evo da se malo pohvalim da sam uspio bez problema u rekordnom roku od samo 45 dana ,prodati oko 1 0 0 0 kg lješnjaka po super povoljnoj cijeni.Nešto u ljusci a večinu očiščeno.
sada se polako pripremam za početak rezidbe poslije nove godine........
pozdrav za sada..... ;)
 
D

dadada

Guest
Re: uzgoj ljeske

pridružujem se željama turopoljca

a lješnjak jedvice ide 40 kn/kg i to na malo bojim se velikih količina kad ako dođu :scratch
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

Po kojoj se cijeni prodaje bez problema lješnjak, očišćen i u ljusci, ako nije tajna onako iskreno molim?
Očito da je moja cijena previsoka jer je bilo dosta upita ali bez realizacije.
Ja sam ponudila 40 kn očišćeni i 15 kn ljuska.

Svima čestitam Novu godinu, uz dobro zdravlje i uspjeh u radu.
 
N

nekontam

Guest
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

od 1.01 .EU ZABRANJUJE uvoz lješnjaka iz hrvatske.provjereno
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

pa kaj onda ionak smo i mi unija za koju godinu
 
N

nekontam

Guest
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

crkni magarče ok trava ne naraste,sory ali ništa od EU
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

nije previsoka vjerujte :p
evo iako možda po vašim pisanjima izgleda pomalo nestvarno ali ja sam prodao ovogodišnji rod očiščeni po 60 kn/kg
na malo a na veliko po 50 kn/kg. :oops:
isto tako sam prodao neočiščeni na kilu po 20 kn/kg a na više po 15-17 kn/kg. :roll:
ove godine je tako išlo a za dalje čemo vidjeti kako će ići!!!! ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

Ja znam tko otkupljuje sve što imate po 30 kn. Ako je veća količina i kalibrirano cijena raste. Cipiripi a što nisi nazvo forumaše i prodao i njihov rod?
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

S R E T N A V A M N O V A 2010. G O D I N A !!!!
a rado bih vas zvao ali je to prevelika muka biti stalno na pijacama -te su troškovi kad bih ja uzimao od vas lješnjak prilični!!!
a ovako se moj trud i vrijeme ne računa ,mislim ne plačam sam sebi,--eto samo zbog toga.
Ali i ja bih rado dao nakon berbe svu količinu nekome po 40 kn/kg, tako da nemoram cijelo ljeto unaprijed uvjeravati kupce i hodati po pijacama i po kiši ,vjetru i hladnoči......


8) evo Kontam ti poveži ljude sa tim kupcem kad ga imaš!!!!! :roll:
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

Sve te prodaje po tržnici i na malo nisu rješenje za sve nas koji imamo zasađeno po nekoliko ha. Kad to uđe u rod bit će velikih problema. Ne desi li se nešto u ovoj 2010. godini po pitanju povezivanja sa prerađivačima gotovi smo i u pravu će biti svi oni koji ovdje pišu da od lješnjaka treba bježati, da je to hit, da je isforsirano radi poticaja, a nema otkupa i sl.
Neke ozbiljne količine se jednostavno ne mogu prodati na malo. Zato Talijani niti nemaju strojeve za krckanje nego su tako organizirani da plantažeri uzgoje, poberu, kalibriraju prosuše i predaju preko svojih udruženja prerađivačkoj industriji koja nastavlja dalje sa finalizacijom. Što je naročito jasno ako kontaktirate sa Facmom i zatražite ponudu strojeva za preradu. Nude sve i svašta od održavanja tla, berbe, kalibracije i prosušivanja i tu stvar završava.
Bojim se da ne prođemo, za koju godinu, kao ljudi sa nojevima. Bit će barem ogrijeva jer plin poskupljuje.
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

Da to je to!!!!!
Opet stara priča oko tog famoznoga udruživanja--samo kada netko krene u to onda večina mudruje iz neznam kojih razloga,
ili da je daleki put ili ništa od toga ili nema nas dosta ili neki hrvatski j a l.....
Osnovana je udruga KRO-NUSS ali nas je tek oko 2o-tak članova a svi vi ostali samo kukate i pričate ...
Dođite ,učlanite se pa da vidimo tko ima šta za reči ...razmjenimo iskustva,prijedloge itd....
Evo mi jedva čekamo da n e t k o pokrene nešto usvezi prodaje tamo bliže ZAGREBU pa da krenemo naprijed.
Imamo još 1-2 godine a onda dolazi ozbiljniji urod i treba osmisliti strategiju za dalje, jer najlakše je kukati i
čekati što če biti...
ajmo zbiti glave i dogovoriti daljnje korake jer ovo piskaranje na portalu neče nam donijeti ništa.

A kARLA MORA SE NEKAKO PRODATI OVO ŠTO IMAM PA MAKAR I NA PIJACAMA :( :p
 
A

atomizer

Guest
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

ne bavim se lješnjakom ali dat ču svoj vid u stanje agrara! cipiripi štima to kak kažeš da nema od kukanja ništa.ali šta češ ti s udruživanjem postiči?!zar češ ti s tim uspjeti konkurirat bezglavom jeftinom uvozu.po meni trebamo svi ali bez obzira u koji sloj pripadate izlaziti na izbore i glasati jer tu počinje naša briga o državi.kad jedan sindikat izađe da traži svoja realna prava tad svi ga trebamo podržati da ne duljim dalje.udruga mljekara ima znate i sami hrpa kao i ostalih i kaj su postigli???treba mjenjat političku garnituru i na njih utjecat da nam stvaraju uvjete kakve mi trebamo.da napokon stvore strategiju proizvodnje dal poljoprivrednih proizvoda dal industrijskih.da zaštite domaću proizvodnju.da se potakne izvoz u industriji tad čemo i mi dobiti dio kolača.a industrija kod nas se zatvara a mi smo bez nje goli .urac!
smanjuje se potrošnja,50 000 radnih mjesta če se ukinuti i kome da mi prodamo svoje proizvode?kaj če ti udruga u tom trenutku napraviti?prodat robu!?kome....udruga je ok i po#eljna po meni kad i cijeli realni sektor funkcionira.mi nismo kao pojedinci u drustvu postigli svijest o vaznosti glasanja na izborima sto pokazuju podaci izlazaka biraca na biralista.tu pocinje sve!
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

:p e to ja volim čuti ali ajmo napokon početi ,ma ja osobno biram stalno ali onoga za koga ja glasam ne prođe...
ali evo dobili smo i poljoprivrednu komoru i večina onih za koje se vikalo da treba smjenitiili ne valjaju ...gle čuda ...ponovno sjede i u toj komori ....a nama nameču ponovno neke tamo namete u novcu ...itd...
Prijatelji vjerujte teško je nači nekoga tko bi svima bio po volji ali šte je tu je ...
ajmo onda svi zajedno stisniti tu novo osnovanu komoru da radi za naše interese pa da se krene već jednom naprijed.
ja osobno mislim da smo mi zemlja Bogom dana ali nam treba netko tko če nas bičem tjerati :lol: jer neznamo mi bez toga cijeniti sami sebe ...al zato raditi znamo. ;) ..a to je pre malo u današnje vrijeme...

Nadam se da će biti bolje jer jedino nam nada preostaje...a ja ču se i dalje boriti ...doduše svako na svoj način!!!
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: LJEŠNJAK -JARMINA

cipiripi1967 kaže:
iskrene čestitke svima u ovim blagdanskim Božičnimi prazničkim
evo da se malo pohvalim da sam uspio bez problema u rekordnom roku od samo 45 dana ,prodati oko 1 0 0 0 kg lješnjaka po super povoljnoj cijeni.Nešto u ljusci a večinu očiščeno.
sada se polako pripremam za početak rezidbe poslije nove godine........
pozdrav za sada..... ;)


:supz: bravo cipiripi ! kažu da je najteže "uzgojiti" prvu tonu a dalje je sve lakše! vašu udrugu podržavam bez obzira što nisam član i ako se što može može pomoći tu sam! jako je sve traljavo u početku ali valjda će biti bolje! otvorio sam temu o zadrugama čisto da malo ljudi iznesu svoja gledišta po tom pitanju ali ljudima je teško čak i komentirati a kamoli nešto raditi po tom pitanju!

neki dan milić u san marinu jedna zadruga prodaje maslinu od svih 120 maslinara u san marinu! izgleda da se samo mi ne možemo dogovoriti! :( nije ni čudo što se agrokor i svi ostali okreču uvozu pa tko će raditi sa 1000 proizvođaća 1000 ugovora 1000 pregleda itd...
 

Najnoviji postovi

Na vrh