• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: uzgoj ljeske

Ovu sam udario trimerom, onda mi je bilo žao i ljeske i trimera pa sam ostavio neka raste, mislim biti će hladovine i eto što je izraslo... i koliko je napredovalo... nisam imao kovanicu za mjeru.

trimerpolijescimedium.jpg

trimernovacmedium.jpg

trimervisinamedium.jpg


A ovu sam xyz puta pokosio i više neću, kad ima takvu volju...

lijeskamladamedium.jpg

debljinamedium.jpg


Kako Vam se čini? To je izraslo na mjestu kokošinjca uz puno vode.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

cipiripi1967 kaže:
Ma ljudi kod nas je u državi sve promašeno ,
što se tiče visine i oblika nasada to nema veze samo sa tkz...voljom ili ne-voljom oko obrade jer ja imam na 3 lokacije i na svakoj raste drugačije a sve sam i sve isti obavljam i na istri način.
Znači puno veze ima vrsta tla,nagib tla, klima... a posebno mikro klima na lokaciji količina padalina i naravno prihrana.....

OVO je nažalost prava istina a u to smo se uvjerili kod cipiripija. i kod mene je slično. veliki nasad je na lokaciji na kojoj kiša nije padala kako treba 3g ( a sadio sam skoro u blato ) nevjerojatan vam je podatak da nas kiša za 4g rada nijednom nije potjerala sa njive ( a ima lijepih radnih sati ostavljenih tamo ) okolo u krugu par km pada a kod mene ništa! i sad je bilo skoro suho ( prije ovog snijega ) i u patikama sam obišao nasad prije tjedan dana. kad nema kiše ni biljke ne rastu!

druga stvar je isto bitna A TO JE Sorta! istarski je skoro za 30% manji od ostalih talijanskih sorti i izuzetno teško podnosi sušu!

i treća stvar je uzgojni oblik! stablašice su puuuuno osjetljivije ( bar u startu ) od grmolikog oblika! sad ove što presađujem puštam pomalo u grm pa ču ih poslije nekako preurediti i bolje sa drže od stablašica!da ima kiše onda nije problem ali več sad su rječice kod nas prazne i bez velikih padalina i ova godina če biti problematična sa vlagom

isto tako u ovim uvjetima ( suše )bi trebalo frezati vočnjak ili bar tanjurati ( a ne malčirati kao ja ) bar dok stablo ne bude debelo kao ruka!

ja sam sve ove "pogrešne" stvari ( istarski, stablo, malčiranje i suša ) povezao u jednu i dobio sranje ( da prostite ) i jako sam nezadovoljan sa napretkom vočnjaka! ali nažalost viša sila!

apeliram na sve koji su posadili nasade da pokušaju izdržati i da ih ne krče, jer mislim da čemo se uspjeti udružiti i izvuči neki dinar iz tog posla!
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Re: uzgoj ljeske

Potpuno se slažem sa Cipiripijem i Kobcom jedino bi dodao da po mom mišljenju treba i izbjegavat špricanje oko sadnice koliko god ko može duže jer tekođer znatno utjeće utjeće na rast sadnice.
Kako kažu ljudi najbolje sredstvo protiv korova je MOTIKAN :scratch
 
M

markonovi

Guest
Re: uzgoj ljeske

lijep pozdrav svima,

napokon mi se ostvario san i krecem s uzgojem ljesnjaka... Kupili smo 1ha zemjle u Sumecanima kod Ivanica i krecemo od nule (kak se veli). Zanima me sto stvari, citao sam ranije postove i vidim da su ljudi na forumu jako pristupacni i otvoreni za sve, sto mi je jako drago... Moje prvo pitanje bi bilo koliko odprilike kosta obrada i gnojenje tla po hektru jer niti imamo mehanizacije, a i gnojivo moramo nabaviti?? Kada je najbolje krenuti s obradom tla, a potom i sadnjom posto je sada sijecanj i treba razraditi plan??!
Vidim da je najbolja sadnja istarski 80% i rimski 20%, pa me zanima gdje nabaviti najbolje i najpovoljnije sadnice?? Dali ic na eko uzgoj i sto on donosi, a sto ne???
Neznam kakva je procedura s drzavnim poticajima i koje sve papire je potrebno skupiti i priloziti??
Toliko za prvi put, sve vas pozdravljam i unaprijed zahvaljujem na pomoci.
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
267
Re: uzgoj ljeske

Prvo analiza zamljista pa ces vidjeti kiselost (eventualna kalcizacija), koliko umjetnog a koliko stajnjaka. Bilo bi dobro da je zemljiste u jesen bilo izorano tako da na proljece posadis neku kulturu za zelenu gnojidbu, ali dobro jos stignes.
Sto se tice sadnica lijeske tu ce ti netko drugi dati bolji odgovor a sto se tice poticaj za podizanje nasada, njih od drzave nema. Eventualno ako tvoja zupanija ili grad/opcina raspisu neki natjecaj za subvenciju sadnica, ali to sve ovisi o njihovim blagajnama i koja zupanija. Postoji jedino poticaj za odrzavanje nasada od 2500 kn/godisnje koji ako posadis u jesen 2010 i prijavis nasad za 2011-u (promjena kulture u katastru cca 500kn), ces dobiti negdje 2012. Stim da sabor moze jos i ove godine 5 puta napraviti izmjenu izmjene zakona od izmjenjenog zakona. :evil:

Toliko od mene, sretno!
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: uzgoj ljeske

baba kaže:
Prvo analiza zamljista pa ces vidjeti kiselost (eventualna kalcizacija), koliko umjetnog a koliko stajnjaka. Bilo bi dobro da je zemljiste u jesen bilo izorano tako da na proljece posadis neku kulturu za zelenu gnojidbu, ali dobro jos stignes.
Sto se tice sadnica lijeske tu ce ti netko drugi dati bolji odgovor a sto se tice poticaj za podizanje nasada, njih od drzave nema. Eventualno ako tvoja zupanija ili grad/opcina raspisu neki natjecaj za subvenciju sadnica, ali to sve ovisi o njihovim blagajnama i koja zupanija. Postoji jedino poticaj za odrzavanje nasada od 2500 kn/godisnje koji ako posadis u jesen 2010 i prijavis nasad za 2011-u (promjena kulture u katastru cca 500kn), ces dobiti negdje 2012. Stim da sabor moze jos i ove godine 5 puta napraviti izmjenu izmjene zakona od izmjenjenog zakona. :evil:

Toliko od mene, sretno!
promjenu kulture više neradi katastar nego ovlašteni geodeta od katastra i sada košta 1500 kn :twisted: :twisted:
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
267
Re: uzgoj ljeske

zvonis01 kaže:
promjenu kulture više neradi katastar nego ovlašteni geodeta od katastra i sada košta 1500 kn :twisted: :twisted:

ma krasno!! kako samo lopovi dizu administraciju, i izmisljaju sami sebi posao. pretpostavljam da elaborat treba i ovjeriti kod javnog biljeznika u 4 primjerka :evil: :evil:
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: uzgoj ljeske

to neznam,javio sam se kod geodete kojeg su mi preporučili,donio broj čestice,dao 1500 kn i nakon desetak dana došao po papire-provedeno katastarski i sudski.dobio novi posjedovni list
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Treba mi hitno bar 50 kg lješnjaka u ljusci. Meni ponestalo, a treba mi za jednu stalnu mušteriju...
Dajte mi se javite, ako netko još ima za prodati. :prayer:
Cijenjene ponude molim na PP.
 
V

vukovarac

Guest
Re: uzgoj ljeske

oho znači biznis ide,pozdrav svima,i ja sam moje sve prodao iako nije bilo kako sam očekivao
 
B

bono

Guest
Re: uzgoj ljeske

promjenu kulture više neradi katastar nego ovlašteni geodeta od katastra i sada košta 1500 kn :twisted: :twisted:[/quote]
Pokušao sam naći nekakav cjenik njihovih usluga no nije mi uspjelo. Ako netko zna, jel računaju 1500 kn po hektaru ili 1500 kn po zahtjevu (pa jel onda jednim zahtjevom moguće prenamjeniti kulturu na više čestica) ili pak po katastarskoj čestici. Pitam naravno zato jer imam više malih čestica pa ako je ova zadnja kombinacija to je definitivno "skupi sport".A i da li netko može dati zahtjev da li je nešto takvo (promjena kulture) uopće "nužno" napraviti, kako zbog poticaja (prijašnjih godina to se nije tražilo) tako i Nacionalnog programa sređivanja zemljišnih knjiga i katastra, odosno da će se to i u sklopu njega zasigurno napraviti.
Ako je već bilo nešto na tu temu, isprika....
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: uzgoj ljeske

Samo da se nadovezem na temu o prenamjeni zemljista,, ja bio 04.02. na katastru i kod mene jos uvijek prenamjenu radi geodeta koji je tamo zaposlen,,, a ne neki privatno,,,
uvjet za izlazak na teren je ljepse vrijeme jer gospoda nemaju cizme a nebi-li si cipelice umazali mora se pricekati da se zemljiste presusi,,, jbg valjda nema navale pa mogu kako zele,,
inace cijena je nekih ako se dobro sjecam 238,oo plus 70 biljeg napominjem nz tocnu cjenu ali nikako nije 1500,oo bar zasad,,,
c025.gif

e sad dal po cestici ili za ili za cjelo zemljiste nz,,, nis' pito,,

PS. htjedoh uplatiti unaprijed pa da dođu kad im odgovara ali ne htjedose, nisu k***e kazu,,,
c015.gif
 
B

bono

Guest
Re: uzgoj ljeske

Možda su zato Zvonisa uputili "privatnom" geodeti, jer im se nije išlo na teren po ovakvom vremenu :evil:
Tko zna, možda postoji mogućnost, kao i kod doktora, da ideš kod državnog geodete ali i kod "privatnika" koji to napravi prije ali i i naplati... Sve ok, ali 1500 kn.....Za pop......
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: uzgoj ljeske

bono kaže:
promjenu kulture više neradi katastar nego ovlašteni geodeta od katastra i sada košta 1500 kn :twisted: :twisted:

Pokušao sam naći nekakav cjenik njihovih usluga no nije mi uspjelo. Ako netko zna, jel računaju 1500 kn po hektaru ili 1500 kn po zahtjevu (pa jel onda jednim zahtjevom moguće prenamjeniti kulturu na više čestica) ili pak po katastarskoj čestici. Pitam naravno zato jer imam više malih čestica pa ako je ova zadnja kombinacija to je definitivno "skupi sport".A i da li netko može dati zahtjev da li je nešto takvo (promjena kulture) uopće "nužno" napraviti, kako zbog poticaja (prijašnjih godina to se nije tražilo) tako i Nacionalnog programa sređivanja zemljišnih knjiga i katastra, odosno da će se to i u sklopu njega zasigurno napraviti.
Ako je već bilo nešto na tu temu, isprika....[/quote]
mene je geodeta pitao jeli jedna čestica ili više,ako je više onda ti uveća cijenu ali neznam koliko,ali nije za svaku 1500 kn
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: uzgoj ljeske

bono kaže:
Možda su zato Zvonisa uputili "privatnom" geodeti, jer im se nije išlo na teren po ovakvom vremenu :evil:
Tko zna, možda postoji mogućnost, kao i kod doktora, da ideš kod državnog geodete ali i kod "privatnika" koji to napravi prije ali i i naplati... Sve ok, ali 1500 kn.....Za pop......
ma ja sam bio u 11 mj 2009,bilo super vrijeme ali u katastru u Đakovu piše na oglasnoj da oni više ne rade izmjenu :twisted: :twisted: :twisted: ,a za ovu godinu najavljuju još veće cijene
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: uzgoj ljeske

po svakoj parceli ti je cijena prenamjene u vočnjak ista mislim da je sada 1500 kuna???

nije važno da li je 1 jutro ili 5 hektara samo da je u komadi i 1/1
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
267
Re: uzgoj ljeske

sva sreca pa je osnovana polj. komora koja ce to srediti :lol: :lol:

ps. nemojte se bas veseliti novim jeftinim katastarskim izmjerama jer:

Zgrade koje se po prvi puta evidentiraju u katastru nekretnina i koje nisu bile evidentirane u katastru zemljišta i u zemljišnoj knjizi, a za koje nije priložen akt na temelju kojeg se može graditi kako je propisano člankom 268. i člancima 330., 331., 332. i 333. Zakona o prostornom uređenju i gradnji, prikazuju se samo na katastarskom planu u posebnom sloju podataka, a u katastarskom operatu se njihova površina ne iskazuje kao zgrada već se iskazuje kao izgrađeno zemljište (vrsta uporabe zemljišta) te se o tome po službenoj dužnosti obavještava građevinska inspekcija.
Dakle, izmjera i kasnije osnivanje novih zemljišnih knjiga, odnosno katastra nekretnina ne znači automatsku legalizaciju nelegalno izgrađenih objekata, tj. onih koji nemaju građevinsku dozvolu. Legalizacija objekata postupak je koji ne ovisi o tekućoj izmjeri, nego je na vlasniku da u što skorijem vremenu, odnosno do kraja postupka izmjere, svoje nelegalno sagrađene objekte legalizira.
 
B

bono

Guest
Re: uzgoj ljeske

Evo danas pitao u katastru u Koprivnici glede promjene kulture (oranica ili livada u voćnjak). Njima je "prvi glas" da za promjenu kulture više ne bi oni bili nadležni (Državna geodetska uprava), odnosno da bi za to po novome trebalo ići "privatnom" tj. ovlaštenom geodeti.
Uglavnom, barem kod nas je onako kako je Bobić napomenuo. Po čestici oko 230 kuna u kešu, 90 kuna u biljezima, te još 50 kuna u kešu provedba novog stanja. Postoje kombinacije da jednim zahtjevom možeš prenamjeniti više čestica, odnosno iskrcaš manje love, no te čestice trebaju biti u istoj katastarskoj općini. Službenici u katastru sam upoznao sa Zvonisovim slučajem, bila je iznenađena no i rekla kako postoje velike razlike od područne službe do područne službe, odnosno postoje poprilične razlike u radu tako da je moguće i takvo nešto :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh