• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

V

vagabundo

Guest
Re: uzgoj ljeske

Nebi se volio nazvati menađer nego poljoprivrednik koji ne samo što radi na plantaži lješnjaka kao i svi vi koji se stim bave i mukotrpno rade nego i traži tržište za svoje proizvode,nadam se da čemo se ujediniti prije nego bude kasno dok pojedinci nalaze tržište i ugovaraju prodaju a nemaju jedne lijeske posađene nego bi na tuđim leđima zaradili.
Nadam se da smo toliko pametni da to nečemo dozvoliti i da čemo zajedno pronalazit rješenja.Pozdrav
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
Re: uzgoj ljeske

morati ču malo u ekskurzijo pa vašim nasadima i da onda malo prosvetlim ''naše'' Slovence oko uzgoja lešnjaka .
svima želim dobar urod i uspjeh kod prodaje **zajedno ste jači **
 
D

Deanzg

Guest
Re: uzgoj ljeske

Prošle godine sam špricao sa konfidorom i stavio 7-20-30 na jesen... Ove godie bi špricao sa istim i stavio tvorničko organsko gnojivo na bazi pilećeg izmeta... Kaj mislite o tome?... Tko će s čim špricat i koliko puta? Kakav vam je plan kaj se tiče gnojidbe?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

eto vagabundo i deane drago mi je što niste nakupci i što ste isto uzgajivači!

ako možete biti malo konkretniji glede otkupa o čemu se radi i kakvi bi uvjeti bili! da li mislite to samostalno plasirati ili bi svi mi ostali sudjelovali u tome! g. vagabundo gdje ti je nasad i koliki je ( možda sam fulao podatak pa makar reci na kojoj je strani , ako nije tajna )!

imam dojam da većina misli kako će sami pomalo rješavati urod, ( ili se varam ) pa ne želi podijeliti podatke sa nama ostalima ( i to razumijem ide u poslovnu tajnu ).

ne bi bilo dobro da se sad napravi deset zadruga. onda nismo ništa napravili glede velikih kupaca iz vana! ali vjerojatno će nas biti teško sve staviti pod jednu kapu ( mislim da će samo kod nas biti 2-3struje ). ali što je tu je taakvi smo kakvi smo možemo raditi i surađivati samo sami sa sobom jer drugih nema u blizini!

možda nebi bilo loše da se negdje organizira nekakav sastanak čisto neobavezan ! npr oko daruvara ( to bi bilo otprilike najbliže svima ) npr uzgajivači sa 5Ha i više i čiji su nasadi več pomalo u rodu ( 4-5g i više ). ovo su nekakvi parametri odoka čisto da nas ne bude previše za početak pa da vidimo kako se diše! nemojte ove moje prijedloge uzeti kao obavezne ( da se manji proizvođači ne uvrijede što mi apsolutno nije cilj ili na neki način osjete potcijenjeni )! samo da bi se mrdnuli sa mrtve točke morali bi se pojedinci pomalo javljati na forum da vidimo gdje smo i što smo! jer to nam je jedini medij gdje nas većina dolazi! nas desetak tu piskara a kad bude nekakvo predavanje ili rezidba dođe 100ljudi!
 
D

Deanzg

Guest
Re: uzgoj ljeske

Ja imam nasad kao i 90 % vas. Ali me nakupci ni malo ne smetaju.... AKo je netko meni spreman platit 100 novaca za moju robu sad-odmah, a to je cijena sa kojom sam ja zadovoljan, uopće me ne zanima ako on isto to proda za 200... Jedino kaj je to dokaz da je sposobniji od mene i uspio je istu stvar prodati skuplje... Di je problem?! hehehe Treba biti svjestan da je tržište svakakvo, te da se plača sa zakašnjenjem i kaj ti onda vrijedi veća lova ako je dobiješ tko zna kad?! Mi se sami trebamo boriti za bolje uvjete i izboriti se za sebe, a tako mi je svejedno tko uzme moju robu dok je pošteno plati i u dogovorenim rokovima... Jesam kaj fulao?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

Deanzg kaže:
Ja imam nasad kao i 90 % vas. Ali me nakupci ni malo ne smetaju.... AKo je netko meni spreman platit 100 novaca za moju robu sad-odmah, a to je cijena sa kojom sam ja zadovoljan, uopće me ne zanima ako on isto to proda za 200... Jedino kaj je to dokaz da je sposobniji od mene i uspio je istu stvar prodati skuplje... Di je problem?! hehehe Treba biti svjestan da je tržište svakakvo, te da se plača sa zakašnjenjem i kaj ti onda vrijedi veća lova ako je dobiješ tko zna kad?! Mi se sami trebamo boriti za bolje uvjete i izboriti se za sebe, a tako mi je svejedno tko uzme moju robu dok je pošteno plati i u dogovorenim rokovima... Jesam kaj fulao?

ni ja nemam ništa protiv kupca i nakupca ako je ¸princip roba - lova ( u biti to je i jedini princip ) ali problem je u tome što u tom slučaju sam proizvođač nema kontrolu nad cijenom, nego ti nakupac to diktira. on jako dobro zna kako se trguje i kako spustiti cijenu ( u biti to je mali rat između nas i njih ). razbije nas na manje grupice u kojima je uvijek neko spreman spustiti cijenu i na taj način i nas ostale ucijeni, a da ne pričam kad se par godina navikneš na jednog kupca obično on 3-4g sruši cijenu upola ( a ti nemaš alternativu i obično popustiš ). mi kao razbijena vojska u takvim uvjetima nemamo nikakve šanse sa njima!

ali ako smo organizirani u jednu zadrugu ( naglasak je na JEDNU ili eventualno par regionalnih koje bi bile povezane - čisto zbog lakše komunikacije i manjih troškova ) i uspijemo napraviti jedno tržište onda takovi nemaju nikakve šanse sa nama! onda čemo imati i količinu i sami možemo birati kupca! mislim da bi nam u tom slučaju čak i internet bio dovoljan ( možda menađer nebi bio ni potreban ) za sam plasman! time bi izbjegli probleme koje imaju ostali poljoprivredni proizvođači . ako se uspijemo udružiti i dogovoriti napravili smo 90% posla!
 
D

Deanzg

Guest
Re: uzgoj ljeske

Potpisujem sve kaj si rekao! Ja sam slično rekao u prošlom postu: Mi se sami trebamo boriti za bolje uvjete i izboriti se za sebe, a tako mi je svejedno tko uzme moju robu dok je pošteno plati i u dogovorenim rokovima...
Ti si bio malo rječitiji... Bitno da se svi slažemo i da slično razmišljamo, onda je lako stavit glave skupa...
 
R

reddog82

Guest
Re: uzgoj ljeske

pozdrav ljudi
svoje sam lješnjake stare 1.5 god orezao (počeo formirati u krošnju) i neću ih špricat nordoxom jer sam to obavio zimus sa skoro duplom dozom. krećem u prskanje negdje za mjesec i pol i to nekim insekticidom. nasad mi je u okolici Ludbrega.
što se tiće zadruge, ja sam za. meni je bitno isto kao i vama da svoj trud uberem i prodam i za to dobijem plačeno po što boljoj cijeni. samo ja sam još daleko od tog jer mi je nasad mlad.
nadam se da svi skupa imamo svijetlu budućnost sa našim lješnjacima...
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

Deanzg kaže:
Potpisujem sve kaj si rekao! Ja sam slično rekao u prošlom postu: Mi se sami trebamo boriti za bolje uvjete i izboriti se za sebe, a tako mi je svejedno tko uzme moju robu dok je pošteno plati i u dogovorenim rokovima...
Ti si bio malo rječitiji... Bitno da se svi slažemo i da slično razmišljamo, onda je lako stavit glave skupa...

pa radi se o tome da ti ne smije biti svedno hoćeš li direktno prodati preko zadruge ili ćeš prodati nakupcu ( čak bi ih trebalo izbegavati u širokom luku - naravno iako imaš izbora ) jer veliki kupac daje recimo 10,00kn a tebi nakupac neče dati 10,00kn nego 8,00kn jer mora i on zaraditi i proizvođač gubi 20% novca što nije malo a sa tim iznosom se lijepo može financirati nekakva zadruga , reklama, ili olakšavanje proizvodnje i same prodaje ( bolje dati recimo 1,00kn po kg nekakvom menađeru da sve proda )! ;)
 
D

Deanzg

Guest
Re: uzgoj ljeske

Ja opet potpisujem sve kaj si napisao... Ali ako ti netko nudi 8 kuna, a drugi 10, zna se kome ideš... Makar, ima još 100 stvari koje ulaze u obzir... Kalibracija, vlaga, da li je ljuska ili jezgra, može li lom... Kakvo je plaćanje...
Ali o tome ćemo jednog dana kad ta tema bude aktualna!
 
M

mcola13

Guest
Re: uzgoj ljeske

KOBAC kaže:
eto vagabundo i deane drago mi je što niste nakupci i što ste isto uzgajivači!

ako možete biti malo konkretniji glede otkupa o čemu se radi i kakvi bi uvjeti bili! da li mislite to samostalno plasirati ili bi svi mi ostali sudjelovali u tome! g. vagabundo gdje ti je nasad i koliki je ( možda sam fulao podatak pa makar reci na kojoj je strani , ako nije tajna )!

imam dojam da većina misli kako će sami pomalo rješavati urod, ( ili se varam ) pa ne želi podijeliti podatke sa nama ostalima ( i to razumijem ide u poslovnu tajnu ).

ne bi bilo dobro da se sad napravi deset zadruga. onda nismo ništa napravili glede velikih kupaca iz vana! ali vjerojatno će nas biti teško sve staviti pod jednu kapu ( mislim da će samo kod nas biti 2-3struje ). ali što je tu je taakvi smo kakvi smo možemo raditi i surađivati samo sami sa sobom jer drugih nema u blizini!

možda nebi bilo loše da se negdje organizira nekakav sastanak čisto neobavezan ! npr oko daruvara ( to bi bilo otprilike najbliže svima ) npr uzgajivači sa 5Ha i više i čiji su nasadi več pomalo u rodu ( 4-5g i više ). ovo su nekakvi parametri odoka čisto da nas ne bude previše za početak pa da vidimo kako se diše! nemojte ove moje prijedloge uzeti kao obavezne ( da se manji proizvođači ne uvrijede što mi apsolutno nije cilj ili na neki način osjete potcijenjeni )! samo da bi se mrdnuli sa mrtve točke morali bi se pojedinci pomalo javljati na forum da vidimo gdje smo i što smo! jer to nam je jedini medij gdje nas većina dolazi! nas desetak tu piskara a kad bude nekakvo predavanje ili rezidba dođe 100ljudi!

Poštovanje svim forumašima!
Pratim već duže vrijeme što se događa na forumu i ne mogu a da se ne uključim jer je tema jako važna .Ja sam isto proizvođač lješnjaka i imam nasad od 6 hektara, najstariji je iz 2002 godine.
Ja sam isto tako za sve što Kobac kaže a vjerujem i moja udruga i smatram da je vrijeme za jedan ozbiljan sastanak sa predstavnicima udruga proizvođača lješnjaka i to što prije jer ponuda za otkup je puno a jako malo ozbiljnih.Stoga pozdravljam svaki prijedlog koji vodi ka dogovoru svih koji se bave proizvodnjom ljeske.Ja sam predsjednik udruge VALLIS CORYLUS iz požeškog kraja i mogu vam reći da kod nas ima dosta ljeske, zato pozivam sve predstavnike udruga koji su zainteresirani za suradnju da se jave na mob. 098/235-261
Pozdrav svima!
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

pozdrav mcola i dobro došao na forum!

valjda će nas se skupiti 10-15 pa da se nađemo negdje! imam adrese od predavača o zadrugama pa ih možemo kontaktirati i nešto organizirati možda sa njima da se i drugi upoznaju sa združnom problematikom!

malo nam se predstavi ako ti nije problem kolko čega , staro ,ima roda itd...!
 
M

mcola13

Guest
Re: uzgoj ljeske

Pa evo kad već želiš nešto ću napisati , imam 1200 sadnica Tonde , ona je sađena 2002 i na rodu je već 3 god. Prošle god sam imao oko 2 tone, kupio sam novim strojem Facminim koji sam nabavio jesenas.Imam i oko 2500 sadnica istarskog i rimskog a oni su oko 3 , 4 a ima ih i od prošle godine.Udrugu smo osnovali u 7 mjesecu prošle godine i ima nas već dosta a na našem području ima oko 120 hektara ljeske i uglavnom starosti od 2 do 5 godina.Upravo sam u poslu orezivanja a ima ga dosta a i nešto sam sadnica vadio pa sam zato u zakašnjenju ( oko 1000 kom) , najesen će biti za sadnju.Zasad toliko sve je tu i tel. i ime udruge pa ako imate volje dajte da se pokrenemo i nešto pametno smislimo samo da se ne dogovaramo predugo.
Pozdrav svima!
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: lješnjak

nadam se da če ti to sve što planiraš i uspjeti :p ...imaš moju podršku i naravno pomoč u mom okruženju ;) ..a i udruga uzgajivača lijeske KRO-NUSS :!: ti je na raspolaganju u dogovorima ...jer i mi moramo prodati svoje količine a to neče biti malo...nadam se uskoro oko 120-150 tona lješnjaka na oko 5o hektara. :roll:
zato samo naprijed i javi se...bok :blackeye
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: uzgoj ljeske

hvale vrijedna inicijativa ...bez puno priče ...samo zakažite sastanak ,odredite mjesto i kada pa se treba sjesti za stol i tko šta ima za reči..za boljitak svih nas...pozdrav ;)
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

mcola pa ti si zvjer! imaćeš ove godine i par tona! ja sam još u jaslama :D

starije sam orezao i imam osječaj da ima puno manje cvijeta nego lani! kako je kod vas ostalih? i nisam baš puno rezao jer većina grana koje sam mislio otfikarit ima dosta cvijeta na sebi pa sam ih ostavio! da bude malo i ploda ! jesu unutra i zatvorene pa me zanima hoće li se održati plod do berbe! kako vi ostali režete?

eto već smo troje za sastanak .
 
M

mcola13

Guest
Re: uzgoj ljeske

Ljudi pozdrav!
Ja sam danas završio sa rezidbom , imam još nešto malo ali to nije strašno.U iduću nedjelju 28.03 ću najvjerojatnije u Gudovac na sajam pa ako bude zainteresiranih možemo se naći tamo i napravit prvi korak.Što se tiče orezivanja nisam ni ja Kobac nešto puno rezo ove starije , samo vodopije i one koje su baš išle previše unutra.Tonda je dosta rana sorta pa je kod mene još oko božića kad su bile velike temperature čini mi se bilo cvjetova a i muški su se skoro počeli prašiti.Malo sam danas bolje gledao ali isto tako mislim da su malo čudni cvijetovi i nema ih baš puno ali i meni je to još nepoznanica i nisam neki stručnjak pa ću to ostavit za kasnije pa ako nešto bude dobro.Sve u svemu nije loše , slijedi priprema strojeva pregledati atomizer, podmazati malčer i traktor i na posao.Za sada toliko pa vidimo se u Gudovcu .
 
D

Deanzg

Guest
Re: uzgoj ljeske

Ja sam ovaj vikend gnojio sa KAN-om... Oko 10-15 deka po sadnici, a imam namjeru još toliko za mjesec dana a u međuvremenu ić sa crvenim uljem... Špricao bi ovaj vikend ali vrijeme nije dozvolilo, a i slabo su krenuli pa stignem... Razočaralo me kaj sam mijenjao sigurno 10% sadnica, s tim da mi je na jednoj njivi gubitak možda i 50%... Totalno neobjašnjivo i razočaravajuće... A na drugim njivama mi je 10% ima rese a sve je sađeno 2008 u 11. mjesecu... Iz krajnosti u krajnost... Iste sadnice, ista ekipa ih sadila, isti tretman su imale, a njive su odaljene 500 metara... Dakle, kad se crta podvuče, prošle godine sam mijenjao 10%+ sadnica a i ove barem toliko... Nije mi jasno kako su se neke posušile tek sad a prošlu godinu su uredno preživjele...
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav; Novi sam na forumu ali vas pratim već duže vrijeme, imam 1 h nasada lješnjaka sorte istarski i rimski okolica Varaždina. Pošto sam relativno mali prema ostalima koji imaju znatno veće površine nisam se prije javljao. Razlog moj uključenja na form jest razmjena iskustva kako u proizvodnji tako i u plasmanu lješnjaka. Nasad mi je u 5 godini i počeo je sa znatnijim rodom stoga bih molio sve koji znaju da mi preporuče neki stroj za lupanje tj. gdje ga mogu nabaviti. Slike nasada su u pripremi. Kalibrator sam sam izradio(slijede slike) ali strojčić ne znam kad ga nigdje nisam vidio. Par upita sam poslao na neke adrese i firme koji se time bave no cijene su katastrofa prevelike. Za 1h meni treba nešto jednostavno, može i sporije pa ako ko zna kakvog bravara nek mi javi!! Pozdrav svima i unaprijed hvala.
 
D

Deanzg

Guest
Re: uzgoj ljeske

S KANom nagnojeno u ned, kiša pada 2-3 dana, sadnice su krenule... Sve prema planu i programu... :D ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh