• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
Re: uzgoj ljeske

bono kaže:
Evo danas pitao u katastru u Koprivnici glede promjene kulture (oranica ili livada u voćnjak). Njima je "prvi glas" da za promjenu kulture više ne bi oni bili nadležni (Državna geodetska uprava), odnosno da bi za to po novome trebalo ići "privatnom" tj. ovlaštenom geodeti.
Uglavnom, barem kod nas je onako kako je Bobić napomenuo. Po čestici oko 230 kuna u kešu, 90 kuna u biljezima, te još 50 kuna u kešu provedba novog stanja. Postoje kombinacije da jednim zahtjevom možeš prenamjeniti više čestica, odnosno iskrcaš manje love, no te čestice trebaju biti u istoj katastarskoj općini. Službenici u katastru sam upoznao sa Zvonisovim slučajem, bila je iznenađena no i rekla kako postoje velike razlike od područne službe do područne službe, odnosno postoje poprilične razlike u radu tako da je moguće i takvo nešto :scratch

Istina što bono kaže.
Ja sam platio prenamjenu u jedanaestom mjesecu i rekli mi da će me zvati kad će izaći na teren.
Još jedna info - prošli tjedan sjeli mi poticaji za podizanje nasada (2.5 ha lješnjaka) za prošlu godinu, bit će da imaju para
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: uzgoj ljeske


evo da ne ispadne da nešto izmišljam,pa nemam baš 1500 kn za djeljenje :twisted: :twisted:
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Re: uzgoj ljeske

img1946b.jpg

img1945v.jpg

Zimska idila u mome nasadu!!!!
Zadovoljan sam opčim stanjem sadnica i sa količinom resa koje imaju, uspoređujući sa prošlom godinom kad je bilo jako malo resa te sam mislio da neće ni biti ploda sada je stanje puno,puno bolje.
Jedva čekam malo proljepšanje vremena pa da počnem sa radovima jer ova se zima nekako jako odužila.
 
V

vagabundo

Guest
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav,samo da vas obavijestim za otkup,naime ja i moj partner trenutno smo u potražnji za lješnjakom u ljusci veče količine i ako se dogovorimo oko neake realne cijene imat čemo organizirani otkup svake godine.
tako da nemate brige otkup je osiguran s naše strane
 
V

vagabundo

Guest
lješnjak

Pozdrav!
Ovim putem vas obaviještavam da čemo ove godine osnovati zadrugu uzgajivača lješnjaka u cilju lakšeg plasmana naših proizvoda i radi ostvarivanja kvota na tržištu.
Imamo kupce koji bi otkupljivali lješnjak ali radi kvota i količina koje tržište zahtjeva odlučili smo da bi bilo dobro da se udružimo ,jer zajedno smo jači i kao zadruga se možemo probiti na tržište.
Zasada nas ima 6 članova sa ukupno oko 45 ha nasada ljeske pa ako ste zainteresirani za takav oblik suradnja javite nam se .
Tomislav-vagabundo
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: lješnjak

vagabundo za svaku pohvalu je inicijativa koju pokreces,,, ali
c024.gif

s obzirom da imas samo 4 posta vrlo ih je lako i brzo procitati iole iskusnijem forumasu,,,
Oprosti,, ali ono sto si do sad napisao ne ulijeva mi bas previse optimizma,,sorry
morat ces se malo vise potruditi :?
Bilo bi mi drago da uspijes u nakani,,,

c033.gif
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Re: lješnjak

Uffff!!!! nebi se složio sa Bobićem nikako ,da broj postova ili aktivnost na forumu "samo "procijenjuju nećiju ideju ili pokušaj okrupljavanja kolićina ploda zbog lakšeg plasmana na tržištu(a po mome to nam je i jedina perspektiva u budučnosti),jer nama svima je problem plasman ljkešnjaka-uzgoj smo nekako riješili.Sada nam dolazi problem prodaje i naplate našeg truda i muke,stoga svaka inicijativa i prijedlog je dobro došao pa neka svako sam odlući šta mu odgovara ašta ne.
 
V

vagabundo

Guest
Re: lješnjak

žao mi je što neki gledaju na zadrugu ovako pesimistično,ali to mi daje snage da ustrajem u svojim nakanama i nadam se da čemo ostvariti planirano,jer nebih se upuštao u podizanje nasada na 40 ha ove godine da nemam alternativnog rješenja za plasman,a što se tiče postova naravno novi sam na forumu i nesnalazim se baš najbolje ali vrijeme če pokazati rezultate....pozdrav dblaž i hvala na potpori.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: lješnjak

Vago,,,samo napred...ako ne delaš, neće bit ništa...al kao optimist...mož bude svašta...
Srećno...
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: uzgoj ljeske

:p :p :p :!: :!: :!:
odlična vijest još kada bi se samo uspjeli svi malo korigirati u svojim stavovima pa da uspjeh pojedinca prenesemo na uspjeh svih uzgajivača lijeske i proizvođača lješnjaka to bi bio pun pogodak.
Ja se iskreno nadam da če to tako i bito a u tome imate moju potporu i nadam se cijele Udruge proizvođača lješnjaka "KRO.NUSS"GDJE NAS IMA 3O-tak i jedva čekamo još članstva koji uživaju u svom radu na plantažama i očekuju povoljan razvoj situacije na tržištu.
Zato dečki samo naprijed i javite se sa cijenom i kupcima.
Veliki pozdrav iz Malog Zagorja U Srcu Slavonije !!!!! :oops: ;) ;) ;)
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Re: uzgoj ljeske

Promjenu kulture radi svaka geodetska uprava, odjel za katastar. Cijena je cca 350 kuna. Mama mi radi u katastru u Đurđevcu i rekla je da nema šanse da oni ili bilo tko naplati to preko 1000 kn.
Tebi je privatni geodeta radio i naplatio ti MASNO!
 
D

Deanzg

Guest
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav ekipa!
Da li mi se na PM možete javiti Vi, koji ćete ove godine imati prinos, da možda dogovorimo detalje o otkupu? Npr. koliko tko procjenjuje da će imati, koliko toga bude kad se osuši, koja cijena bi bila fer za sve sudionike posla, itd, itd...
Mislim da ja sada bitno da se time zamaramo a ne na ljeto kad krenemo u polje...
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

Deanzg kaže:
Pozdrav ekipa!
Da li mi se na PM možete javiti Vi, koji ćete ove godine imati prinos, da možda dogovorimo detalje o otkupu? Npr. koliko tko procjenjuje da će imati, koliko toga bude kad se osuši, koja cijena bi bila fer za sve sudionike posla, itd, itd...
Mislim da ja sada bitno da se time zamaramo a ne na ljeto kad krenemo u polje...

apsolutno za ! mislim da bi moglo biti oko tone ( ¨mokroga ) ali ne budem dao bez love! zato ako dogovarate posao bolje i dati malo manju cijenu ali za keš ( uopće mi se ne ide u prosvjede ili da mi neko obeća da će nagodinu rješavati lanjske probleme !) sa 12,00kn bih bio zadovoljan !( ne bih pisao 15,00 pa da smanjujem cijenu ) mislim na ljusku polusuhi !
 
D

dadada

Guest
Re: uzgoj ljeske

može jedno pitanje pošto nisam neki stručnjak i relativno sam novi što se tiče ljeske ali dan dva prije ovoga snjega sam obišao malo lješnjake i primjetio sam da su se rese potpuno otvorile i da rasipaju pelud pogotovo što je bilo jakog vjetra a isto tako nisam primjetio da je još pravo napupala ljeska i da su se pojavili ženski recimo cvjetovi dali bi to moglo značiti da se neće oprašiti i da bi moglo slabije roditi lješnjak ove godine :scratch
 
U

ulijan

Guest
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav svima
Poprilicno sam nov u uzgajanju ljesnika a ovaj forum pratim odnedavno.Tako da ne znam dosta toga a i povrh svega sam zbunjen razinm literaturama koje su toliko kontradiktorne da se malo koji savjet moze usvojiti iz istih.Kao npr.u jednom slovenskom prirucniku sam nasao da ljesku treba saditi na nepripremljeno odnosno nezadjubreno zemljiste.Sto sam i ja uradio.Da bi se tek u toku prve i prije druge vegetacije postepeno popravljala plodnost zemljista po,naravno,uradjenoj analizi.Jedini razlozi za ovo odgodjeno prihranjivanje je formiranje i razvoj korjenovog sistema.Koji ima puno vece sanse za normalan i brz razvoj ako ne forsirate ono iznad zemlje i mnogo ustede djubriva.
Svoj nasd sam podigao krajem novembra 2008g na oko 2ha (1000 grmova) i mogu odgovorno da potvrdim da moj ljesnik nije nista nenapredniji od plantaza koje sam obisao u okolini ili od ovih koje sam vidio na slikama ovog foruma.Tako da to MOZDA i nije los savjet jer znatno smanjuje troskove u pocetku sadnje.
Ono sto mene interesuje je necije iskustvo u zastiti i prihrani ljesnika u 2. i 3. godini?Sta mogu da ocekujem od nametnika ili bolesti?Jer do sada sam imao problema samo sa malim zelenim bubicama sto jedu list.Zaboravio sam kako se zovu.Sta mislite o folijarnom prihranjivanju u prve 3 godine.Ima li neko iskustva sa tim.Posto to vecina tzv.strucnjaka negira i tvrde da je to glupost.Gdje i kakva se moze naci masina za berbu?Koliko kosta?
Pozdrav iz Gradiske
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: uzgoj ljeske



ovo je petogodišnja plantaža prepuna resa...




a ovo je trogodišnja plantaža sa podosta resa i cvjetića pa če nadam se i roditi dobro...
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Re: uzgoj ljeske

Ljep nasad nema šta(nadam se da će i moj biti takav u petoj godini), jedino bi pitao kad si ga zadnji put orezivao jer čini mi se da je dosta gusta krošnja.
 
Y

ybr125

Guest
Re: uzgoj ljeske

Dan ljud . Novi sam na forumu i zanima ma sadnja lješnjaka , no problem je zemljište, podosta je pjeskovito. Dali je moguće sadit na takvom terenu , u okolici Valpova. ima li netko takih iskustava , do sasa obrađujemo zemjište standardnim kulturama.
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: uzgoj ljeske

ma da tek trebam orezati jer je snijeg cijelo vrijeme,ali evo idu ljepši dani.
a i slika je sa prošlim snijegom od prije mjesec i više dana.... :roll:
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

POZDRAV SVIMA!

i moji su još neorezani ! valjda će idući tjedan biti bolje vrijeme! oćemo skoro prskati! ja ču ako stignem samo ponovit nordox kao i jesenas! ali se uopće neču sekirat ni ako ne oprskam! mislim da su bitnija ona prskanja u svibnju i lipnju a jedno zimsko sam več obavio! crveno ulje izbacujem od ove godine!

počeli su se pojavljivati kupci-menadžeri na forumu! znači računaju da će ploda biti pomalo i evo prilike za njih! bojim se da ne prođemo sa nakupcima kao i svi poljop. uzgajivači! zato ne budem dao robu bez love! mislim da bi bilo bolje da se mi sami organiziramo i onda napravimo ponudu!

ako ima kakvih komentara od drugih forumaša glede toga!
 

Najnoviji postovi

Na vrh