• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

D

Deanzg

Guest
Re: uzgoj ljeske

Ja sam svoje njive kosio ovaj vikend po treći put... MTD traktor je bio na visini zadatka... Kad je trava jako visoka ne kosi najbolje i nemre kosit one koje su skoro ko stabljike... Pa njih ručno sa kosom.... Noževe imam rezervne pa ih brusim i mijenjam... Troši litru na sat i treba mu barem 5 sati za 1 ha.... Za sada sam super zadovoljan...
 
L

LJEŠKO

Guest
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav cijelom društvu Forumaša!
Nešto smo se slabo dopisivali zadnja dva mjeseca. Da li je to zbog mora ili previše korova u nasadima? Približava se berba koja će vjerojatno zbog dosta vlage nešto kasniti ove godine. Ja moj nasad pripremam za berbu na način da ovih dana intenzivno malčiram i tretiram herbicidima protiv korova za koje se nadam da će nestati do berbe i onda još jedno malčiranje i krečemo isprobati facmu i u vlastitom nasadu. S obzirom da nisam koristio godišnji odmor zbog berbe u vlastitom nasadu, a i zbog onih kojima ću brati lješnjak iz usluge nadam se da će biti dosta posla. Stoga ako kome od vas treba usluga branja lješnjaka još imam nešto praznog hoda. Moj mobitel je 098 475075 - Branko
Pozdrav Svima!
 
P

palfinger1982

Guest
Re: uzgoj ljeske

Daj mi reci LJEŠKO i ostali koji imate iskustva s tretiranjem sredstvima za korove koja su vaša iskustva što se toga tiče!
Naime ja sam dosad sve ručno okopavao pa mi se to više zamjerilo al se bojim da nešto ne zeznem kod špricanja, da li mogu naštetiti voćkama, kako špricate i kada. Da li smeta na izboje tj. mogu li sredstva štetno djelovati na lješnjak
preko izboja kod? Hvala!
 
L

LJEŠKO

Guest
Pozdrav svima!
Pitanje je kako ja u svm nasadu riješavam problem trave i korova. S obzirom da je moj nasad u petoj godini i za nekoliko dana po prvi puta se spremam za berbu u vlastitom nasadu. Ove godine po prvi puta prestao sam nasd frezati sa traktorskom frezom 120 cm sa svake strane reda i međurednom obradom tla jer mi za strojno branje lješnjaka treba tvrdo tlo kako nebi uvlačio u stroj rahlu zemlju. Stoga sam samo u rano proljeće obradio zemlju frezanjem radi boljeg djelovanja gnojiva sa kojim sam tada prihranio biljke. Nakon toga sam nasad održavao na način da sam oko same biljke tretirao herbicidom BASTA ili REGLONE jer oni djeluju na nove izboje (spriječavaju njihov rast) i uništavaju širokolisne i uskolisne korove oko biljke, a samo sredtvo ne utjeće na rast i rzvoj biljke. Dok sam ostali dio četri metra od biljke do biljke tretirao sa totalnim herbicidom u kombinaciji sa herbicidom koji se koristi za uništavanje korova u kukuruzu ali koji djeluje na korov prije nicanja. Na taj način sam vrlo uspješno pripremio nasad za berbu, a biljci omogućio normalan razvoj bez korova. Mogu slobodno reći da je zemlja oko biljke i razmak od biljke do biljke bez korova i trave (GOLA ZEMLJA). Nasad sam tretirao strojno tako da sam na malog HITTNERA 32 stavio prskalicu 220 litara sa koje sam prethodno skinuo grane za raspršivanje, a umjesto njih sam na jedan izlazni ventil spojio ručku od ručne solo prskalice. S obzirom da je HITTNER mali polagano se vozim na njemu dok jednom rukom upravljam traktorom, a drugom prskam zaobilazeći biljku. Malčerom 2.2 metra širine i večim traktorom malčiram razmak između redova za što mi je potrebno dva prohoda kako bi izmalčirao cijelu površinu. Prskanjem sam tretiro nasad tri puta ove godine, a malčirao sam pet puta. Ovih dana ču staviti fotografije na forum samo prethodno trebam fotografirati nasad i traktor sa prskalicom.
Dobru berbu vam želim!
 
Posljednje uređivanje:

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Branje je počelo, ima li tko dobru preporuku za odvajanje ovojnice sa istarskog ili kakav stroj ili možda usluga...POMOĆ!!!!
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
POZDRAV SVIMA ...ŠTO SE ŠUTI DALI IMATE TOLIKO PUNO POSLA...

P O D R A V E C i K R K I kako ste stigli doma ništa se ne javljate i kako je bilo u Slavoniji...
 

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
P O D R A V E C i K R K I kako ste stigli doma ništa se ne javljate i kako je bilo u Slavoniji...

Pozz, cipiripi!
Ma sve je bilo super, a tek kakvog smo domaćina imali, ih.
Svaka mu čast i hvala.
Pozdrav i vukovarcu, dblažu i bobiću koji su nas proveli kroz svoje nasade i koje smo omeli u berbi.
Nego cipiripi, ništa se ne hvališ da ćeš bit u nedjelju na poljoprivrednoj emisiji!
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Pozz, cipiripi!
Ma sve je bilo super, a tek kakvog smo domaćina imali, ih.
Svaka mu čast i hvala.
Pozdrav i vukovarcu, dblažu i bobiću koji su nas proveli kroz svoje nasade i koje smo omeli u berbi.

A zato vas nema na forumu, izgleda da vam se prijenos znanja uživo više omilio !
Neka, neka drago mi je da se družite, da imam vremena i ja bih vam se vrlo rado pridružio.

Nego imam za prodati veću količinu sjemena (lješnjaka) medvjeđe ljeske - Corylus colurna ako netko želi saditi pa kasnije cijepiti...

Kontakt na PM.
coryluscolurna.jpg



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

sada sam ti pomogao staviti pravilno slike, ubuduće ako nebudu stavljene pravilno, biti će obrisane...
ako trebaš pomoć oko postavljanja, obrati se na pp
mrki88
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Pozz, cipiripi!
Ma sve je bilo super, a tek kakvog smo domaćina imali, ih.
Svaka mu čast i hvala.
Pozdrav i vukovarcu, dblažu i bobiću koji su nas proveli kroz svoje nasade i koje smo omeli u berbi.
Nego cipiripi, ništa se ne hvališ da ćeš bit u nedjelju na poljoprivrednoj emisiji!

Cipiripi gledali smo te jučer na poljoprivrednoj emisiji.
Plantaža ti stvarno lijepo i uzorno izgleda, stvarno ulažeš puno truda...
Točno je to što si pričao o problemu s otkupom. Ovih godina puno će naših mladih plantaža ući u puni rod i ako se hitno ne organiziramo po pitanju plasmana bojim se da će biti sjeće...
Samo kad sam vidio kako lupate te lješnjake odnosno kako si klincima složio priručne alate za lupanje, poželio sam utrpati svoju drobilicu u auto (da je barem malo lakša) pa potegnuti do Jarmine i za dva-tri sata smo gotovi...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
...

Poz svima :)
neko me vrijeme nije bilo pa se sad jos borim sa primljenim porukama ... sorry svima sto su mi pisali al' nisam odgovorio ... sada cistim inboks .. nekakvi limit sam prekrdasio ...

a sad na temu ... kratko izvjesce sa moje strane ... mojih 5 Ha lijeske upravo prezivilo drugu vegetaciju. Uglavnom, na 4 njive imam 4 price. Tamo di je od starina najbolja zamlja, ljesnjaci najmanje porasli :) a na najlosijoj zemlji porasli najvise :))) Ova godina je bila puno manje susna nego prosla pa je porast zadovoljavajuci. Lani, prva vegetacija nakon sadnje, je bila koma na toj njivi .. uglavnom .. trudim se kultivatorom ubijati travu :))

Dalje ..
je,cipiripi, i ja sam gledao prilog u Plodovima zemlje. To je prilog sto su ga pred dva tjedna najavili za pretproslu emisiju pa bez rijeci ga nisu dali?
A sto se tice otkupa, da, kuzim probleme ... jel' ima naznaka da bi nekakvo udruzivanje pomoglo?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
a sad na temu ... kratko izvjesce sa moje strane ... mojih 5 Ha lijeske upravo prezivilo drugu vegetaciju. Uglavnom, na 4 njive imam 4 price. Tamo di je od starina najbolja zamlja, ljesnjaci najmanje porasli :) a na najlosijoj zemlji porasli najvise :))) Ova godina je bila puno manje susna nego prosla pa je porast zadovoljavajuci. Lani, prva vegetacija nakon sadnje, je bila koma na toj njivi .. uglavnom .. trudim se kultivatorom ubijati travu :))

Da ova godina je zaista obilovala vodom, pa evo ja svoje pripremam za neku olimpijadu u plivanju, vec drugi put u toku godine poplavljene i unatoc podrivanju koje sam 2 put vec obavio u proljece i ljeto,,,

evo malo tuge i zalosti,,,



http://img827.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=fotografija0017.jpg

U najdubljim predjelima vode ima oko 40 cm kad ce se povuci i koliko biljaka ce stradati sam Bog zna,,,
Druga im vegetacijska sezona za vratom, također,,,

Ps.
Smiljane ajd ako ti nije problem poslikati svoje da vidim ima li ikakve razlike posto su u isto vrijeme sađene,,,
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Da li netko zna kolika je cijena liješnjaka u ljusci na svjetskom, europskom ili recimo turskom tržištu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Imam dvije šake lješnaka , htio bi ih pržiti ... kako?
Dakle da budu kao oni iz čokolade ,
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
pozdrav svima...

Smiljane a naravno da će udruživanje uveliko pomoči a naravno več daje nekakve plodiće...
evo smo u pregovorima za veče količine sa pojedinim kupcima ( za sada oko 30 tona) pa naravno da tu računam i na Vas koji ste u našoj udruzi KRO-NUSS!!!!!!!

o svemu ču vas na vrijeme obavijestiti,a nadam se da si spreman ponuditi svoj lješnjak na prodaju...

Turopoljac...
a tako je za sada jer se nema previše novaca za sve strojeve,a nadam se da če biti...bit če malo muke jer planiram oko 2 tone ploda sakupiti ove sezone...

prilog če koristiti svima samo onda ako se svi skupa okupimo pod jednu udrugu i izađemo zajedno na tržište..a oni koji nikad i nikom ne vjeruju neka idi sami(tj pametuju samo stalno)

lijep pozdrav svima............
 
L

Ljesko

Guest
Pozdrav svim forumašima,

prvo da kažem da se ne bavim lješnjacima, već izradom strojeva.


Na nagovor prijatelja koji se bavi lješnjacima konstruirao sam stroj za drobljenje lješnjaka (orasi i ostali slični plodovi).

Pošto se probni primjerak u praksi pokazao vrlo efikasno želio bih navesti glavne značajke stroja.


Stroj drobi plodove svih velićina od cca 12-35mm BEZ podešavanja stroja ili kalibracije lješnjaka.

Konstruiran je tako da jednakomjerno drobi sve veličine ljuske bez oštečenja ploda (nema kalibriranja).



- stroj je malih dimenzija (stolni, motor 0,2kW/, 230VAC)

- NEMA kalibracije

- u trenutnoj izvedbi može otvoriti cca 100 kg/h (moguča je verzija sa većim kapacitetom)

- Koristeći originalni naćin drobljenja gotovo da nema oštećenih jezgri ili neotvorenih plodova

- moguće je podesiti intenzitet drobljenja



Zanima me na koji ste način riješili čišćenje (lupanje, drobljenje) lješnjaka, odnosno prodajete li lješnjake

uglavnom cijele ili očiščene i postoji li interes za takvim ili sličnim strojem.

S obzirom na dimenzije i kapacitet pogodan je za brzo čiščenje potrebne količine neposredno prije prodaje na malo

(za pijacu, domačinstva itd...), ali je moguča konstrukcija sa većim kapacitetom.


Ako postoji interes, molim da komentirate ili se javite na mail: ljesko@net.hr
 
L

LJEŠKO

Guest
Pozdrav svima!

Loše vrijeme nam je omelo branje lješnjaka, barem što se tiće nas u Zagrebačkoj županiji tako da nakon produžene vegetacije i loših vremenskih uvjeta stanje nije u okvirima očekivanig. Ja sam sa mojom Facmom pobrao ono nešto malo lješnjaka u mom nasadu te iz usluge 1,7 ha u Pregradi, 2,5 ha u Ivanić gradu, 2,5 ha u Kalniku kojeg nažalost nisam dovršio zbog vremenskih uvjeta. Bilo je još dogovorenih poslova ali vrijeme nije dozvolilo. No u svemu tome je svjetla točka da sam ovih dana upoznao gospodina koji ima privatnu tvrtku registriranu na uvoz-izvoz koja ima otvorena predstavništva u Kini, Austriji, Belgiji, ...
Nakon razgovora sa jednim od vlasnika tvrtke u kojem sam iznio probleme oko plasmana lješnjaka ovih godina, a nadajmo se da će idućih godina urodi biti znatno uvećani došli smo do dogovora da se potrudi da pronađe tržište za naše lješnjake van naših granica. Nakon nekoliko dana ponovno smo održali sastanak gdje došlo razgovora u kojem su potvrdili da su zainteresirani za kompletan otkup nakon što mi napravimo analizu kolike kolićine imamo na raspolaganju. Ako sam dobro shvatio oni su kupca pronašli u Belgiji koji je zainteresiran za otkup veće kolićine po povoljnjim cijenama od onih koje su trenutno na našem tržištu. Stoga je na nama da pokušamo napraviti procjenu ovogodišnjeg uroda onih koji su spremni prodati lješnjak, normalno ukoliko bude cjena prihvatljiva za nas. Zato bi molio da mi se jave na mail oni koji imaju veće kolićine da se napravi procjena sa kojom kolićinom raspolažemo te da nakon toga svi zajedno uđemo u pregovore oko otkupa sa potencijalnim kupcom. U startu smo dogovorili da plačanje ide kod isporuke te da se napravi okvirni ugovor o daljnjem otkupu kako bi oni mogli ozbiljno pristupiti prema kupcu i plasirati mu naš lješnjak u idućih nekoliko godina.
Očekujem vaše reakcije na ovaj tekst!
Pozdrav Svima!
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ja sam za to da svoj ukupan urod prodam u cjelosti, ako će cijena biti imalo zadovoljavajuća. Koliko ga točno ima ne mogu sa sigurnošću reči jer ga moramo očistiti od komušine, istarski.
Također, imam dva zainteresirana strana kupca, Italija, Njemačka, kojima smo slali svoje uzorke ovogodišnjeg ploda i traže da im ponudimo maksimalne količine sa cijenom.
Ako ste zainteresirani, vi koji imate plod, javite se i budimo u kontaktu svi skupa da čim bolje prođemo što se prodaje tiče.
Sve to skupa daje malo više nade, za nove nasade i nama koji već nešto konkretno imamo.
Bilo bi dobro da se negdje nađemo i dogovorimo oko tih bitnih stvari kako dalje.
Meni je želja da se više posvetim poslovima u samom nasadu, a ima ih jako puno, a da izvučem neke cjelovite novce s kojima ću moći investirati u daljnji razvoj.
Do sad smo sve prodali od prošle godine, ali to je bilo ovome 10 kg, ovome 50 kg itd.
Sada su i količine puno veće i ne bi da stojim na tržnici svaki dan i prodajem po kilu.
Ako Lješko uspiješ sve organizirati i dobre uvjete što se cijene tiče ispregovarati računaj i na moj lješnjak. A možemo probati i ponuditi cijenu i količinu ovima s kojima sam ja u kontaktu, pa tko ponudi više.
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Ja mogu ući iduće godine sa minimalno 1 tonom u taj proračun, naravno ukoliko cijena bude zanimljiva . Ovogodišnji urod sam već unaprijed rasprodao i još mi bude falilo za potrebe mojih stalnih mušterija... pa ću još nekog od vas morati zvati da si popunim taj manjak.
 

Najnoviji postovi

Na vrh