• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: uzgoj ljeske

naravno korijen i stanje biljke ,da je svježe izvađena a ne dan,dva prije sadnje...pa dehidrira i onda joj nema spasa niti sa kakvim zalijevanjem.
a i izbor sorte nije toliko pre bitan osim tvojih razmišljanja,jer ja uopče gotovo nemam istarski,niti bih ga sadio pogotovo ne za vodeču sortu ,osim malo kao oprašivača.
Uglavnom nečeš pogriješiti što god da posadiš ali posla ima,,,nevjeruj u one priče da oko lijeske nema puno posla,ima,ima!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)
 
R

reddog82

Guest
Re: uzgoj ljeske

turopoljac:
kakav je to onda štetočina? izbušene i presavijene grančice.
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

To bi po opisu trebala biti Ljeskova strizibuba
Štete čine ličinke bez nogu bijele boje duge do 2 cm.
Obično se za vrijeme intenzivnog rasta u srpnju ličinka ubuši u izboj 10-15 cm ispod vrha.
Takav se izboj posuši i zalomi.
Suzbijanje se vrši orezivanjem i spaljivanjem zaraženih izbojka.
Samo za jakog napada potrebno suzbijanje nekim od kem.sredstava :
BASUDIN, RELDAN,CALYPSO, ZOLONE...
 
R

reddog82

Guest
Re: uzgoj ljeske

Turopoljac kaže:
To bi po opisu trebala biti Ljeskova strizibuba
Štete čine ličinke bez nogu bijele boje duge do 2 cm.
Obično se za vrijeme intenzivnog rasta u srpnju ličinka ubuši u izboj 10-15 cm ispod vrha.
Takav se izboj posuši i zalomi.
Suzbijanje se vrši orezivanjem i spaljivanjem zaraženih izbojka.
Samo za jakog napada potrebno suzbijanje nekim od kem.sredstava :
BASUDIN, RELDAN,CALYPSO, ZOLONE...

e, to je to.
kakve su preventivne radnje (ako ih ima) protiv tih ličinki. puno hvala.
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Pa napisao sam ti, poreži te grančice par centimetata ispod osušenog dijela i spali ih . Tako ćeš spriječiti daljnju štetu na lješnjacima i razmnožavanje strizibube do nekog prihvatljivog minimuma da ne trebaš ići sa kemijskom zaštitom.
Inače odrasli kukac je 11-16 mm crne boje sa dugim ticalima i izgleda ovako;
 
J

jopac

Guest
Re: uzgoj ljeske

Kakva ružna buha!
fuj!
Ak je vidim u nasadu, mam idem prskat sa što jačćim sredstom!
Pozdrav svima, super je forum, stručan, pohvale svim sudionicima!
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: uzgoj ljeske

Jeste Vi onaj gospodin sto je bio u poljoprivrednoj prije par tjedana?

Zelim druge pitat,sta dati ljesnjaku? Fosfora mu samo trpat ili?
Imam par starijih i dva mlada,nikla odnekud.
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Našao sam neki članak vezan uz cijenu Turskog lješnjaka, koja inače slovi kao neka referenca na evropskom tržištu, koja mi za ovu godinu zvuči vrlo ohrabrujuće.
Problem je jedino što su moji lješnjaci prošli jednako loše, ako ne i gore od turskih, snijeg u ožujku je smrznuo cvjetove pa ću prema sadašnjoj situaciji imati u najbolju ruku samo prepolovljen prinos u odnosu na prošlu godinu. Ne znam kako je kod vas ostalih???
Prošle godine u ovo doba su mi se već grane svijale od roda , a ove jedva gdje koji lješnjak :cry:

Evo članka iz Istanbulskog Daily News-a;
ISTANBUL – Daily News with wiresSunday, March 21, 2010The scarcity of hazelnuts in the Turkish market reportedly raises prices. Weather conditions are expected to shape the price of hazelnuts for the upcoming period, say sector representatives. Also, the advent of high hazelnut prices brings forth new rival countries, according to the Hazelnut Promotion Group
Hazelnut prices in Turkey, which are determined by free market conditions according to the new strategy, have recently reached a record level for the year.
Giresun quality fat hazelnut, which was traded at 3.30 Turkish Liras per kilogram in September, is now going for 4.90 liras, Anatolia News Agency reported Friday. Levant quality hazelnuts, which have a lower level of fat than the Giresun quality hazelnuts but a higher level of fat than those grown in the other countries, rose from 3.20 liras to 4.70 liras. The Turkish Grain Board has not made purchases this year.
The prices have reportedly started to rise with the impact of the scarcity of hazelnuts in the market. The prices are expected to rise further with claims that the unexpected snow in March may result in a possible frost, reducing the yield.
The hazelnut yield is low this year, said Mehmet Cirav, president of the assembly at the Trabzon Commodity Exchange in the Black Sea region. Prices have reached the peak level of this season because producers have scarce product at hand these months, he said.
Noting that the producers with hazelnuts in stock do not want to give their products to the market while prices are rising, Cirav said: “In such a situation, the producers have greater expectations. And the prices increase.”
 
R

reddog82

Guest
Re: uzgoj ljeske

moji dvogodišnji nasad prošle godine je imao nešto malo uroda. ove godine NIŠTA. s obzirom na starost, ni ne očekujem ništa, ali ipak... zima u ožujku je uništila sve
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Moji su fantastični. Kad ih uslikam stavit ću slike.
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Super Karla, morat ću ti posuditi drobilicu na godinu dana, meni će za ovogodišnji urod biti dovoljno i par dobrih vjeverica ...ha, ha :lol:
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

moji su isto dosta rodni! nisam vidio razliku u odnosu na lanjsku godinu!

usput bogu hvala na ovom kišnom proljeću ( žal svima koji su potopljenji ), ali ova kiša mi je spasila nasad! 2 godine nisam vidio nove grančice, kojih sad ima ko u prići! tek sad vidim koja je šteta napravljena sa zadnje 2-3 sušne godine, al šta je tu je!

kolega je napravio drobilicu za lješnjak super jednostavnu i funkcionalnu! cca 100kg /1h . ono što sam vidio ( oćišćen plod ) ne radi loše!

opet nisam baš za drobilice jer računam da bi najbolje bilo prodat plod odmah na njivi! nemožemo svi "tucat". biče prevelika gužva!

usput pitanje za lješkoljupce koji frezaju nasad kakva im je situacija ( jel se može u njivu i dal su se stabla nakrivila )!
ja sam prestao frezati zbog takvih godina!

imam problema sa mravima koji su od ove vlage pobjegli van i prave mi mravinjake oko stabala pa se stabla klimaju! jel još neko ima sličnih problema i kako to rješiti!
 
D

Deanzg

Guest
Re: uzgoj ljeske

Imam pitanje... Jedna kolegica šprica sa pripravkom od koprive... Zna li tko kaj o tome? Kako se priprema, kad se šprica i protiv čega je?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Bilo bi dobro da si poslikao isti listi s lica i s naličja, pa onda i cijelo stablo-voćku s kojeg si ga skinuo.
Ja mislim da se radi o lisnim ušima, jer je list poprimio deformaciju ali nije promijenio boju. Sad pogledaj da li se radi u većini slučajeva na listovima koji su bliže vrhu grančice i dali na granama nižeg reda na njihovom lišću postoji medna rosa, znači dijelovi kao da si premazao ljepljivom tekućinom.
Ako napad nije jači, prema procjeni, nema panike. Ako procijeniš da toga ima previše prskaj nekim od pripravaka tipa: confidor, calypso, mospilan, lino, rapid, vantex....
Inače najbolja zaštita ti je prirodna ravnoteža u voćnjaku. Znači suprotstaviti štetnicima (koje mi tako smatramo, a oni samo traže svoj dio neba) prirodnog neprijatelja. Za lisne uši su to bubamare. Jedna bubamara dnevno pojede 800 lisnih ušiju. Tako da ja sakupljam bubamare ma gdje bile i uvijek ih rado donosim u svoj voćnjak. Špricanjem ćeš naravno ubiti i jadne bubamare. Možeš špricati i nekim prirodnim pripravkom manje bolnim za sve, a to je druga tema. Imam osjećaj prema tvojoj zadnjoj rečenici:"Potrebno je napomenuti da uredno prskam protiv bolesti i štetnika" da ćeš se odlučiti za nešto iz onog niza gore (kemija).
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: uzgoj ljeske

of topic,kobac jel vozis astru?

I onaj zatamljeni imt?

Kako rjesavas ono sto nepokosis sa malcerom?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: uzgoj ljeske

karla kaže:
Inače najbolja zaštita ti je prirodna ravnoteža u voćnjaku. Znači suprotstaviti štetnicima (koje mi tako smatramo, a oni samo traže svoj dio neba) prirodnog neprijatelja. Za lisne uši su to bubamare. Jedna bubamara dnevno pojede 800 lisnih ušiju. Tako da ja sakupljam bubamare ma gdje bile i uvijek ih rado donosim u svoj voćnjak. Špricanjem ćeš naravno ubiti i jadne bubamare. Možeš špricati i nekim prirodnim pripravkom manje bolnim za sve, a to je druga tema. Imam osjećaj prema tvojoj zadnjoj rečenici:"Potrebno je napomenuti da uredno prskam protiv bolesti i štetnika" da ćeš se odlučiti za nešto iz onog niza gore (kemija).
sviđa mi se ovo razmišljanje 8)
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: uzgoj ljeske

codexnox kaže:
of topic,kobac jel vozis astru?

I onaj zatamljeni imt?

Kako rjesavas ono sto nepokosis sa malcerom?

da , taj sam! moš doć vidit šta radim kad me vidiš da sam tamo!

njiva mi je četvrtasta pa mogu ići unakrsno dosta blizu voćaka i ne ostane puno nepokošenog. to rješavam " srpom i čekićom" - motikom. najbrže i najjefinije!

što se bolesti pribeg tiće slažem se sa karlom. mislim da to nije ništa opasno! lijeska ima veliku lisnu masu i par takvih listića joj nisu problem! ja sam prije par dana obavio prskanje mankozebom, ubacio insekticid i prihranu preko lista!
ko nije prskao protiv truleži sad je zadnji čas!
 
P

palfinger1982

Guest
Re: uzgoj ljeske

POZDRAV SVIMA; MOLIM SVE KOJI SU ME KONTAKTIRALI U MEĐUVREMENU NA PALFINGER NEKA TO URADE NA PALFINGER1982, DOŠLO JE DO NEOČEKIVANIH PROBLEMA SA KORISNIČKIM IMENOM!!!! HVALA!!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh