• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

J

jales2

Guest
Svaki prolaz traktorom, zbija zemlju. Ratari nastoje sa što manje prolaza obaviti određeni posao.
Test je jako jednostavan, no teško ga se pridržavati. Šakom stisneš zemlju, otvoriš, ako se od "grumena" ne odlomi ni komadić, ne ulazi traktorom.
Nemoguča misija pogotovo na Ilovastim teškim tlima.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da, to je ok misljenje, ali ja sam mislio da zbijena zemlja uzrokuje poteskoce kod obrade i eventualno rasta jednogodisnjih biljki, ali ne vidim razloga da to smeta mikroflori. Ili smeta?
Ja srecom nemam problema sa teskom zemljom jer mi je vecinom pjeskulja, a na jednoj njivi crvenica.

Uopce, koliko zbijena zemlja smeta lijeski?
 
D

Deanzg

Guest
q

Za vikend sam bacio 200 kg pilećeg suhog gnoja na 1000 sadnica... Vreća od 10 kg je bila 33 kune. Vrijeme super, malo vjetra... Oko sadnica sam nabacio 20 cm recimo.... Plan je bio 7-20-30 ali sam odlučio probat sa ovim i malo eksperimentirat... Naime u sastavu piše da ima i N-P-K, naravno u manjim postocima nego 7-20-30... Na vreći piše bez mirisa.... NIJE ISTINA! Ja sam vozio u autu u gepeku i nije ugodno....
Impresije na proljeće...
Neke sadnice imaju bitno više resa nego prošle godine, ali u grubo, nema puno više sadnica sa resama nego prošle god i to me malo razočaralo... Pošto u Lici sve kasnije i pupovi su tek krenuli pa možda bude još resa, ali je lako da se tada smrznu....
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Evo da se i mi predstavimo, čitamo ovaj forum već duže vrijeme, ali tek smo se sad odlučili javiti. Ovaj je forum super i svi vi lješkoljupci ste super i puni informacija pa smo se i mi odlučili početi družiti s vama.
U travnju 2009. zasadli smo svoj prvi nasad lijeske, 80% istarski i 20% rimski na cca. 1.1 ha (380 sadnica) i namjeravamo se još malo proširiti sa nekih 150 sadnica.
Totalni smo početnici, i još moramo puno naučiti, što se može i od vas ovdje, ali imamo volje za raditi.
Trenutno nas muči gnojenje i obrezivanje lijeske jer to još ne znamo raditi :oops:, pa ako ima netko tko bi nam to podrobnije objasnio bili bi zahvalni da ne pogriješimo s novim sadnicama, ili postoje neke skice vezane uz oblikovanje lijeske jer su nam se pojedini dosta razgranali i sad neznamo što s njima. Neki su nam u obliku stabla neki u obliku grma (nije nam bitam oblik za izgled nego za rod).
Stavit ćemo par slika kasnije kad shvatimo kako se to radi, pa ćete onda vidjeti kako naš nasad izgleda.
Za sada toliko, i još pitanje da li netko ima dobar sadni materijal, jer s ovim prvim nismo baš dobro prošli (propalo 20%, a 10% jedva živi). Što preporučate, mi bi stavili i neke druge vrste pa molimo vaša iskustva.
 

Gingi1

Novi član
Tu od
4 Stu 2010
Poruka
18
Pozdrav forumaši, da li netko u bližoj ili daljoj okolici Virovitice ima sadnice za prodati.
Trebam 210 sadnica Istarskog i 60 Rimskog. Tko ima neka se javi na PP.

pozdrav
 
L

LJEŠKO

Guest
Pozdrav svima!

Nisam se duže javljao u vezi izvoza naših lješnjaka jer nisam imao povratnih informacija izvana . Eto sinoć mi sejavio gospodin koji pokušava naš lješnjak prodati na stranom tržištu sa informacijom da ima potvrdu da bi ovih dana mogli početi pregovori oko izvoza u DUBAI. Gdje su isprobali naš lješnjak i oduševili se kvalitetom (okusom) te su pokazali interes da uvezu početnu količinu. Stoga vi koji niste našli tržište za svoj lješnjak čini se da čemo se morati organizirati da probijemo led na to tržište. Za nekoliko dana imat čemo konkretne informacije do toga još malo strpljenja, molim da mi oproste svi oni kojima nisam odgovorio na mail, a razlog je jer nisam imao konkretnih informacija.

Pozdrav.
 
V

vuk

Guest
Veće narode. Nedavno sam čuo da je za lješnjak dobar ovčji gnoj pa me zanima dali je netko od vas več probao sa njim gnojiti. Trenutno mi je njega lako besplatno dobiti ali nisam baš siguran u to. Bojim se da nije malo prejak. Mada je pileći i jači a njega neki bacaju pod lješnjak. Ako netko ima kakva saznanja o tome molim ga da napiše.

Pozdrav
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Veće narode. Nedavno sam čuo da je za lješnjak dobar ovčji gnoj pa me zanima dali je netko od vas več probao sa njim gnojiti. Trenutno mi je njega lako besplatno dobiti ali nisam baš siguran u to. Bojim se da nije malo prejak. Mada je pileći i jači a njega neki bacaju pod lješnjak. Ako netko ima kakva saznanja o tome molim ga da napiše.

Pozdrav

PA VUĆE JESI LI ŽIV! jel bilo što roda ove godine i kako je sa prodajom! što se tiće ovčje
kakice, super je . ja gnojio i nisam imao nikakvih problema. slobodno udri. tvoji su već veliki i mislim da im više ništa ne može smetati! sve kakice su lakše od kravlje. još nisam probao sa pilećim a kažu da je to najbolje. ja sam bacio 15ticu pa kako mu bude!

pa ljudi što ćemo! lješko probija led a niko na forumu ni da bekne! ove se godine izgleda roba dobro prodaje, ali mislim da nas to nebi trebalo sprijećiti da se sastanemo! traba malo misliti na budučnost! lješko svaka čast na trudu!

smiljane što se tiće tabanja voćnjaka nisam nekakav stručnjak ali ispričat ću ti što se meni dogodilo! neko mi je potanjurao vočnjak dok sam bio na godišnjem ( valjda se zabunio ) i to je obična tanjurača proparala na 15tak cm duboko u zemlju bez ikakvih problema. utravljeno več 4g. samo malčiram i uopće nije sabita zemlja. a što ti je fidelito rekao ima hrpa hodnika od glisti i koječega. to djeluje tvrdo jer korijen trave drži zemlju na okupu. čim ogrecaš travu ispod je makano ko duša!

pozdrav svima!
 
V

vuk

Guest
ma evo živ sam! posla ko u priči a priči nikada kraja. ko santa barbara. evo pokupio sam sav lješnjak ali jako je loše rodio. stvarno neznam zašto. mislim oko 2 tone a bacio sam na prva 2 ha oko 60 tona stajskoga i oko 100 kg po ha 7 20 30. nisam još prodao lješnjak. pošto ste prodavali lješnjak ove godine na veliko. ja ga na malo dajem po 60 kn. ajd ako neko zna ko otkupljuje po dobroj cijeni da prodam svoj urod. čujem da će mu cijena jako porasti jer se i talijanima i turcima urod prepolovio a sada koliko tu ima istine neznam. imam još pola za očistiti ali ide super sada kad sam prepravio stroj za čišćenje. samo bi trebao prvo kalibrirati lješnjak. kad drobim nekalibrirani slomi mi oko 2% jezgre ali ako bi ga kalibrirao nebi lomio ništa. a moze podrobiti oko 8-10 tona dnevno. samo još pravim za ispirivanje ljuske.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
tabanje mi je bila trenutna opsesija :) mislim da za sada nemam problem, barem ne veci nego sto bih ga trebao imati. Ja po svojim ljesnjacima vozam kultivator i, prosjecno, sam zadovoljan (ako nista drugo, kultivator mi je brzi nego roto-malcer).

Za ovcji gnoj mislim da nebi trebalo biti problema, dapace :)

Evo malo podataka za usporedbu prosjecnih vrijednosti raznih vrsta gnoja:
Vrsta gnoja # Organska tvar % #Suha tvar %#N%#P%#K%
Govedji#20-25#10-15#0,5-1#0,7-1,2#2,5-3,5
Konjski#25-38#15-25#2-2,5#0,7-1,2#1,2-2,2
Ovcji#30-32#25-35#3-4#1,2-1,5#3-4
Perad#28-30#20-30#3-4,5#4,5-6#1,2-2,5
 
K

kinder

Guest
Pozdrav neumornoj ekipi. Redovito čitam Vaše diskusije , ali nikako da nađem vremena, pa da se i ja malo uključim u raspravu.
Prošle jeseni sam zasadio 2ha lješnjaka, rimski ,istarski, haleški i bijeli lambert. Imao sam sreču što NISAM morao na zemlju stavljati stajski gnoj pa da budem iskren nisam imao skoro nikakvih problema sa travom, te sam imao samo tri prolaza sa traktorskom frezom.
Između redova sam stavio po dva reda graha trešnjevca te sam u tom periodu zriobe išao još sa kultivatorom dva puta.
Hoću reći, da sam zemlju iskoristio manjim dijelom gdje mi je grah nadomjestio ukinuti poticaj iz prošle godine, a nisam imao trave.
Što se tiće udruživanja ja sam ZA, ali mislim da Vi koji imate već sada ozbiljne količine morate reagirati jer mogel bi vam cug pobeći dok ja Vas mogu za sad podržati u vašem nastojanju.
Imam toga još za pisati ali nemam vremena, probat ću stavit i neke fotke
Pozdrav svima
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
{{{{Hoću reći, da sam zemlju iskoristio manjim dijelom gdje mi je grah nadomjestio ukinuti poticaj iz prošle godine,}}}}





kaj se fakat od graha more zaradit ko za poticaj da nisi preteral malo ak je tak idem ga i ja sadit

poticaj je bil 16k kuna po ha za podizanje


di su slikice nasada
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Al ćete uskoro čupati van lijesku... Dileri jedni, sram da Vas bude, fuj :)

Sve će nas Jaca sa svojim povečanim brojem policajca i specijalaca hapsit.

3. Orašasti plodovi proglašeni su, pazite ovo – DROGAMA!

(http://wholefoodusa.wordpress.com/20...ods-are-drugs/)

Znamo koliko su orašasti plodovi zdravi, a zdravlje svjetskim tiranima nije u cilju. Ljudi koji su zdravi i koriste svoj mozak, znaju razmišljati – oni su najveća prijetnja rastućem fašizmu. A ako su zdravi, neće trošiti na lijekove.

fdawalnutfritos.jpg


"
Ooo, da! Pa kako sam mogao zaboraviti? Hrvatska vlada na čelu s monstrumom Jadrankom Kosor potpisala je Codex Alimentarius 1.1.2010., dakle na ovu Novu godinu. O tome baš niste čuli na prokletom dnevniku dok ste tupo buljili u TV slušajući propagandu zamuljanih očiju...
"
 
D

Deanzg

Guest
q

Pileći gnoj peletirani je na placu an Jarunu navodno 25 kuna 10 kg, a ja sma plaćao 33....
 
K

kinder

Guest
Bok KRKI. Računaj. Na 0,25 ha zasađeno 52 kg graha cijene cca 300kn.
Brao večinom grah u mahuni bilo ga je 1750 k, aproda ga po prosiječnoj cijeni od 11,5 kn.Od 1750kg oduzmi 250 kg kaj sam ostavil za sebe i ostalu rodbinu. Jesi izračunal? utrošio sam za obradu cca 1500 kn. Ali bilo ga je još 0,25 ha ali mi ga ubila voda na drugoj parceli.
Iduče godine zasadit ću skoro cijelu međeurednu površinu tako da mije lakše obrađivat sa kultivatorom.
Obečajem slike ovaj tijedan.
Pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh