• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
@Kobac, da, to je negdje kalkulacija. Ja isto obradjujem cca 5 Ha i to je negdje to, s tim da sam ja potrosio manje sredstava jer sam ove godine isao samo proljetos sa crvenim uljem

@deanzg, stajnjak je stajnjak i samo udri s njim, a ovciji je bolji od kravljeg. Koliko god da stavis neces pogrijesiti (jedino sto ces nagnojiti i travu, ali boze moj, nema besplatnog rucka). Pazi da gnojivo ne dodiruje ljesnjak. Samo razbacaj i do metar od stabla. Ja sam lani (jesen 2009) nekoliko sadnica zasadjenih godinu prije (dvogodisnje sa dobrim korjenom) premjestao i ugodno sam se iznenadio da je korijen tih koje sam premjestao bio u krugu od 50-60 cm od stabla. (Zemlja je bila vlazna i nisam vjerovao svojim ocima koliko su se rasirili kad sam ih cupao)

Isto tako nije lose i uz stajnjak dodati i NPK 7-20-30 (ili bilo koju drugu kombinaciju sa sto vise P i K, a sto manje N)
 
D

Deanzg

Guest
a

Takav mi je i plan... Pošto nam nasadi nisu daleko, koliko se kod tebe tlo posušilo i da li se list još drži?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
[QUOTE

Isto tako nije lose i uz stajnjak dodati i NPK 7-20-30 (ili bilo koju drugu kombinaciju sa sto vise P i K, a sto manje N)[/QUOTE]

mislim da je dovoljno ili stajnjak ili umj. gnojivo. ne bih bacao oboje iste sezone.

smiljane sad si već "stari" lješnjakar, pa kako ti se sve to čini iz raznih aspekata. malo prokomentiraj ako stigneš. jesi li razočaran, zadovoljan. kako ti se čini naša voćarska budučnost! svašta smo očekivali i rod i plod i lovu ali nažalost sve ide jako polako, a ja nestrpljiv. još neko vrijeme treba čekati ( bar ja 2-3g ) na malo bolju zaradu ali kad dođe plod onda počinje i pravi posao. ovo do sad je bila igrarija sa travom i zemljom.

malo optimizma se pojavilo na tržištu i sad se počinju interesirati za naš proizvod. takav sam dojam stekao. nadam se da nećemo proći kao ostali poljoprivrednici sa naplatom, a i valjda ćemo se uspjeti organizirati!

ne mogu naći smajliće jel zna neko gdje stoje!!
 

sliovic

Novi član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
15
Pozdrav svima ..
Pošto sam početnik dali mi netko može reći na šta da pazim pri sadnji , koliko sadnica ide na ha , koju sortu bi te mi preporučili u Istri , kad je krajnji rok jesenske sadnje ....
Nadam se da nisam pretjerao s pitanjima ...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Dean, pojma nemam jel' lisce vec opalo, nisam bio par tjedana dolje
Kobac i ostali ...
Moji dojmovi nakon druge vegetacije .... u principu sam zadovoljan obzirom da sam i prije sadnje znao da prije 3-4 godine nema nikakvog prinosa, a prihod dolazi tek koju godinu kasnije.
Nadalje, moja prakticna iskustva sa poljoprivrednim poslovima su bila minimalna pa sam vrlo zadovoljan koliko sam u ove dvije godine naucio. Prve godine mi je trava "malo" "pobjegla" pa sam se cijele sezone relativno mucio dovesti je u red. A i trebalo je i malo nauciti kako podesiti kultivator da bolje radi, posto sam ja pravi vikend seljak pa sam, zbog nedostatka vremena, najcese direktno iz auta, uz presvlacenje u trku, utrcavao na traktor i brzo na njivu :)
Druge godine (ove) stvari su isle puuuno lakse, brze i sa puuno manje napora i mislim da cu ovih svojih 5 Ha moci koliko-toliko kvalitetno obradjivati i kada uleti puno vise posla (orezivanje, spricanje, berba).
Cinjenica jest da cu osobno trebati uloziti puuno vise napora i onoga sto mi najvise fali: vremena.
Moje njive nisu bas najreprezentaivnije jer sam na njima jednom mjesecno, ali trudim se. Idealno bi bilo kad bi se moglo svaki vikend provesti po jedan dan na njivama i tada bi njive blistale. Svatko tko krece u bilo koju polj. proizvodnju s idejom da nesto zasadi i da ceka par godina i da samo otvori novcanik da novci sami udju je u zabludi i bolje da i ne krece. (To sam, uostalom, mislio i i govorio i prije samog operativnog pocetka svoje aktivnosti)

Ja moguce i nisam pravi primjer jer su moja ocekivanja realtivno niska, narocito prvih godina. (To naravno ne znaci da necu dati sve od sebe da stvari odradim na najbolji nacin, ali sam svjestan da se moze i bolje). Uglavnom, misljenja sam da je prica sa ljesnjacima nesto sto ne treba ocekivati brzu i laku zaradu, ali da se moze, moze. I dalje sam veliki optimist, makar jos nisam ni lipe zaradio. Osim poticaja, koje nastojim sve "vratiti" zemlji. I naravno, sada su poticaji dovoljni, kao sto je Kobac objasnio, za elementarno odrzavanje, a kasnije ce trebati nesto vise uloziti, ali vjerujem da se ulozeno moze vratiti.

Sto se samog vegetativnog prirasta tice kod mene na 4 njive su 4 price (negdje sam vec pisao o tome). Komad koji je od davnina smatran najlosijim za ratarske kulture (sto je i analaiza pokazala) dao je najbolji prirast, a komad koji je po analizi zemlje najbolji je dao najlositji prirast (ocito "najtanja" zemlja jer je lanjska susa gotovo zaustavila prirast. Ove godine je nesto bolje, ali ni blizu kao na drugim njivama).

Sve u svemu :) idemo optimisticno dalje ... :)
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Ja imam istarski koji nije još prodan, suši se na tavanu na betonskoj ploči.

Pozdrav ekipi koja se ovih dana pretpostavljam intenzivno bavi naplatom svojeg ovogodišnjeg mukotrpnog rada, odnosno prodajom lješnjaka.
Vidim da većina ipak prodaje lješnjak u ljusci, što i jest osnovna ideja modernog proizvođača lješnjaka, da plodove s kombajna odvozi direktno na preradu u fabriku, stavi novac u đep i po povratku kući kupi repromaterijal i započne pripreme za iduću sezonu...
Lijepo zvuči i nadam se da ćemo brzo doseći taj nivo poslovanja.

Za one koji imaju manje količine i mogu ih prodati na malo očišćene, informacija da ja lupam lješnjake po vrlo prihvatljivih 3 kn po kilogramu. Za veće količine dodatan popust...

U svakom slučaju za malo više truda ostvari se veća zarada. Računica je jednostavna ako uzmemo neke okvirne cijene: za kilogram u ljusci dobijete recimo 15 kn , a za kilogram očišćenih 50 kn. Tako npr. za 10 kg u ljusci dobijete 150kn , a ako ih polupate dobit ćete oko 4kg čistih lješnjaka koje možete prodati za 200 kn dakle zaraditi 30% više novaca.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Računice&Računanja

Turopoljac pozdravljam tvoju djelatnost.

No čini mi se da si u svoju "jednostavnu" računicu zaboravio uračunati 30kn koje idu tebi tako da nakraju ljudi dobiju 170 kn odnosno kad se još uračunaju troškovi prijevoza, zvanja, vamte-tamte... ispadne još i manje...

No svejedno na veće količine se isplati...

Pozdrav
 
D

Deanzg

Guest
Turopoljac pozdravljam tvoju djelatnost.

No čini mi se da si u svoju "jednostavnu" računicu zaboravio uračunati 30kn koje idu tebi tako da nakraju ljudi dobiju 170 kn odnosno kad se još uračunaju troškovi prijevoza, zvanja, vamte-tamte... ispadne još i manje...

No svejedno na veće količine se isplati...

Pozdrav
Najgore u Hrvata je ako netko na nama zaradi... S takvim odmah na stup srama... Pa ljudi moji! On pruža uslugu i naravno da naplati. Ja tu ne vidim problem. Ja sam možda bedast ali ja i vuklanizeru platim kad mi mijenja gume a zamislite plaćam i usluge mobilne telefonije...
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Najgore u Hrvata je ako netko na nama zaradi... S takvim odmah na stup srama... Pa ljudi moji! On pruža uslugu i naravno da naplati. Ja tu ne vidim problem. Ja sam možda bedast ali ja i vuklanizeru platim kad mi mijenja gume a zamislite plaćam i usluge mobilne telefonije...

Molim te probaj pročitati cijeli post i ne lupati gluposti, nije toliko teško...

Prvo napisao sam da pozdravljam to što čovjek radi!
No da računica koju je napisao ne štima.

To je sve...
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Ja lupam po 3 kn veće količine lješnjaka bez ijednog loma 100% cijeli od kile do nekoliko tona evo i tu je cijena ista kao i kod turopoljca samo je količina različita!
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Molim te probaj pročitati cijeli post i ne lupati gluposti, nije toliko teško...

Prvo napisao sam da pozdravljam to što čovjek radi!
No da računica koju je napisao ne štima.

To je sve...

Očisti ti 1000t lješnjaka za 3 dana bez loma za neku dnevnicu od 200 kn!
Jako teško i mukotrpno i probrano na stolu sa par ljudi to ti je to, jer bez ruku na kraju ništa!
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
mislim da je to u biti poso za ljude koji su relativno blizu transport je bitna stavka u svemu tome

na primjer da ja imam vecu kolicinu ljesnajaka za lupat i trebam tu uslugu sigurno cu to platit bolje neg da ulazem 4000eura u lupalicu kalibrator i odvajac ljuski isto vrijedi i za usisavac koji ima ljesko udaljen 1km od mene pa mi je bolje nek ulagat par tisuca u nj


samo ljudi nemaju novaca placat usluge u tom je isto problem ja vidim kod mene ja sam radio malčiranje ,oranje, tanjuranje i spricanje atomizerom iz usluge ali nest sitno za novce vecinom u zamjenu za uslugu strojem kojeg ja npr nemam recimo utovarivacem i prikolicom za stajski gnoj
 
D

damirxyz

Guest
Pozdrav forumašima,pratim forum i molim vas za savjet.Zemlju sam pripremio prema zahtjevima analize tla(vapno,stajnjak,NPK 7:20:30).Preporuka je kod sadnje dodati još 5-10 kg stajnjaka i 10-15 g NKP 8:26:26 . Zanima me pošto sam prije mjesec dana dodao gore navedeno u zemlju dali da kod sadnje gnojivo dodam u jamicu ispod korijena ili da prihranu dodam u gornji sloj nakon sadnje oko sadnice.
 
D

Deanzg

Guest
q

Ja imam plan za vikend gnojit sa 7-20-30. Koliko vas muči snijeg? Smiljane, ima li ga kod nas? Po onome kaj vidim, jučer ga je navodno bilo 10-15 cm.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Snijeg? Mislim da ga kod mene nema, a ako je i pao koji centimetar otopilo se. Ja poslije sisvetih planiram baciti nesto 7-20-30 i tridesetak sadnica nadosaditi. A ako nabavim crvenog lamberta razbacati cu ga po njivama ;) cisto da ljepse izgleda kad mi snime njive iz aviona za Arcod :))))))
(btw, planiram i rakiju peci. Ne od ljesnjaka vec od sljiva :)))) )
 
D

Deanzg

Guest
Q

Istopilo se i kod mene.... Ali ću rakiju peć na proljeće... Kotao u pecani, drva spremna... To ne znači da neću kod tebe navratit na probu.... hehehe
 
J

jales2

Guest
planiram baciti nesto 7-20-30 i tridesetak sadnica nadosaditi. A ako nabavim crvenog lamberta razbacati cu ga po njivama

Lako baciti umet, no kako zatanjurat kad je sve mokro.
Strojem u mokru zemlju = dugoročno upropaštena mikroflora.
Neukopan gnoj = bačen novac.

Sadnice crvenog Lamberta, dvogodišnje trogodišnje prodajem ili mijenjam za Istarski, Tonde ...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kako to mislis strojem u mokru zemlju upropastena mikroflora?
Ja idem pacjim nogama na dubinu cca 10-15 cm i to taman prekrije umjetno gnojivo ... u cemu je problem?
 

Najnoviji postovi

Na vrh