• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

R

reddog

Guest
Mislim da to nije problem. Razlicite sorte u razlicito doba pocinju davati prve cvjetove. Evo kod mene (sad ce biti treca godina) neki lamberti su prve rese pustili cak u prvoj godini sadnje, mnogi istarski u drugoj, a rimski (kojeg imam najvise i sadnice nisu bile lose)nijedan jos nikakva cvijet nije dao. Mislim da je to OK.

ok, hvala.
na mojima rimskima ima puno ženskih cvijetova, pa su me zato muški zabrinuli. al koliko sam primjetio, u okolici ima dosta ''divljih'' grmova koji su puni resa. tako da...
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
pozdrav ekipo.
evo da ja postavim neko praktično pitanje.
nasad mi je u 3. godini. jučerašnjim obilaskom primjetio sam da se razvijaju ženski cvjetovi. međutim, ima malo muških cvjetova (resa). dal je to neki problem i dal bih se trebao zabrinuti?

u svakom slučaju nije dobro, i bolje je kad ima više resa ( spermića ) onda se više i ćešće " seksaju ", i na ljeto imaš pravi baby boooom ( bez fosfora he, he, )! ali mislim da je to više povezano sa sortama! istarski nema puno resa, dok "talijani" i lambertovi imaju puno više resa! zbog toga se miješaju sorte! to smo lane ili preklane komentirali i ja sam čak i sliku postavio da se vidi razlika u rasanju talijanskih sorti i našeg istarskog!

neznam staviti više citata!?? kako to ide!???
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
u svakom slučaju nije dobro, i bolje je kad ima više resa ( spermića ) onda se više i ćešće " seksaju ", i na ljeto imaš pravi baby boooom ( bez fosfora he, he, )! ali mislim da je to više povezano sa sortama! istarski nema puno resa, dok "talijani" i lambertovi imaju puno više resa! zbog toga se miješaju sorte! to smo lane ili preklane komentirali i ja sam čak i sliku postavio da se vidi razlika u rasanju talijanskih sorti i našeg istarskog!
Tako je

neznam staviti više citata!?? kako to ide!???


Uredis tekst tako da ti citati pocinju sa KOCKASTA ZAGRADAquoteZATVORENA KOCKASTA ZAGRADA tekst koji zelsi citirati KOCKASTA ZAGRADA/quoteZATVORENA KOCKASTA ZAGRADA

Pisano tekstom jer da sam ukucao zagrade ispalo bi
ovako

dakle,tekst QUOTE u kockastoj zagradi ti je pocetak, a kraj u kockastim zagradama tekst quote ispred kojeg stavis kosu crtu. Isto tako ako umjesto rijeci QUOTE stavis slovo B bude ti podebljano

A mozes i citirati i podebljavati sto god hoces
u svakom slučaju nije dobro
 
Posljednje uređivanje:

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Tko je od vas koji imate iskustva u uzgoju u Zagrebu ili u krugu Zagreba od cca 100 km a da bi htio uživo popričati o puno toga u svezi lješnjaka ? U slijedećih 15-20 dana bih volio susresti se s nekim iz Zagreba i okolice a onda idem malo u Slavoniju.

Cijeli forum,od prve do zadnje stranice sam prešao tri puta,osim nekih detalja špricanja u koje nisam puno ulazio,jer za sada mi to nije previše bitno,dosta pametnih stvari i savjeta sam tu vidio. Ugodno me iznenadila nesebičnost vas nekoliko koji ste dobro potkovani informacijama i iskustvim te podijeli to sa ostalim forumašima.

Novim članovima svakako preporučam da SVE pročitaju, barem 1x. Ima dosta,ali smatram da se tek tada dobije slika iz par kutova a time pitanja i nejasnoće koje muče početnike dobiju neku drugu dimenziju.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Jel tko od vas uspio saznati količine uvoza lješnjaka u Hr ? Ja sam nešto uspio isčačkati za 2006,2007.g. Kontaktirao sam Državni zavod za statsitiku i Carinu te poslao upite pa će mi dostaviti ponudu za podatke. Ako cifra ne bude velika,plati ću da konačno vidim koliko se to uvozi jer sve što je ovako dostupno je kontradiktorno i nepotpuno.

Po meni u Hr sada ima zasađeno oko 1.200,00 ha lješnjaka. Ima tko precizniji podatak ?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kvota za uvoz bez carine iz Turske je 300 tona, cisto kao orjentir (sto ne znaci u sustini nista, moze biti da je uvezeno i vise i manje, a da o uvozu iz trecih zemalja , Italija, ne govorim.Do pred koju godinu Orahovica je izvozila u Italiju, dok smo istovremeno iz te iste Italije uvozili. A sve vjerojatno Turski.).
Nego, koliko si uspio iscackati uvoza za 2006, 2007?
A sto e tice konkretnih podataka mozda bi trebalo uputiti upit Poljoprivrednoj komori pa nek' oni plate carini. A da za taj podatak treba platiti je SKANDALOZNO.
 
D

Deanzg

Guest
q

Dakle, da bi dobio podatak moraš platit (LOL), ali se na krjau ne smiješ pitat koliko je vjerodostojan...
Baš me zanima koja je površina pod trajnim nasadom...Volio bi da je barem 2-3 puta veća od navedene... Za dobro svih nas!
 

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
Jel tko od vas uspio saznati količine uvoza lješnjaka u Hr ? Ja sam nešto uspio isčačkati za 2006,2007.g. Kontaktirao sam Državni zavod za statsitiku i Carinu te poslao upite pa će mi dostaviti ponudu za podatke. Ako cifra ne bude velika,plati ću da konačno vidim koliko se to uvozi jer sve što je ovako dostupno je kontradiktorno i nepotpuno.

Po meni u Hr sada ima zasađeno oko 1.200,00 ha lješnjaka. Ima tko precizniji podatak ?

Ponukan ovim tvojim postom, uspio sam pronaći samo podatke na stranicama Državnog ureda za statisku iz popisa poljoprivrede za 2003. godine po županijama i ništa drugo.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
mos si misliti kako Drzavni zavod za statistiku zna nesto sto ne zna ni minstarstvo poljoprivrede.

(a podaci iz 2003 ne da su zastarjeli negu turbo zastarjeli :))
(ja mogu, a nisam bas nesto informiran, poimence nabrojati jedno 200 Ha zasadjenih nakon 2003)
 
V

vuk

Guest
Dali ima netko 2godišnjih sadnica za prodati?Trebalo bi mi oko 15000 komada za jesen i po kojoj bi cijeni išle sa obzirom na količinu
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Kod nas je toga toga aspurdno.
Nemam kod sebe taj podatak ali ugrubo mislim da je 2006 uvezeno oko mislim oko 860 tona a 2007 oko 900 tona. Čekam da pošalju ponudu,pa ću vidjeti koliko koštaju podatci.
Što se tiče navoda "SKANDALOZNO", nije se za čuditi. Svega sam doživio. Uglavnom radim sa različitim ministarstvima,županijama,gradovima,agencijama,državom itd pa me skoro ništa ne može iznenaditi.

Nemam ništa protiv ljudi koji rade u državnoj upravi,po različitim ministarstvima,agencijama itd.Frustirajuće je to što u velikom broju slučajeva ne zna zna se što su čije ovlasti,ali i to da se ovlasti i nadležnost negdje preklapaju.
Nakon barem 10-ak različitih faca u Državnom zavodu za statistiku dobijem neku žensku koja nešto može reći. Pitam: "trebam službeni podatak o količini i/ili iznosu vrijednosti uvezenog i izvezenog lješnjaka u zadnju godinu ili dvije te također barem grubi presjek količina koje troše naši najveći prerađivači tipa Kraša,Podravke,Koestlina itd.
Ogovara: "mi nemamo sve te podatke, kontaktirajte carinu, probajte po JCD-u ali ono što vam mi možemo dati, morate pismeno uputiti zahtjev sa tim što govorite pa ćemo poslati ponudu koliko košta te nakon primljene uplate dostaviti vam podatke,ali mi ne možemo dati podatke o potrošačima jer je to poslovna tajna"
Ja kažem "nisam ni mislio da mi kažete koliko tko od ovih par koje sam naveo kao primjer (Podravka itd) troši lješnjaka nego ukupnu količinu,to bi trebali imati u statistikama".
Ona kaže "ne, takve statistike se ne vode"
Ja kažem: " zadnje 3 godine ispunjavam izvješća za Državni zavod za statistiku gdje moram ispuniti brdo podataka a između ostalog i koliko goriva tj litara trošimo,kilograma zemnog plina,kwh struje,rasčlaniti po grupama materijale koje upotrijebljvamo,udio kooperantskih radova i usluga,uvoz,domaću sirovinu itd. pa vjerujem da i ostali koji upotrijebljavaju konkretno lješnjak moraju to raditi"
Ona kaže "ne znam za to,ali znam da bi vam mogli dati neke podatke o ukupnim količinama uvezenog lješnjaka". Na carini rekoše da nazovem slijedeći tjedan jer taj netko koji bi mogao reći nešto konkretnije nije tu ovaj tjedan,ali mogu poslati upit pa će se javiti što mogu reći i koliko će koštati.

Često u poslu koji radim trebam neke informacije,a dobijem još apsurdnije odgovore ili ako ih i dobijem (zatražim pismeno,nalijeim taksu,uplatim pristojbu i tražim pismeni odgovor) onda je to telefonski; nazovu pa kažu a to naravno nema pravnu težinu. Koma.

Danas sam gledao lješnjake koji se prodaju u Konzumu. Svi su sitni i "isčvrkani", oštećeni,
Mislim da nema 5% koji su iste dimenzije i da su čitavi. Naravno, sve je uvoz. Zemlja porijekla Turka ili BiH (jarani uvoze iz BiH pa pakiraju i nama prodaju).
Čini mi se da je dobar dio toga neki škart koji nije negdje prošao pa se uvalio u Hr., da ne kažem da mi se čini da su pomeli one koji su se rasuli ispod strojeva,upakirali ih i prodali.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Dali ima netko 2godišnjih sadnica za prodati?Trebalo bi mi oko 15000 komada za jesen i po kojoj bi cijeni išle sa obzirom na količinu

Koliko to sadiš ? 25-30 ha ? Za 5 godina stižeš Orahovicu :prayer:
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Dakle, da bi dobio podatak moraš platit (LOL), ali se na krjau ne smiješ pitat koliko je vjerodostojan...
Baš me zanima koja je površina pod trajnim nasadom...Volio bi da je barem 2-3 puta veća od navedene... Za dobro svih nas!

Valjda je vjerodostojan,ravno,to je služebni dokument koji se ne smije npr staviti tu. Jbg. Jednom sam imao sličan slučaj,makar dobiveni dokument nisam stavio na internet nego kopije dao nekima kojih se to tiče pa umalo "nastrado".

Što tiče površine pod nasadima mislim da je ona malo i veća od 1200,00 ha.
ALI znate i sami zašto me to zanima.
Za godinu-dvije moći će se računati da će cijela ta povšina biti u punom rodu.
Počinjem množiti. 1200,00 ha x 2,00 t = 2.400,00 t godišnje....(makar mislim da 7-e godine staorsti nasada prosjek je ok 2,5 t/ha a to su mi potvrdili neki koji malo bolje znaju stanje. Što se tiče PPK Orahovica oni ili lažu količine prihoda i/ili cijenu i/ili iznos. Osim toga....veliki su i društveni, nije isključeno da se tosta toga "izgubi" pri branju)
Pod pretpostavkom da PPK Orahovica izveze 400-500 tona (te uvjetom da i dalje budu izvozili) a uvezeno 900,00 t ostaje suficit od cca
1500,00 tona.
Naravno da je ovo što pišem još uvijek dosta paušalno,jer ne baratam preciznim brojkama, no matematika je matematika....
Ako jest tako kao što nagađam,onda opet valja u "borbu" , vjerovatno s Turcima jer njima treba uzetio dio kolača na eu tržištu.
No ovih godina dolaze velike količine iz Srbije pa nešto i iz Bosne...
Svi bi u eu...
 
V

vuk

Guest
Vidjeti čemo još kako če proči natječaj ali nebi trebalo biti problema. Sadio bi oko 25 hektara. Da ima tko zainteresiran za suradnju sadili bi i 50 hektara. raspoloživo 58 hektara samo za vočnjake, ja sam jedini zainteresirani (ustvari ima još njih 2-3je ali oni bi po koji hektar) ,hektar oko 18 000 kn i plača se kešom.
 

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
mos si misliti kako Drzavni zavod za statistiku zna nesto sto ne zna ni minstarstvo poljoprivrede.

(a podaci iz 2003 ne da su zastarjeli negu turbo zastarjeli :))
(ja mogu, a nisam bas nesto informiran, poimence nabrojati jedno 200 Ha zasadjenih nakon 2003)

Naravno da su podaci turbo stari, jasno, no jadn je to da nije nigdje dostupna informacija o tome.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Po meni u Hr sada ima zasađeno oko 1.200,00 ha lješnjaka. Ima tko precizniji podatak ?

ja kalkulirao nekad cca 2-2.500 ha po mojoj procjeni ( površina pd lijeskom )! samo OBŽ i daruvar imaju preko 1.000 ha ( OBŽ jedno 600-700ha, sa orahovicom , a daruvar bi trebao imati bar 400-500 ha ) ali treba provjeriti, a to ne možeš!

bilo je govora da CRO ima 10% zasada uza svoje potrebe! OK ! ali koje su to naše minimalne potrebe ( 1.000t, 10.000 t /1g )?? to ne zna niko! sve u svemu na pomolu je ogroman posao i u njega će se puuuno njih uključiti ! a onda drž gače!

Dali ima netko 2godišnjih sadnica za prodati?Trebalo bi mi oko 15000 komada za jesen i po kojoj bi cijeni išle sa obzirom na količinu

ja ču imati cca 500 gifona dobrih! ako ti to bude pomoglo javi se!

Za godinu-dvije moći će se računati da će cijela ta povšina biti u punom rodu.

računaj 5-6godina puni rod! da ne uletiš u biznis a od njega ni B

CCA vrijednost 10.000.000 e godišnjeg posla ( na bazi 10,00kn / kg )! da se ne mučiš s matematikom ! bit če gadne borbe za kontrolu tog posla u vrlo skoroj budučnosti! i to sam pisao nekad pa da ponovim! vidim da voliš matematiku ;)

smiljane jel vidiš šta sam naučio:cool:
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
D&D sa toliko pitanja navučete si tajne službe :)
Evo malo materijala sa predavanja...

ljeska.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh