Vidjeti čemo još kako če proči natječaj ali nebi trebalo biti problema. Sadio bi oko 25 hektara. Da ima tko zainteresiran za suradnju sadili bi i 50 hektara. raspoloživo 58 hektara samo za vočnjake, ja sam jedini zainteresirani (ustvari ima još njih 2-3je ali oni bi po koji hektar) ,hektar oko 18 000 kn i plača se kešom.
Bez navođenja izvora;
- Navodanjavanje ? Nasadu ne treba navodnjavanje
- Zaštita od tuče ? O čem vi to ?
- Ograda?; nije nužna, možda prve godine stablo malo premazati nečim
- "Električni pastir" ? ma...
- Koliko je preporučeni broj sadnica po 1ha ? Na 1ha se može posaditi 800 sdnica x 4 kg prinos = 3200 kg = 1600 očišćenog x 40
kn =... (!)
- Ugrubo koliko treba radnih sati po ha ? Godišnje je potrebno 22 radna za posao u nasadu (na koju površinu ? tu je uključeno
špricanje,malčanje ili sl, branje, orezivanje?)
- Uređaji za mjerenje količine padalina te vlažnosti u tlu ? Bespotrebno...
- Sušenje ? Na tavanu,na dovrištu... (tko ima uređenu površinu za sušti prinos sa 10 ha?)
- Otkup ? Intenzivno se radi na tome, već postoje neki kanali ali dok vi budete imali puni urod to će sve funkcionirati super
- Čime mi se jamči da ću prodanu robu i naplatiti? Muk.
- Love za podizanje nasada nema. Do kad će biti poticaji za održavanje ? Bit će toga stalno
- Vidio sam da i nasadi koji su gotovo savršeni 5-e godine imaju 1 kg prinosa po stablu, a po onom što se govori trebalo bi biti skoro 3
kg. Znate, ima tu nekoliko faktora; položaj zemljišta,sastav,kvaliteta sadnica,prihrana,možda je falilo i oborina (a prije reče da
ne treba navodnjavanje)
- Koja je prednost vaših sadnica u odnosu na necertificirane? Mi imamo potrebne papire i kontroliran uzgoj a bez nji ne možete
imati poticaje.
Ostalo nije vrijedno prepričavanja....
D&D Da na ovom natječaju računam na 25 hektara,ali nebi trebalo biti problema! A vidi ako to uspijem riješiti onda bi sa mojih već 10 hektara imao 35 hektara i to bi bio onda uredan nasad!
4-5 Ha je nekakvi minimum da se koliko toliko isplati ulagati, ali zalihost je vrlo mala (losija godina, losija cijena) i ako profesionalno to radis vrlo je kriticno. U svakom slucaju smatram da je to premalo da se nema neka dodatna operacija osim susenja. Zna se kako stvari funkcioniraju odnosno sto se sa ljesnjakom moze raditi
uzgoj
susenje
krckanje
sortiranje
przenje
pakiranje
veleprodaja
maloprodaja
cijedjenje ulja
mljevenje
izrada kolaca
itd itd
Na svakoj operaciji mozes imati neku apsolutnu zaradu i naravno, sto manja povrsina, moras vise operacija odraditi (pod pretpostavkom da se moze biti na dodatnoj operaciji profitabilan). Veca povrsina daje mogucnost da se skoncentriras samo na neke operacije, ali onda opet imas problem sa diverzifikacijom. Ako neka od manjeg broja operacija omane, frka je veca.
To ako se racuna ekonomika, i tu ovih mojih 200km apsolutno pada u vodu, jer moja ekonomika stoji na tome da je meni jedna kuna vise od onoga sto sam potrosio (bez obracuna vlastitog rada) uspjeh. Da sam kupovao zemlju naravno da nebih kupio toliko daleko. Za pravi kvalitetan posao i 60km je dosta daleko.
Evo, ja sam odradio dvije godine borbe sa travom i tih mojh 5 Ha kultivatoroom prodjem u 2-3 dana sto nije nikakav posao da sam blize (isao sam jedno 4-5 puta u sezoni). Jedno spricanje sam ledjnom spricom potrosio jedno 2 dana. Obrezivanje sada kada su maaaali nije nikakv posao. kad budu veci trebati se nekoliko dana.
Sve u svemu, 5 Ha se moze odraditi sa prosjecnih sat-dva dnevno, dva-tri dana u tjednu. Mislim, da zivim blize, ovo sto sam dosada odradio islo bi kao lagani hobi. Ovako sam malo vise energije morao uloziti, ali nije nemoguce. 10Ha je jedna druga prica i to se teze moze odraditi uz redoviti posao na drugoj strani, ali isto nije nemoguce. Za planiranih vukovih 35Ha to trazi jednog stalno zaposlenog vlasnika, ali onda to omogucuje da imas 95% svoje opreme i relativno OK prihode.
Svaki posao, a narocito poljoprivreda, trazi 100% angazman vlasnika. Kod svake operacije mora biti osobno prisutan, neovisno jel' sam rmba, ili ima zaposlenike. Sve manje od 15Ha, po meni, ne daje dovoljno prihoda da se moze uz vlasnika imati jos jedan stalno zaposleni.
Dio bih maksimalno prihranjivao vodeći se razmumnim količinama,dio bih prehranjivao kako rade neki od vas,a dio bih prihranjivao sa enormnim količinama da vidim gdje su granice pretjerivanja tj sušenja i slično. Mišljenja sam da se sa kojekakvim kombinacijama (koje dosta koštaju) puni urod može dobiti i prije 7-e godine ali se je to za sada "rekla-kazala".
Uostalom kroz neki period nasadi vas koji ste posadili 2003-2005 će vam dati konkretniju sliku pa ćemo moći zajedno usporediti rezultate i imati bolje smjernice.
Al ja napisa cijelu čitabu...dosta za ovaj mjesec
samo opaskica sto se tice guste sadnje i brzeg prinosa po Ha. Vlado je krenuo u jednu stranu da lijesku sadi ko lozu, ali ja sam vidio ideje da se sadi u "kucice" tri-cetiri sadnice i to sigurno daje koliko-toliko korektan prinos i u 4. godini. Po meni je nedostatka te price malo teza medjuredna obrada
To je kako ti kažeš uredan nasad. Mislim....mnogi bi mogli soldno živjeti i sa 4-5 ha ali sa 30-35 se može živjeti malo bolje.
Tko zna što ću na kraju napraviti ,možda čak i odustanem, uskoro ću se naći sa Krkijem i Smiljanom pa malo neke stvari koje me zanimaju prokomentirati,imam par ideja ali još je rano o svemu.
Meni baš ne paše Darda kao lokacija. Ja bih okolicu Zagreba ili Slavonskog Broda. u krug do 60 km. Makrar npr Smiljan ima 200 km do svoje plantaže. No znaš kako kažu, gdje mačke nema miševi kolo vode
Ti se baviš još čime ili bi ti to bila osnovna (jedina) djelatnost ?
Rese su obično u grupama (2-5), i one se po pravilu potpuno razvijaju do kraja prosinca kada počinju cvjetati. U toplijim krajevima (Sredozemlje) rese lijeske siju pelud u siječnju, a u kontinentalnim krajevima u veljači i ožujku. Pelud lijeske može izdržati veoma niske temperature (-30 stupnjeva C).
Ženski cvjetovi lijeske su u jesen sasvim sitni, obavijeni listovima i liče na plosnati lisni pup. Iz otvorenog cvijeta vire 2 crvena, raspolovljena i izdužena vrha. Lijeska cvijeta prije listanja.Kada lijeska cvijeta vrh tučka prima pelud, a dvostruka oplodnja nastaje tek poslije potpunog razvoja embrijonalne vrećice u plodnici.To se u našim uvjetima događa u lipnju ili u srpnju. Kada rodnica dostigne punu zrelost (početkom lipnja) onda otvrdne.
D&D što se tiče mehanizacije. Bio sam kod gospodina tokiča da mi pravi predračun za mehanizaciju. usisavač samohodni, malčer,sušara, stroj za skupljanje granja, čistač od prljavštine , kada za pranje i elevator za punjenje sušare a u bizovcu u masseyu mali traktor i vučeni atomizer sve zajedno oko 190 000 Eura. Jer sam gledao ako uspijem podiči nasad koji planiram to mi sve treba. E sada to mi je malo preveliki iznos da bi se u ovo vrijeme ulazilo u tako nešta pa reko ajd da to probamo maksimalno srezati kolko se moze.
na količinu koju bi mozda sadio treba mi novi traktor jer ovaj moj stari mali imt 542 neznam kolko bi izdržao pa ajd nečemo samohodni usisavač može se ta količina i sa vučenim manjim usisavačom pokupiti, pa ajmo još sušaru i malčer i to je ono osnovno što moraš imati i to onda ispadne oko 100 000 eura. A kažu da bi do kraja godine euro skočio na 9 kuna. tako da sto se mene tiče ako se nema a večina nas nema eura treba gurati maksimalno kolko se moze sa svojim starim strojevima bar do punog roda dok se nepočne zarađivati. Po mome ajd da nam još daju kapitalna ulaganja pa ajde ali ovako nikako.
Gledao sam predpristupne fondove.
traktor preko njih nemozes uzeti jer oni smatraju da je traktor osnova opg i da to mora svaki opg imati pa na njega nedobiješ povrat, riješavanje papirologije (gdje sam ja gledao) 21000 kn + PDV i onda na to još 2% od ukupne investicije. E sada oni riješavaju i da dobiješ kredit preko hbora ali je caka sto ti hbor ne financira i pdv, tako da za pdv ako nemaš novca moraš podiči kredit u komercijaloj banci pa kad sve to zbrojiš to je pun k...c para. i kupiš strojeve za 100 000 eura i onda još ode euro na 9 kn i ode u propast.Pa tko to od nas moze coltati a nasadi nisu u punom rodu.
Što se mene tiče ja ču probati izvuči maksimalno zemlje i posaditi nasad i gurati ču sa starom mehanizacijom bar 6-7 godina dok nedođe u bolji rod a onda ako se bude moglo polako kupovati mehanizaciju. ako ništa drugo onda stroj po stroj pa kroz koju godinu če biti sve novi strojevi.