• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Vidjeti čemo još kako če proči natječaj ali nebi trebalo biti problema. Sadio bi oko 25 hektara. Da ima tko zainteresiran za suradnju sadili bi i 50 hektara. raspoloživo 58 hektara samo za vočnjake, ja sam jedini zainteresirani (ustvari ima još njih 2-3je ali oni bi po koji hektar) ,hektar oko 18 000 kn i plača se kešom.


Vidio sam to nadmetanje,imam jednu agenciju preko koje tražim različite informacije a u zadnje vrijeme pratim i ovo sa zemljom.
Na tih 25 ha računaš od ovog nadmetanja ili već imaš zemlju
Ja dosta dvojim oko svega toga. Važem,kalkuliram,analiziram....
Nemam ništa od strojeva niti svoju zemlju,ako budem išao u to,onda će to biti primarni posao a kao većini druga djelatnost. U tom slučaju mora biti velika površina jer drugačije ne ide. Druga je stvar sa onima koji su upjeli uzeti lovu za kupnju zemljišta (ili ga imali) te za podizanje nasada. U tom slučaju gotovo sve im se vratilo. Ovako, po meni....treba 10ha da se može solidno živjeti od toga. Kad bi (a naravno da neće biti) bili opet uvjeti kakvi su bili do 2009. onda bih sigurno išao u to. Ima i sada nekih kombinacija ali znatno su lošije.
 
Posljednje uređivanje:
V

vuk

Guest
D&D Da na ovom natječaju računam na 25 hektara,ali nebi trebalo biti problema! A vidi ako to uspijem riješiti onda bi sa mojih već 10 hektara imao 35 hektara i to bi bio onda uredan nasad!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bez navođenja izvora;
- Navodanjavanje ? Nasadu ne treba navodnjavanje
- Zaštita od tuče ? O čem vi to ?
- Ograda?; nije nužna, možda prve godine stablo malo premazati nečim
- "Električni pastir" ? ma...
- Koliko je preporučeni broj sadnica po 1ha ? Na 1ha se može posaditi 800 sdnica x 4 kg prinos = 3200 kg = 1600 očišćenog x 40
kn =... (!)
- Ugrubo koliko treba radnih sati po ha ? Godišnje je potrebno 22 radna za posao u nasadu (na koju površinu ? tu je uključeno
špricanje,malčanje ili sl, branje, orezivanje?)

- Uređaji za mjerenje količine padalina te vlažnosti u tlu ? Bespotrebno...
- Sušenje ? Na tavanu,na dovrištu... (tko ima uređenu površinu za sušti prinos sa 10 ha?)
- Otkup ? Intenzivno se radi na tome, već postoje neki kanali ali dok vi budete imali puni urod to će sve funkcionirati super
- Čime mi se jamči da ću prodanu robu i naplatiti? Muk.
- Love za podizanje nasada nema. Do kad će biti poticaji za održavanje ? Bit će toga stalno
- Vidio sam da i nasadi koji su gotovo savršeni 5-e godine imaju 1 kg prinosa po stablu, a po onom što se govori trebalo bi biti skoro 3
kg.
Znate, ima tu nekoliko faktora; položaj zemljišta,sastav,kvaliteta sadnica,prihrana,možda je falilo i oborina (a prije reče da
ne treba navodnjavanje)

- Koja je prednost vaših sadnica u odnosu na necertificirane? Mi imamo potrebne papire i kontroliran uzgoj a bez nji ne možete
imati poticaje.

Ostalo nije vrijedno prepričavanja....


Kaj nije vrijedno :) ? Ovo je itekako vrijedno... dajmo "glumce na sunce!!! Mamicu im njihovu !"
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
D&D Da na ovom natječaju računam na 25 hektara,ali nebi trebalo biti problema! A vidi ako to uspijem riješiti onda bi sa mojih već 10 hektara imao 35 hektara i to bi bio onda uredan nasad!

To je kako ti kažeš uredan nasad. Mislim....mnogi bi mogli soldno živjeti i sa 4-5 ha ali sa 30-35 se može živjeti malo bolje.
Tko zna što ću na kraju napraviti ,možda čak i odustanem, uskoro ću se naći sa Krkijem i Smiljanom pa malo neke stvari koje me zanimaju prokomentirati,imam par ideja ali još je rano o svemu.
Meni baš ne paše Darda kao lokacija. Ja bih okolicu Zagreba ili Slavonskog Broda. u krug do 60 km. Makrar npr Smiljan ima 200 km do svoje plantaže. No znaš kako kažu, gdje mačke nema miševi kolo vode :)
Ti se baviš još čime ili bi ti to bila osnovna (jedina) djelatnost ?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
4-5 Ha je nekakvi minimum da se koliko toliko isplati ulagati, ali zalihost je vrlo mala (losija godina, losija cijena) i ako profesionalno to radis vrlo je kriticno. U svakom slucaju smatram da je to premalo da se nema neka dodatna operacija osim susenja. Zna se kako stvari funkcioniraju odnosno sto se sa ljesnjakom moze raditi
uzgoj
susenje
krckanje
sortiranje
przenje
pakiranje
veleprodaja
maloprodaja
cijedjenje ulja
mljevenje
izrada kolaca
itd itd

Na svakoj operaciji mozes imati neku apsolutnu zaradu i naravno, sto manja povrsina, moras vise operacija odraditi (pod pretpostavkom da se moze biti na dodatnoj operaciji profitabilan). Veca povrsina daje mogucnost da se skoncentriras samo na neke operacije, ali onda opet imas problem sa diverzifikacijom. Ako neka od manjeg broja operacija omane, frka je veca.
To ako se racuna ekonomika, i tu ovih mojih 200km apsolutno pada u vodu, jer moja ekonomika stoji na tome da je meni jedna kuna vise od onoga sto sam potrosio (bez obracuna vlastitog rada) uspjeh. Da sam kupovao zemlju naravno da nebih kupio toliko daleko. Za pravi kvalitetan posao i 60km je dosta daleko.
Evo, ja sam odradio dvije godine borbe sa travom i tih mojh 5 Ha kultivatoroom prodjem u 2-3 dana sto nije nikakav posao da sam blize (isao sam jedno 4-5 puta u sezoni). Jedno spricanje sam ledjnom spricom potrosio jedno 2 dana. Obrezivanje sada kada su maaaali nije nikakv posao. kad budu veci trebati se nekoliko dana.
Sve u svemu, 5 Ha se moze odraditi sa prosjecnih sat-dva dnevno, dva-tri dana u tjednu. Mislim, da zivim blize, ovo sto sam dosada odradio islo bi kao lagani hobi. Ovako sam malo vise energije morao uloziti, ali nije nemoguce. 10Ha je jedna druga prica i to se teze moze odraditi uz redoviti posao na drugoj strani, ali isto nije nemoguce. Za planiranih vukovih 35Ha to trazi jednog stalno zaposlenog vlasnika, ali onda to omogucuje da imas 95% svoje opreme i relativno OK prihode.
Svaki posao, a narocito poljoprivreda, trazi 100% angazman vlasnika. Kod svake operacije mora biti osobno prisutan, neovisno jel' sam rmba, ili ima zaposlenike. Sve manje od 15Ha, po meni, ne daje dovoljno prihoda da se moze uz vlasnika imati jos jedan stalno zaposleni.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
"sto manja povrsina, moras vise operacija odraditi" ovaj dio zlata vrijedi. Totalna istina.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
to vrijedi i za ratarstvo, povrtlarstvo, proizvodnju cavala, cipela ili kompjutora. nisam to ja smislio :)
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
4-5 Ha je nekakvi minimum da se koliko toliko isplati ulagati, ali zalihost je vrlo mala (losija godina, losija cijena) i ako profesionalno to radis vrlo je kriticno. U svakom slucaju smatram da je to premalo da se nema neka dodatna operacija osim susenja. Zna se kako stvari funkcioniraju odnosno sto se sa ljesnjakom moze raditi
uzgoj
susenje
krckanje
sortiranje
przenje
pakiranje
veleprodaja
maloprodaja
cijedjenje ulja
mljevenje
izrada kolaca
itd itd

Na svakoj operaciji mozes imati neku apsolutnu zaradu i naravno, sto manja povrsina, moras vise operacija odraditi (pod pretpostavkom da se moze biti na dodatnoj operaciji profitabilan). Veca povrsina daje mogucnost da se skoncentriras samo na neke operacije, ali onda opet imas problem sa diverzifikacijom. Ako neka od manjeg broja operacija omane, frka je veca.
To ako se racuna ekonomika, i tu ovih mojih 200km apsolutno pada u vodu, jer moja ekonomika stoji na tome da je meni jedna kuna vise od onoga sto sam potrosio (bez obracuna vlastitog rada) uspjeh. Da sam kupovao zemlju naravno da nebih kupio toliko daleko. Za pravi kvalitetan posao i 60km je dosta daleko.
Evo, ja sam odradio dvije godine borbe sa travom i tih mojh 5 Ha kultivatoroom prodjem u 2-3 dana sto nije nikakav posao da sam blize (isao sam jedno 4-5 puta u sezoni). Jedno spricanje sam ledjnom spricom potrosio jedno 2 dana. Obrezivanje sada kada su maaaali nije nikakv posao. kad budu veci trebati se nekoliko dana.
Sve u svemu, 5 Ha se moze odraditi sa prosjecnih sat-dva dnevno, dva-tri dana u tjednu. Mislim, da zivim blize, ovo sto sam dosada odradio islo bi kao lagani hobi. Ovako sam malo vise energije morao uloziti, ali nije nemoguce. 10Ha je jedna druga prica i to se teze moze odraditi uz redoviti posao na drugoj strani, ali isto nije nemoguce. Za planiranih vukovih 35Ha to trazi jednog stalno zaposlenog vlasnika, ali onda to omogucuje da imas 95% svoje opreme i relativno OK prihode.
Svaki posao, a narocito poljoprivreda, trazi 100% angazman vlasnika. Kod svake operacije mora biti osobno prisutan, neovisno jel' sam rmba, ili ima zaposlenike. Sve manje od 15Ha, po meni, ne daje dovoljno prihoda da se moze uz vlasnika imati jos jedan stalno zaposleni.

Ponekad kad pišem ovdje čak se osjetim malo blesavo jer nemam niti jednog stabla a raspravljam kako da imam tisuće.
Ono kako sam ja zamišljao u opciji od 30 ha je otprilike ovako:
Imao bih jednog stalnog zaposelnog (12 mjeseci) koji kad ne radi nek barem 2x tjedno obiđe to. Što se tiče mehanizacije, čovjek na kojeg aludiram i koji bi vjerovatno to radio ima dosta toga (ja nemam ništa) ali tek nakon nekog vremena bih išao u nabavku onog što je potrebno da se ne žicam.
Što se tiče mene osobno radi nekog zdravstvenog problema nakon saobraćajke ne mogu dugo stajati na jednom mjestu (hodati i gibati se mogu) ali isto mi je probelm sagnut položaj,dakle otpada tako nešto. Vožnja (auta) i po 10 sati nije probelm,valjda nebi bio niti traktor.
Pored njega kojeg bih imao stalno, u rezervi imam još jednog koji je isto zainteresiran,no prednost toga je što taj moj kojeg bih za "glavnog" zna puno stvari. Ako mi on na gradilištu zna popraviti stroj,raditi sa mnogim stojevima i alatima, ima položeno za sve kategorije osim autobusa,ima doma oko 2,5 ha različitih voćki,sam zna kalemiti voćke,kuži se u struju,vari,itd, onda je to ok riješenje. Bez obzira na ovo čime se sada bavi radi usitnjenosti površina i kroničnog nedostatka sredstava ne može to dovesti na nivo samoprofitabilnosti.
Još jedna prednost što ima 6-7 ljudi s kojima radi a oni jedni drugima uskaču za puno toga: okuliranje,branje,sadnja,rezidba itd...tako da bih za veći opseg posla mogao samo jnih dovesti kada treba.
No,mene tu najviše odbija tržište (mislim da će u Hr biti više proizvedenog nego potreba) ali i matematika jer glupo mi je ići u nešto što će mi za 7-8 godina donositi 5000,00-6000,00 kn mjesečno čisto. Toliko mogu zaraditi na lapotpu,a onda mi ne trebaju ulaganja koja je poslije teško unovčiti
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
30Ha bi moralo dati vise od 70.000 kn neto godisnje ... nemam sad vremena da elabriram, ali imas excel ;) otprilike znas koji su troskovi rada, ja sam osobno racunao 3kg prinosa u ljuski i mene je matmatika zadovoljila (s tim da su moji kriteriji zbog gorenapisanoga niski)
Osnovni problem ljesnjaka je tih 7-8 godina ... smatram da u slijedecih 20 godina nece doci do sasicenja trzisa. Sa 30Ha pucas na proizvodnju od, sto ja znam, od 60 do 100 tona godisnje, a to je vec nesto. Nije problem kontejner odvesti na bilo koji kraj svijeta.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Još prije dosta godina sa jednim pozanikom sam razglabao o lješnjacima i orasima. On je posadio neke male površine i jednog i drugog,s tim da mu je naglasak na orahe.
Mislim da lješnjaka ima oko 500 stabala.
Prije par godina je kukao kako mu je rućno branje lješnjaka ubitačno pa mi je pala na pamet ideja koja mu je kako kaže bila super.
Dao sam mu mali agregat od 2 kw, te industrijski usisavač koji koristimo na gradilištu. To dvoje je stavio na frezu te sa usisavačem usisavao. Čak nije radio nikakve preinake na usisavaču jer su mu pasale neke manje šire četke. Doduše,taj usisavač sam platio 10-ak tisuća kn i ima spremnik oko 70 litara ali njemu je bio dobar. Nisam ulazio u detalje niti vidio to,no kaže da je bio jako zadovoljan.
Kako sada stvari stoje; najvjerovanije da ću za prvu ruku za 1-2 ha posaditi nešto,ali sve esksperimentalno,pa ako ocijenim da eksperiment nije dobar to počupam i gotovo.
S tim da bih tu napravio i protugradnu zaštitu,navodnjavanje,mjerenje količina oborina,temeperature tla itd. Vjerovatno bi tu bilo više sorti ali i načina sadnje. Na maloj površini mogu raditi kvalitetne analize i usporedbe. Dio toga bih stavio kalemljeni,ali dio i gusti nasad. Vlado iz Daruvara mi je rekao da njegov ekperiment sa gustom sadnjom za sada ne daje rezultate. Problme je što tu ide jako puno sadnica. Ako da neku akcijsku cijenu posadaio bih 0,5 ha ta taj način a ako ne imam rezervnu opciju. Dio bih maksimalno prihranjivao vodeći se razmumnim količinama,dio bih prehranjivao kako rade neki od vas,a dio bih prihranjivao sa enormnim količinama da vidim gdje su granice pretjerivanja tj sušenja i slično. Mišljenja sam da se sa kojekakvim kombinacijama (koje dosta koštaju) puni urod može dobiti i prije 7-e godine ali se je to za sada "rekla-kazala".
Uostalom kroz neki period nasadi vas koji ste posadili 2003-2005 će vam dati konkretniju sliku pa ćemo moći zajedno usporediti rezultate i imati bolje smjernice.
Što se tiče sušenja imam nekog tko već ima neku sušaru,koju bi trebalo preraditi. Ja imam odvlaživače zraka koje koristim na gradilištu. Znam čovjeka koji ima strojeve za pakiranje (a svako malo kaže da mu je pun k... toga i da bi to sve prao ili iznajmio). Znam gdje ima zapuštena manja hala (doduše jest u Slavoniji u zabiti) ali objekt postoji.
Većinu radova koje bi trebalo napraviti na tom objektu mogu sa svojim ljudima...ali ovaj zadnji dio o kojem govorim malo mi je i glup jer nemam niti jednog stabla a tko zna kako bi to funkcioniralo sa drugima bez da ja imam neku svoju ozbiljniju količinu. Nije isključeno niti da kupim neku plantažu koja je stara 4-5 godina,no ovo što sam do sada vidio ili je zapušteno,ili malo ili nije u području koje mi nije daleko,ili je preskupo.
Svakako sam mišljenja da bi trebalo što je više moguće zaokružiti proces.
Znači, jedna jača i veća sušara,skladište, krckalica,pakirka i možda prženje.
Po meni, nakon branja trebalo bi ga osušiti pa tek onda krckati,a nakon toga pakirati ga u veću ambalažu (da se sačuva vlaga radi čuvanja) te nakon toga ako će se pržiti ili pakirati u manju ambalažu. Stoj za skupljanje bi bilo dobro da ima svatko svoj, no nije ni to bauk jer ako se nabavi jači i brži onda ga se natovari na Atego i doveze na plantažu,obavi posao za kratko vrijeme i vozi na drugu.
Sve su to (a i još dugih koje sada ne spominjem) ideje koje mi se vrte u glavi a nisu neostvarive.

Al ja napisa cijelu čitabu...dosta za ovaj mjesec :)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Dio bih maksimalno prihranjivao vodeći se razmumnim količinama,dio bih prehranjivao kako rade neki od vas,a dio bih prihranjivao sa enormnim količinama da vidim gdje su granice pretjerivanja tj sušenja i slično. Mišljenja sam da se sa kojekakvim kombinacijama (koje dosta koštaju) puni urod može dobiti i prije 7-e godine ali se je to za sada "rekla-kazala".
Uostalom kroz neki period nasadi vas koji ste posadili 2003-2005 će vam dati konkretniju sliku pa ćemo moći zajedno usporediti rezultate i imati bolje smjernice.


Al ja napisa cijelu čitabu...dosta za ovaj mjesec :)

Napisa ti i više od čitabe. Kako se već zna, bavim se gnojidbom, i ovaj dio oko brzog ulaska u rod me je malo zainteresirao (nešto sam radio sa vinovom lozom, koja je u trećoj godini bila u punom rodu) pa bi me zanimalo isto tako sa lješnjakom. Ne dajem garanciju da će lješnak u 3 godini biti u punom rodu (nije to baš loza, fiziologija je nešto drugačija), ali 4. bi već mogla biti ozbiljna.
Ako si za, evo javnog poziva za suradnju.
Moj ulog su gnojiva i trošak primjene (uvoz i ostalo), i javno blaćenje ako stvar ne uspije ili slava kao uspije, a tvoje je dio nasada (jedno 50-100 grmova, ne više jer su ta gnojiva skupa; ali za pilot projekt je to dovoljno).
Ak' si za; take or leave ?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
samo opaskica sto se tice guste sadnje i brzeg prinosa po Ha. Vlado je krenuo u jednu stranu da lijesku sadi ko lozu, ali ja sam vidio ideje da se sadi u "kucice" tri-cetiri sadnice i to sigurno daje koliko-toliko korektan prinos i u 4. godini. Po meni je nedostatka te price malo teza medjuredna obrada
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
samo opaskica sto se tice guste sadnje i brzeg prinosa po Ha. Vlado je krenuo u jednu stranu da lijesku sadi ko lozu, ali ja sam vidio ideje da se sadi u "kucice" tri-cetiri sadnice i to sigurno daje koliko-toliko korektan prinos i u 4. godini. Po meni je nedostatka te price malo teza medjuredna obrada


Nije on ništa novo izmislio nego samo kopirao način sadnje npr jabuka.
to što se tiče sadnje u kućice i ja sam ti čuo,no obrada je zajebana.
Treba pojednostaviti koliko god je moguće.
Svi vi koji ste sadili pprije 5-6 godina ste svašta isprobali. Zato bih i ja neke stvari isprobao a kad se vidimo,pričat ću o tome. Mislio sam i ovaj vikend,ali kako je zatopljenje koje je dobro došlo,moramo nešto raditi vani ito od jutra do sutra da stigenemo za vikend.

Gdje se može nabaviti one medveđe lijeske ? i to bih uključio u pokus
 
P

pozna

Guest
D&D, redovno citam ovaj forum i uopce mi nije jasno u kojoj si ti prici ,nemas zemlju,niti strojeve ni sadnice,imas ideje i razmisljanja,mozda visak para,oroci te novce i dizi kamatu dok jos mozes. i ja sam privatnik,ali u EU,kontao sam da mozda hoces kroz ulaganje oprati porez,al ni ta ideja ne prolazi,tvoja racunica ili barem ovo sto si napisao je totalna pusiona,sva ulaganja do pünog uroda se nece nulirati dok god imas taj nasad,a netreba zaboraviti ni porezne novotarije i ostalo sto donosi clanstvo u EU,tj.dodatne rizike.sve to treba ukalkulirati jer nije isto imati 3-5 hektara i drugi posao od kojeg zivis,ili u startu ubaciti 50-ak tisuca eura u bunar odakle se nece vratiti i ocekivati da ces jednom na tome zaraditi. u HR? nikada. bolje uzmi neku sirotu djecu na skrb,bit ce ti zahvalni do groba. Bobostar,ako se vec reklamiras,budi relevantan,a to je i poslovni rizik,napravi reklamne uzorke svog posla,gnojidbe,na podrucju cijele HR,svaka regija drugacije tlo,jedan uzorak iz regije je dovoljno relevantan da imas temelj prici prodaje. nista nije gratis,a i sam kazes da je skupo,pa...
 
V

vuk

Guest
To je kako ti kažeš uredan nasad. Mislim....mnogi bi mogli soldno živjeti i sa 4-5 ha ali sa 30-35 se može živjeti malo bolje.
Tko zna što ću na kraju napraviti ,možda čak i odustanem, uskoro ću se naći sa Krkijem i Smiljanom pa malo neke stvari koje me zanimaju prokomentirati,imam par ideja ali još je rano o svemu.
Meni baš ne paše Darda kao lokacija. Ja bih okolicu Zagreba ili Slavonskog Broda. u krug do 60 km. Makrar npr Smiljan ima 200 km do svoje plantaže. No znaš kako kažu, gdje mačke nema miševi kolo vode :)
Ti se baviš još čime ili bi ti to bila osnovna (jedina) djelatnost ?

Bavim se samo lješnjakom i bas zbog tog razloga zelim veče površine! Mislim kad sam več kod kuče onda mi je isto radio 10 ili 30 hektara. U međured mlađih lješnjaka sadim tikvicu za austriju. Reko da iskoristim prostor!
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Točno je da nemam zemlju ,strojeve ni sadnice. No, rijetko tko je imao strojeve koji su "specijalizirani" za lješnjak. Uostalom,imam čovjeka koji ima traktor,plugove,malčer,cisternu,atomizer itd,a u kombinaciji u kojoj bih ja radio on bi bio "glavni radnik". Čak i ako bih kupovao traktor i to što mi treba a vjerovatno nebih dugo, za rabljene kakve većina ima ne treba puno love,a kakav će biti,nije me briga,samo nek radi.
Zemlju ne moram nužno kupiti. Sadnice svi većinom kupuju.
Što se tiče računice, ne zanosim se bajkama temeljem koji su mnogi ušli u lješnjak računajući neke lude iznose. Zato i kombiniram na nešto većoj površini ali uz napomenu da nisam emotivno vezan za lješnjak. Može biti to ili nešto drugo,ali i ne mora.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Rese su obično u grupama (2-5), i one se po pravilu potpuno razvijaju do kraja prosinca kada počinju cvjetati. U toplijim krajevima (Sredozemlje) rese lijeske siju pelud u siječnju, a u kontinentalnim krajevima u veljači i ožujku. Pelud lijeske može izdržati veoma niske temperature (-30 stupnjeva C).
Ženski cvjetovi lijeske su u jesen sasvim sitni, obavijeni listovima i liče na plosnati lisni pup. Iz otvorenog cvijeta vire 2 crvena, raspolovljena i izdužena vrha. Lijeska cvijeta prije listanja.Kada lijeska cvijeta vrh tučka prima pelud, a dvostruka oplodnja nastaje tek poslije potpunog razvoja embrijonalne vrećice u plodnici.To se u našim uvjetima događa u lipnju ili u srpnju. Kada rodnica dostigne punu zrelost (početkom lipnja) onda otvrdne.

evo jedan izvadak iz knjige! lane smo imali raspravu u ovo doba kad prskati sa c.uljem 2 il 3 mj ). čini mi se da je gore odgovor! lijeska lista poslije cvjetanja! tako bar piše! znači ne treba prskati prije pojave malih listića da se ž.cvijet može kvalitetno oprašiti!
ako ima tko kakav komentar bio bi dobro došao!

jaromir imaš pp
 
V

vuk

Guest
D&D što se tiče mehanizacije. Bio sam kod gospodina tokiča da mi pravi predračun za mehanizaciju. usisavač samohodni, malčer,sušara, stroj za skupljanje granja, čistač od prljavštine , kada za pranje i elevator za punjenje sušare a u bizovcu u masseyu mali traktor i vučeni atomizer sve zajedno oko 190 000 Eura. Jer sam gledao ako uspijem podiči nasad koji planiram to mi sve treba. E sada to mi je malo preveliki iznos da bi se u ovo vrijeme ulazilo u tako nešta pa reko ajd da to probamo maksimalno srezati kolko se moze.
na količinu koju bi mozda sadio treba mi novi traktor jer ovaj moj stari mali imt 542 neznam kolko bi izdržao pa ajd nečemo samohodni usisavač može se ta količina i sa vučenim manjim usisavačom pokupiti, pa ajmo još sušaru i malčer i to je ono osnovno što moraš imati i to onda ispadne oko 100 000 eura. A kažu da bi do kraja godine euro skočio na 9 kuna. tako da sto se mene tiče ako se nema a večina nas nema eura treba gurati maksimalno kolko se moze sa svojim starim strojevima bar do punog roda dok se nepočne zarađivati. Po mome ajd da nam još daju kapitalna ulaganja pa ajde ali ovako nikako.
Gledao sam predpristupne fondove.
traktor preko njih nemozes uzeti jer oni smatraju da je traktor osnova opg i da to mora svaki opg imati pa na njega nedobiješ povrat, riješavanje papirologije (gdje sam ja gledao) 21000 kn + PDV i onda na to još 2% od ukupne investicije. E sada oni riješavaju i da dobiješ kredit preko hbora ali je caka sto ti hbor ne financira i pdv, tako da za pdv ako nemaš novca moraš podiči kredit u komercijaloj banci pa kad sve to zbrojiš to je pun k...c para. i kupiš strojeve za 100 000 eura i onda još ode euro na 9 kn i ode u propast.Pa tko to od nas moze coltati a nasadi nisu u punom rodu.
Što se mene tiče ja ču probati izvuči maksimalno zemlje i posaditi nasad i gurati ču sa starom mehanizacijom bar 6-7 godina dok nedođe u bolji rod a onda ako se bude moglo polako kupovati mehanizaciju. ako ništa drugo onda stroj po stroj pa kroz koju godinu če biti sve novi strojevi.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
D&D što se tiče mehanizacije. Bio sam kod gospodina tokiča da mi pravi predračun za mehanizaciju. usisavač samohodni, malčer,sušara, stroj za skupljanje granja, čistač od prljavštine , kada za pranje i elevator za punjenje sušare a u bizovcu u masseyu mali traktor i vučeni atomizer sve zajedno oko 190 000 Eura. Jer sam gledao ako uspijem podiči nasad koji planiram to mi sve treba. E sada to mi je malo preveliki iznos da bi se u ovo vrijeme ulazilo u tako nešta pa reko ajd da to probamo maksimalno srezati kolko se moze.
na količinu koju bi mozda sadio treba mi novi traktor jer ovaj moj stari mali imt 542 neznam kolko bi izdržao pa ajd nečemo samohodni usisavač može se ta količina i sa vučenim manjim usisavačom pokupiti, pa ajmo još sušaru i malčer i to je ono osnovno što moraš imati i to onda ispadne oko 100 000 eura. A kažu da bi do kraja godine euro skočio na 9 kuna. tako da sto se mene tiče ako se nema a večina nas nema eura treba gurati maksimalno kolko se moze sa svojim starim strojevima bar do punog roda dok se nepočne zarađivati. Po mome ajd da nam još daju kapitalna ulaganja pa ajde ali ovako nikako.
Gledao sam predpristupne fondove.
traktor preko njih nemozes uzeti jer oni smatraju da je traktor osnova opg i da to mora svaki opg imati pa na njega nedobiješ povrat, riješavanje papirologije (gdje sam ja gledao) 21000 kn + PDV i onda na to još 2% od ukupne investicije. E sada oni riješavaju i da dobiješ kredit preko hbora ali je caka sto ti hbor ne financira i pdv, tako da za pdv ako nemaš novca moraš podiči kredit u komercijaloj banci pa kad sve to zbrojiš to je pun k...c para. i kupiš strojeve za 100 000 eura i onda još ode euro na 9 kn i ode u propast.Pa tko to od nas moze coltati a nasadi nisu u punom rodu.
Što se mene tiče ja ču probati izvuči maksimalno zemlje i posaditi nasad i gurati ču sa starom mehanizacijom bar 6-7 godina dok nedođe u bolji rod a onda ako se bude moglo polako kupovati mehanizaciju. ako ništa drugo onda stroj po stroj pa kroz koju godinu če biti sve novi strojevi.

Mislim da je suludo upucati toliku lovu za nasad koji već imaš čak i da je nasad u punom rodu jer toliku lovu na toj površini nebi isplatio dok si živ.
 

Najnoviji postovi

Na vrh