• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
naravno, kad je 80% onih kojima je bio samo cilj prodati sadnice pisu da ne treba nista ulagati niti raditi.
 
D

Deanzg

Guest
q

D&D, možeš ić par stranica u nazad pa vidjet o čem sam sve tipkao... Koliko sam ja shvatio, naši ljudi najrađe ne bi da na njima netko zaradi... lol Nisam ni uspio skupit neku količinu zbog ignoriranja ostatka foruma, a ja sa svojih 3 ha sam prosječan lješkaroš i jedan od njih-nas te mi je bio cilj pokušat radim u našem interesu... Nije bilo sluha...
Ali! Ako ja za svoj proizvod dobijem tražene novce, to je najbolja verzija događaja kaj može biti... Naravno nije fora dati poček na plačanje 100-200 dana pa da ja nekog kreditiram, pa nisam ja dobrotvorna ustanova...
I još nekaj. Ako ja dobijem novce koje tražim za svoj proizvod, a netko taj isti proizvod proda za 2X više novaca... On bi trebao biti moj idol, jer je hebeno sposoban... A ja siroće se nemam pravo kaj ljutit na njega, jer je čovjek sposoban, a ja nisam toliko, jer da jesam pa ja bi prodao svoj proizvod za 200 a ne za 100 novaca...
Rezime, ako ja tražim novce za lješnjake, a osoba dođe na dvorište, da mi odmah novce koje ja tražim, gdje nas dva imamo problem?!
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
dean mislim da ti se niko nije javio jer robe još nema dovoljno, a ove manje količine što imamo smo lane svi uglavnom odmah prodali! samo ti čuvaj kupca, budi malkoc strpljiv i biti će i posla!

što se tiće udruživanja ima tema za to otvorena i tamo se može malo pročitati što smo pisali i nataviti rasprava!
ali ukratko, ako se krene u udruživanje, onaj koji pokrene proces upravo će proči kao ti D! uglavnom se takav posao ne cijeni i misli se da je sve palo s neba! i velika večina misli ( a i sam ponekad ) da če se posao sam odraditi i da će neko umjesto nas nešto napraviti! neće! razgovarali smo na seminaru sa nekim udrugama ( zadrugama ) koje su propale, pa su nam dečki objasnili ukratko svoje viđenje gdje su pogriješili i kako bi ponovo napravili! otprilike ukratko njihov savjet je da se manja grupa 10-20 ljudi prvo nađe nekoliko puta, neobavezno upozna, pokuša odraditi par poslova na dogovornoj bazi, i ako se to uspije provesti, onda tek nastaviti dalje i razvijati se. eventualno registrirati i pretvoriti u nekakvo tijelo, proširiti članstvo itd! nikakve velike i skupe zadruge, u početku, sa kojekakvim direktorima, knjigovođama itd... koji će nas izmusti ( oni već vjerojatno snimaju situaciju kod nas i samo čekaju povoljan tren da se ubace i ponude svoje usluge, koje su naravno genijalne )! i svako ko bude uletio u to mora mu biti jasno da sve što radi radi za badava sa samo jednim svetim ciljem, a to je da proda što lakše svoj proizvod!! i ništa više! vrlo jednostavno!

nakon kontakata sa pojedinim kolegama stekao sam dojam da se dosta olako shvaća plačanje i rokovi! to bi mogao biti največi problem u početku. za početak ne bi trebalo davati robu BEZ NOVACa i tu nebi trebalo biti rasprave! na tom ispitu uglavnom svi padnu i na kraju se posvade! eto i druge svetinje!

znači dvije osnove za povezivanje! što lakša prodaja prizvoda i odmah naplata ( bolje manja cijena ali lova odmah ) što bi đoko reko sve su ostalo nijanse. naši ljudi se dosta često znaju zakvačiti oko marginalnih stvari, a mene osobno ove dvije stvari najviše brinu! a kad u startu napravimo dobar temelj ( da svako svoje naplati ) poslije kupci više ni neće tražiti odgodu!

ali dok nema robe nema ni potrebe za ničim, misliti na budučnost to je već rak rana ovih prostora! izgleda da nam je to u genima! da se imalo misli unaprijed i da se cijene ljudi koji to mogu kolko tolko izračunati i predvidjeti ( iz iskustva, talenta i sl. ) ne bi bili tu gdje jesmo! ali to je off topic!

ja polako postajem optimist! nakon nekih kontakata vidim da postoji volja i da ima ozbiljnih ljudi u ovom poslu, pa možda nešto i bude od nas!

karla puno sreće u liječenju što brži oporavak vam želim! tko nije to prošao ne zna koji su to problemi!
 
Posljednje uređivanje:
F

filo.fr

Guest
pozz :D evo da vam se malo ubacim u temu.ovo su moji mali nasadi
 

Prilozi

  • Slika0011.jpg
    Slika0011.jpg
    83.2 KB · Pregleda: 297
  • Slika0012.jpg
    Slika0012.jpg
    83.5 KB · Pregleda: 287

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Meni knjigovođa za d.o.o naplaćuje 2.100,00 kn + PDV mjesečno.
S tim da ima obračune 15-20 plaća, ulaznih računa cca 1600,00 kom. Izdatnica cca 600,00 komada. Izlaznih faktura (koje ja pišem a ona samo knjiži) cca 20,00 komada
4 statistička izvještaja, 12 mjesečnih predaja PDV-a, 1 GFI,1 Bilanca, 1 Račun dobiti i gubitka, 1 Prijava poreza na dobit .
Statistiku za Državni zavod za statistiku 1x godišnje radim ili tajnica ja a knjigovođa predaje. Kupce vodim ja. Dobavljače tajnica.
U Excelu napravio formulu a ona samo ukucava. Plaćanje radi tajnica, po mom nalogu.
Eto....to po meni znači da na godišnjem niovu knjigovodstvo za tako neki obim čak i da se udružimo svi u Hrvatskoj ne može koštati više od 2.000,00 kn mjesečno + PDV.
Što se tiče (neke tajnice) to može funkcionirati na način da se taj obim posla "uvali" nekome od nas pa mu se prizna neki iznos za to,jer ne mora biti nužno zaposlena tajnica.
A što se tiče managera.... to nebi bilo loše da je netko od uzgajivača a i on nema šta raditi stalno. Tako da troškovi nisu veliki kako se čini.
Stranci rijetko plaćaju avansno, to je činjenica. Naravno, ako se ne može iskamčiti avans (što je svakako poćeljno) onda treba biti jamstvo banke.
Slično sada radim. Neki kupci iz vana daju jamstvo banke. Prihvaćamo smao jamstva banaka koja su u grupaciji koji posluje u hrvatskoj (Unicredit itd). Jamstva provjerim (da nisu krivotvorena) u sjedištu grupacije. Za iznos koliki imam jamstvo (obično je rok plaćanja 60 dana) mogu povući lovu iz matične hrvatske banke.
Imam okvir za jamstva i pozajmice a s tim iznosom ga samo povećam pa ako je hića, vučem lovu,ako nije čekam naplatu. Nije to ništa novo,ali tko nema iskustva poludi,kao što sam i ja ludio dok nisam povezao ljude i konce. PO koji puta mi je jednostavnije povući pozajmicu iz nekog zatvorenog ili otvorenog fonda jer su kamate manje nego u bankama a obično nema niti jednokratne naknade nego samo cca 50E troškak obrade.

Osim razloga da samo od lješnjaka mogu normlano živjeti, količna od 30ha koliko mislim da je potrebno u slučaju nemogućnosti udruživanja sa ostalima mi jamči da mogu i sam opstati (bakar je lakše u nekom obliku odruženja) a ne da kidam živce sa razmišljanjem hoće li se 5 ili 10 njih od nas svih pobuniti protiv nečega i sve pada u vodu.

Vjerovatno se mnogima čini čudno zašto sve to toliko važem, no ako ću od dana sadnje još 6 ili 7 godina morati se baviti poslom koji radim i sigurno iz toga financirati lješnjake onda je suludo lupati novac,živce i vrijeme u nešto što neće omogućiti normalnu dobit nakon 7-e godine. Ja zemlju nemam, dakle moram ju kupiti ili izjajmiti a sve to je prevlika investicija da nakon 5,6 ili 7 godina odustanem jer nisam uložio leđa i 20.000,0 kn u to nego puno godina prijašnjeg rada te još 6-7 godina koliko će trebati da dođe do profitabilnosti.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
naravno, kad je 80% onih kojima je bio samo cilj prodati sadnice pisu da ne treba nista ulagati niti raditi.

Bez navođenja izvora;
- Navodanjavanje ? Nasadu ne treba navodnjavanje
- Zaštita od tuče ? O čem vi to ?
- Ograda?; nije nužna, možda prve godine stablo malo premazati nečim
- "Električni pastir" ? ma...
- Koliko je preporučeni broj sadnica po 1ha ? Na 1ha se može posaditi 800 sdnica x 4 kg prinos = 3200 kg = 1600 očišćenog x 40
kn =... (!)
- Ugrubo koliko treba radnih sati po ha ? Godišnje je potrebno 22 radna za posao u nasadu (na koju površinu ? tu je uključeno
špricanje,malčanje ili sl, branje, orezivanje?)

- Uređaji za mjerenje količine padalina te vlažnosti u tlu ? Bespotrebno...
- Sušenje ? Na tavanu,na dovrištu... (tko ima uređenu površinu za sušti prinos sa 10 ha?)
- Otkup ? Intenzivno se radi na tome, već postoje neki kanali ali dok vi budete imali puni urod to će sve funkcionirati super
- Čime mi se jamči da ću prodanu robu i naplatiti? Muk.
- Love za podizanje nasada nema. Do kad će biti poticaji za održavanje ? Bit će toga stalno
- Vidio sam da i nasadi koji su gotovo savršeni 5-e godine imaju 1 kg prinosa po stablu, a po onom što se govori trebalo bi biti skoro 3
kg.
Znate, ima tu nekoliko faktora; položaj zemljišta,sastav,kvaliteta sadnica,prihrana,možda je falilo i oborina (a prije reče da
ne treba navodnjavanje)

- Koja je prednost vaših sadnica u odnosu na necertificirane? Mi imamo potrebne papire i kontroliran uzgoj a bez nji ne možete
imati poticaje.

Ostalo nije vrijedno prepričavanja....
 
Posljednje uređivanje:
J

josipg6

Guest
To je poznata priča, a po stilu odgovora moguče je zakljucit o kome se radi, zato sam nove nasade posadio isključivo vlastitim sadnicama, a sadnice s "papirima" poklonio i dijelom bacio (bilo me sramota uopće tražit iša za njih) ostavio sam samo 5 kom za usporedbu. Kakva je razlika treba slikat, ni sam nemogu vjerovat koliko certificirane sadnice zaostaju.
Kad su došli iz savjetodavne službe vidit nasad, kratko su zaključili , ovo nisu sadnice iz rasadnika, nismo nigdje vidili toliko velike.
Kad je sadnica jača manje su štete od divljaci, ako ih i oštete veća je mogučnost je da se oporave, malu sadnicu i zeko pregrize.Prednost sadnica iz rasadnika je samo u papirima.
 
F

filo.fr

Guest
Šuma blizu.... što kažu vjeverica i zeko ???

nemam nekih problema s tim za sad,jedino su mi srne novi nasad malo obrstile,ali samo zatojer im je na migracijskom putu,upravo to riješavamo:D
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
U Hrvatskoj se čovjek načudi koliko ima bizarnih propisa,zakona,uredbi,pravilnika itd.
Čačkajući oko svega vezanog za lješnjak moram spomenuti dio tih bizarnosti (koje iz prijašnjih iskustava sa drugim djelatnostima nisu nikakvo čudo)
Država nastoji okrupniti parcele.
1. ALI) Najveća površina državnog zemljišta koje određeni subjekt može kupiti propisana je po županijama. Od 50-100 ha
2. ALI) Najveća površina od te koju netko može staviti pod voćnjak je 20 ha (ukupno po svim površinama u eventulano različitim županijama)
3. ALI) Čak i kad nađem privatnu zemlju da ju kupim ili unajmim , to mora ići uz blagoslov one njihove Agencije koja još ne radi kako treba.
3. ALI) U nadmetanjima za kupnju državnog zemljišta često u stavkama koje ponuđač treba zadovoljiti je i preslika (ovjeran kod bilježnika) o završenoj poljoprivrednoj školi ili fakultetu
4. ALI) Nigdje ne postoji jedinstavni registar površina koje su zapuštene (a to bih najrađe jer ne mora biti zemlja kao za sadnju npr pšenice). Kad i nađem neke površine, dok saznam vlasnike prisjedne mi. No i kad to uspijem onda nastaje problem iz točke 3 ALI jer lokalna samouprava na čijem je to području mora evidentirati pa raspisati natječaj
(a o ažrurnosti da ne pričam kao niti o "poklonima" istim koji se između redova očekuju) itd...Taman toliko da odustaneš jer poludiš.
5. ALI) Država preko nekih svojih kredita finacira samo kupnju novih strojeva, koji su naravno preskupi.
6. ALI) Certificirane sadnice (oko kojih ne treba ponovno raspravljati), poticaji-do kada će biti,koliko itd...

I na sve to ako se i uspije u kupnji ili najmu zemlje ,podizanju nasada,kupnji storeva, oni bi došli naslikavati se za razno-razne emisije. Mislim da i ako uopće bude što od toga, tj ako i uspijem ovim smjerom da na sam spomen naslikavanja i sličnog motorkom ću ih potjerati. Motokru imam samo električnu ali do tada ću nabaviti benzinsku da me kabeli ne sputavaju :)
 
Posljednje uređivanje:
J

jales2

Guest
Pozdrav ekipi ...

Sve što ste napisali stoji, naravno svatko ima svoj pogled ...Bar je forum živnuo.

D&D uz probleme naveo si i rješenja, dakle problema nema. Imaš "analitički" mozak i mislim da ti bolje leži otkup i proizvodnja nečega ... " zemlja je u krvi" tu razuma nema kao ni u ljubavi. ( 4. ALI ) IE 8 na prvoj kartici otvoriš arkod, na drugoj kartici gruntovnu, na trečoj katastar, i na kraju t-imenik. Ošini po prašini. Požuri ako misliš kupovati jer Norvežani financiraju digitalizaciju katastra ( kraj 2017 ) da bi mogli pokupovati nesređeno zemljište.

Karla, želim brzo ozdravljenje dijeteta. Nemoj se prepustiti negativnim emocijama.
 
D

dadada

Guest
zanimljiva stvar je ta što sam lakše prodao orase nego lješnjake i to po jednakoj cijeni

ali to je sad iza nas i čekamo malo sunca da ovaj tjedan obrežemo ljesku
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
kad to sve ispunis, neces imati kuna za kupiti benzinsku motorku ;)

Sve što ste napisali stoji, naravno svatko ima svoj pogled ...Bar je forum živnuo.

D&D uz probleme naveo si i rješenja, dakle problema nema. Imaš "analitički" mozak i mislim da ti bolje leži otkup i proizvodnja nečega ... " zemlja je u krvi" tu razuma nema kao ni u ljubavi. ( 4. ALI ) IE 8 na prvoj kartici otvoriš arkod, na drugoj kartici gruntovnu, na trečoj katastar, i na kraju t-imenik. Ošini po prašini. Požuri ako misliš kupovati jer Norvežani financiraju digitalizaciju katastra ( kraj 2017 ) da bi mogli pokupovati nesređeno zemljište.

Našao sam neku dosta veliku površinu,većim dijelom privatno. Zapušteno jako,dio miniran, ali je zabiti da je užas. Naravno da ne očekujem da bude kraj asfalta,ali ako Lada Niva ne prođe do parcele,onda je zajebano.
Što se tiče ljubavi, nikakve ljubavi ja nemam prema zemlji niti lješnjacima.
Zanima me isključivo profitabilnost. Nije problem dati se u to koliko treba,ali ako od toga mogu imati mjesečno 2 plaće,onda bolje raditi negdje kod drugog a što imam rasprodam,naplatim i prestanem se beviti privatnim poslom. Druga je stvar kod ljudi koji su imali svoju zemlju,dobili lovu za podizanje nasada te imaju par hektara a to im je sporedni posao.
 
R

reddog

Guest
pozdrav ekipo.
evo da ja postavim neko praktično pitanje.
nasad mi je u 3. godini. jučerašnjim obilaskom primjetio sam da se razvijaju ženski cvjetovi. međutim, ima malo muških cvjetova (resa). dal je to neki problem i dal bih se trebao zabrinuti?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Mislim da to nije problem. Razlicite sorte u razlicito doba pocinju davati prve cvjetove. Evo kod mene (sad ce biti treca godina) neki lamberti su prve rese pustili cak u prvoj godini sadnje, mnogi istarski u drugoj, a rimski (kojeg imam najvise i sadnice nisu bile lose)nijedan jos nikakva cvijet nije dao. Mislim da je to OK.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Samo vi napravite analizu zemlje i bacite abnormalne količine fosfora i biti će resa.
 
R

reddog

Guest
Samo vi napravite analizu zemlje i bacite abnormalne količine fosfora i biti će resa.

napravljena analiza prije sadnje. pisalo je da je optimalno za sadnju lijeske.
 

Najnoviji postovi

Na vrh