• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

R

rkrajcic

Guest
rkrajcic jel dikocid nešto slično kao deherban samo od herbosa? imam jjoš par pitanja

po čemu ti se stajnjak bolji pokazao od 7/20/30! jel zbog boljeg napredovanja stabala u mladom voćnjaku ( t je stajnjak apsolutni car ), ili daje bolju rodnost ( tonažu ) u starom? tj. da li je stari voćnjak, da bi povećao prinos, bolje gnojiti stajnjakom ili "sedmicom".

takvu bubu sam imao lane u svom nasadu! mislio sam da je to gusjenica napravila, ali po ovim
tvojim slikama, bit će da je to ta bubalistojed napravila. jedno manje stablo mi je oglocala do "kosti" i to u 10mj prije nego je list otpao. stablo je izgledalo, izdaleka, kao da ga je nekakva paučina prekrila dok ne priđeš bliže i vidiš da je list oglodan. ali nije bilo veće štete nego na jednom stablu i ove godina nisam primjetio takvo što, a nisam ni tretirao sa ničim!

činimi se da si formirao nasad nešto kao nisko stablo! ili je grm? dosta gusto sve izgleda na slikama pa nisam skužio! koliki si prinos imao po Ha u 10toj godini?

jesi istočni ili zapadni slavonac?

svašta me zanima, a vjerujem i sve ostale? jedva čekamo da se neko novi pojavi na forumu da nam ne "umre" tema, a tek sad če nam forum trebati zbog lakšeg plasmana!

To je isto sredstvo samo su ime promjenili
Što se stajnjaka tiče ovako: mladi mi lješnjaci puno bolje napreduju u odnosu na stari nasad i ako ovako ostane doći ce godinu dana prije u puni rod a što se starih tiče količinu još nemogu odrediti ali su puno krupniji nego dosad.
Oblik krošnje je grm ali se zadnjih godina jako raširio tako da sam prinuđen na zimu rezati svaki drugi.
Stari nasad mi je na 1ha površini i unazad tri godine sam imao 3 t osušenih lješnjaka u ljusci sto je moglo biti i bolje ali je bila velika suša u 6 i 7 mj pe se nisu ispunili jezgrom kako treba,a lani je voda napravila stete.
Iz D.Miholjca sam i također mislim da je svima nama u interesu da razmjenjujemo iskustva.
Što je s udrugom?Jel još uvjek postoji?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
rkrajcic dali je možda tvoj nasad onaj iza Miholjca sa desne strane gledajući od Miholjca prema Viljevu? često prolazim tom cestom kad idem do svog nasada.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
.....Oblik krošnje je grm ali se zadnjih godina jako raširio tako da sam prinuđen na zimu rezati svaki drugi....

Koliki je razmak sadnje, a koliko su siroki redovi? Jesi ove mladje sadio rjedje?
 
R

rkrajcic

Guest
rkrajcic dali je možda tvoj nasad onaj iza Miholjca sa desne strane gledajući od Miholjca prema Viljevu? često prolazim tom cestom kad idem do svog nasada.

Ne, moji su kraj Stare Drave.A gdje je tvoj nasad?
 
R

rkrajcic

Guest
Koliki je razmak sadnje, a koliko su siroki redovi? Jesi ove mladje sadio rjedje?

Da.Prvi sam nasad posadio pregusto jer sam raspolagao sa vrlo malo informacija.Pokušao sam izbjeći rezanje svakog drugog na taj način da sam ostavljao više grana no što je potrebno,međutim ipak nije upalilo jer na nekom mjestima rodne grane su samo pri vrhu dok niže gotovo izostaje urod.Razmak starih mi je 4m između redi i 3 m između stabala.Tada je to bila praksa i u pp.Orahovici.
Poučen iskustvom mlade sam posadio 5m između redi i 4,5m jedan od drugog i mislim da je to optimalno da imaju dovoljno prostora.
http://imageshack.us/photo/my-images/37/p1010411x.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/839/p1010414g.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/10/p1010410sg.jpg/
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
hvala na infu. Ja na jednoj njivi imam zasadjeno u redove 5m, a izmedju stabala u redu 3.5m pa me zanimalo koliko ce ti dugo imati "zraka". Na druge tri njive mi je zasadjeno na 5x5.
Inace, kazu da je rimski bujniji od istarskog. Tocno?
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
moj je nasad u Viljevu,uz bagrovu šumu(druga tabla od glavne ceste)
nakon prorjeđivanja koliko će vremena trebat da dobiješ plod na nižim granama?
ja sam sadio 5x4 i nadam se da neću imat tih problema barem još neko vrijeme.
 

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
hvala, moglo bi i bolje samo da imam nekakav traktor posto ovo sve radim sa onim motokultivatorom
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
Nasljedila sam nasad ljesnjaka star cca 15 godina od oko 200 grmova. Ljeske nisu godinama pod ljuskom kontrolom. Redovi postoje ali su otisli u visinu i sirinu.
Žao mi je da sve propada. Mi ne mozmo niti jedan ljesnjak ubrati jel su previsoko.
Sto mi je najpametnije za napraviti?
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
@cubak...lijep pozdrav sumještaninu...

@tonka... regulacija rodnih grana, treba to rezidbom (prikraćivanjem, prorjeđivanjem, uklanjanje starih grana...) dovesti u red... mislim da u starijim postovima ima već o tome dosta rečeno...
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
Kod nas nista ne stigne pasti na zemlju jel je u blizini suma puna divljih svinja i vjeverica :(
 
R

rkrajcic

Guest
moj je nasad u Viljevu,uz bagrovu šumu(druga tabla od glavne ceste)
nakon prorjeđivanja koliko će vremena trebat da dobiješ plod na nižim granama?
ja sam sadio 5x4 i nadam se da neću imat tih problema barem još neko vrijeme.

Mislim da bi u redu razmak između lješnjaka bio dovoljan 5m dok između redi ovisi o mehanizaciji s kojom će se raditi.Meni je dovoljno 5 m za manji trakor bez kabine dok za one s kabinom barem 6 m
Nadam se da ce već iduće godine nakon prorjeđivanja urod biti na nivou ovih godina.
Rimski su bujniji i brže rastu od istarskih
 

knezo

Novi član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
17
Imam pitanje ,kupio sam traktor YTO 454 dimenzije su mu:
Dužina: 3882
Širina: 1715
Visina: 1650
Razmak kotaca: 2010

Koliki bi mi bio optimalni razmak izmađu redova da mogu normalno obrađivati sa tim traktorom?

Još jedno pitanje koliko Vas ima navodnjavanje u voćnjaku i koliko Vas je koštala instalacija po ha?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Pozdrav svima
Nije me dugo bilo , problem sa kompjuterom.
Ostao sam duzan neke odgovore pa cu se potruditi prelistati ranije postove.
Vidim da ima i novih clanova i pozdrav za njih.
Vidim novog clana rkrajcica i njegov stariji zasad pa me interesuje kako mu se cini rodnost ove godine?
 

Najnoviji postovi

Na vrh