• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja svoje nisam vidio od kraja travnja tako da mislim da je oko njih trava do pasa :) osim (?) na jednoj njivi gdje je sama bujad, a ona pocinje rasti malo kasnije (a kad krene u tri dana je visoka metar .... )
 
Posljednje uređivanje:

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Potrebne količine hranivih elemenata za lješnjak (upit je bio kod teme bresaka, ali odgovor ide tu gdje mu je i mjesto):
Za 100 kg suhih plodova, ljeska treba:
1. N............... 0,90 kg
2. P2O5.......... 0,92 kg
3. K2O........... 0,96 kg
4. MgO........... 0,15 kg
5. CaO............ 0,28 kg

Što se tiče ostale gnojidbe obratiti pažnju na: bakar, cink i naročito sumpor.

Hvala na vrlo korisnoj informaciji. Dali se, ugrubo i laicki, moze zakljuciti ovako:
Ako se stabla pobere npr. 5kg suhih plodova da za sljedecu sezoni treba dodati po stablu:
1. N............... 0,90 kg : 20= 0,045 kg
2. P2O5.......... 0,92 kg : 20=0,046 kg (to je oko 230g NPK7-20-30)
3. K2O........... 0,96 kg : 20=0,048 kg (to je oko 160g NPK 7-20-30
4. MgO........... 0,15 kg : 20= 0,0075k
5. CaO............ 0,28 kg : 20= 0,014 kg

dakle, ako se po stablu najesen doda npr. 250g 7-20-30 to bi trebalo zadovoljiti potrebe za fosforom i kalijem (racunam ugrubo, ne znam koji se faktori uzimaju za vegetativni rast, koliko je biljka u stanju preuzeti hranjiva itd itd. ) ... Kalija je to preko 50% vise nego sto je u plodu izneseno. To cini kakav problem? Sto se desava kad u tlu ima previse kalija?

Dali je moje laicko razmisljanje u redu ili ima neku gadnu gresku koja se ne moze u par recenica opisati?
 
R

reddog

Guest
Drago mi je da tvoji tak piče... Možda moju polude iduće god pa te stignem... hehehehehahaha
Meni je jako bitno da kad god dođem na njivu vidim napredak, onda sam sretan... Idem kosit ovaj vikend oko njih, pa ću svaku moć detaljno pogledat...

nadam se da hoće. inače, ja sam jučer išao rezati mlade izboje - dobio 4 žulja na 3 prsta, a tek sam porezao 1/4. za bastu su mi malo preveliki, bojim se da ne skurim glavno stablo. tako da slušalice na uha, hladan gemišt i pičiiiiiii.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Za Kobca: Što se tiče te prihrane KAN-om u 6. mjesecu, nije mi baš jasno a Nenadove postove na tu temu tražim već više od dva sata i ništa nemogu naći, a on se već dugo nije javio na forumu tako da neznam.... zanima me koji su bili rezultati toga?
Pa nema baš logike prihranjivati u 6. mj. kanom i bojim se da se vegetacija ne produži a kan (dušik) pa da grančice još više potjeraju u rast - nije logično i onda će biti krhkije?
Možda RoyalMajestic ili Bobo znaju nešto objasniti, pitanje je slijedeće;
Da li postoji način da se ojačaju rodne grančice, zbog prevelikog tereta ploda, koje vjerojatno neće izdržati do berbe ploda naročito ako ih zaljuja neki vjetar? Radi se naravno o lijesci.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Za Kobca[/B]: Što se tiče te prihrane KAN-om u 6. mjesecu, nije mi baš jasno a Nenadove postove na tu temu tražim već više od dva sata i ništa nemogu naći, a on se već dugo nije javio na forumu tako da neznam.... zanima me koji su bili rezultati toga?
Pa nema baš logike prihranjivati u 6. mj. kanom i bojim se da se vegetacija ne produži a kan (dušik) pa da grančice još više potjeraju u rast - nije logično i onda će biti krhkije?
Možda RoyalMajestic ili Bobo znaju nešto objasniti, pitanje je slijedeće;
Da li postoji način da se ojačaju rodne grančice, zbog prevelikog tereta ploda, koje vjerojatno neće izdržati do berbe ploda naročito ako ih zaljuja neki vjetar? Radi se naravno o lijesci.

Nisam 100 % siguran ali mislim da je to napisao. da li na našem ili njihovom forumu treba provjeriti ( mislim da je kod nas )! ili ga pitaj na PP. to je bilo čini mi se preklane 2009g, jer lane mu je rod podbacio! opet, malo prolistaj postove jer možda sam krivo zapamtio!

nitko ništa ORAHOVICA=MATIJEVIĆ o novom vlasniku eurovoća ???? m san je bio novi/stari!!
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
jel treba grane koje se savijaju od težine plodova podupirati ili ostavit pa kako bude


do kojeg datuma je opasnost od monilije nešto sam načuo da još ako se ne pokaže 10 dana da ni ne bude

u pitanju je rimski i ima monilije za sada jako malo
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Zadnje prskanje, koje se predviđa, je zadnji tjedan u 6. mjesecu, što se prskanja tiče pred berbu. Moji su zdravi ko dren, a rodni da boli glava, ako se tako održi tko će to pokupiti ručno, bit ćemo u nasadu do Božića.
Ja ću ići sa još jednom prihranom preko lista i to je sve do pred berbu.
Oko rezanja izboja i žuljeva, krive su loše škare za rezidbu. Isprobali smo sve firme dok nismo kupili Kuker i to je milina, režeš cijeli dan i ne boli ništa.
ORAHOVICA=MATIJEVIĆ neznam ali mislim da je za sada M SAN grupa, s njima smo kontaktirali prije dva mjeseca. Ali u biznisu se uvijek nešto događa.
Krki, kako bi podupirao grane po cijeloj plantaži? U pravilu bi svaka grana trebala da se nosi s onim što je dala. Znači da negdje u nečemu i nekada se napravila greška (rezidba,gnojidba).
Što mislite o tresaču šljiva, višnji za berbu lješnjaka?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
ZA KOBCA: one slike što si postavio iz svog nasada, zanima me, pošto nemam nikakvog iskustva oko primjene herbicida - prskanje trave i korova u trakama i oko sadnice.
Čime si oprskao, koliko sredstva i kako si zaštitio sadnicu da je ne zahvati škropivo.
Ja bi pred berbu htjela nešto kemijat s herbicidima, al me strah da mi ne stablo ne povuče. Koliko ti vremenski izdrži tretiranje, kad se pojavljuje nova trava?
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
@krki... ja bih ostavio tako grane pod teretom jedino ak nisu do dole i negine im pucanje jer će dobiti na otklonu i više svjetla dolazi u unutrašnjost krošnje, a što je veći otklon više će se i cvjetnih pupova formirati ove godine koji nagodinu donose rod...
 
R

rkrajcic

Guest
Pozdrav svima na forumu.
Posjedujem nasad lješnjaka star 10 godina te sam na vlastitoj koži osjetio niz problema oko uzgoja istih te bih svoja iskustva rado podijelio s drugima ako im mogu ikako pomoći.
Za početak da se osvrnem ne prskanje.Samu zaštitu radim po herbosovom programu i pokazala mi se učinkovita te nisam imao problema ni s monilijom(iako su zadnje dvije godine bile izrazito kišne) ni s ljeskotočem.Između redi frezam i prolazim sa sjetvospremačem a gdje ne zahvačam špricam .Karla;Dikocid i herbokor 0,5 deci jednog i drugog na 10 l vode ja špricam od njihove 4 godine i vrlo je učinkovito,lješnjacima ne šteti a trave nema više od mjesec dana.Same izboje prskam s dikocidom =,5dcl/10l i to otprilike 2-3 puta u vegetaciji i najbitnije je stići poprskati dok ne odrvene(15-tak cm) jer se tada potpuno osuši.
Pozdrav Dejanu koji je koliko vidim vrlo stručan i može nam uvelike olakšati našu muku i trud
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Pozdrav svima na forumu.
Posjedujem nasad lješnjaka star 10 godina te sam na vlastitoj koži osjetio niz problema oko uzgoja istih te bih svoja iskustva rado podijelio s drugima ako im mogu ikako pomoći.
Za početak da se osvrnem ne prskanje.Samu zaštitu radim po herbosovom programu i pokazala mi se učinkovita te nisam imao problema ni s monilijom(iako su zadnje dvije godine bile izrazito kišne) ni s ljeskotočem.Između redi frezam i prolazim sa sjetvospremačem a gdje ne zahvačam špricam .Karla;Dikocid i herbokor 0,5 deci jednog i drugog na 10 l vode ja špricam od njihove 4 godine i vrlo je učinkovito,lješnjacima ne šteti a trave nema više od mjesec dana.Same izboje prskam s dikocidom =,5dcl/10l i to otprilike 2-3 puta u vegetaciji i najbitnije je stići poprskati dok ne odrvene(15-tak cm) jer se tada potpuno osuši.
Pozdrav Dejanu koji je koliko vidim vrlo stručan i može nam uvelike olakšati našu muku i trud

pozdrav takvi ko ti nam bas trebaju ovdje je vecina pocetnika

gdje se nalazi nasad slike malo vise informacija

sad moji plodovi rimskog i istarskog su potpuno napunjeni i ljuska je otvrdjela tj nemozes zabiti nokat vise u neke ne sve ima monilije otprilike 5 posto

na jednom nasadu starom 22 godine su rodni ali su u zaostatku puno sitniji plodovi predpostavljam da je to zato kaj gazda veli da je prve cetri godine gnojio i vise nije a ima i blagi napad bolesti poceo mu otpadati list

ovo kaj sam pital za grane kaj vise to je samo kod istarskog i to na par komada gdje grana ide dosta ustranu tak da nije problem
 

knezo

Novi član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
17
Bok!
Evo ja sam odlucil sadit ljesnjake na imanju, pa bi htel da me malo poducite. Radi se o 5 ha zemlje koju bi pripremil za sadnju do ove godine na 2 ha je bil vinograd na 2 ha je psenica a ostalo je krcevina i tam sam sad u fazi krcenja.
Na jesen bi uzoral na dubinu 50 cm i bacil gore stajnjak. Dajte mi malo vise uputa za pripremu zemlje za sadnju. Hvala!
 

sliovic

Novi član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
15
bok ..
ljudi imam problem .. pojavili mi se u nasadu neki zeleni škakavci (dosta njih) i mislim da mi oni jedu lišće , dali ima još netko takav problem i kako ga riješiti ..

pozdrav
 
M

MOCO

Guest
Bok!
Evo ja sam odlucil sadit ljesnjake na imanju, pa bi htel da me malo poducite. Radi se o 5 ha zemlje koju bi pripremil za sadnju do ove godine na 2 ha je bil vinograd na 2 ha je psenica a ostalo je krcevina i tam sam sad u fazi krcenja.
Na jesen bi uzoral na dubinu 50 cm i bacil gore stajnjak. Dajte mi malo vise uputa za pripremu zemlje za sadnju. Hvala!

na onaj dio gdje je bio vinograd pričekaj 5 godina, sadi ratarske kulture najviše pšenicu, kao zadnja kultura bila bi dobra soja ili stočni grašak u smjesi sa pšenicom(ostavi prekrasnu zemlju), jako je dobra i djetelina.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
ZA KOBCA: one slike što si postavio iz svog nasada, zanima me, pošto nemam nikakvog iskustva oko primjene herbicida - prskanje trave i korova u trakama i oko sadnice.
Čime si oprskao, koliko sredstva i kako si zaštitio sadnicu da je ne zahvati škropivo.
Ja bi pred berbu htjela nešto kemijat s herbicidima, al me strah da mi ne stablo ne povuče. Koliko ti vremenski izdrži tretiranje, kad se pojavljuje nova trava?

glifosat 1% sasvim dovoljan da ubije travu, a stablima ne šteti. ov godine isprobao deherban za mladice. odličo ispalo. stavio sam 2-2,5% ( možda malo prejako? rkrajčić koliko ti stavljaš )
ne prskam godinama tako da ne znam da li če biti nekih posljedica na stabla, ali ovako na prvi pogled nama nikakvih problema. stabla ako su starija od 3-4g ne treba štititi ničim samo malo pripaziti kad prskaš.

trake sam prskao herbijem ( mikroraspršivač ) i drže cca 1,5mjesec ( kao što je rkrajačič naveo ) a izuzetno je kišna godina. herbi odličan sa 20l vode poprskaš 1.2ha u trake. puno manje košnje.

obavio drugo prskanje mankozeb/zagor/prihrana.

pozdrav rkrajcic i dobro došao. slažem se sa krkijem ako ti nije problem malo se predstaviti. malo je na forumu starih lješnjakara.
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
glifosat 1% sasvim dovoljan da ubije travu, a stablima ne šteti. ov godine isprobao deherban za mladice. odličo ispalo. stavio sam 2-2,5% ( možda malo prejako? rkrajčić koliko ti stavljaš )
ne prskam godinama tako da ne znam da li če biti nekih posljedica na stabla, ali ovako na prvi pogled nama nikakvih problema. stabla ako su starija od 3-4g ne treba štititi ničim samo malo pripaziti kad prskaš.

trake sam prskao herbijem ( mikroraspršivač ) i drže cca 1,5mjesec ( kao što je rkrajačič naveo ) a izuzetno je kišna godina. herbi odličan sa 20l vode poprskaš 1.2ha u trake. puno manje košnje.

obavio drugo prskanje mankozeb/zagor/prihrana.

pozdrav rkrajcic i dobro došao. slažem se sa krkijem ako ti nije problem malo se predstaviti. malo je na forumu starih lješnjakara.

S čime prihranjuješ kad prskaš i iz kojeg razloga? Po čemu primječuješ da im treba prehrana i ono nek se nađe!?
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
@knezo.... obavite kemijsku analizu prvo i osnovno. Uzimanje uzoraka obavlja se sada u ljetnom periodu kada je tlo suho i priprema se za meliorativni pothvat koji će se izvršiti po podacima analize. Slučajnim izborom uzeti 10 uzoraka sa površine budućeg nasada kopanjem jama dubine 60cm. Uzeti sloj sa 3 dubine (0-20cm, 21-40cm, 41-60cm) i izmješati svih 10 uzoraka s iste dubine u 1 prosječni uzorak. Staviti u vrećicu 1-2kg te mješavine i označiti flomasterom dubinu. Takva 3 prosječna uzorka reprezentiraju čitavu površinu nasada.

Kada dobijete podatke za korekciju strukture tla na osnovu analize javite se ako nešto nije jasno da nepišem sada o tome (kako podići humus, pH, hraniva i ostalo).
Pošto se i analiza i meliorativna gnojidba obavlja sada u ljetnom periodu mogli bih površinu taman prirediti za jesenjsku sadnju.

@sliovic......bilo bih dobro kad biste slikali štetnika da utvrdimo o kojoj vrsti skakavca se radi. Inače skakavci su globalni problem, njihova brojnost, proždrljivost, migracija uzrok su golemih šteta. Suzbijanje skakavca najbolje je usmjeriti na njihove ličinke.

A što se tiče ove prihrane što spominjete mislim da se radi o tekućim folijarnim gnojivima s mikro i makroelementima, koncentracijom 0,25-0,30% na 10L..... to će kobac detaljnije reći...
 
Posljednje uređivanje:

knezo

Novi član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
17
Za Dean.pfos

Analizu tla obavio sam prosle godine i to izgleda ovako:

Analiticki broj: 0-30 cm. 30-60cm.

pH reakcija H2O 7,7. 7,6
PH reakcija 1M KCl. 7,1. 7,0
HUMUS(%). 2.68. 2.56
DUSIK(%). 0.15. 0,15
Fosfor(mgP2o5/100g tla). 9,77. 8,90
Kalij(mgK2O/100g tla). 17,74. 18,52
CaCO3(%). 7,5. 6,3
CaO(%). 4,6. 3,6
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
KOBAC taj herbi (mikroraspršivač) koji koristiš za herbicide, kako si zadovoljan s njim i koji točno imaš, gdje kupljen, cijena.
Da li je to taj sistem da staviš manje vode u prskalicu s herbicidom pa moraš manju količinu nositi na leđima ili nešto drugo?
dobro došli svi novi i s iskustvom i bez njega. Ovi što nešto znaju nek nas prosvijetle, dobrodošla sva iskustva
 

Najnoviji postovi

Na vrh