• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
10t/Ha - to je valjda skupa s lubenicama koje sadi u međuredu !?

50 Ha po 10 tona s prosječnom cijenom od 1,5e ispada 750.000e na godinu. Potpuno se slažem da se s tim može pristojno živjeti ... čak i u Hrvatskoj.

Već vidim horde novih uzgajivača nakon nedjeljne emisije koji hrle u nabavu sadnica, što je dobra prilika da i mi stari uzgajivači uberemo koju dodatnu pinku, obzirom da više nema poticaja i ne treba nužno imati certificirane sadnice, barem će imati priliku nabaviti dobre sadnice... ajmo navali narode, uz sadnice dobijete potpuno besplatno i temeljite upute za podizanje nasada u koje je ugrađeno moje višegodišnje krvavo stečeno praktično iskustvo...


Što se tiče nadopune postojećeg nasada to može sigurno,ali upitno je jel se novi može podizati sa necertificiranim sadnicama. To me jako muči. Pitao sam i pisao na više strana, za sada nitko od mjerodavnih ne može odgovoriti (nije to čudno,zar ne ? Ima svega u Hr).
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
...upitno je jel se novi može podizati sa necertificiranim sadnicama. To me jako muči. Pitao sam i pisao na više strana, za sada nitko od mjerodavnih ne može odgovoriti (nije to čudno,zar ne ? Ima svega u Hr).

Kak to misliš neznaš mogu li se podizati novi nasadi sa necertificiranim sadnicama? Pa ako više nema državnih poticaja nema niti posebnih uvjeta (cert sadnice, min broj sadnica po jedinici površine, analiza tla...) za podizanje nasada i sadi što hoćeš i kako hočeš, neće ti ih nitko počupati... sve radiš vlastitim sredstvima i na vlastiti rizik....što misliš kako sam ja počinjao prije 10 godina...
 
C

cipiripi

Guest
Zna li netko što je Moulis pričao u Večernjaku?Kod mene je nemoguće doći do novina nedjeljom,sve se razgrabi u ternu.Uvi u poljoprivrednoj emisiji su bili baš simpa. S 50 ha možeš živjeti i da ništa ne radiš,iznajmi zemlju i uživaj , a ne kao mi.Naj bolja mi je provala - naj veći posao je posaditi ljesku.Da ju mogu samo saditi svake godine i ništa drugo-zbogom pameti. Pa onda zaključak emisije je orginalan."Oni su mladi pa stignu učiti na svojim pogreškama " . Je , super.Do starosti više nećemo imati ni " lj " od ljeske ako nas budu ovako učili, odnosno na svojim greškama ispravljali krive Drine . Ima li netko od Vas plan godišnjeg prskanja za ljesku?Koga god pitaš svi se prave "grbavi" ili stvarno nemaju pojma.I još jedna sitnica. Je li itko vidio u savjetodavnim službama ikad savjet za ljesku! Od svih vočaka mi kao da sadimo samo jabuke i kruške.Baš super!
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Kak to misliš neznaš mogu li se podizati novi nasadi sa necertificiranim sadnicama? Pa ako više nema državnih poticaja nema niti posebnih uvjeta (cert sadnice, min broj sadnica po jedinici površine, analiza tla...) za podizanje nasada i sadi što hoćeš i kako hočeš, neće ti ih nitko počupati... sve radiš vlastitim sredstvima i na vlastiti rizik....što misliš kako sam ja počinjao prije 10 godina...


I ja sam imao mišljenje kao ti....ALI onda dobih neke informacije koje su me sasjekle... Da bih dobivao onih cca 2.000,00 kn godišnje po hektaru,moram biti upisan u Upisnik,Arkod a njih nekoliko koje sam pitao rekoše da moram imati račun i certifikat. Kako stanje sada stoji....veća je šansa da ne može bez certifikata nego da može. Poslao sam dosta upita pa čekam konačni odgovor....Što se tiče ovog minimalnog broja sadnica....nisam to pitao ali mislim da je za lijesku još uvijek 300 komada. Jer bilo bi nelogično da nije bitno... našlo bi se likova koji bi posadili 20 komada i tražili lovu za održavanje. Ipak smo mi još Balkan.... Mozak me boli od kombinacija. Svejedno nisam mislio kupovati od ovlaštenih rasadnika, a ako to bude moralo biti,bit će zajebano jer znam da to što kupim neće biti bolje nego ste vi ostali kupili kod njih. Neki dan sam istinski poželio naći lika iz Poljoprivredne komore i zveknuti ga nečim po glavi. Ne samo zbog toga što ima stav da su certificirane jedino što valja nego i zbog nastupa i riječi koje nije primjereno ovdje iznositi. Priča mu je kao da on ima vlastiti rasadnik. Čak sam mu ponudio da ga provozam do ljudi koji imaju loša iskustva sa certificiranim sadnicama od različitih rasadnika. Ili da kupim kulen i šteku Marlbora pa odem do ministra ? :)
 
Posljednje uređivanje:

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
D&D, MOJE mišljenje je da sadni materijal mora biti certificiran. ako želiš biti u sustavu sve bi trebalo biti na bijelo ( ili s papirima ). npr. otvoriš trgovinu i prodaješ robu na crno. može al je kažnjivo! namjerno ti neće reći jer ako posadiš svoju "tavanušu" ( sadnice ) pošalješ zahtjev za poticaj i oni te odbiju jer su ti sadnice crnjak. i više ti nitko ne može pomoći! pa nećeš valjda ćupat nasad.

cipiripi šo se tiće moulisa, vjerojatno ima u arhivi većernjeg na netu. čvrkni vrt nedjeljom. a tema je bila njegov genijalni izum o gustom nasadu lijeske sa prinosima odprilike što je naveo onaj lik iz hlebina, ako ne i većim i sa 3x većim ulaganjima u startu. i to već postigneš u 5.g i solidno moš živit od 50ha. he,he! što se tiće prskanja i programa sasvim je solidan onaj herbosov! ionako ne možeš popraviti vrijeme! tvoje je da sprijećiš nametnike i boleštine koliko možeš! a ako je dobra godina bit će više roda, a ako nije to ionako prskanjem ne možeš puno popraviti.

turopoljac usporedba sa lubenicama ti je genijalna! he,he!
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
D&D, MOJE mišljenje je da sadni materijal mora biti certificiran. ako želiš biti u sustavu sve bi trebalo biti na bijelo ( ili s papirima ). npr. otvoriš trgovinu i prodaješ robu na crno. može al je kažnjivo! namjerno ti neće reći jer ako posadiš svoju "tavanušu" ( sadnice ) pošalješ zahtjev za poticaj i oni te odbiju jer su ti sadnice crnjak. i više ti nitko ne može pomoći! pa nećeš valjda ćupat nasad.

I ako ne prođe ovako kako sam zamislio, imam neke ideje no rano je o tome.
Što se tiče računa, nije problem račun,nego cerifikat.
Ako ništa drugo forum je malo živnuo. Jel se pripremate za berbu ?
Željno isčekujem objavu bilanci,računa dobiti i gubitka posebno vas koji imate starije nasade
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
I ..... Ili da kupim kulen i šteku Marlbora pa odem do ministra ? :)

Je, kad bi znao tko ce biti ministar kada ti budes trazio poticaje za odrzavanje ....
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Je, kad bi znao tko ce biti ministar kada ti budes trazio poticaje za odrzavanje ....


Barem da me uputi na nekoga tko je sada meritoran za odgovor (u pismenom obliku). Imam i rezervnu opciju ali to produžuje cijelu priču za jedno 2 godine a to mi je puno čekati.
 
D

Deanzg

Guest
q

20 kila po sadnici je malo šaljiva i jako neozbiljna izjava... Pogotovo ako se kaže na javnoj televiziji a ne pijan negdje za šankom... 50 ha zemlje?!??! Ma tko ima toliko i da je voljan sadit lijesku?!?!??! Ja imam svega 3 ha i znam koliko je to posla, mogu samo zamislit koliko radi netko tko ima 10 ha... Ako imaš 50 ha trebao bi biti na njivi 8 sati dnevno 5 dana tjedno... I imati strojeve da se smrzneš...
Moja računica ide ovak... 1500 sadnica, barem 5 kila po sadnici kad je u punom rodu prosječne godine... Prometa za 7,5 t po 10 kuna po kila je 75 000 kn... Sve kaj odskače od ovoga 10-20 % je jako nategnuto... Za to moram raditi 30+ dana u godini ili manje za sad.... Kosim barem 10+ dana, špricam barem 3 dana, gnojim barem 3 dana... Sve ostalo će ić na berbu, s tim da računam kupit dva leđna usisavača i ak mi netko pomogne, vjerujem da će se tih 30+ dana smanjit na 20+...
Ispravite me ak sam u krivu...
Naravno, nitko nemre računat na kišu, sušu, tuču ili drmanje tržišta....
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
D&D ja sam shvatila da si ti potpuno u orasima, da lješnjak nije kod tebe prošao.

BErba će biti prije nego prošle godine, radimo punom parom na čišćenju terena od trave ,da berba, za sada ručna prođe što bezbolnije. U razmišljanju sam za najmom usisivača, ali nisam u mogućnosti pripremiti teren na taj način da on to može odraditi, ili nemora biti gola zemlja za usisavanje?
Ove godine beremo s 3 ha što je u 7. godini i 1 ha 4. godina (trebala je biti 5. godina al eto dobar sadni materijal) i 1 ha 3. godina (poneki plod).
S plodom što je na stablu, po kvaliteti i količini smo jako, jako zadovoljni. No, ipak sve će biti jasnije kad to potrpamo u vreće.
S obzirom na sve činjenice mislim da cijena nebi smjela biti manja nego prošle godine, odnosno možda čak nešto viša.
Tko kaže da s lješnjakom nema puno posla taj se z.... Na plantaži smo već tjedan dana (troje) dnevno po 10 sati, i još tako dva dana. A nebi smetalo još i više, uvijek se ima što raditi.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Za Deanazg: Odmah da te ispravim, jer si u krivu, kako će ti nasad biti stariji broj radnih sati se u njemu povećava, a ne smanjuje. A o berbi ručnoj da i ne govorimo koliko samo na to ode. računaj špricanje jedne krošnje od 7 godina, koliko škropiva, više gnojiva, ma svega više, što je i logično.
 
D

Deanzg

Guest
q

Sve štima... ALi ja za sada špricam s onom kaj ju staviš na leđa kapaciteta 16 litata... Starom i meni treba 3-4 sata za 1000 sadnica... S vremenom će nam trebat možda dan-dva po špricanju, ali već imam stroj koji je na tačkama s kojim smo do sada špricali šljive (200 komada stari 20+ godina) koje su po dimenzijama kao lijeska kad naraste kak spada... Tako da, alat za to imam...
Za košnju vjerujem da će trebati isto, gnojidbu isto... Samo još treba uvrstit rezidbu... ALi kako bili, imam uvijek pomoć, tako da nas je na njivi od 2 do 7... Sad ne tražim pomoć jer u pokojeg člana familije sve riješim... ALi jednog dana će se i broj ljudi morat povećat, toga sam svjestan...
Trošak gnojiva i sredstva za špricanje nisam nigdje ni spominjao...
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Jučer sam bio malo u obilasku nasada i iznenadio se koliko je giffona već palo na zemlju. Morat ću ga početi sakupljati već ovog vikenda... ove godine dozrio barem 10-ak dana ranije nego inače

 
D

Deanzg

Guest
q

Jako lijepo izgledaju! Totalno neloše! Jesi zadovoljan količinom ploda?
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Jako lijepo izgledaju! Totalno neloše! Jesi zadovoljan količinom ploda?

Zadovoljan sam ove godine sa svime i količinom i kvalitetom, pogotovo kod Rimskog, rodan ko kopriva, probat ću i to poslikati, nikad mi do sada nije bio tako natrpan....
Sad ostaje za vidjeti kakva će biti cijena... pitanje je kakva je ove godine situacije u turskoj, odnosno kakakv će biti omjer ponude i potražnje što će se odraziti na konačnu cijenu.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Jučer sam bio malo u obilasku nasada i iznenadio se koliko je giffona već palo na zemlju. Morat ću ga početi sakupljati već ovog vikenda... ove godine dozrio barem 10-ak dana ranije nego inače



Hajd' požuri prije nego stignu vjeverice! :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Da li kod nasada ljeske dolazi do problema ispiranja zemljišta?
Ispiranje se javlja zbog golog tla oko stabla, a tlo je golo jer na njemu ništa ne raste zbog sjene ljeske.
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Hajd' požuri prije nego stignu vjeverice! :)

Ja sam sa svojim vjevericama ostvario suživot odnosno imamo respektirajući odnos na obostrano zadovoljstvo. Napravio sam im kućice unutar plantaže sa dnom koje se otvara . Tako da ako se zaigraju, ja samo dođem s vrećom i otvorim dno... a onaj sitniš što ostane nakon berbe velikodušno prepustim njima da imaju za zimu. Zapravo veću štetu mi rade djetlići još na zelenim lješnjacima, a nemam rješenje za njih. Protiv njih ne funkcioniraju niti klopotci, niti strašila... a žao mi ubijati životinje.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Da li kod nasada ljeske dolazi do problema ispiranja zemljišta?
Ispiranje se javlja zbog golog tla oko stabla, a tlo je golo jer na njemu ništa ne raste zbog sjene ljeske.

je. kod mene se to desilo ove godine i neugodno sam se iznenadio. konačno sam uredio tlo ispod njih da je čisto i bez trave i desilo se ipiranje. bilo je puno vlage i pljuskova i odmah negativne posljedice. ali ne vidim nekakve loše posljedice. relativno malo zemlje se ispralo i to uglavnom kod malih sadnica.

kod mene još nisu počeli otpadati? ali ići će prije nego lane.

jel ima kakva zaštita ( osim žice ) od srndaća i njihovog "grebanja" po stablima?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
915
je. kod mene se to desilo ove godine i neugodno sam se iznenadio. konačno sam uredio tlo ispod njih da je čisto i bez trave i desilo se ipiranje. bilo je puno vlage i pljuskova i odmah negativne posljedice. ali ne vidim nekakve loše posljedice. relativno malo zemlje se ispralo i to uglavnom kod malih sadnica.

kod mene još nisu počeli otpadati? ali ići će prije nego lane.

jel ima kakva zaštita ( osim žice ) od srndaća i njihovog "grebanja" po stablima?

meni se dobar pokazal francesol tekucina za namakanje krpica i armacol mirisna ampula
 

Najnoviji postovi

Na vrh