• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Bobiću, divim ti se u svakom pogledu, vidi se da voliš raditi i da voliš lješnjak. To je svakako dobitna kombinacija.
Od ovog tvog nasada će se kroz godine vjerojatno moći napraviti izuzetno lijep foto album.
Samo mislim da tako intenzivna obrada, i toliko uloženih radnih sati nema financijsko pokriće, ali da je lijepo za vidjet, to svakako jest. :supz:
I da, možeš li mi pojasniti zbog čega točno si sada krečom obojio lješnjake? Obično se voće premazuje otopinom kreča u rano proljeće zbog zaštite od jakih mrazeva i raznih kukaca... :?:
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: uzgoj ljeske

Turopoljac kaže:
Bobiću, divim ti se u svakom pogledu, vidi se da voliš raditi i da voliš lješnjak.

Hvala, hvala :prayer:

Od ovog tvog nasada će se kroz godine vjerojatno moći napraviti izuzetno lijep foto album.

Nadam se, ;) , i ne bilo drugacije,,,

Samo mislim da tako intenzivna obrada, i toliko uloženih radnih sati nema financijsko pokriće,

Oko ovog se ocito ne slazemo,,, pojasnim malo, mada sam to vec opisao, cini mi se,,,
Daklem, sa kultivatorom prolazim odprilike svaka 2 do 3 tjedna ako je jedan prohod obavim ga za nekih 45 min. dok 2 prohoda obavim za nesto malo vise od sata (ponekad i malo vise ako su susjed ili susjeda tamo ;) ) potrosnja goriva zanemariva 2-3 lit za jedan, 4-5 za dva prohoda,, financijski dvadesetak kuna, podnosljivo :mrgreen: ,,
Moj rad (fizicki) uopce ne zelim racunati, da nisam htio raditi ulozio bi taj novac u trgovinu (mada, mozda sam i trebao) kao sto sam i pisao tjedno ne prelazi nekih 5-6 sati,, po meni prihvatljivo,
Ovim nacinom obrade tlo prozaceno, prorahljeno, sipko zatvoreno pa ne ispusta previse vlage, u najsusem razdoblju vlaga se zadrzavala na nekih5-7 centimetara, takoreci biljke susu nisu ni osjetile, ali da bi bio veci porast da je bilo navodnjavanja mislim da svakako da, da je u planu i to da samo kada :?: :scratch vidjet cemo,, recesija je :mrgreen:

I da, možeš li mi pojasniti zbog čega točno si sada krečom obojio lješnjake? Obično se voće premazuje otopinom kreča u rano proljeće zbog zaštite od jakih mrazeva i raznih kukaca... :?:

A mogu,,, da budem iskren prije to i nisam planirao jer da sada niti jedan okreceni vocnjak lijesaka nisam
ni vidio ali Karla me navela na to da svoje misli usmjerim i na tu stranu,,, financijski opet zanemarivo 16 kg. kreca (koji ce biti barem za jos 2-3 premaza) nekih 38 kn (cini mi se) + sladoled :D (koji bi ionako kupio) za pomagacice (jos dok nisu posle u skolu, da ih iskoristim ;) ) malo sumpora u prahu se naslo od prije te 1 kg. soli neki 3 kn,, i jedan dan posla,, :mrgreen:
Bez obzira na vrijeme izvedbe mislim da ne smeta a ionako planiram u proljece ponoviti :?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: uzgoj ljeske

Bobić kaže:
Da da hammerite,,, ;) :D :D :D :D
Ma ne, zezam se,, malo kreca, sumpora i soli,, :supz:

Znaš zašto se stavlja sumpor? ;)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: uzgoj ljeske

Kontam kaže:
Znaš zašto se stavlja sumpor? ;)

Ne,, ali predpostavljam da je zbog grinja, usiju opcenito zivine a cini mi se i da ce mladice koje su intenzivno tjerale malo to smanjiti,,
Bio bih zahvalan da me netko prosvijetli :mrgreen:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: uzgoj ljeske

Hm, neću baš da te prosvjetlim ali kontam nekako ovako. Prilikom krečenja drveća dobar dio završi na zemlji kreča, isto tako kad kiša sapire sve odlazi u zemlju. Naše oranice su pretežito kisele i tu nema problema kreč se sapire razblažuje kiselo tlo i sve 5. Nako određenog niza godina tlo postaje alkalno, što dovodi do spriječavanja pristupačnosti željeza drvetu i javlja se kloroza lišća i drugi poremečaji. Sad sam ja skontao da se sumpor stavlja čisto da malo razblaži kreč. Kad se radi kalcizacija onda se unosi 2000 - 3000 kg po hektaru (karbokalka par puta više) vapnenca, dok kod acidifikacije se željezo sulfit (FeSO4) unosi svega 500 - 800 kg. Vjerovatno bi sad kemičari tu mogli nešto objasniti ali sumnjam da ih ima ovdje. Valjalo bi ispitati Ph vrijednost tvoje smijese za krečenje čisto da sukladno analizi tla znaš što činiš svojoj zemlji na duži rok. Eto ja to tako nekako kontam a stoji i ono što si i ti napisao ;)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: uzgoj ljeske

Evo guglah malo na tu temu,,, ima ima zanimljivih stvari a i svasta se pise,,
evo jedan citat jednog Wajbul-a
Mnogi uopće ne znaju zašto se debla voćaka premazuju vapnom. Neupućeni misle da se radi o uljepšavanju, pa tako debla premazuju tek u proljeće. Ali pravo vrijeme za obijeliti voćke je upravo sada, u jesen. Debla voćaka premazujemo kako bismo spriječili naglo zagrijavanje pod utjecajem sunčevih zraka. Naime, nakon niskih temperatura, koje uz tlo znaju biti i nekoliko stupnjeva niže nego u meteorološkoj kućici (2 m), jutarnje zrake sunca naglo zagrijavaju deblo.

Primjerice, 3. studenoga 2006. se minimalna temperatura zraka na 2 cm visine spustila u Zagrebu na -6°C, a zatim je uslijedilo sunčano jutro. Nepunih tjedan dana ranije maksimalna temperatura zraka iznosila je 24,6°C, što nam govori da sokovi još uvijek kolaju provodnim žilama te postoji opasnost od pucanja kore. Zagrijavanjem debla dolazi do širenja dubljih dijelova tkiva, koje ne prati širenje kore te ona puca. Ovu pojavu nazivamo mrazopuc. Na mjestima gdje se kora raspukla naseljavaju se uzročnici truljenja i takve rane teško zacjeljuju. Kako bismo spriječili pojavu mrazopuca, debla i račvište grana treba premazati smjesom svijetle boje što odbija sunčeve zrake, koju ćete napraviti po sljedećoj recepturi dr. sc. Ive Krpine:
• 5 kg gašenog ili hidratiziranog vapna
• 0,5 kg močivog sumpora
• 0,5 kg kuhinjske soli
• Voda

Sastojke je potrebno dobro izmiješati i dodati toliko vode da se dobije žitka smjesa koja se da nanositi četkom ili većim kistom. Prije premazivanja dobro je da smjesa odstoji 24 sata kako bi bolje prianjala na koru. Močivi sumpor uništava štetne gljivice na kori i odbija štetnike. Sol daje ljepljivost smjesi. Preporučujemo korištenje gašenog vapna (prodaje se u plastičnim kantama) jer se smjesa mnogo bolje drži na kori nego ona pripremljena od hidratiziranog vapna (vapno u vrećama).

Debla voćaka premažite od zemlje pa sve do iznad račvišta grana. Naime, mjesto gdje grane izlaze iz debla osobito je osjetljivo na mrazopuc. Marelice su posebno osjetljive na pucanje kore pa ukoliko ih ne obijelite značajno smanjujete šanse da opstanu dulji niz godina. Ukoliko na deblima zamijetite pojavu pucanja kore, takve rane je dobro očistiti od trule kore sve do zdravog tkiva i zatim premazati gustom otopinom modre galice. Naknadno premazivanje voćarskim voskom pomoći će zacjeljivanju.
Onako nek se nađe za neekog koji se obluci za taj potez, ;)
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Bobiću lijep ti je nasad, svaka čast, ali sa krečenjem si uvelike uranio. Ono se radi kad vegetacija odradi svoje, najranije kad lišće otpadne barem 80 %.
Neki bi htjeli da im se dijete rodi nakon 5 mjeseci, ali sve ima svoj tijek. Lješnjak ulazi u puni rod, ekonomske isplativosti tek u 7. godini. Svi koji ste posadili oboružajte se sa strpljenjem.
Ja nisam na strani onih koji kad rade kalkulacije zanemaruju svoj rad, nemojte ni vi. Cijenite satnicu koju uložite u sve što imate, cijenite sebe i drugi će vas cijeniti više. To mislim kod formiranja cijene ubranog lješnjaka u ovogodišnjoj berbi.
Što se tiče ph vrijednosti tla ona se korigira prema alalizi tla koju je potrebno redovito raditi svake 4. godine.

Danas smo završili ovogodišnju berbu lješnjaka. Sve smo ručno izveli, ali dogodine bi trebalo, najbolje rečeno poželjno bi bilo, ovaj dio mehanizirati, mada bi se dalo još ručno izgurati. Nasad posađen 2004. godine. Znam čovjeka koji ima plantažu staru 20 godina i svake godine ručno skupljaju, velićina nasada 3 ha. Dakle, i tako se može.
Sa rezultatima berbe smo iznimno zadovoljni, kao i sa kvalitetom, krupnoćom ploda. Berbu smo imali kad nije sav plod otpao sa stabalca, tek na početku otpadanja pa nam je bilo lakše skidati sa krošnje, a pokupiti samo otpalo.
Komentirajte ovogodišnju berbu, urod, sorte, cijene po kojima ćemo prodavati, gdje ćemo prodavati,naravno oni koji su brali nešto.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: uzgoj ljeske

Kontam kaže:
Bobiću nije to neki Wajbul to je naš forumaš šljivar ;)
Sorry ali ne pratim sljivarstvo a njega sam naveo kao izvor jer na tom sajtu on to zaista jest bio na nekom poljo info ne sjecam se vise,,
karla kaže:
Bobiću lijep ti je nasad, svaka čast, ali sa krečenjem si uvelike uranio.
Tnx Karla,,, mada,,,
puno je tog neodgovoreno,,, osobno nastojim ne ostati duzan odgovore na necija pitanja,,, ali :?: :scratch
Znam da sam novi i da me se kao novog ne shvaca previse ozbiljno,,, doso, proso, oso,,,
ali... :scratch
osobno cjenim svaki tvoj post jer nacin na koji pises,, nema veze,,, kasno je,, a ja cjeli dan u vinogradu :mrgreen: ,,, naporno brate,,, nego kako sadnice il' pm ne radi :?: :scratch
Neki bi htjeli da im se dijete rodi nakon 5 mjeseci, ali sve ima svoj tijek.
iz nekoliko zadnjih postova dade se zakljuciti da za sada ne zalim za ulozenim novcem ta da sam zelio brz povrat novca ulozio bi ga kao i Pevec u trgovinu ali :?: :?: nisam jbg..,,,
Vidio sam mnogo vocnjaka i iztvuko neke zakljucike,, mislim da znam odvojiti dobro od loseg,, al opet znam da mi to ne dalje za pravo da mislim da sve znam,, i da je to sto radim jedini ispravan nacin,,,
ne nadam se brzoj zaradi,, ali' ne bi se zalio i da dođe ;)
Bez obzira na sve svom cu vocnjaku pokusatii dati sve i iskreno se nadam da ce me on za to obilno nagraditi :?
Mozda i grijesim :mrgreen: :scratch
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Bobiću, krećenje je pozitivna stvar koju si napravio u svom voćnjaku, samo kažem da si uranio i to 1,5-2 mj. Za sada, moje osobno mišljenje: krečenje nema efekta, osim vizualnog izgleda, možda čak i usporiš neke procese pripreme voćke za zimu, inače vapno će vremenske prilike kroz neko vrijeme isprati. Inače sve ti je čista 5.
Moje sadnice napreduju prema očekivanju i bit će ih početkom 11. mjeseca. Ako tko bude zainteresiran može se javiti na p.p.
O strpljivosti oko povrata ulaganja u nasad ljeske nije bilo namjenjeno tebi osobno nego općenito moje iskustvo koje je stećeno kroz ovih dugih 5 godina intenzivnog bavljenja lješnjakom za sve koje zanima taj dio priče.
Kad smo mi krenuli s lješnjakom od ljudi s kojima smo kontaktirali i koji su nam prodavali sadni materijal bilo je rečeno berba od 3. godine. i tako smo se tome nadali, a onda uvidjeli da smo treće godine stvarno brali ali za dva dobra božićna "kuglofa" - kolača sa lješnjakom i tako pomalo svake godine više pa sam to navela već više puta da ljudi koji kreću u lješnjak u svojim proračunima ne očekuju prihode od 3. godine. već dohodak od 7. godine i to je vrlo bitno. Naročito je bitno za one koji su možda ušli u kredit i druge fin.obaveze.
Kod mene su troškovi znatni, znači 4,5 ha lješnjaka 45 000 kvadrata,ili 2300 sadnica:
4-5 godišnjih prskanja leđnim atomizerom - fizički teško- teren s nagibom
krečenje, 5-6 prolaza rotodrljačom,1 duboka zimska obrada riperom 50 cm dubine
3 ručna okopavanja, košnja trave trimerom oko sadnica, umjetno gnojivo, peletirano gnojivo, prihrana preko lista, sad ponovno stajnjak,rezidba izboja....
i sad konačno ručna berba, nešto radimo sami, nešto iz usluge, nešto na nadnicu pa sve ovo pokupovati, nakupi se kroz godinu dosta. Ali rezultati su tu.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: uzgoj ljeske

@karla,
Dakle, ako je nasad posadjen 2004 ovo je peta vegetacija. O kolikom, otprilike, prinosu u kilama po stablu govorimo?

Jel' se ima kontakata za Cro-nussom glede eventualne (zajednicke, ocekivane?) cijene ili je jos prerano o tome govoriti?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Ubranu količinu u kilogramima još neznam. Lješnjak moram izvaditi iz "komušine" istarski, da dobijem lješnjak u ljusci pa ćemo ga onda vagnuti. Glavno je da je za sada sve pod krovom. Kad ću imati količine ja ću ih staviti onakve kakve jesu da možete vidjeti i procjeniti. Napravit ću i dvije usporedne analize, jer smo različito tretirali površinu i razlike su očite.
Danas mi je stigla informacija da se otkupljuje lješnjak u ljusci po 10 kn/kg. To je što ja za sada znam. Osobno, dosta niska cijena. Samo da napomenem da smo mi svoj mali urod od prošle godine prodavali ljuska 15,00 + PDV. Jezgra sortirano i kalibrirano 1. klasa 40,00 kn/kg + PDV Druga klasa jezgre 33,00+PDV. Eto radi informacije. Plaćanje odmah. Dostava nešto HP, nešto smo mi dostavili a nešto prodali doma. Moje mišljenje je da bi se trebali zadržati barem prošlogodišnje cijene. Ja sa udrugom još nisam osobno kontaktirala ali me zanima, naravno.
Zanima me i stroj za krckanje i skidanje komušine i kalibrator.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: uzgoj ljeske

Svojedobno sam surfajuci natrcao na ovaj "kalibrator" . Moze se jednostavno napraviti, a za manje kolicine mislim da moze funkcionirati ...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Hvala Smiljane na ovoj slici-informaciji. Mislim da stroj izgleda krajnje jednostavno i svrsishodno za upotrebu i da ne bi trebao puno da košta. Krckalicu bi mi radio neki čovjek za 2000 eura isto tako prosta naprava - svrsishodna.
Inače, svi koji su zainteresirani za pravu liniju strojeva za preradu-doradu lješnjaka (krckanje i kalibriranje, odvajanje ljuske i dr.) ponuda cijene je 90.500,00 kn + PDV. S time da je potrebna hala za smještaj od 150 kvadrata jer su strojevi linijski povezani. Mislim da za nas male plantažere će biti dovoljni i ovi prosti strojevi
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Evo jedne teme vezane uz lješnjak. Da li netko ima saznanja ili iskustva sa sadnjom lijeske u špalir (gusta sadnja kao jabuka, kruška). Molim komentare i mišljenja.
 
V

vocar11

Guest
Re: uzgoj ljeske

Karla,
kako to da si se odlučila na uzgoj lijeske?
Ja se dvoumim već neko vrijeme da li orah ili lijeske pa je prevagnuo orah..
Inače imam na raspolaganju 1,5 ha za sadnju .
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Re: uzgoj ljeske

Karla i ostali ne isplati se kupovati skupe strojeve za doradu lješnjaka, jer za tih par stotina kg s kojima većina raspolaže može svatko imalo vještiji doma u garaži u samogradnji napraviti jeftini i jednostavni stroj kao npr ovi priručni kalibratori; :supris: Što kažete?





 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Strojevi izgledaju jednostavno i vjerojatno da se nađe pravi majstor ne bi bilo problema u izvedbi.
Bilo bi jednostavno predobro kada bi mi ovdje pokazali neko jedinstvo i zabilježili se za ove jednostavne strojeve i neka netko tko poznaje nekog majstora predloži izradu tih strojeva. Kad bi čovjek radio više komada bilo bi još povoljnije i za njega i za nas.
Sad oni kojima nije ništa rodilo misle da ih se to ne tiče. Ali kad vam rodi i 100 kg vidjet ćete kakva je muka to ručno polupati.Mogli bi se dogovoriti ovako: mi koji imamo nekog roda naručimo stroj prije i čovjek izradi mjesečno par komada, a oni kojima će trebati kasnije dođu kasnije na red.
Bit svega je ova: svatko bi trebao imati neki jeftin stroj za doradu. Bez obzira kako ćemo kasnije biti organizirani.
Jer od sveg uroda, kad nam dođe u puni rod, svatko od nas će neku manju količinu prodati mimo udruženja. Isplati se prodati jezgru jer lakše se nađe kupac i cijena je povoljnija. Još bi bila bolja kombinacija da nam se javi neka firma/obrt koji bi bio zainteresiran za proizvodnju pa da dobijemo i račun pa možemo financirati preko nekih kredita i sl. Ili možda svi kojima treba za doradu već imate neke strojeve pa niste zainteresirani, onda je to druga priča.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

vocar11 kaže:
Karla,
kako to da si se odlučila na uzgoj lijeske?
Ja se dvoumim već neko vrijeme da li orah ili lijeske pa je prevagnuo orah..
Inače imam na raspolaganju 1,5 ha za sadnju .
Ja sam se odlučila za ljesku iz nekoliko razloga; ne treba je puno prskati kao drugo voće
kad pobereš plod može stajati dok ne nađeš povoljnog kupca
cijena lješnjaka u prodaji je dobro kotirala
potražnja je bila, još je i sad veća od ponude, a kako će biti
kad sve posađeno rodi vidjet ćemo-logično nebi trebalo biti problema
povoljna cijena sadnog materijala, manja ulaganja nego za drugo
Ono što sada znam a prije sadnje 2004. nisam je to da lješnjak nije dohodovan nakon 3. godine i da treba puno više uložiti i financija i rada nego se to pripčalo na raznim predavanjima koja su vodili ljudi kojima je to bio interes. Da bi nešto izgledalo kako treba, treba u to dosta uložiti kroz jednu godinu uzgoja. Da li si izabrao pravu stvar ako posadiš orah vidjet ćeš sam kad počneš na tome raditi. Svatko od nas ima drugačije prilike u svom okruženju (obiteljskom, poslovnom, fizičku i financijsku spremnost različitu i što je nekome puno drugome je prosječno a trećemu premalo. Različiti smo ljudi i različito pristupamo situacijama, imamo različite sustave vrijednosti i sve ostalo. Želim ti uspjeha bilo što posadio.
 
Na vrh