• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Hvala na odgovoru, razmisliti ću o toj kombinaciji.Samo je jedno mući a to je kako se rješava ljeskotoć u ekološkoj proizvodnji.Ako za to ima sredstvo onda nema zapreke za prijelaz na ekološku.
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Evo ti plan tretiranja lijeske po ekološkim uvjetima:

Odeš na stranicu pro-eco i u tražilicu upišeš npr. Equisetum Plus, jer piše da se to sredstvo koristi protiv ljeskotoča i nađeš sve o tom sredstvu.
Zatiam ako te zanima cijena, na toj stranici stisni (KUPUJ U WEBSHOPU) i pomoću tražilice ti pronađe sredstvo koje trebaš.
Nadam se da ćeš me razumjeti!
 

Prilozi

  • Plan tretiranja u eko.JPG
    Plan tretiranja u eko.JPG
    70.4 KB · Pregleda: 820
Posljednje uređivanje:

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Hvala na konkretnim informacijama,rješio si sve moje dileme u dva posta tako da sigurno idem u ekološku.:icon_thumright:



Evo ti plan tretiranja lijeske po ekološkim uvjetima:

Odeš na stranicu pro-eco i u tražilicu upišeš npr. Equisetum Plus, jer piše da se to sredstvo koristi protiv ljeskotoča i nađeš sve o tom sredstvu.
Zatiam ako te zanima cijena, na toj stranici stisni (KUPUJ U WEBSHOPU) i pomoću tražilice ti pronađe sredstvo koje trebaš.
Nadam se da ćeš me razumjeti!
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Evo ponovo slikice ako netko nije mogao otvoriti prijašnju:
picture.php
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Jedno pitanje vezano za obradu tla u novom nasadu.
Koju kombinaciju strojeva koristiti.
Tanjuraca
sjetvospremac
freza
rotodrljaca

pitanje koje prikljucke nabaviti?

Hvala na odgovorima
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo ti plan tretiranja lijeske po ekološkim uvjetima:

Odeš na stranicu pro-eco i u tražilicu upišeš npr. Equisetum Plus, jer piše da se to sredstvo koristi protiv ljeskotoča i nađeš sve o tom sredstvu....
Jesi siguran da baš tako riješavaš ljeskotoča?
Ovo piše na njihovim stranicama :"sprječavaju ulazak gljivica u plodove i listove...", a budući da radim sa kalijevim-silikatom (koji je vrlo sličan tome), koristi se upravo radi sprijeačvanja ulaska hifa gljivica u plodove (isušuje hife i spore).
Da li si možda probao to sredstvo u vlastitiom nasadu?
Jer problem ljeskotoča je izrazito kompleksan u ekološkoj proizvodnji ljeske. Ovo mi nekako zvuči prejednostavno :(wasntme):
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Moj prijedlog je freza i to po mogućnosti koja još ima pomoćno bočno tijelo na ticalo koji obradi i prostor u redu između biljaka.... mi smo u našem nasadu prve 3 godine koristili samo frezu za međurednu obradu i pokazala se pun pogodak, a prostor između stabala okopavali smo ručno što nikom ne bi preporučio.... bolje dati koju tisućicu više pa uzeti ovo navedeno, ali danas je situacija takva pa se nema tisućica više i onda jedina opcija ostaje ručno okopavanje... evo jedna fotografija kako to izgleda nakon obrade frezom + okopavanje između stabala....

ej7r42.jpg
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Svaka čast na poslu i trudu.
Gledao sam freze kod Nine i smatram da su cijene korektne

ja sam još lani priredio tanjuraču, krimler i tarup sve sam to sredio izmjenio sve djelove ofarbao ali smo uzeli torpedo 75 i sad je to sve premalo.
Idem to probati prodati i pokušati nabaviti frezu sa ticalom i bočnim pomakom.

Samo da još jedno pitam kako se to ticalo ponaša sa dvogodišnijm i togodišnijm biljkama?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
918
male vocke ,,vocke koje stoje ukoso ,,neravno posadene vocke to su sve mane freze na ticalo i jedini je nacin kako ja radim je da stalno imam špagu u ruci spreman potegnuti ,,ko misli da je to gnjavaza nek kopa motikom ili šprica trake herbicidom ili kosi trake flaksericom ,,sve sam to isprobao ,,

pristojne su cjene kod nine pogotovo kaj su to strojevi ala tanjurace plugov ,,ocu rec sve se vidi izvana pa si lako izracunas koliko jos treba uloziti da bi se sredio

ako si kupio frezu na ticalo za 10000kn i da ulozis jos toliko (ja sam ulozio za 200kn farbe i vec pofrezal 3x 8ha s njom) di je to od 50000 rinieri calderoni ili zootehna 27000 nove ,,razlika je prevelika

ista je stvar sa ovim kombajnima jesu stari rabljeni ali buduci da se tehnologija u odnosu na najnovije promjenila samo estetika ,,nema šanse da su cca 3x losiji od novih

svog iz orahovice sam raskopal do najmanjeg djelica i sastavio ,,,farba pjeskarenje a od mehanickih djelova samo par lezajeva i klinastog remenja ,, nema tu velike filozofije

a jednog dana kad se obogatimo na ljesnjacima moze novi za 12 000 eura
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kupio sam nosenu Baiano frezu na ticalo za 10 000kn sa dostavom i kardanom, Seppi malčer 1m ( treba farbanje) na batove za 6500kn.
Jedna slicna freza je prosla u Pozegu prosli tjedan.
Do vikenda ce mi bit gotovi klinovi za kopcanje freze, imam TV 731 koji sam suzio na 1m pa od guma ne mogu dovoljno rasirit "ruke" da kopcam klasicne prikljucke.

Ja doduse imam kolce uz svoje biljke ali super ideja sa spagom na rucku za rucno micanje freze, zlu ne trebalo.
Ako bude sve ok u nedjelju cu stavit filmic.

Ne znam koliko su ljesnjaci debeli u kojoj godini, moje su biljke jednogodisnje i bez kolca ne bi islo, ali su dosta tanke. Imam nesto starih godinu i pol i te su debele malo manje od malog prsta ( ne racunaju se ljudi sa cevapima) pa ako cu imat vremena cu maknut kolac i probat snimit da vidite.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
918
e zaboravih ako nije spomenuto vec ima jedna mana freza na ticalo radi jarak pri obilasku oko stabla
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Šta nemaš ručicu za riktat nagib tj. odgrtanje, zagrtanje i ravno?
 
J

Jaradnik

Guest
evo da i ja malo pridodam o lijeski, novi sam u ovome , i isto me lijeska zanima , posadio sam cirka oko 240 sadnica to mi je za pocetak i namjeravam povecavat nasad , mene samo zanima oprasivac , dali je to jedna vrsta lijeske koja se tako zove ili ima njih vise vrsta koje se medusobno oprasuju molim odgovore hvala
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
svaka vrsta lješnjaka ti može biti oprašivač. Bitno je da imaš barem dvije vrste u svome nasadu tako da jedna može oploditi drugu. Neke vrste kao Halski pri cvjetanju imaju puno veću količinu muških resica pa se zbog toga smatraju kao dobar oprašivač.
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Jesi siguran da baš tako riješavaš ljeskotoča?
Ovo piše na njihovim stranicama :"sprječavaju ulazak gljivica u plodove i listove...", a budući da radim sa kalijevim-silikatom (koji je vrlo sličan tome), koristi se upravo radi sprijeačvanja ulaska hifa gljivica u plodove (isušuje hife i spore).
Da li si možda probao to sredstvo u vlastitiom nasadu?
Jer problem ljeskotoča je izrazito kompleksan u ekološkoj proizvodnji ljeske. Ovo mi nekako zvuči prejednostavno :(wasntme):

Ja ga osobno još nisam koristio jer mi je nasad star dvije godine pa nemam još problema sa ljeskotočem.
Koristio ga je moj kolega u obližnjem nasadu i bio je zadovoljan.
I koristio je još jedno jeftinije sredstvo koje se zove TANA CENTUM VULGARE ili VRATIĆ, to je ekološki insekticid protiv ljeskotoča.
Omjer pripravka je 5kg/100l vode.
Koristi se list i cvijet gornjeg dijela biljke ali cijela je biljka otrovna, a najviše cvijet.:icon_weed:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pa Moulis je u eko uzgoju, ako on nema problema na 90ha, valjda ce i ostali moc sve rijesit na manjim povrsinama.
 

Najnoviji postovi

Na vrh