• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

zezekic

Član
Tu od
24 Pro 2010
Poruka
53
Pozdrav društvo se spremate za berbu ili ste vec poceli sa istom recite kako se krecu cijene najma strojeva za branje??
 

ALAN

Novi član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
20
Pozdrav,
...pa ovi kišni dani sada su stvarno pretjerali
Što se tiče otkupa Talijana u nedjelju su bili kod mene gos.Marinelo i vlasnik Besane iz Italije gos.Pino Calcanji i zadovoljni su sa lješnjacima...što se tiče otkupa biti će u Svetom Đurađu kod Donjeg Miholjca....također smo razgovarali o otkupnoj cijeni,isplati,vlaga i primjese....ako nekoga ponešto više zanima slobodno mi se obrati...LP
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pa zar nebi bilo jednostavnije to napisati tu na forum?
ili ima mozda neka tajna pa se nemoze objaviti javno? :s:
 

ALAN

Novi član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
20
Naravno da nema nikakva tajna....najbolje budem ja dao kontakt broj telefona odgovorne osobe za otkup pa sa njime si najbolje popričati....da nebi bilo pokvarenog telefona....VLADO 0915765702...LP
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
nema tu tajni i prema zadnjim informacijama cijena je u ljusci do 20.09.2014. godine
ravno 16,50 kuna / kilogramu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(y):

a nakon toga datuma 15 kuna ,naravno minus primjese...
A LJUDU NEMA LJEŠNJAKA OVE GODINE TOLIKO...pa je i cijena dobra lp
 

ALAN

Novi član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
20
Dali se netko služi komušačem za kukuruz kako bi komušao lješnjaka i kako mu se pokazalo?
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Jedno pitanje, pošto nam se bliži berba, da li je moguče sušenje lješnjaka u sušari za žitarice (kukuruz), pitanje se najviše odnosi na eventualni lom koji bi nastao prilikom "mješanja", tj od puževa koji prenose-dižu lješnjak? Da li je netko to već tako radi molim Vaše mišljenje i eventualna iskustva oko sušenja. Nadalje koja bi bila maksimalna temperatura na kojoj bi se u tom slučaju lješnjak mogao sušiti. Unaprijed zahvaljujem.

Da li je tko pokušao????, Kako Vi sušite, jer će ove godine biti čini mi se velikih problema sa vlagom.
Jeste li krenuli sa berbama i u kojim ste fazama, te kakovi su rezultati-urod.
Ja još nisam kretao čekam da se popravi vrijeme, dakle niti zrno sve vani...,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Problem sa vlagom bio je iprosle godine,,,:^):

Nisam do sad pokusavao susiti na drugaciji nacin osim na najlonu pa na sunce ali dolaze godine kad ce uroda biti sve vise pa ce valjati razmisljati kako i gdje,,,
zapravo bilo je u planu vec ove godine susiti u susarama za duhan iliti u zadnje vrijeme za kamilicu,,,
dakle nakon berbe ciscenje od komusine pa skladistenje dok se sve ne ubere a nakon toga sve skupa u susaru,,,
nakon toga uvrecati i skladistenje do prodaje,,,

koliki je urod?
planira se negdje cca 400 kg ociscenog,,,
pobrano pola, odokativno,,,
6-ta godina,,,

Temperatura susenja?
mislim da temperatura nebi trebala prelaziti 50°c

ima tu ljudi koji imaju susare pa ako zeleneka napisu na kojim temperaturama suse ljesnjak,,,
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Bok,
ja sam prošle godine sušio u sušari od kamilice i duhana i bio sam super zadovoljan jer nismo to niti ja a niti vlasnik sušare radili sa lješnjakom.
Sušili smo na temperaturi od 35 C,nekih 8 sati i istavili smo još cijelu noč na
ventilatoru te da se ohladi.Pošto je vlaga kod mene bila ogromna ,a sigurno preko 25 % jer mi je ležao u vodi par dana od kiša morao sam drugi dan ponoviti cijeli postupak još nekih 6 sati i onda je to bilo O.K.!! Kalirao je nekih 15% na kilaži ali to je tako a poslije na tavan i nema problema ....:icon_weed:

a čini mi se da če tako biti i ove godine...:mad:
 

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
Pozz drustvo

Evo sakuplanje je pocelo, malo kisa otezava i usporava ali sta je tu je. Procene su da ce biti malo vise uroda nego prosle godine otprilike 1000-1200kg u ljusci mislim da je to ok za sestu godinu. Posto sam se ponovio sa traktorom (imt 542) sad treba i prikljucke kupiti pa se dvoumim sto se tice kosenja, da li uzeti malcer koji ima cekice-batove ili roto malcer (rotacionu kosu) ?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozz drustvo
...da li uzeti malcer koji ima cekice-batove ili roto malcer (rotacionu kosu) ?
Moj savjet je malčer sa batovima (možda malo lošija opcija od rotacione kose za ljesku) ali zato je univerzalniji; moći ćeš ga koristiti i za malčiranje drugih površina. Šteta je da kupiš priključak i onda ga koristiš samo za košenje u ljeski.
:8):
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako treba samo za lijesku onda roto malčer, jeftiniji je, možeš brže radit nego sa batovima, uzet veću širinu...
 

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
Ma da samo mi za ljesku treba nemam nista drugo, a ako se isti posao napravi a jeftinije cu proci sa roto malcerom onda nema dvojbe. E sad zapalo mi za oko ovako nesto
http://www.strojarstvo-calopek.hr/ArtDetalji.aspx?Artikl=107999
Mislim da ce mi to taman odgovarati jer sam orezivao ove godine dosta da mogu prilaziti sto blize stablima, ustvari evo slike pa ocijenite.









Priprema za kupljenje



Trimerisanje i rezanje izdanaka





evo ovo je od jucer sakupljanje nakon onih kisa travu mozez gledati kako raste :(



Ciffareli sa kolicima rucne izrade ledja su mi se preporodila :) :) :)
Nadam se da sam dobro stavio slike nesto su izmenjali na imageshacku
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Slike su super, a i ovaj roto malčer s pomičnim diskom. Samo zatraži ponudu i dodaj trošak prijevoza. Čini mi se da ovaj pomični disk košta skoro koliko i sam malčer.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Za takve diskove mora obavezno biti ravan teren. O roto malčerima potraži info u temi o traktorskim priključcima.
 

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
Slike su super, a i ovaj roto malčer s pomičnim diskom. Samo zatraži ponudu i dodaj trošak prijevoza. Čini mi se da ovaj pomični disk košta skoro koliko i sam malčer.

Hvala, vec sam dobio ponudu za onaj veci (Malčer vočarski MV2000-BD) ali je dosta skup oko 3300e i treba jaci traktor, a za prijevoz nije problem kum mi je na toj relaciji za pokupiti

Za takve diskove mora obavezno biti ravan teren. O roto malčerima potraži info u temi o traktorskim priključcima.

Znaci ravan teren hmmm.... to bi mogao biti problem, hvala na savjetu moracu bas malo prouciti te malcere
 
Posljednje uređivanje:

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ma da samo mi za ljesku treba nemam nista drugo, a ako se isti posao napravi a jeftinije cu proci sa roto malcerom onda nema dvojbe. E sad zapalo mi za oko ovako nesto
http://www.strojarstvo-calopek.hr/ArtDetalji.aspx?Artikl=107999
Mislim da ce mi to taman odgovarati jer sam orezivao ove godine dosta da mogu prilaziti sto blize stablima, ustvari evo slike pa ocijenite.









Priprema za kupljenje



Trimerisanje i rezanje izdanaka





evo ovo je od jucer sakupljanje nakon onih kisa travu mozez gledati kako raste :(



Ciffareli sa kolicima rucne izrade ledja su mi se preporodila :) :) :)
Nadam se da sam dobro stavio slike nesto su izmenjali na imageshacku

Ima negdje tema o roto malčerima ("helikopterima").

Uglavnom moja iskustva sa roto malčerom.
Plus:
- cijena
- brzina
Minus
- ne može stući travu skroz do zemlje kao što može klasični malčer



Ovo da mora biti ravno prvi pput čujem. Moj je širine 150cm, IMT 539 ga pogoni bez problema.

Mislim da je klasični malčer s batovima kvalitetnije rješenje, ali je tada kada sam ga ja kupovao (prije 6 godina) je "helikopter" bio jedno tri do četiri PUTA jeftinije rješenje za isti radni zahvat.

O ovom pomičnom disku nemam info jer to prvi put vidim.
 

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
ma da cijena i brzina su mi bitni, a sto se tice da mi zguli do zemlje to je samo prije berbe bitno tu cu se vec snaci kao i dosad kolega trimer. de mi reci nozevi jel se brzo trose? jer vidim da je to veca investicija kod malčera sa batovima
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Evo u srijedu sam krenuo sa kupljenjem i mogu samo reći da je rezultat kod mene krajnje nepovoljan, godinu su dana stariji a količina će biti i do 60% manja nego prošle godine, s time da ima i dio nasad koji lani nije rodio uopće jer je smrznuo. Kakva je situacija kod Vas. Da li se znadu eventualne cijene u ljesci i očišćeni.
Pošto neće biti dovoljnjo za čišćenje kod mene ako netko treba čišćenje neka se javi na PP.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
ma da cijena i brzina su mi bitni, a sto se tice da mi zguli do zemlje to je samo prije berbe bitno tu cu se vec snaci kao i dosad kolega trimer. de mi reci nozevi jel se brzo trose? jer vidim da je to veca investicija kod malčera sa batovima

Trošenje noževa: ja sam kod naručivanja odmah kupio tri rezervna noža (moj je helikopter sa tri noža).i nakon dvije godine (vrlo "oštrog") rada na oko 5 Ha sam ih zamjenio, a sa ovim drugim setom radim već 4 godine (cca 5 Ha).no mislim da ih nije bilo potrebno mijenjati jer su ovi koje sam skinuo i dalje sasvim u redu. Sve u svemu, noževi barem kod mene (izrađeni od flaha jedno 1 cm, duljine cca 30 cm) nisu nikakva investicija jer mi se čini da su tada koštali stotinjak kuna ukupno (više sam potrošio prve dvije godine na nove vijke tvrdoće 10.8 :) )

Nadalje, u prvo vrijeme, po uputama iskusnijih, sam "helikopter" vrtio na 540 okr/min (1500 okretaja motora trakotra) no sasvim dobro radi i na manjoj brzini (čak do 1200) i traktor ima sasvim dovoljno snage na travii . Gasa treba dodati (ali opet ne preko 1400 okretaja trakotra) samo u ekstremnijim situacijama (npr. paprat visine preko 2 m ili malo deblji, do cca 1.5-2 cm drvenasti grmovi). Imam osjećaj da bi moj 539 sasvim uredno pogonio na normalnoj travii, što sam svojedobno vidio negdje, helikopter sa dva rotora zahvata 2.2 metara što je za klasični malčer tog zahvata nemoguće (jedva ga može i dignuti ;) )

Moje je mišljenje, ovako odokativno, da helikopter iz tvoje poruke ,ako se radi o helikopteru zahvata 150cm plus mali rotor, na ltvojim ješnjacima što si pokazao na slici i što se vidi iz videa na stranci proizvođača bi bio uredno pogonjen sa 542. Nema tu neke potrebe za snagom. Trava koja se može naći u normalno održavanom voćnjaku pada pod samom inercijom (barem ovoga kojega ja imama sa dosta robusnim križem i teškim noževima) helikoptera.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh