• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Leska kada cveta izgleda kao na slikama,u svakom slucaju hvala na javljanju,praticemo svi pa ko prvi primeti neka javi,jako je vazno jer treba prskati fungicidima (chorus,signumom) nikako preparatima na bazi bakra ili plavim uljem koje u sebi sadrzi bakar.
 

Prilozi

  • cvet leske.jpg
    cvet leske.jpg
    30.6 KB · Pregleda: 57
  • images (1).jpg
    images (1).jpg
    5.1 KB · Pregleda: 50
  • images.jpg
    images.jpg
    5.9 KB · Pregleda: 53

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Leska kada cveta izgleda kao na slikama,u svakom slucaju hvala na javljanju,praticemo svi pa ko prvi primeti neka javi,jako je vazno jer treba prskati fungicidima (chorus,signumom) nikako preparatima na bazi bakra ili plavim uljem koje u sebi sadrzi bakar.

U kojoj fazi?
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
U kojoj fazi?

Nije mi bas jasno pitanje u kojoj fazi,ako mislite na prskanje cim se primeti da pocne da cveta,izviruju crveni koncici i za deset do petnaest dana ponoviti isto,naravno ako vreme dozvoli.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Da na to sam mislio.hvala.a opet mi nije jasno neki navode da se ide bakrom u fazi pupova...
 
Posljednje uređivanje:

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
viper50@. Sto se tice bakra sumnjam da se dejstvuje

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Da na to sam mislio.hvala.a opet mi nije jasno neki navode da se ide bakrom u fazi pupova...

Pa neznam sta znaci faza pupova,mozda kada se otvara list tada je vec proslo cvetanje kod lesnika,mada onda idu akricidi i insekticidi,ja bakarnim preparatima prskam kada zavrsim berbu jednom i kada list opadne vise od 70% drugi put, u toku godine posle jaceg nevremena ili grada. Bilo kako bilo bakar u fazi cvetanja nikako to ce vam i drugi vocari reci,bakar sprzi cvet i nama roda.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Pa neznam sta znaci faza pupova,mozda kada se otvara list tada je vec proslo cvetanje kod lesnika,mada onda idu akricidi i insekticidi,ja bakarnim preparatima prskam kada zavrsim berbu jednom i kada list opadne vise od 70% drugi put, u toku godine posle jaceg nevremena ili grada. Bilo kako bilo bakar u fazi cvetanja nikako to ce vam i drugi vocari reci,bakar sprzi cvet i nama roda.

Slažem se u potpunosti
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
viper50@ Babin2@ ti je sve obnasnio jer bakar se ne sme u fazi cvetanja. Kada otvori list ja idem mankogal sa talstarom. Pozdrav

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Slažem se u potpunosti

Evo nasao sam faza bubrenja ili pupljenja vazi za kajsiju,breskvu ,sljivu...
kod njih se to desava kraj Februara pocetak Marta a tek posle ide cvetanje.Kod lesnika je malo drugacije.
Ovo dole sam iskopirao sa jednog sajta,procitajte.

Prvo Prskanje
obaviti cim pupoljci nabubre, preparatima na bazi bakra ili sredstvima koja su uspesna kod kovrdzavosti lista breskve
bakar oxyhlorid 0,5-1,0 % max. 5kg po hektaru
ili cuprozin 35 wp

prvo djubrenje
pocetak-polovina marta (doza 20-30 kg. cistog azota po hektaru) ostala djubriva po potrebi.

Drugo Prskanje (pocetak cvetanja)

cim se otvore prvi cvetovi potrbno je prskati protiv monilije sa:
switch62.5 wg 0,06%
ili teldor 0,1%
ili sisthane 20 ew 0,225 l po hektaru i metru krune
ili baycor 0,15% ili max 0,750 gr po hektaru i metru krune
pri temperaturama od 10-15 stepeni systhane ili baycor
 

Romario

Novi član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
9
Postovanje ljudstvo.
Evo nacitao sam se do u nazad tri godine i nemogu opisat koliko sam puno naucio samo citajuci vase postove. Naime ja sam pocetnik u ovome i prvi puta se javljam tako da mi oprostite za naivnost. Postavit cu par pitanja koja su vec postavljena, znam, u ovom forumu, ali razlog zasto ih postavljam ponovno jer je sad prosla pokoja godina od kad su ovakva pitanja bila aktualna, pa da nebi propustio neku novu ideju/foru/savjet koju ste skupili kroz ovih par godina. Vidim da ovdje ima stvarno ucenih ljudi pa molim za potvrdu/savjet za buduceg ljeskara.
Imam 4 ha zemlje (i smjesi se jos koji hektar ubrzo). Analiza odradjena prosle godine i po analizi baceno, karbokal, fosfor, kalcij i stajnjak u 11 mjesecu i duboko zaorano. Mislio sam sadit u 5. mjesecu ali svi me savjetuju da to radim krajem 10. mjeseca pa ce to onda cekat ove godine kraj 10. mjeseca.
Od masinerije imam ferdju (nije moj, tetkov al koda je moj), ali cu ici na svoj traktor od oko 75-80 ks. Prva stvar koju kupujem je medjuredna kopacica jer koliko vidim po vama je jako bitna obrada oko vocki prvih par godina. A prve dvije ili tri god u medjuredovima cu sa tanjuracom. Poslje toga ide malcer. Ne planiram ove godine nista sadit na tim parcelama do 10. mjeseca, samo cu tanjuracom korov potamanit da mi ne iscrpe zemlju do sadnje.
Sad pitanja koja me muce:
1. Da li moram sta jos bacat ove godine na zemlju jer ce dosta vremena proci od priredjivanja zemljista do sadnje.
2. Isao bih na grmoliku vazu uzgoj, pa me zanima vase misljenje o konditorskim sortama i koje preporucate. Naravno u kombinaciji s cim.
3. Gdje mislite da se danas moze kupiti kvalitetna sadnica? Dakle platio bih kako treba al da znate da je to dobra sadnica?
4. Razmisljam o onoj unakrsnoj sadnji, sto o tom mislite? Stavio bih razmak 5x5.
5. Ogradjivanje, da ili ne?
6. Navodnjavanje sam procitao da svi spominjete da je dobro pa bih onda samo upitao kolika bi cijena bila otprilike. Imam 2x2ha. Dakle koliko bi okvirno to bilo za za jednu parcelu od 2 ha.

U ovom trenutku me nezanima nista drugo nego kako podic nasad kako Bog zapovjeda. Nista napredno, samo taj pocetak. Poslje cemo ucit sta dalje kad ovo napravim kako treba.
BTW nalazim se u Đakovu pa ako se netko nalazi u krugu od 100 km, nije mi problem sjest u auto, doci, platit cevape i kahvu, i poslusat koji savjet.
Slobodno kritizirajte, dodavajte, savjetujte... Sve je dobrodoslo.

Zivi bili radni narode.
 
Posljednje uređivanje:

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Pitanje za iskusne, da li je ispravno da odrežem ove grane označene crveno (drugi i treći izboj na glavnoj grani) ako idem u oblik grma?
Dodatno da li ima netko iskustva s drenažnim cijevima i postavljenjem u voćnjake?
Imam tri reda po 40 m na kojima bih trebao postaviti cijevi pa sam mislio ih postaviti na nekih 50 cm dubine, omotati ih geotekstilom i zatrpati ih samo sa zemljom (bez batude ili kamenja). Odvod bi išao u kanal.
 

Prilozi

  • 20170205_111232.jpg
    20170205_111232.jpg
    79.9 KB · Pregleda: 194

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Ako nekoga zanima 28.02. u 10:00 Gradskoj vječnici u Daruvaru biti će organizirano predavanje o rezidbi lijeske, a potom se ide kod g. Moulisa na demonstraciju rezidbe.
 

maija21

Novi član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
14
Pozdrav svima! planiram krenuti u lješnjake, imam nekih 4-5ha zemlje od kojih bi sad sadio 2ha za početak. starci su se bavili poljoprivredom cijeli život, ali su na kraju odustali što zbog nemoći, što zbog situacije. pošto nitko neće zemlju iznajmit, a nalazi se baš onako na južnom obronku, lagano pod brijeg, mislim da bi moglo biti dobro za uzgoj lješnjaka. ocjedna je zemlja, stari ima uvijek najbolje prinose od svih susjeda, što kukuruza, što pšenice, čega god da se sije/sadi. nemam srca to ostaviti da raste trnje na tome.. mehanizacija za obradu zemlje postoji, imam fregija 560, malčer, tanjurače, kosu, prikolicu, pluge, tak da što će trebati će se kupovati kad zatreba. zanima me za početak, vidim da je cijena lješnjaka na njuškalu cca 15-20kn/kg (neočišćenih). da li je tako isto kada se s nekim potpiše ugovor o otkupu ili je tipa 10kn/kg?
inače idem čitat temu od početka, pa za par dana kad saznam što me zanima, krećem s pitanjima :)
 
Posljednje uređivanje:

maija21

Novi član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
14
evo čitam polako temu, došao na 150 str od jučer. bio sam danas u savjetodavnoj, vodio ugodan razgovor sa gospođom Vlastom u Zelini. rekla mi je da ima neki gosp. Vrščak u Zelini što se bavi lješnjacima, pa ako ovo vidi, nek mi se slobodno javi u inbox, imam štošta za pitati :)
pošto ove dvije parcele na koje planiram posaditi (cca 2ha) sad jedna ima pšenicu, druga će dobiti kukuruz na proljeće, moje pitanje je bilo danas da li da sijem kukuruz ili ne, pošto sam tu vidio da neki kažu da treba min. 6mj odmirovat. ona mi je rekla nikako ne, pošto se zemlja dugo obrađuje, a nije bilo ništa drugo osim pšenica, kukuruz ili ječam. ona mi je rekla samo da pazim da kukuruz ne tretiramo prejakim hericidom. rekla je da se može sadit, neka dobro pognojimo stajnjakom i duboko zaoremo i da će se lijepo sadit u 11. mj. iskreno, meni se nikud ne žuri, mogu pričekat sa sadnjom godinu dana, ali i sam mislim da neće biti potrebno. vidim da je nekako najbolji razmak 4x5m tako da se može lijepo uć s traktorom. što se tiče sorti, tu nisam siguran, nekako mi se sviđa ovaj crvenolisni lambert, premda koliko sam dosad pročitao većina ga koristi za oprašivača, uz standardne sorte (istarski i rimski), pa bih možda volio čuti nekoga tko ima tu sortu (ako ima). Isto tako nisam siguran da li oblikovati u grm ili drvo, meni osobno se sviđa više grmoliki oblik, tako da to još moram vidjeti.
u cijeloj priči je pozitivno što se na isti pothvat spremaju dva susjeda s kojima mi parcele graniče, što sam tek danas saznao :(rofl): i već smo počeli priče o zajedničkom nastupu. tu bi sad bilo nekih 5-7 ha sve zajedno, onako lijepo u komadu, pa ako se oni definitivno odluče kao što sam ja zagrizao, moglo bi to biti dobro. ovaj jedan planira sad saditi u 3. mj, na što mu ja kažem da to nije baš dobar potez, jer logično je da sadi najesen da se bolje usidri biljka u zemlju i da se zemlja do proljeća lijepo slegne i može bolje držati vlagu, što mi je i najveća briga zapravo da ne bude suša i da sve ne pocrka odmah prve godine. u navodnjavanje planiram ulagati kad bude prva zarada od lješnjaka, do tad eventualno improvizirati sa prinudnum zalijevanjima da se baš ne posuši, no do toga ima još vremena. korak po korak..
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....Sad pitanja koja me muce:
1. Da li moram sta jos bacat ove godine na zemlju jer ce dosta vremena proci od priredjivanja zemljista do sadnje.
2. Isao bih na grmoliku vazu uzgoj, pa me zanima vase misljenje o konditorskim sortama i koje preporucate. Naravno u kombinaciji s cim.
3. Gdje mislite da se danas moze kupiti kvalitetna sadnica? Dakle platio bih kako treba al da znate da je to dobra sadnica?
4. Razmisljam o onoj unakrsnoj sadnji, sto o tom mislite? Stavio bih razmak 5x5.
5. Ogradjivanje, da ili ne?
6. Navodnjavanje sam procitao da svi spominjete da je dobro pa bih onda samo upitao kolika bi cijena bila otprilike. Imam 2x2ha. Dakle koliko bi okvirno to bilo za za jednu parcelu od 2 ha.........
Slobodno kritizirajte, dodavajte, savjetujte... Sve je dobrodoslo.
Zivi bili radni narode.
Pa kad je već skoro 4 ha u igri (a mozda i još koji više) onda samo ozbiljna igra; ili kako bi tesari rekli; "dvaput mjeri, jednom reži..."... :)
Evo i mojih savjeta po točkama;
1. Svakako sadnja u jesen, a kako do jeseni imaš vremena onda obavezno jednu kulturu za zelenu gnojidbu (neku strnu žitaricu, repicu, ogršticu ili sve zajedno). Kako je parcela prazna, uglavnom će te kulture završiti vegetaciju do ljeta, tada to treba usitniti i zaorati, i za jesen spremno. Učinci zelene gnojidbe su poznati; popravak strukture tla, vodozračnost, dodatak sviježe organske tvari....
2. Moj savjet je svakako stablo. Većinu radova ćeš morati raditi strojem, a stablo daje puno više prostora kretanju strojeva (iako je manje rodnosti nego grmoliko stablo).
3. Dobre sadnice nije lako naći. Bilo bi bolje da kupiš "standardne" sadnice i održiš ih jednu godinu u dobroj školi (sadnja u red, gnojidba, zaštita, voda....) i onda nakon godinu dana imaš vrhunsku sadnicu.
4. Malo više detalja oko unakrsne sadnje; što točno misliš? Ali ako mislimo isto, unakrsna sadnja je dobra opcija, pogotovo radi svijetla u nasadu, ali i primjene pesticida.
5. Ograđivanje obavezno; najprije štiti od divljači, kasnije od dvonožne divljači.
6. Natapanje da. Dobro došla agrotehnička mjera, iako skupa.
Za sada toliko. Nadam se da je bilo od pomoći.
 
Na vrh