• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Imunitet biljkama podizati kao i nama, samo mi posezemo za drugacijim "orudjem". Mi uzimamo suplemente i neke prirodne preparate za podizanje imuniteta, a biljkama valjda sa mikroelementima, algama, folijarnom prihranom itd.
Nego, na moje pitanje da li iko zna ista o upotrebi Cifarelli usisivaca niko da mi odgovori. Dakle, kolege, molim vas prije ngo kupim:(whew)::(whew)::(whew):
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Imunitet biljkama podizati kao i nama, samo mi posezemo za drugacijim "orudjem". Mi uzimamo suplemente i neke prirodne preparate za podizanje imuniteta, a biljkama valjda sa mikroelementima, algama, folijarnom prihranom itd.
Nego, na moje pitanje da li iko zna ista o upotrebi Cifarelli usisivaca niko da mi odgovori. Dakle, kolege, molim vas prije nego kupim:(whew)::(whew)::(whew):
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Ja sam bio pitao za tretiranje bakrom pošto znam da je lijeska dosta osjetljiva na bakar tj. njeni plodovi tj. može se ostati bez uroda.
E sada dakle mene je zanimalo recimo dali se može i u proljeće tretirati a da ne učini štetu prirodu ali sa smanjenim koncnetracijama, npr. govorimo o cuppreblau z preparatu. Osobno pretpostavljam da može, ali volim čuti od iskusnih voćara koji su se uvjerili na vlastite oči, i s kojim koncnetracijama. Moja pretpostavka je da je 30 g na 10 l vode ok koncentracija za proljeće - početak ljeta.
Druga je stvar s kolikom koncentracijom tretirate u jesen ili nakon berbe, tj. kad nema restrikcija. Ja pretpostavljam da je ok oko 70 g na 10 l vode.
I treća stvar za mlade nasade nema restrikcija pošto plod nije bitan. Osim potrebno je paziti na fitotoksičnost a onda dolazi kod niskih temperatura, tj dnevna temp. bi trebala biti oko 15 C, a koliko je bitna nočna taj me podatak isto zanima.

Pa molio bih iskusne kolege koji se time bave dugi niz godina da potvrde ili demantiraju moje navode.

Svi koji tretiraju plus sa sumporom pošto ima i akaricidno djelovanje, pazite da ne bude fitotoksičan jer iznad 25 -28 C je fitotoksičan i listovi će cam izgledati ko mjestice spaljeni.
 

MilanB

Novi član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
11
Pozdrav forumaši! Javljam se prvi puta na ovu temu i htio bih saznati više oko sadnje lješnjaka.Puno sam toga pročitao ovih dana pa mi se još nisu sredili dojmovi.Za početak glavno pitanje kako saditi odnosno na koji razmak.Da li ići 4×4 što bi bilo oko 450 kom/ha ili ići na sistem lomače kao što radi onaj poznati tip iz Daruvara koji je to i patentirao a ide oko 46oo kom/ha.To sam vidio na nekom portalu.Da li se netko uspio uštekati na europsku sisu(mislim fondove).Hvala!
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
jedno kratko pitanje, za sortu tonda gentile delle langhe koje oprašivače preporučavate?
Prema literaturi sam vidio Cosford, halski debeloplodni, componica a ne znam baš di da ih nabavim.
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
moulisov sistem nemozes koristiti jer je zasticen patent u preko 50 zemalja u svijetu.ali ako se ipak odlucis kosta ni manje ni vise nego 10.000Eura po hektru pa za neki rekreativni nasad od 5,6 ha nije neka opcija uzevsi u obzir da je toliki budjet radije bi se uzelo vise zemlje pa s vremenom ugradjivalo taj sistem nego na manju povrsinu uloziti tolike novce u startu.

To je moje osobno misljenje nemora nuzno biti tocno
 

Llijeska

Novi član
Tu od
1 Svi 2017
Poruka
15
Pozdrav,

Gledam po ovom forumu i po webu i vidim ima dosta prodavača sadnica lijeske u Hrvata, kakva su vaša iskustva s njima i koga bi preporučili da prodaje kvalitetne sadnice (2 godišnje), a ne mačka u vreći. Vidim da se cijene za 2 godišnje sadnice kreću od 10-18kn.

Također koga bi preporučili da bi mogao doći na moju zemlju i reći mi ovo radiš krivo, to treba raditi tako... odnosno dali ima netko tko me može pratiti od oranice (trenutna namjena) do završetka sadnje?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,961
Orahovica, Moulis, savjetodavna, agronomski

Mnogi krenu krivo i šparaju na sadnicama, sadnice uz pripremu zemljišta su najvažnije. Ako želiš napravit po ps-u onda prvo analiza zemljišta ( kemijska osnovna i mikroelementi, tehnička), zatim gnojidba te onda rigolanje. Sadnice uzmeš od Moulisa ili Orahovice sa svim potrebnim certifikatima, ne kupovat sadnice sa 3 korjenove dlačice.
 
Posljednje uređivanje:

Llijeska

Novi član
Tu od
1 Svi 2017
Poruka
15
Bok,

Gledam ovaj kanal na sredini nasada,dali je to za navodnjavanje i od kud ga opskrbljuješ vodom?
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Imam ja iskustva sa tog rasadnika ali ne dobra iskustva.

znači ne preporučuješ da nabavljam od njih sadnice? Ako smijem pitati u čemu je stvar, zaraženi sadni materijal ili loš sadni materijal tj. slabo korijenje...

molim onda od kolega i preporuku koji rasadnik preporucuju za nabavit tonda gentile delle langhe, kupovao sam prije od Moliusa iz Daruvara i on ima super sadnice, samo sto ima samo Istarski i Rimski, da ima jos neke sorte definitivno bi od njega kupio opet
 
Posljednje uređivanje:

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
933
Zaražen sadni materijal nise u mom slučaju radilo o ljeski već o šljivi a pitanje onda štaje i sa ljeskom.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nebude li ove godine neke vece elementarne stete cini se da da ce ljesnjaka biti i za izvoz,,,
Barem tako kazu svi sa kojima se cujem,,,:icon_kidra:
Kakva je situacija u Vasem nasadu?
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Molim za odgovor i savet šta je uzrok za dva lešnika. Pozdrav
5cd58f3cc3b5fa42d32015eae406a984.jpg


Drugi lešnik
8029565abd6486240cccd7ca5f6f1c49.jpg


Moja plantažica lešnika
22f14ea18d041f592584614e6907af4c.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ja bih se usudio reci da se ovdje radi o bakterijskom oboljenju jer su rese i poneke grane ostale sasusene a vrhovi se suse na ostatku ljetorasta,,,
Da sam na tvom mjestu izvadio bi ih da se zaraza ne prosiri i na ostatak,,,
Znam da je steta srusiti tako lijepo stablo ali bojim se da nece stati samo na ova dva stabla,,,

Ali prije nego li uzmes pilu u ruke sacekaj i misljenje drugih,,,


Evo mojih na danasnji dan,,,

1zyhuls.jpg
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Bobić sve je moguće ali je reka zaplavila u jesen jedno petnaest stabala i samo je vrh bio iznad vode. Moguće je to razlog. Moraću uraditi zaštitu sa Akord plus Talstar.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Kad je kolega pitao, odma da i ja pitam ako ko zna što je s ovom lijeskom, dakle sve su u nasadu u redu, osim ove koja je krenula kasnije listat i to odozdo prema gore, nikakva voda nije ležala u njivi to sam rješio kanalima i podrivanjem prošle godine, 2. godina starosti je ovo, nisam namjerno doljnji dio očistio pošto gore nije nešto poterala, na lišču ne vidim nekakvih simptoma, slikano prije kojih 2 tjedna

246t5dx.jpg


2d6tr1l.jpg
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Molim za odgovor i savet šta je uzrok za dva lešnika. Pozdrav
Da, šteta stabla-grma u već ovakvoj starosti, ali dešava se kao i sa ljudima, danas jesi sutra nisi.
Ovo je vrlo kompleksni problem koji zahtjeva vrlo složen pristup i ne može se s dvije rečenice reči e sad ti daj to i to.
Nisam vremenski u mogućnosti upustiti se u obrazloženje, ali ako hoćeš podsjeti me na p.p. za vikend.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kolegi sam vec objasnio na PP da sam namjerno dao krivi odgovor s ciljem da se potakne rasprava i da se u nju ukljuce ljudi sa vise iskustva,,,
Nadam se da ce se to i ostvariti,,,:(hi):
 
Na vrh