• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pozdrav forumaši kako mislim raskrčiti postojeći voćnjak krušaka i posaditi lješnjak, zanima me lješnjak kalemljen isključivo na Medvjeđa lijeska poznata još kao medvidiji lišnjak. Malo je problem za certifirane sadnice gdje naći tko ih prodaje u HR i jel ih ima uopće?
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Imas rasadnik Drijen u Luckom. Ima laboratorijske cijepljene sadnice,naravno dvogodisnje u pet sorti po cijeni 45 kn s pdvom. Moguci su razni dogovori glede placanja i preuzimanja popusta itd. Cijena je vesela al kad vidis rasadnik sadnice i tu laboratorijsku garanciju.....
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Kreni od toga da je ljeska kultura koja voli svjetlo (i da će dijelovi krošnje koji ostanu u sjeni dati vrlo malo roda). Zatim nisu sve sorte iste u rastu (Istarski raste široko (Bobić je tu spomenuo); druge sorte imaju puno bujniji rast. Tu je i uzgojni oblik; stablo ili grm. I na kraju, kvaliteta tla. Ako je tlo plodno i ima vlage; ljeska će biti bujnija i jača; ako je tlo slabe plodnosti, plitko, nedostatne vlage, i planirana ulaganja u gnojidbu mala...onda će nasad biti slabije bunosti, pa treba više sadnica.
Eto to su neki parametri koje treba uzeti u obzir kod planiranja razmaka sadnje.
I ne zaboravi mogućnost upotrebe mehanizacije (biti će sve manje ručnog rada), pa se razmak između redova mora i tome prilagoditi.
Ne može se samo tako kopirati iz neke knjige... :)
Hvala na odgovoru,nije ovo iz knjige vec sa njive mjerenjem)

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 

cilod

Novi član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
15
Pozdrav, da li netko vrši uslugu strojnog branja lješnjaka, ili možda zna netko di bi se moglo iznajmiti onaj leđni usisavač.

Može u inbox informacije. Hvala
 
Posljednje uređivanje:

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Pitanje za iskusnije, kako je u mom kraju bila iznimna suša nešto se sadnica osušilo ali su krenuli novi izdanci iz korijena. Zanima me da li mislite da će ovakvi izdanci preživjeti zimu ili da zamjenim sadnicu kompletno?
 

Prilozi

  • 20170928_182103.jpg
    20170928_182103.jpg
    78.8 KB · Pregleda: 126

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Pitanje za iskusnije, kako je u mom kraju bila iznimna suša nešto se sadnica osušilo ali su krenuli novi izdanci iz korijena. Zanima me da li mislite da će ovakvi izdanci preživjeti zimu ili da zamjenim sadnicu kompletno?
Ono sto ja znam hoce ali kod mene u trecoj godini te sadnice nizu vece od 30cm

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Ono sto ja znam hoce ali kod mene u trecoj godini te sadnice nizu vece od 30cm

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
Smiki kako 30 cm jel kad posadiš sadnicu ona za tri godine mora da dostigne visinu čoveka do vrata. Objasni tvoju tezu.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Lešnik u petoj godini
b71ab8f725d06ca4fd6aec62e640eae6.jpg


Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Smiki kako 30 cm jel kad posadiš sadnicu ona za tri godine mora da dostigne visinu čoveka do vrata. Objasni tvoju tezu.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
Ovako,sadnica kao tvoja nije se osusila vec je pojeo zec,pustila izfanak koji je krenuo od nule,on je krenuo ali za tri godine je narastao 30cm,tako gledajuci sliku kad osjeces ovo sto je suvo i pustis izdananak nece rasti brzo, ljesnjaci koji su rasli normalno u trecoj godini su visine od 170cm do 200cm pa i veci,slikam za vikend pa objavim

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Jutro!

Nije me dugo bilo ovdje, pa da malo pokažem štetu koju doživio :(

b9cg9g.jpg

2wf5noh.jpg

2hweh36.jpg

nx8vl.jpg


Zna netko tko/što bi ovakvu štetu napravilo? Najprije pomislio da neka ptica, potom da neki možda štetnik/kukac, a zadnju verziju koju sam čuo da vjeverica...pa me interesira stručno mišljenje kolega...imao netko isti problem, kako riješio?

Zaštita sadnica sad preko zime od divljači, jel netko pokušao 'obući' sadnicu u vreću krumpira, hoće li to bit dovoljna zaštita ili? Inače prvu godinu stavio sve u fasadnu mrežicu, prošlu godinu špricao oko nasada repelentima, sad si razmišljam za ove vreće od krumpira i još okolo nasada postavit svinjsku mast, da djeluje odbojno...slušam ideje...
Znam da bi najjednostavnije bilo nasad ogradit, no trenutno ništa od toga :(
Hvala svima i nadam se da ste imali više nego dobru berbu!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Djetlicevo ti je to djelo,,,
Nista strasno jer ove godine ih ima posvuda i to sto gledas najmanja je steta jer mnogo vece nastaju kad su veca stabla pa kad ljesnjak uglavi između grana i udara sve dok se kora ne ostetti,,,

Nije valjda da ona stabla nisu veca nego da ih mozes (moras) vrecom od krumpira stiti?

Daj koju fotku nasada,,,:(think):
 

Username1

Novi član
Tu od
16 Lis 2017
Poruka
1
Pozdrav društvo
planiram posaditi lješnjak na površini od 9300m2. Pitanje je, dali je to dovoljna površina za poticaj? Koliko su poticaji? Početnik sam, ako imate što za dodati, slobodno, sve me zanima i najmanja sitnica... pozdrav svima
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
nije ti to dovoljno za poticaj,treba minimalno 9400m2 po mojim saznanjima ili 1ha ili minimalno 300 sadnica.ali moja preporuka kao takodjer pocetnika, ne racunaj na nikakve poticaje ako nemas zivi novac u dzepu za nasad od obrade zemlje preko gnojidbe ograde i same sadnje, nemoj bolje raditi nista. takodjer ako nemas svoju mehanizaciju to je takodjer bacanje para jer usluzna obrada zemljista znaci sve operacije koje vecina treba odraditi kostaju vise nego da sve strojeve i prikljucke kupis i radis sve sam.kod mene prvotno malciranje zapustenog terena i ciscenje,podrivanje na 70cm za redove gdje ce ici red sadnica i jedna brazda izmedju cisto radi vodozracnog rezima itd,oranje,tanjuranje busenje rupa za ogradu i sadnice te medjuredna obrada dakle kosenje malciranje ili kako tko vec radi i navodnjavanje cisternom u susnom razdoblju i berba kad ju docekas nakon krvi znoja i nesanice , koja takodjer ako nije imalo mehanizirana ubija konacni total. mozda ali sa veliko mozda nisam u potpunosti u pravu ali preko dvije godine skupljam tudja iskustva propuste uspjehe itd i pokusavam minimalizirati greske i dugorocno napraviti isplativu investiciju. Ima ovdje mnogo iskusnijih ljudi s dugogodisnjim iskustvom pa neka me isprave gdje grijesim
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Djetlicevo ti je to djelo,,,
Nista strasno jer ove godine ih ima posvuda i to sto gledas najmanja je steta jer mnogo vece nastaju kad su veca stabla pa kad ljesnjak uglavi između grana i udara sve dok se kora ne ostetti,,,

Nije valjda da ona stabla nisu veca nego da ih mozes (moras) vrecom od krumpira stiti?

Daj koju fotku nasada,,,:(think):


Prvotni instinkt se pokazao dobrim...kako ih se riješiti?

A nisu, nisu, ima i većih, posebice ova tvoja...evo nešto starijih slika prije obrade, kolko će se uspjet vidit

znngol.jpg

zjw2kp.jpg

21m5h5v.jpg


Jel netko pokušao stavit sadnice u vreće krumpira kao zaštitu tijekom zime? Bobiću imaš kakvo iskustvo u vezi takvog načina zaštite ili netko drugi? Interesiraju me iskustva...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Moj nasad je ograđen inemam nikakvih iskustava u vezi tih zastitnih mrezica ili bilo cega vezanog za tu namjenu,,,

Sadnice, hmmm, ne prepoznajem uzgojni oblik, stablo?
Zasto nije sadnica prikracena i razgranana?
Nekako mi se cini premali porast ljetorasta, premalo dusika ili previse trave kao konkurencija?

Ti si u ekoloskoj ako se ne varam'

Djetlic,
c090.gif
nz za sad nemam lijeka, probao sam sa zracnom puskom zastrasivati ali bez nekog znacajnijeg uspjeha,,,
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Kladionicaru ne brini se mnogo za zeca.Hoce on da gricka ali veliku stetu na lesniku ne verujem da ce napraviti.Hoce mlade lastare da ispreseca da tako kazem ali oni ce nastaviti sa rastom sl.godine.Najlaksa varijanta ti je da zabodes po recimo 4 letvice oko biljke i svaku letvicu premazes sa onom smesom masti,tucane paprike i pastom za zube.Nemoj samu biljku mazati.Onako ako uspes staviti vrece posle kad se budu skidale ima da otkidas pupoljke a i komplikacija je stavljati ih.To je neko moje iskustvo...P.S.vise brini da sadnice zastitis od ovolike trave.Pozdrav.
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Moj nasad je ograđen inemam nikakvih iskustava u vezi tih zastitnih mrezica ili bilo cega vezanog za tu namjenu,,,

Sadnice, hmmm, ne prepoznajem uzgojni oblik, stablo?
Zasto nije sadnica prikracena i razgranana?
Nekako mi se cini premali porast ljetorasta, premalo dusika ili previse trave kao konkurencija?

Ti si u ekoloskoj ako se ne varam'

Djetlic,
c090.gif
nz za sad nemam lijeka, probao sam sa zracnom puskom zastrasivati ali bez nekog znacajnijeg uspjeha,,,

Sadnice se ide na uzgojni oblik stablo, prilikom obrezivanja ću sada do 100cm od zemlje sve grane odstranit (jel to ok ili previše?premalo?) Sadnice iskreno još nisu obrezivane onako kak bi trebale biti, jednostavno me nekako malo 'trta' kod tog obrezivanja, da ne zeznem nešto, ove godine (siječanj/veljača) obrezao svega po par grana i to prvi puta...
A najprije imali mraz, potom sušu, pa tuču...a sadnice ne zalijevam, tako da...inače ih gnjojio prošle jeseni i proljeće sa onim eko gnjojivom od proeca...ove godine si nešto razmišljam da stavim npk...(neki savjet, koji?)
A što se ekološke tiče, sve do sada je ekološki bilo rađeno, iako nisam u nikakvom sustavu, tj. zasada nemam opg niti dobivam ikakve poticaje...

Cobe

Mislio sam stavit te vreće od krumpira i još plus to, stavit oko nasada mast da bude miris i tako ostavit pa da vidimo što bude...a inače nisu samo zečevi već i srne problem mi se čini...
 

Najnoviji postovi

Na vrh