• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala na broju, ali nisi napisal kojim sredstvimašpricaš ove godine odnosno koje sredstvo je pomoglo u slučaju sušenja mladih grana u svibnju. Bil bi to koristan podatak.
 

Davor23

Novi član
Tu od
5 Sij 2019
Poruka
7
Ako može pomoć u vezi kupnje atomizera, koji uzeti za lijesku onaj što ima okrugle usmjerivače ili one visoke
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
ja sam uzeo agromehanku agp 400 k, rekli su mi da baca uvis 4 do 5 m i u širinu 12 m, ima 12 dizni
isto sam se dvoumio uzeti sa usmjerivačima, ali kolega me odgovorio jer samo više koncentrira škropivo pa je manje pokrivanje, a tolike lijeske nece biti da ce mi trebati, a ako cu orahe uzgajati jednog dana to ce trebati specijalan atomizer. Ali koliko vidim Vi imate soluciju sa više dizni pa je moguće da je taj dio rješen onda tako.
za sad sam jako zadovoljan, jedino uputstva su im nesto losija. Nasad mi jos nije u punoj rodnosti pa ne mogu s tog aspekta pricati, ali recimo zatvorio sam zadnje 2 gornje dizne da imam manji utrosak skropiva jer mi nasad jos nije tolko visok pa nema potrebe i bez problema pokriva, 5 godina star nasad
 
Tu od
21 Ruj 2019
Poruka
31
Jel tko išao u pomlađivanje nasada ikad ?
Ja imam nasad za koji se brinem jer mi se šogor odselio.
Nasad je star 15+ godina i otpada urod uz to neka stabla propadaju.
On je to održavao u grm ja sam prorijedio i sada planiram
ostaviti na svakom mjestu jedan mladi izdanak koji bi trebao rasti u stablo
ne želim grm.
Posađeno je na premali razmak od 2 metra , ali to mi ne otežava košnju trave jer sam imam mali traktorić za košnju.
Nasad je na kiselom zemljištu koje baš ne odgovara.
Radim si sadnice za drugi nasad kad ne daju poticaje za novi nasad koji mislim saditi u stablo..
Ima za kupiti vrtni mjerač PH i vlage pa ću izmjeriti kada kupim.
E sad me još interesira jel tko maže stabla lijeske sa voćarskim voskom ?
To sam vidio negdje na youtubeu da rade ameri.
 

JARO1971

Novi član
Tu od
10 Ožu 2018
Poruka
28
Malo nevezano uz temu molio bih nekoga ako ima uputstvo za rukovanje za traktor Lamdini Rex 100f, 2008. godina. Znam da postoji tema ali mislim da će ovdje biti lakše jer se radi o voćaru.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Jel tko išao u pomlađivanje nasada ikad ?
Ja imam nasad za koji se brinem jer mi se šogor odselio.
Nasad je star 15+ godina i otpada urod uz to neka stabla propadaju.
On je to održavao u grm ja sam prorijedio i sada planiram
ostaviti na svakom mjestu jedan mladi izdanak koji bi trebao rasti u stablo
ne želim grm.
Posađeno je na premali razmak od 2 metra , ali to mi ne otežava košnju trave jer sam imam mali traktorić za košnju.
Nasad je na kiselom zemljištu koje baš ne odgovara.
Radim si sadnice za drugi nasad kad ne daju poticaje za novi nasad koji mislim saditi u stablo..
Ima za kupiti vrtni mjerač PH i vlage pa ću izmjeriti kada kupim.
E sad me još interesira jel tko maže stabla lijeske sa voćarskim voskom ?
To sam vidio negdje na youtubeu da rade ameri.
Vasa sreca je sto su lesnici oblika grma,mozete ih podmladiti.To sto hocete da ostavite jedan izdanak i od njega formirati stablo to moze ali je po meni bolje ostaviti vise izdanaka i opet podmladiti u obkiku grma.Ako se lesnici na dva metra sadjeni svaki drugi izbaciti i tako ostaviti prostor za nove.Podmladjivanje se pocinje u osmoj godini,ostavlja se jedan do dva mlada izdanka i za dve godine stare grane,dve ili jedna se iseku da bi mlade dosle na njihovo mesto i tako svake godine,za cetiri godine podmladi se zbun.
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
I 4 m je premalo za grm u 15oj godini, mogu misliti kakva je to tek suma na duplo manjem razmaku.
 
Tu od
21 Ruj 2019
Poruka
31
I 4 m je premalo za grm u 15oj godini, mogu misliti kakva je to tek suma na duplo manjem razmaku.
Nije šuma... Uredio sam da grmovi imaju najviše 4 osnovne grane kako bi trebalo biti, s tim da sam većinu već ostavio kao jedno stablo. Želja mi je da mladi izdanci izrastu ravno u stablo za sada mi to uspijeva sa nekim izdancima , neki čak već imaju plod. Teško je sačuvati mlade izdanke od flakserice pa sam stavio plastične flaše da ih zaštitim,
kad se zadebljaju maknem flaše.
Gledao sam na plodovi zemlje kako je jedan čovjek napravio 71 sadnicu od jednog ogromnog lješnjaka pa i ja sebi radim od najboljih većinom istarskih duguljastih.
 

Krešo84

Član
Tu od
29 Sij 2020
Poruka
35
Pozdrav svima,
unaprijed se ispričavam ako je ovako pitanje već bilo postavljeno, pretražio sam temu ali nisam uspio pronaći odgovor.

Imam mladi nasad lješnjaka u Zagorju na brijegu na blagoj padini.
Na otprilike 30% nasada su se počeli sušiti pupovi i mlado lišće. Takve sadnice nisu koncentrirane na jednom dijelu nego se pojavljuju kroz cijeli nasad.

Mislio sam da je to možda zbog mraza jer je bio period od par tjedana kada je ujutro bio jak mraz a preko dana toplo. Međutim čudno je to što je doslovno na istoj sadnici jedna grana zdrava i zelena a na drugoj su pupovi i lišće posušeni.

Zna li možda netko dali je to nekakva bakterioza ili je moguće da je mraz krivac?

View attachment 26094 View attachment 26096 View attachment 26097
Pozdrav
Moje mišljenje je da je ovo na slikama šteta od grinje.
Imao sam takav problem zadnje dvije god. Ove godine sam dva puta u 4 mj prskao sa cuprablau-z 0.6%+cosavet DF 1% i nemam problema
 

Krešo84

Član
Tu od
29 Sij 2020
Poruka
35
Dali se smije mješati decis insekticid sa mankozebom
Pitam zato što na Star 80 piše da se nesmije mješat sa kiselim insekticidima
 

Krešo84

Član
Tu od
29 Sij 2020
Poruka
35
49895350102_e5760285e1_h.jpg


49895040396_38c130cecf_h.jpg


49895035076_c4045c27b9_h.jpg
Prekrasno
Dali je to Tonda?
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
722
Danas sam mjenjao ljepljive ploce, jos nema ljeskotoca.
Iduci tjedan, poslje kise, spricam sa koprivom, gavezom i ljutom paprikom, mozda ga odbijem od napada
 

zORPHAN

Novi član
Tu od
16 Tra 2020
Poruka
12
Ja sam spricao calypsom u petak protiv ljeskotoca, jer sam nasao 3 komada u samo 20 minuta obilaska, isto imam poljepljene feromonske trake i na njima ih nema. Tako da se nemojte voditi time da ih nema jer nisu dosli na ploce.
 
Na vrh