• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Robert, ako moze neka slika sto veceg dijela krosnje jer mi se cini da je uz sve navedeno od strane @karla -e u pitanju i slaba kondicija a mozda i neodovljno rijetka kosnja,,,
 

robert

Novi član
Tu od
24 Sij 2018
Poruka
5
Ovo su ožegotine od sunca, nakon obavljene zaštite. Inače, kao što vjerojatno znate zaštita se u ovim ljetnim vrućim danima mora obavljati ili kasno navečer ili rano ujutro(ako nema rose)
Hvala Karla, to mi je bila prva pomisao i sada utjeha. Nadam se da je tako. Inače zaštitu radimo uvijek predvečer, možda ipak prerano oko 18,00 h, pa dok se ne smrači. Možda bi trebao odvojiti i prihranu od zaštite, ali i to mi je problem jer sve radimo ručno - jedini stroj je motokultivator na 2 ha.

Robert, ako moze neka slika sto veceg dijela krosnje jer mi se cini da je uz sve navedeno od strane @karla -e u pitanju i slaba kondicija a mozda i neodovljno rijetka kosnja,,,
Hvala na komentaru, da zemlja je dosta loša. U jesen sam zbog kiselosti išao s 3 tone agrovapna na 2 ha zbog kiselosti a u proljeće s 3 t peletiziranog gnojiva. Prihranu radim s Novolonom cca 3 kg po hektaru u više navrata. Nekad mi zbog tog što smo slabi u strojevima (kultivator i trimer) pobjegne trava - pogotovo u samom redu nasada. Jedna od slika prikazuje kako je trenutno a druge dvije isti grm kad trava podivlja ali i nakon toga.
 

Prilozi

  • IMG_6751.JPG
    IMG_6751.JPG
    76.5 KB · Pregleda: 73
  • IMG_6744.JPG
    IMG_6744.JPG
    101.3 KB · Pregleda: 75
  • IMG_6724.JPG
    IMG_6724.JPG
    74.9 KB · Pregleda: 74

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Znači kompletno prskanje radiš ručno, pretpostavljam sa leđnim atomizerom? E to je bome pokora sa ovako visokim grmovima....
 

robert

Novi član
Tu od
24 Sij 2018
Poruka
5
Znači kompletno prskanje radiš ručno, pretpostavljam sa leđnim atomizerom? E to je bome pokora sa ovako visokim grmovima....
Bilo je i toga, ali uspio sam nešto složiti - supruga vozi kultivator a ja sam na prikolici i prskam iz ruke. Predzadnja zaštita je bila leđna, jer se složena prskalica pokvarila. Složeno čini dvotaktni motor s pumpon do 20 bara i protokom od 18 lit/min - Comet MC20/20 na koji sam spojio IBC kontejner od 1000 lit za površinu od 2 ha idem s 2 x 800 lit i ukupno 6 sati (često u 2 dana ).
 

Prilozi

  • image1.png
    image1.png
    228.2 KB · Pregleda: 58

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Bome svaka čast! Prskao sam leđnom prskalicom ručnom 4 ha (otac i ja) ,mladi nasad (prva vegetacija), srećom ove godine idem sa traktorskim atomizerom bez obzira koliko sredstva ode u vjetar i ide dva atomizera 500l tako da mislim da bi leđna šprica bila ravna samoubojstvu
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
18 sati je baš prerano u odnosu da je dnevna temperatura preko 30 pa čak i 35 stupnjeva, a na suncu je pokazivalo i 40. te se još nije ništa rashladilo što se lišća tiće. Neradi se o bolesti,nikako, po ovim slikama što ste stavili. U prilog slika br. 2 (list koji vam je skroz smeđi sprženi je odradio "kišobran" onome plodu i listu što se našao ispod njega i na neki način ga zaštitio od škropiva da ne "izgori" kao on.
Vjerujem da ima i način na koji prskate dosta razloga jer ih previše dozirate sa škropivom. trebala bi supruga ubaciti u veću brzinu kad prskate. A to ćete najbolje vidjeti dali je doza škropiva prevelika po površini lisne mase tj. ako vam curi po lišću. Ispravno je da imate sitne kapljice kao magla, ne curenje-pranje sa škropivom..Pranje je preporučivo u jesensko-zimskoj zaštiti čim jače tim bolje uz povoljne vremenske uvjete. Ovo se svrstava u pojam fitotoksičnosti.
Vjerojatno u unutrašnjosti krošnje nemate ovakvih pojava.
I još malo kemije ovaj folpet što ste stavili, ako se radi o folpetu od 800gr/kg, vrlo je nezgodan jer ima nezgodnu kemijsku reakciju tj. ako se ne potroši pripravak u nekih 30 min-40 min nastaje kisela reakcija škropiva gdje na toplom listu može izazvati takvo sprženo stanje, (nekrozu lista) idealna vrijednost škropiva je pH 6,3. Što se prihrane tiče mislim da ona tu ne predstavlja problem. Novalon. Inače bi bilo idealno kada bi radili svaki fungicid, svaki insekticid i svaku prihranu zasebno tada bi dala vjerojatno najbolje razultate, ali Bože moj tko si to može priuštiti.

Bome svaka čast! Prskao sam leđnom prskalicom ručnom 4 ha (otac i ja) ,mladi nasad (prva vegetacija), srećom ove godine idem sa traktorskim atomizerom bez obzira koliko sredstva ode u vjetar i ide dva atomizera 500l tako da mislim da bi leđna šprica bila ravna samoubojstvu
Ima nas još takvih, 3,1 ha prskali leđnom motornom špricom od 1-5 godine. uh kakva su to bila vremena, dobra stara vremena. Samo je broj zaštita tada bio za trećinu od ovih današnjih.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
u pitanju i slaba kondicija a mozda i neodovljno rijetka kosnja,,,
Nekad mi zbog tog što smo slabi u strojevima (kultivator i trimer) pobjegne trava - pogotovo u samom redu nasada. Jedna od slika prikazuje kako je trenutno a druge dvije isti grm kad trava podivlja ali i nakon toga.
Ja se izvinjavam ako sam nedostatkom slova doveo u situaciju da Vas rijec odvede u krivom smjeru,,,
Nisam misio na košnju nego na nedovoljno rijetku krošnju, sorry,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Loše je teska rijec, kad sam pisao post mislio sam na to da je krosnja mozda pregusta jer izbolji koji se vidjeli na prvim slikama su vec zavrsili rast,,,
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
IMG_20200425_113416.jpg
Razmisljam o navodnjavanju na jesen. Ova livada ima 5200 m2, nizbrdo je dugačka oko 80m, a široka oko 70m. Vidi se na slici da osim velike nizbrdice, livada visi i na stranu. Znači da gornjem desnom kutu slike je najviša točka livade. Nadam se da je to neka prednost za potencijalno navodnjavanje. Na tu najvišu točku mogu postaviti više spremnika za vodu, a onda se postavlja pitanje kako to dalje razvesti? Ako idem pola metra iznad zemlje onda moram stavljati stupce, a to je vjer skupo. Ako idem ispod zemlje onda moram kopati. Ne znam čime je najjednostavnije kopati? Pretpostavljam da u oba načina moram kupiti i raspršivače ili ti kapaljke? I ne mogu nigdje naći koliko koštaju po komadu? Da li prirodni pad moze te prskalice tjerati ili moram ubaciti i pumpu? I na netu vidim da je alkaten 1/2 3 kn po m, a meni treba oko 900m...
 

lend

Novi član
Tu od
23 Lis 2018
Poruka
16
Pozdrav. Kao sto se vidi na slikama iz nekog razloga su se grane postepeno osusile pretpostavljam da je u pitanju neka bolest.
Ima li mozda nade da se to pokusa spasit ili mu nema spasa?
 

Prilozi

  • 20200717_103042.jpg
    20200717_103042.jpg
    112.8 KB · Pregleda: 55
  • 20200717_103114.jpg
    20200717_103114.jpg
    97.4 KB · Pregleda: 57

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Loše je teska rijec, kad sam pisao post mislio sam na to da je krosnja mozda pregusta jer izbolji koji se vidjeli na prvim slikama su vec zavrsili rast,,,
kak to misliš da su izboji završili rast?? na slikama koje se vide. Ovo kaj se vidi na ove 3 slike osim onog drača-korova koji je joj meni joj, grmovi izgledaju skroz OK baš kak treba.
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
View attachment 27992
Razmisljam o navodnjavanju na jesen. Ova livada ima 5200 m2, nizbrdo je dugačka oko 80m, a široka oko 70m. Vidi se na slici da osim velike nizbrdice, livada visi i na stranu. Znači da gornjem desnom kutu slike je najviša točka livade. Nadam se da je to neka prednost za potencijalno navodnjavanje. Na tu najvišu točku mogu postaviti više spremnika za vodu, a onda se postavlja pitanje kako to dalje razvesti? Ako idem pola metra iznad zemlje onda moram stavljati stupce, a to je vjer skupo. Ako idem ispod zemlje onda moram kopati. Ne znam čime je najjednostavnije kopati? Pretpostavljam da u oba načina moram kupiti i raspršivače ili ti kapaljke? I ne mogu nigdje naći koliko koštaju po komadu? Da li prirodni pad moze te prskalice tjerati ili moram ubaciti i pumpu? I na netu vidim da je alkaten 1/2 3 kn po m, a meni treba oko 900m...
Kapljac protoka 0-70 l- 0.10KM (5 euro centi), crijevo bez kapaljki (nije alkaten, vec ono tanko) bunt od 400 m- 60 KM (oko 30 evra).
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Pozdrav. Kao sto se vidi na slikama iz nekog razloga su se grane postepeno osusile pretpostavljam da je u pitanju neka bolest.
Ima li mozda nade da se to pokusa spasit ili mu nema spasa?
Nije nužno da je bolest. Veća je vjerojatnost da je došlo do problema:
- ili u korijenu (napad vuloharica) tada mora postojati rupa uz stablo ili blizu stabla
-ili imate problem sa nekom vrstom kornjaša (granotoč, potkornjak..)
trebalo bi sagledati cijelo stablo kada ga izvadite i obavezno zapaliti jer je to krajnje bez obzira o čemu se radi. Znači kada izvadite-počupate stablo traktorom pregledajte korijen, ako je pojeden- glodavci
Ako ima na stablu sitne rupice cca 1 mm. uzmite nožić i u tankim slojevima skinite koru i tako sve dublje, ako primijetite ličinke ili sitne kukce od 1-10mm i izrovane "hodnike" to je potkornjak, a ako isto imate u granama onda je granotoč. Kornjaši su sekundarni problem. Znači napadaju stabla koja su već u nekom problemu bilo zbog mraza, suše ili bolesti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
kak to misliš da su izboji završili rast?? na slikama koje se vide. Ovo kaj se vidi na ove 3 slike osim onog drača-korova koji je joj meni joj, grmovi izgledaju skroz OK baš kak treba.

Pa lijepo pise u odgovoru da se na prvim slikama (onim sa prethodne stranice) jasno vidi da je na vrhu izrsta zavrsni pup vec formiran i da tu vise porasta u ovoj sezoni nece biti,,,
Radi toga sam ga i trazio da postavi sliku cijelog stabla kako bi se vidjela kondicija i gustoca krosnje,,,
 

lend

Novi član
Tu od
23 Lis 2018
Poruka
16
Nije nužno da je bolest. Veća je vjerojatnost da je došlo do problema:
- ili u korijenu (napad vuloharica) tada mora postojati rupa uz stablo ili blizu stabla
-ili imate problem sa nekom vrstom kornjaša (granotoč, potkornjak..)
trebalo bi sagledati cijelo stablo kada ga izvadite i obavezno zapaliti jer je to krajnje bez obzira o čemu se radi. Znači kada izvadite-počupate stablo traktorom pregledajte korijen, ako je pojeden- glodavci
Ako ima na stablu sitne rupice cca 1 mm. uzmite nožić i u tankim slojevima skinite koru i tako sve dublje, ako primijetite ličinke ili sitne kukce od 1-10mm i izrovane "hodnike" to je potkornjak, a ako isto imate u granama onda je granotoč. Kornjaši su sekundarni problem. Znači napadaju stabla koja su već u nekom problemu bilo zbog mraza, suše ili bolesti.
Hvala na opsirnom odgovoru. Svakako ga mislim izvadit i zapalit ali me zanima zbog cega ga je obavezno zapalit?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Pa da ispržiš sve što ti se nakalemilo na to jadno stablo od insekata do bolesti ako su prisutne. Da ti se ne širi dalje po nasadu i zahvaća druga stabla ili grmove.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

lend

Novi član
Tu od
23 Lis 2018
Poruka
16
I mislio sam da je radi toga ali opet kazem pitat cu da budem siguran..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh