• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

zORPHAN

Novi član
Tu od
16 Tra 2020
Poruka
12
Postovani, planiram kupiti roto-malcer sirine 160-180cm sa nozevima a ne lancima bez hidraulickog pomaka. Sluziti ce za kosnju trave na cca 4Ha sa ferkom 539. Budget je nekih 12 tisuca kuna (+-1000kn). Ako netko ima iskustva i preporuke bio bi Vam zahvalan. Lp
 

scitec

Novi član
Tu od
21 Tra 2017
Poruka
28
pozdrav svima

Imam 10 grmova lijeske kojima je sada 5 godina,rodile su zadnje dvije godine al svaki puta su plodovi truli i smezurani u jesen.
Ako mi ko moze reci kad bi se otprilike trebalo s kojim preparatima spricati po mjesecima.Imam karticu za pesticide.
Hvala
 

slama

Novi član
Tu od
5 Tra 2022
Poruka
15
Pozdrav svima
Novi sam na forumu i imam nasad od 160 grmova 5. godina.
Što kažete je li vrijeme za 1. špricanje?
Od jednog agronoma preporučeno mi je:
Cuprablau Z + Chromosul 80 + Mineralno ulje.

2. špricanje krajem 4. mj.
Star 80 WP + Rotor super + Chromosul + Folibor

Još jedan program zaštite lješnjaka.
Što kažete na to ?
 

Prilozi

  • zastita lijeske.pdf
    68.2 KB · Pregleda: 48

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
109
Ne znam kakva je situacija sa vegetacijom kod vas.. ali sumpor ide pred pucanje pupova i modro ulje isto je bolje nego kad se otvore pupovi. Kod mene to je bilo kasno i prije 7 dana. Sad mislim da je više štete nego koristi da se to odradi kod mene.

Još jedan program zaštite lješnjaka.
Što kažete na to ?
Ne znam zašto se čeka svibanj za grinje kad su već ušle..? Po meni je bolje sa prvim proljetnim prskanjem sumporom i ljetnim sumporom kao prevencija. Ja nikad nisam niti planiram da idem akaricidom u svibnju.. Doduše i ja nisam bezgrešan - i ja samo sa prvim proljetnim sumporom tretiram i nemam problema sa grinjama.. Ali strogo pratim da pupovi ne popucaju ali da bude blizu tren - u par dana..
 

slama

Novi član
Tu od
5 Tra 2022
Poruka
15
Hvala na odogovoru.
Pupovi su otvoreni, znači bolje da čekam do početka svibnja ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
109
Hvala na odogovoru.
Pupovi su otvoreni, znači bolje da čekam do početka svibnja ?
Ne volim da savjetujem ovako napamet. Ali recimo da sam ja fulao, ja sad ne bih koristio niti bakar niti sumpor. Ali krajem 4., početkom 5. mjeseca ne bih izostavio " klasično" prskanje fungicidima, insekticidima.. Za grinje bih prošao kroz polje i pogledao stanje, ako nema očiglednih problema akaricide ne bih ni koristio. Ovo govorim za sebe, ne kažem da vi tako morate raditi..
 

slama

Novi član
Tu od
5 Tra 2022
Poruka
15
Hvala na odgovoru.
I ja tako mislim napraviti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomo123

Novi član
Tu od
14 Velj 2018
Poruka
6
koristi li još netko sredstva od Bioinputa za zaštitu i prihranu ? zanima me razmjena mišljenja oko programa zaštite ...
 

slama

Novi član
Tu od
5 Tra 2022
Poruka
15
IMG-20220502-WA0000.jpg

Zna li netko što je ovo? Našao na jednoj grani, odmah sam je odrezao.
 

Prilozi

  • IMG-20220502-WA0001.jpg
    IMG-20220502-WA0001.jpg
    38.5 KB · Pregleda: 25
Posljednje uređivanje od moderatora:

slama

Novi član
Tu od
5 Tra 2022
Poruka
15
U nutra je neki crni gusti, ne baš tvdi sadržaj, a vanjski dio se razvlači kao ona šećerna vata, kao vlažna paučina. Kao u SF filmu.
 

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
55
Najvjerojatnije vunasta štitasta uš.
Konkretno, mislim da se radi o Pulvinaria vitis ili vunasta lozina štitasta uš
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
109
Šta uočio.. umlatio.. Stjenice također već su u nasadu i gledaju valjda gdje su dobri " vrtići" za njihovo potomstvo.. Okolno voće ozbiljan napad lisnih ušiju i sad da nisam presjekao.. poslije bi bilo kasno.. Izgleda će i ova godina biti dobra za lisne uši.. Obratite pažnju kad se " zacakle" listovi.. ali tad je već uznapredovalo..
 

dinamo

Član
Tu od
9 Ožu 2010
Poruka
56
Surlaša kao u priči...izvršen napad insekticidom...uši za sad nisu primjećene...čeka se izlijeganje martina negdje u lipnju i tretman insekticidom samo nisam siguran kojim...
 

gramzon

Novi član
Tu od
4 Stu 2015
Poruka
19

Standardna copy/paste obavijest koja ide svake godine.

1. Zaštitite protiv ljeskotoča - pogledajte u FIS koja su dozvoljena sredstva. Pogledaš u FIS i nema ni jednog sredstva registriranog za ljeskotoč (ni EKO ni konvencionalno).

2. Zaštitite protiv lisnih uši i stjenica - insekticidi. Za EKO su dozvoljeni jedino Laser (koji iz mog iskustva prethodnih godina nema nikakav učinak na ništa) i Dipel DF, sa kojim nemam iskustva ali registriran je samo za neke moljce.

3. Zaštitite protiv truleži i sušenja ploda - fungicidi. Za EKO dozvoljeni jedino bakreni pripravci, koji ste vjerojatno već stavili i na kraju vegetacije prošle godine, i na početku vegetacije ove godine, a koliko znam ne smiju se ni primjenjivati na ovim temperaturama.

Znači preostaju nam jedino alge i ostali biljni ojačivaći. Ako netko ima neki savjet/preporuku, pretvorio sam se u uho.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh