• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

D

Deanzg

Guest
q

Danas bio u min jer je osoba koja popunjava arkod nekaj krivo prije utipkala i veli mi gospođa, dajte si popunite za poticaje za ovu god.. Reko nisam dobio ni pola kaj sam treba za prošlu... Dođem doma, uzmem papire sa šifrom i svime, na zadnjoj strani sve lijepo piše... Ali ne znam kako vi ostali ne poludite dok čekate da se bilo kaj na toj stranici učita... Pa to sve traje cijelu vječnost ko da od jednom skidam 50 filmova sa golim ženama s neta... Skoro mi dođe da odem u Vukovarsku, bacim im papire na stol i velim popunjavajte Vi jer ja nemam strpljenja... A i to je vaš program, možda kod vas brže radi...
 
R

reddog

Guest
Danas bio u min jer je osoba koja popunjava arkod nekaj krivo prije utipkala i veli mi gospođa, dajte si popunite za poticaje za ovu god.. Reko nisam dobio ni pola kaj sam treba za prošlu... Dođem doma, uzmem papire sa šifrom i svime, na zadnjoj strani sve lijepo piše... Ali ne znam kako vi ostali ne poludite dok čekate da se bilo kaj na toj stranici učita... Pa to sve traje cijelu vječnost ko da od jednom skidam 50 filmova sa golim ženama s neta... Skoro mi dođe da odem u Vukovarsku, bacim im papire na stol i velim popunjavajte Vi jer ja nemam strpljenja... A i to je vaš program, možda kod vas brže radi...

been there, done that... stvarno ne znam kaj se dešava. ja se primio posla kad sam dobio papire od arkoda. prvo ne radi program, zvao rekli su da će program proraditi možda za 2 sata a možda za 2 mjeseca. odem kod ženske di se to priavljuje, međutim nju su poslali na godišnji je ne radi program i badava sjedi tamo. helouuuuu. pa koja smo mi to kurčeva država?????
 

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
pozdrav ekipo, nakon duzeg vremena evo me opet. imam par pitanja
zna li neko neki dobar eko insekticid?
pronasao sam nesto cudno na par stabala pa me zanima da li su to ostecenja dok su bila manja ili nesto opasnije? (slike ispod)

http://img600.imageshack.us/g/30042011003r.jpg/

i zanima me kako poravnati vocnjak prije zatravnjivanja?
 
D

Deanzg

Guest
q

Bio danas u ministarstvo da mi oni popune za poticaj... Reko, dobar dan, kod mene to ne radi, ajde molim Vi probajte to odradit... Trebalo je i mladom gosponu pola sata ali je sve odrađeno... Veli da im je program imao duhove, a komentare ljudi koji su čekali red bolje da ne prenosim... Ove godine se dobiva i više goriva... A ostatak poticaja bi trebao doć do 30.6. Telefoni im stalno zvone i ubijaju se od posla. A pored njihovog ureda na 6 katu su dva ureda od po 6 ljudi gdje nitko ni ne ulazi ni ne izlazi. Tel je svima broj 1, a ako to ne upali, šaljite mail, a mnogi vele da nitko ne voli mail jer je to ipak pisani trag... A ja baš zato to forsiram jer je pisani trag a to onda ima težinu...
 
R

reddog

Guest
e, ljudovi.
jel neko može postaviti sliku kak izgleda plod na ljeski u ovo vrijeme; mislim, jel se može već sada razabrati kaj je lješnjak a kaj nije?
 
V

vuk

Guest
bok narode! evo ja napokon uhvatio malo vremena da svratim vidjeti šta ima ovdje kod vas a usput sliknuo sam koju sličicu da vidite kako to izgleda i koje me stvari pate. žute pjegice po listovima na nekim grmovima i neki od štetnika koje sam vidio! A ova prva tri krača reda su mi rezači malo jače,višlje orezali. Bio sam jako ljut ali vidjeti čemo kako če ti sada roditi!










 
Posljednje uređivanje od moderatora:
D

Deanzg

Guest
q

U sub kosio oko ljesaka.... Vidio sam puno rupa oko njih... Da li su te rupe od miševa, mislim da su prevelike za njih ili voluharica, ili tko zna čega... Kaj me zanima... Da li da trujem te glodavce ili da ih ostavim.. Kad su rupe provjetravaju zemlju a i tuda će lakše voda, jedino je problem da li će jest korjenje i time se biljke sušit?
 
L

LJEŠKO

Guest
Pozdrav svima!

Društvo!
Jučer sam u popodnevnim satima malčirao travu u mojem mlađem nasadu starosti četri i pol godine. Uz redove se jasno vidi djelovanje hrbicida na korove te posušeni novi izdanci tretitrani Bastom, dok ostali dio među redovima malčiram. No ove godine se pojavila neka oštra trava koju moji več istrošeni batovi na malčeru nisu savršeno slomili. Samo za informaciju nove batove sam pronašao po najpovoljnjoj cijeni u firmi TANG -Nova gradiška (52 kn/kom) sa PDV-om.
Evo fotografija koje nisu baš savršene jer su fotografirane mobitelom u samo predvečerje:
http://imageshack.us/g/222/mojeslike25052011031.jpg/
http://img222.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=mojeslike25052011031.jpg
 
Posljednje uređivanje:
R

reddog

Guest
ja jučer obišao nasad. moj je u 3 godini i ima u prosjeku 6 do 7 plodova po stablu (oko 450 stabala). jel to neki prosjek, ili? između stabala se posušilo odlično. ovih dana planiram potanjurati i pošpricati sa bastom nove izbojke.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Molim lijepo sve cijenjene forumaše , kako nove , tako i stare ... kada ste već uspjeli dići slike , odite samo na opciju " FORUM CODE " onda slika odmah bude u punoj veličini , i nemora se klikati na nju da se poveća , i nemora se piljiti da bi se vidjelo što slika predstavlja .

Dižite sliku jednu po jednu , možda malo više vremena treba kad se diže jedna po jedna , ali učinak je puno bolji . Koja je svrha postaviti slike koje se jedva vide . Znam da pojedini forumaši ni ne otvaraju slike koje odmah nisu u punoj veličini .

Prije nego i pošaljete post " Pošalji odgovor " , sve se lijepo može pregledati na opciji " Pregled poruke " odmah se vidi u kojem su obliku slike

Evo još jednom upute za postavljanje slika pa malo proučite

http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=21784


To je za dobrobit svih nas

pozdrav svima Žuti
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
pojavio mi se jedan problem na stablima ! na granama imam zaljepljene male oklope kao da je bubamara zaljepila svoj oklop, samo što nije šareno nego boja cigle. kad oklop skinem ispod nema ništa samo bijeli prah ostane! kažu da je to tzv. "miner" nekakva vrsta gusjenice ( ne znam jel to točno ). koliko je to opasno i da li treba tretirati sa nečim. koliko on štete može napraviti! jel itko imao što slično i kako je rješio taj problem!

osim ovoga također sam primjetio mjestimice žute pjege po lišću kao i vuk! ne volim kad se našto jarko šareno pojavi po biljkama! to obično ne bude bezazleno. također ne znam o čemu s e radi.

do ove godine nije bilo takvih problema. izgleda da gamadi paše ovogodišnja klima! kako je kod drugih?

dejo truj voluharice jer mogu napraviti dosta štete u mladom vočnjaku!
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Prema ovom Vašem opisu pretpostavljam da se radi o šljivinoj štitastoj uši koja također parazitira i lijesku.

Parthenolecanium corni B. – P. corni ili šljivina štitasta uš je polifag i napada mnoge druge voćne vrste. Odrasli se pojavljuju u travnju i migriraju na mlade grančice, mladice i mlado lišće. Ženke polažu jaja krajem svibnja do početka srpnja. Ženka tada ugine, a njezina ljuska štiti jaja tijekom cijelog embrionalnog razdoblja. Prvo se pojavljuju na donjoj strani lišća, posebno duž žila. Ženka odloži 1500-2000 jaja. Neoplođene ženke rađaju samo ženske jedinke. Nimfa prezimi na korijenju, granama i deblu. Cvijetovi zaraženih biljaka su slabijeg intenziteta, plodovi koji se razviju su mali, a zaražena biljka je često podložna pepelnici.

lecanium2.jpg
lecanium3.jpg

Na lijeski
lecanium4.jpg
lecanium5.jpg

 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
[
QUOTE]rema ovom Vašem opisu pretpostavljam da se radi o šljivinoj štitastoj uši koja također parazitira i lijesku.

Parthenolecanium corni B. – P. corni ili šljivina štitasta uš je polifag i napada mnoge druge voćne vrste. Odrasli se pojavljuju u travnju i migriraju na mlade grančice, mladice i mlado lišće. Ženke polažu jaja krajem svibnja do početka srpnja. Ženka tada ugine, a njezina ljuska štiti jaja tijekom cijelog embrionalnog razdoblja. Prvo se pojavljuju na donjoj strani lišća, posebno duž žila. Ženka odloži 1500-2000 jaja. Neoplođene ženke rađaju samo ženske jedinke. Nimfa prezimi na korijenju, granama i deblu. Cvijetovi zaraženih biljaka su slabijeg intenziteta, plodovi koji se razviju su mali, a zaražena biljka je često podložna pepelnici.


to je to! jel opasna i da li mogu šljemovi štetu napraviti!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
i kod mene se nade na par stabala tih malih štitova kaj izgledaju kak priljepki
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Nakon ovipozicije ispod štita (štit štiti jajašca nakon ugibanja ženke) ženka ugiba, a sredinom lipnja ispod štitova izlaze mlade ličinke. Ličinke odlaze na lišće i na naličju se hrane sisanjem sokova. Mogu se naseliti i na plodovima. U kolovozu kada prestaje kolanje sokova u lišću , odlaze na grane, gdje se najčešće smještaju oko pupova i tu prezime.

Šljivina štitasta uš je periodični štetnik i u nekim razdobljima jako se prenamnožava i čini goleme štete. Nakon 5-10 godina i više kada se ovaj štetnik gotovo ne zapaža, dolaze 2-3 godine vrlo jake pojave i velikih šteta, velik broj stabala propada jer se osuše zbog sisanja milijuna štitastih ušiju kojima su zarežena. Dio stabala propadne zimi od smrzavanja jer je zbog sisanja štetnika u zimu ušao neotporan.

Šljivina štitasta uš ima dosta prirodnih neprijatelja. To su naročito bubamare i ose najeznice, no vrlo je često napada i gljivična bolest Isaria lecaniicola koja zna uništiti i do 90% ušiju.
Osnovna mjera suzbijanja, kao i kod svih drugih štitastih ušiju je zimsko prskanje koje se provodi do bubrenja pupova mineralnim uljima. Vrlo je djelotvorno i kasno zimsko prskanje u vrijeme bubrenja pupova uljnim organofosfornim sredstvima. U toku vegetacije ličinke ovih štetnika mogu se tretirati insekticidima u vrijeme migracije (od lipnja) i kretanja ličink (npr. Rogor 40) i sredstvima na bazi nikotina, ali i drugim sredstvima preporučenim za suzbijanje štitastih ušiju.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh