• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

L

lješko

Guest
Vlado 111

Plodove medvjeđe ljeske možeš sam ubrati u jednom kvartu u Zagrebu. Prošle godine sam gazio po njima koliko ih je bilo u parku između stambenih objekata. Za točnu lokaciju javi mi se na email.
Pozdrav.
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Kod mene je 390 kn/kg. ovogodišnji urod.

Možda ću i ja imati 4-5 kg viška vidjet ću nakon dorade sjemena, jer ove godine planiram posijati nešto više nego lani...
Ne znam točno koliko plodova ide u kilu (ide dosta jer su jako sitni, a ako baš nekoga zanima mogu i pokušati prebrojati) ali znam da je klijavost i uz obaveznu stratifikaciju samo otprilike 60 -70 % jer je sjeme u normalnim uvjetima dormantno.





 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
ovo je kronologija događaja kroz 2011. na plantaži lijeske:

a onda je došla ovogodišnja berba...

a sljedeća jesenska sadnja, na novim površinama priprema se sa sadnim materijalom iz vlastitog uzgoja. (istarski 80%+ rimski 20%)
 

Prilozi

  • Picture 053.jpg
    Picture 053.jpg
    66.9 KB · Pregleda: 568
  • Picture 285.jpg
    Picture 285.jpg
    68 KB · Pregleda: 460
  • Picture 272.jpg
    Picture 272.jpg
    79.6 KB · Pregleda: 556
  • Picture 264.jpg
    Picture 264.jpg
    77.2 KB · Pregleda: 448
  • Picture 161.jpg
    Picture 161.jpg
    83.2 KB · Pregleda: 793
  • Picture 160.jpg
    Picture 160.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 460
  • Picture 317.jpg
    Picture 317.jpg
    83.2 KB · Pregleda: 538
  • Picture 168.jpg
    Picture 168.jpg
    83 KB · Pregleda: 536
Posljednje uređivanje od moderatora:

nebica933

Član
Tu od
8 Svi 2011
Poruka
33
Karla, svaka Vam čast. Bilo je tu dosta posla, kako ste čistili lesku?
Jeli i ova sadnja ide na stablo ili žbun?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
@Karla... ja sam Vam poslao još početkom mjeseca PM i ništa ne odgovarate??

Ej, odgovorila sam ti i to veoma opširno. Budem potražila pa ti ponovno pošaljem. Bilo je puno p.p.

Karla, svaka Vam čast. Bilo je tu dosta posla, kako ste čistili lesku?
Jeli i ova sadnja ide na stablo ili žbun?

Ljesku smo čistili i oko 1/3 je gotovo, znači još moramo odraditi ostalo. Čistio nam je jedan član foruma uspješno već treću godinu zaredom. Moram ga pitati da li ga mogu imenovati ili slikati kod sljedećeg termina čišćenja pa stavim slike.
Sadnja će ići na stablo, ali veoma kratko - prva grana od zemlje oko 30 cm. Ovo što mi je pušteno u grm imam osjećaj da nemam potpunu kontrolu nad njime, stabla lakše obuzdavam. Iako grmovi u ovoj fazi 5.-ta godina uzgoja su razvijeniji, više zelene mase, više prirasta, ali nisam sigurna da je i više uroda.
Stabla u ovoj usporedbi su visine 60-70 cm krošnja od zemlje.
Ručna berba u prosjeku jedan radnik pobere 12-13 kg lješnjaka sa komušinom-istarski i rimskog samo čisti plod (istarski 80%+rimski 20% -sadnja) na sat. To je mjereno čistog rada, bez pauze.
Plod je veoma kvalitetan i krupan, dosta prosušen, već kod same berbe. Nakon čišćenja i kraćeg prosušivanja može se staviti na tržište. Cijena? Razne ponude: od smiješnih iznosa do zadovoljavajućih, ali ništa ekstra posebno dobro.
Sadit ćemo nove površine, i svima koji su krenuli u lješnjake želim puno strpljenja do 6-7.-me godine uzgoja, treba izdržati trud će se isplatiti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Ej, odgovorila sam ti i to veoma opširno. Budem potražila pa ti ponovno pošaljem. Bilo je puno p.p.

Ništa ja nisam primio, još mislim reko da nisam nešto uvredljivo ili krivo napisao :lol:....

Koja je cijena čišćenja, mislim po kilogramu, ako Vam uopće i naplaćuje???
 

darkohittner

Član
Tu od
5 Srp 2009
Poruka
203
Ljesku smo čistili i oko 1/3 je gotovo, znači još moramo odraditi ostalo. Čistio nam je jedan član foruma uspješno već treću godinu zaredom. Moram ga pitati da li ga mogu imenovati ili slikati kod sljedećeg termina čišćenja pa stavim slike.
Sadnja će ići na stablo, ali veoma kratko - prva grana od zemlje oko 30 cm. Ovo što mi je pušteno u grm imam osjećaj da nemam potpunu kontrolu nad njime, stabla lakše obuzdavam. Iako grmovi u ovoj fazi 5.-ta godina uzgoja su razvijeniji, više zelene mase, više prirasta, ali nisam sigurna da je i više uroda.
Stabla u ovoj usporedbi su visine 60-70 cm krošnja od zemlje.
Ručna berba u prosjeku jedan radnik pobere 12-13 kg lješnjaka sa komušinom-istarski i rimskog samo čisti plod (istarski 80%+rimski 20% -sadnja) na sat. To je mjereno čistog rada, bez pauze.
Plod je veoma kvalitetan i krupan, dosta prosušen, već kod same berbe. Nakon čišćenja i kraćeg prosušivanja može se staviti na tržište. Cijena? Razne ponude: od smiješnih iznosa do zadovoljavajućih, ali ništa ekstra posebno dobro.
Sadit ćemo nove površine, i svima koji su krenuli u lješnjake želim puno strpljenja do 6-7.-me godine uzgoja, treba izdržati trud će se isplatiti.

ima nešto vezano za čiščenje ili tucanje lješnjaka evo linka a i na njuškalu ima istoimeni ....
evo linka na you tube
http://www.youtube.com/watch?v=xYwxjMqDNVE&feature=player_embedded
a vidim ima i na njuškalu http://www.njuskalo.hr/strojevi-gos...roj-tucanje-ljesnjaka-oglas-3167571?tab=video
to mi je prijatelj dugogodišnji meni je počistio iako imam samo malo ali najbrže u životu i odlićno čiščenje lješnjaka....
 
B

bogi023

Guest
Pozdrav svima
Evo da se i ja prikljucim temi. Imam plantazu kalemljenog lesnika oko 500 stabala od kojih 160 u 6-oj godini. Prinos je ove godine bio oko 1kg po stablu. Od mehanizacije koristim Tomu V. sa frezom i kosilicom. Pre nedelju dana sam zatravio ceo vocnjak.
Glavna sorta mi je Enis,a oprasivaci Lambert pored njih sam sadio i Rimski,a za ovu jesen je u planu i Halski.
Pokusao sam da kalemim lesnik i zadovoljan sam prijemom. Ove godine sam nabavio seme Mecje leske pa cu pokusati da sam napravim podlogu koju sam do sad kupovao
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
918
Pozdrav svima
Evo da se i ja prikljucim temi. Imam plantazu kalemljenog lesnika oko 500 stabala od kojih 160 u 6-oj godini. Prinos je ove godine bio oko 1kg po stablu. Od mehanizacije koristim Tomu V. sa frezom i kosilicom. Pre nedelju dana sam zatravio ceo vocnjak.
Glavna sorta mi je Enis,a oprasivaci Lambert pored njih sam sadio i Rimski,a za ovu jesen je u planu i Halski.
Pokusao sam da kalemim lesnik i zadovoljan sam prijemom. Ove godine sam nabavio seme Mecje leske pa cu pokusati da sam napravim podlogu koju sam do sad kupovao


pozdrav bogi


to su one sadnice iz krusevca od dejana


ako mozes postavi slike plantaze i plodova

da steknemo bolji dojam o tome kakvi su kalemljeni tj cjepljeni ljesnjaci
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
ima nešto vezano za čiščenje ili tucanje lješnjaka evo linka a i na njuškalu ima istoimeni ....
evo linka na you tube
http://www.youtube.com/watch?v=xYwxjMqDNVE&feature=player_embedded
a vidim ima i na njuškalu http://www.njuskalo.hr/strojevi-gos...roj-tucanje-ljesnjaka-oglas-3167571?tab=video
to mi je prijatelj dugogodišnji meni je počistio iako imam samo malo ali najbrže u životu i odlićno čiščenje lješnjaka....

ja radim sa tim strojem! vrlo dobra mašina! ako nekog nešto zanima ili je zainteresiran za mašinu može me kontaktirati na PP! sve ču mu objasniti što kako i gdje!

lijep nasad bogi!
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
918
ja radim sa tim strojem! vrlo dobra mašina! ako nekog nešto zanima ili je zainteresiran za mašinu može me kontaktirati na PP! sve ču mu objasniti što kako i gdje!

lijep nasad bogi!

pa ako je tako dobra stvar moglo bi svima koristiti


ovdje ti to ljepo opisi nama jer kome treba vise od 300kg na sat od nas sa par ha ljeske

kaj fakat ne treba kalibriranje
 

veljo10

Novi član
Tu od
21 Lip 2011
Poruka
3
pa ako je tako dobra stvar moglo bi svima koristiti


ovdje ti to ljepo opisi nama jer kome treba vise od 300kg na sat od nas sa par ha ljeske

kaj fakat ne treba kalibriranje
dobro veče veljo je zanima me stroj za čiščenje lijeske zanima me kako izgleda iznutra za čiščenje ako nije tajna hvala
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Protekli vikend sam počeo lupati lješnjake i ugodno sam iznenađen ovogodišnjom kvalitetom lješnjaka. Svi su maksimalno puni i zdravi. Bit će dobar randman.
Inače sad se bolje lupaju dok još nisu potpuno suhi, odnosno manje pucaju.







Ako netko još nije nabavio drobilicu a želi zaraditi više prodavajući čiste lješnjake, može mi dopeljati polupat ćemo ih vrlo povoljno po 2 kn/kg.
 
B

bogi023

Guest
Sadnja 2005 (sadnice koje sam sadio prosle jeseni su u samom startu 1-2 godine starije)



novembar 2006


jul 2007



jun 2008



maj 2009



2010



orezivanje pre i posle

 

Najnoviji postovi

Na vrh