• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vinogradarski stubovi, armatura, kalupi.

  • Temu pokrenuo hrvoje.crnjak
  • Datum prvog posta
H

hrvoje.crnjak

Guest
Prije svega, pozdrav svima! ! novi sam na vašem forumu pa bih molio za par informacija.....Inače,u jesen sam posadio nasad kupina,ništa veliko,350 sadnica...iako se ovdje većinom svi bave uzgojem vinove loze,tehnologija je više-manje slična...u proljeće sam planirao postaviti armaturu,pa me zanima gdje nabaviti(povoljno) stupove,odprilike 80 komada,po mogućnosti plastične zbog svoje jednostavnosti i praktičnosti?...unaprijed hvala.....Hrvoje :D
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Iz Velike Gorice...
 

zelenko

Član
Tu od
19 Lis 2008
Poruka
33
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

u tom slučaju,najbliži proizvođač plastičnih stupova ti je iz zagreba,enim.d.o.o,borongajska bb,telefon,2334470.ja sam kod njih kupio prošle godine stupove,cca 100 kom,i cijena je bila 24 kn za komad.još ima jedan proizvođač iz vinkovaca, grad-impeks,ali sam čuo da su se preorijentirali na proizvodnju plastične stolarije,no ne mora biti,nisam provjerio.nadam se da sam ti pomogao.pozdrav
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Hvala na odgovoru,daj mi reci koju si dimenziju uzimao? ja bi trebao 230x10x10 ili 260x10x10 ak ima tak nekaj...
 

zelenko

Član
Tu od
19 Lis 2008
Poruka
33
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

nisam ti rekao da sam ja kupio stupove za ogradu,a ne za vinovu lozu.sve o tim i ostalim stupovima možeš naći na stranici, www.enim.hr
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Hvala,bio sam na njihovoj stranici, sutra ću ih zvat da provjerim cijene...
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

evo ako koga zanima...cijena PVC stupova(2500 mm,debljina stjenke 3 mm) za vinograd je 32 kn sa pdv-om...PVC stupići za mladu lozu(1500 mm) 4,5 kn isto sa PDV-om....http://www.enim.hr/images/VS6585.pdf

zanima me ima li tko kakvog iskustva sa PVC stupovima za lozu i koje su prednosti/nedostaci u odnosu na pocinčane i betonske....svaki komentar dobrodošao...
 
M

MIHA

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

hrvoje.crnjak kaže:
evo ako koga zanima...cijena PVC stupova(2500 mm,debljina stjenke 3 mm) za vinograd je 32 kn sa pdv-om...PVC stupići za mladu lozu(1500 mm) 4,5 kn isto sa PDV-om....http://www.enim.hr/images/VS6585.pdf

zanima me ima li tko kakvog iskustva sa PVC stupovima za lozu i koje su prednosti/nedostaci u odnosu na pocinčane i betonske....svaki komentar dobrodošao...

4,5 kn pvc stupic pa to se ne isplati onda je najbolje uzet drvene najbolji su a za te ih pare mozes napravit/nabavit
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Ja imam pocinčane i prezadovoljan sam s njima,jako su čvrsti,kolega je stavljao plastične i nisu mi se svidli,nisu ni upola čvrsti kao pocinčani....njegovi su imali samo 4 nosača za žicu na stupu....problem je bilo i zabijanje....neki su pukli ali......svatko ima svoje mišljenje .........
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

moje osobno iskustvo je da najbolji kolcic za mladi trs onaj koji ima ravne povrsine kao sto je drveni a ne zaobljene tipa plasticnih. neki pocincani i metalni su ok, ovisno o nacinu izrade jer oni su uglavnom oblika jednakostranicnog trokuta s time da im je jedna stranica otvorena, tj. nema je. kod kolcica sa ravnom povrsinom puno je lakse vezati trs za njega i trs je mnogo pravilniji i ravniji dok je kod drugih oblika tesko vezati trs jer se trs "smica" po kolcicu i ne moze se dobro vezati pa cesto trsovi ispadnu grbavi, pucaju ili imaju "trbuhe" sto je vrlo lose! takoder, drveni kolcic je sa svojim ravnim plohama i opcenito vecom povrsinom stabilniji u zemlji (to mozete vidjeti kada vam padne kisa ili puse jaki vjetar, drveni kolcici su rijetko pomaknuti i rasklimani dok plasticni i metalni doslovce izadu iz zemlje i totalno su nestabilni). i jos jedna bitna stvar je da drveni kolcic (ili opcenito kolcica sa vecom povrsinom) mnogo bolje drzi razvijenije trsove (u 3.,4. ili 5. godini) dok je sa plasticnim ili metalnim stupicima problem taj da jaci trs u cesto slucajeva vise drzi kolcic nego kolcic trs tako da stupic gubi svoju osnovnu namjenu, da bude oslonac i podupor za mladu lozu. to takoder mozete vidjet u slucajevima kada padne jaca kisa, puse vjetar ili kada vec formirate trs i imate prvi rod, stupic sa malom povrsinom takvom trsu gotovo da nista niti ne znaci! i jos jedna stvar je da je drvo ekolosko, za razliku od metala. i jos jedna stvar sto se tice metalnih ili pocincanih stupica sa jednom otvorenom stranicom je da kada formirate i vezete jednu mladicu za stupic, cesto vam se desava da vam pupovi ostanu "u kutu" stupica i nejdu prema van, tako da vam je mnogo teza zastita tih pupova jer ne mozete prodrijeti do njih, ti pupovi i mladice koje se razviju iz njih vrlo cesto su krzljavi i spigani i vrlo cesto vam se slome i prilikom samog vezanja vrlo cesto vam se moze desiti da vam otpadne pup jer ste ga prislonili ili posmaknuli na rub metalnog stupica, a to se kod vezanja, kada drzite mladicu, cucite, barate spagom, pokusavate je odrezati, vezete.. vrlo cesto zna desiti. eto toliko, mogao sam ovo iskoristiti kao magistarski rad.. :mrgreen: :mrgreen:

ps. budite pametni i uzmite drvene kolcice, i ne, ja nemam pilanu (da ovo ne bi bila samopromocija.. 8) )

pozdrav!
 
T

Tomazy

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

hrvoje.crnjak kaže:
evo ako koga zanima...cijena PVC stupova(2500 mm,debljina stjenke 3 mm) za vinograd je 32 kn sa pdv-om...PVC stupići za mladu lozu(1500 mm) 4,5 kn isto sa PDV-om....http://www.enim.hr/images/VS6585.pdf

zanima me ima li tko kakvog iskustva sa PVC stupovima za lozu i koje su prednosti/nedostaci u odnosu na pocinčane i betonske....svaki komentar dobrodošao...

Znam čovjeka koji je nasad imao na pvc stupovima i isti mu se u nevremenu srušio na zemlju... ima ljudi koji imaju i lozu na njima također su nezadovoljni.
Obrisan neispravan link.
naravno nije napomenuo da je taj dio nasada bio na pvc. ja to nebi uzimao
 
A

Araokaris

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

jedini problem sa izrezanim drvenim stupićima je taj što su uglavnom svježe izrezani ili od hrasta ili bukve i kao takvi sadrže dosta veliku količinu tanina koji se, kad se postave, direktno slijeva na korijen mlade loze...
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Araokaris kaže:
jedini problem sa izrezanim drvenim stupićima je taj što su uglavnom svježe izrezani ili od hrasta ili bukve i kao takvi sadrže dosta veliku količinu tanina koji se, kad se postave, direktno slijeva na korijen mlade loze...

to je zanemariva kolicina tanina.
 
M

MIHA

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

najbolja kombinacija je betonski stupovi te drveni kolcici i drveni karajnji stupovi
ako hocete stavljati plasticne ili zelezne kolcice pozeljno je da u drugoj ako vam je moguce i prvoj god postaviti stupove i zicu te zeljezni ili plasticni kolcic vezati za prvu zicu i onda je dobro staviti tri para zica tj sest komada tako ja stavljam mada sam imo do sad drvene kolcice a trsovi su mi ravni ko i kolcici ;)

ja planiram nagodinu sadit 5 000kom a neznam kako cu nabavit drvene kolcice jel sam dosad koristio drvene pa razmisljem o plastici ili limu al onda moram pol stupova postavit prve a pola druge god te vezati te kolcice za zicu i onda nemaju kuda ;)
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

ja bih rekao da je najbolja kombinacija, drveni krajnji stupovi sa sidrima, redni pocincani i drveni kolcici za trs. da, ako se koriste metalni ili plasticni stupici za trs dobro je staviti armaturu i barem prvu zicu u prvoj godini, ili na jesen ali obavezno prije sljedeceg proljeca!
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Ja imam za čelne metalne stupove (tubing) zabetoniran sa poduporama što je po meni (ako se može izvest) puno bolje od sidra jer sidro može smetati kod ulaska traktorom u red!!
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

i ja imam podupore na pocincanim krajnjim stupovima ali ipak smatram da je drveni krajnji stup sa sidrima bolji. mislim da sidra bolje drze, mogu se lakse promijeniti i spanati (pogotovo ako imas sistem Gripple), podupori samo smetaju za trsove na pocetku reda a ovo sa ulaskom traktora u red, pa treba samo dobro i ravno napeti i zakopati sidra da ne strse izvan reda i onda nema problema! ja cu ubuduce ici na drvene krajnje sa sidrima, samo je mozda mali problem sto su drveni stupovi nesto veceg promjera od ovih pocincanih koje imam koji su siroki samo 6 cm, tako da cu mozda morati malo povecati sirinu redova, na 2,10 m umjesto 2 m i jos povecati gustocu izmedu trsova, na 0,7 ili 0,6 m umjesto sada 0,8 m. 8)
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

evo,....da imate predodžbu o čemu se radi...to je kupinjak sa 5 redova dužine 71 m...bilo bi 13 stupova po jednom redu sa razmakom: 5.5,6,6,6,6,6,6,6,6,6,6 i 5.5 m...ovako,za čelne stupove sam planirao uzeti pocinčane stupove kojima bih zabetonirao temelje a za redne bi uzeo PVC s time da bih 7. stup,koji je točno na sredini reda,isto malo zabetonirao(zbog stabilnosti)....što se tiče žice,postavio bih 3 para žice...prvi par bi bio na 60 cm od tla,drugi 50 cm od prvog i treći na 70 cm od drugog...možda bih povukao i 4. red pri samom vrhu stupa zbog dodatne stabilnosti...ova varijanta sa PVC stupovima je dosta povljnija u odnosu da uzmem sve pocinčane,razlika u cijeni je nekih 20 kn po stupu....što kažete?.....inače,sadne stupiće sam postavio drvene,većinom ostatci sa pilane(0 KN) :) .....i nešto iz vlastite šume...
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Bojim se da bi se čelni stupovi mogli savinut tik iznad betona pod opterečenjem mislim da bi bilo dobro stavit ili sidro ili poduporu koja će spriječit savijanje stupa jer je pocinčani stup od dosta tankog lima koji nema takvu čvrstoču po cm2 da bi izdržao takvo opterečenje!!!! :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh