• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

R

Ratarko

Guest
Ona zemlja što ju je Presoflex kupio oko Slobodnice , oko 180 ha , čujem da se daje u najam lokalnim poljoprivrednicima . Normalno jer ovi ju niti nisu željeli obrađivati , bilo je bitno uknjižiti se kao vlasnik . Inače tu zemlju su obrađivali neki seljaci koji izgleda nisu plačali najam opčini pa su izgubili pravo prvootkupa ...

Netko zemlju kupuje iz nekih razloga , nemaju svi poljoprivredu u mislima .
 
B

Bobo

Guest
Koliko sam upucen u "problematiku" zemlje koju je Presoflex kupio, stvari bi trebale biti ovakve:

Saditi vocnjake i napraviti ogromnu hladnjacu za otkup i skladistenje svih mogucih vrsta voca. No, to su samo rijeci...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo kaže:
Koliko sam upucen u "problematiku" zemlje koju je Presoflex kupio, stvari bi trebale biti ovakve:

Saditi vocnjake i napraviti ogromnu hladnjacu za otkup i skladistenje svih mogucih vrsta voca. No, to su samo rijeci...

... ali dok to bude zemlju treba obrađivati . Pričao sam sa osobom kojoj je zemlje ponuđena na obradu . Odatle i imam informaciju .
 
B

Bobo

Guest
Tako je...

Ne znam ni koliko je ovo sto sam ja cuo da se prica po Pozegi istina, no vjerujem da ce se to i dogoditi. Ova pozeska "mafija" je proracunata i ne rade nista ako ne vide da se tu trud moze visestruko naplatiti...

Nije tu zemlju trebalo dirati, a i seljaci koji su ju radili su trebali placati porez, pa bi svi bili zadovoljni, no ovako je ispalo kako je ispalo...
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
iz vaših redaka mi se čini da vam je žao kaj se podižu novi nasadi vočnjaka nauštrb pšenice kukuruze krava valjda su sam to pravi seljaci a vočari to nisu to je i normalno jel kod nas nema te tradicije
kaj ima lošega u tom da neki gradski dečko kupi zemlju i počne vlastiti bisnis sa vočem a početnik je .. nauči se u hodu ak ima volje... ili mislite da je to pravo samo onog kojem se i tata bavio pšenicom i kukuruzom

i kaj ima u mom selu koji prodaju meni zemlju za maler pare i još mi se smiju kak sam lud

a ja neznam ni sam jesam dobro napravio mogo sam
kupit apartman na moru več kolko sam dal za zemlu

tak da i ti kaj kupuju zemlju okolo riskiraju i nadaju se da če svojoj obitelji i sebi donest neku korist i bolji život

malo manje hrvatskog jala i biče lakše svima

znam ljude kod mene koji se bave jabukama jagodama paradajzom itd a počeli su pred par godina a da pojma nisu imali o tome a sad im ide super

tak da cjenim hrabre ljude koji su spremni ulagati u nove stvari bez da im neko garantira otkupnu cjenu i da ih nema tolko da mogu izvest traktore na cestu itako nekog ucjenjivati

mislim da kod nas na selu ljudi još razmišljaju po socijalistički spika im je kak je bilo dobro u jugi

kak su onio dobro živjeli od par kravica itd
a sad niš ne valja država itd a ja gledam malo poticaje i dr po meni je država super sam sad sve zavisi od pojedinca i ak sam ne pokreneš nešt niko ti nebu došo pokrenut ništa

ak sam ja mogo od ničeg stvorit cca 30k evra u 3 god. na poticajima onda to mogu svi drugi u hr

samo biti uporan puno papirologije tj živaca telefon zivkat razne službe dok ne popizde itd
i tak da ti ljudi koji ulaze u bisnis za zemljom za mene su dobrodošlas konkurencija i tjeraju me da moj nasad bude bolji od njihovog da ima m više ali u pozitivnom smislu dsa razmjenjujemo iskustva pomažemo si itd za i to bi nas novu generaCIJU TREBALO RAZLIKOVATI OD ovih sada koji rade feštu kad susedu crkne krava
 
R

Ratarko

Guest
Nitko nije rekao da mu je žao za ovo ili ono isto kao da nitko nije rekao da vočari nisu seljaci a ratari i stočari jesu . Usput Presoflex pripada kojima ???
Radi se o tome da ne moraš biti niti previše hrabar niti pametan da kupiš 180 ha zemlje ako si Presoflex a netko kao ti i ja je tu planirao ratariti ili posaditi malo lješnjaka ili jabuka . Ipak se tu radi o 180 ha zemlje . Dva manja sela bi bila sretna da imaju toliko zemlje ...
 
B

Bobo

Guest
E, vidis, ima i takvih koji kupe neko seosko imanje sa puno zemlje na kredit, i onda naprave slijedece:

Podignes preko papirologije sve moguce izmisljene i stvarne poticaje, posadis neki nasad, pokupis poticaj, vratis kredit, i jos ti ostane ohoho novaca.

I ako ti ostane dovoljno, kupis jos zemlje, i zasadis jos nekih nasada s visokim poticajem, i eto ti jos para...


I na kraju ne radis nista, nasad propada a ti kupis pare za odrzavanje 50Ha kupine, lijeske, oraha i ne znam ja cega sve ne... Jos ako naletis na budalu koja hoce prodati zemlju na podrucju posebne drzavne skrbi, pa uduplas poticaje, tek si onda na konju...

Ovdje to radi svatko tko ima prilike kupiti puno zemlje jer zna da ce sve dugove vratiti i da ce jos ostati novaca, a radilo se nije prakticki nista...

Eto, zasto mi se vise svidja da se zemlja prodaje ljudima koji ce ju iskoristiti, a ne nekim biznisenima koji ce uskratiti kvalitetan komad zemlje vrijednom seljaku...
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
moram priznat da ima takvih ljudi koji zlorabe poticaje sad dal njima dolaze kontrole iz mpš isto ko i nama sa par hektara neznam ja moram sve po ps-u jel nemam nikakve zaleđine i dat ču sve od sebe da uspijem a ak ipak ne uspijem zbog drugih razloga na koje ne mogu utjecati bar ču znat da sam u životu nešto probao možda budu moja djeca mogla naučit nekaj na mojim iskustvima i pogreškama

vani te sused prvi prijavi za neko zlodjelo a kzne su brze i velike a kod nas prebaciš sve na familiju zatvoriš firmu i kaj si popalio i zaposliš se kod mame ili sestre a u stvari je to tvoje

eto baš sads fioliča na tv-u koji kod nas je glavni uživa svu državnu zemlju i moju je preorao i od drugih seljaka i niko ga ne tuži jel se svi boje
 
K

krx pozega

Guest
Krki...e vidiš ja baš suprotno mislim...več sam jednom imao debatu..ja mislim da baš čisto ratarstvo u slavoniji nema budučnost...ali nasuprot tome velike farme če imati itekakvu budučnost one če biti te koje če trebati taj kukuruz na tisuče hektara..a ti sa svoje zemlje ga proizvest pa plasirati..to zaboravi
I još nešto...u tome i jest stvar ljudi moji da če nam dolaziti Presofleks i takovii...a to je istina koja če nas sve uništiti ili bolje reči utušiti i teško koji privatnik bez svoje velike zemlje če opstati...i to vrlo skoro

Ratarko tko je i kome nudio tu zemlju...možeš i na pm
 
R

ROKI

Guest
Kao što sam napisao negdi imam 10 ha jabuke na podlozi M9 i 1 ha kruške. Najstariji nasad mi je star 10 god., a najmladji 4 god. Cijeli vočnjak navodnjavam sustavom kap po kap iz arteškog bunara koji je dubok okolo 220 m. Posjedujem i kompjuterizirani kalibrator za jabuke star svega par godina. Ove godine sadim na vlastitoj zemlji 40 ha Oblačinske višnje te ugovaram kod poljoprivrednika kroz 2 godine još 160 ha za sadnju. Višnju preradjujem u vlastitom pogonu te ju dalje prodajem prehrambenoj industriji (tržište osigurano). Za 2009. god. planiram ugovoriti podizanje još nekih 30 ha kupine kod kooperanata. Ako bude sve uredu bit če i kooperacije sa povrčarima uskoro. Jabuku više neču sadit jer traži puno ljudske radne snage (problem je nesredjenog tržišta RH), dok je to kod višnje svedeno na minimum (čak je i berba mehanizirana). Å to se prinos jabuke tiče, prošle godine sam imao u prosjeku 40 t/ha, dok ove godine očekuje preko 50 t/ha. To bi bilo ukratko to.
 
P

Picek

Guest
kod koga si uzeo višnje ako se smije znati?
i usput, jesi več našao kakav tresač za berbu? :?
 
R

ROKI

Guest
Ugovorio sam sadnice u Kraš centru u Osijeku i nisu iz uvoza. O tresaču je još rano za razglabat, ali našao sam jedan za manje površine u Srbiji. Za svoje potrebe sam pregledao neke europske marke, ali za to još ima vremena. Tresač za mala gosp. do cca par ha se da napravit za vrlo male pare na šemu ekscentra i gurtne. Jel tvoja firma zastupa možda kakve tresače?
 
L

lješnjak

Guest
Roki, odakle si ako nije tajna. Zanima me jer se dvoumim što posaditi na 2,5 ha zemlje koji kupujem ovo ljeto. Možda da uđem u neku kooperaciju s tobom?

Na koji način prerađuješ višnju? Čitala sam da je cijena višnje Maraske ove godine prilično niska. Koja je tvoja otkupna cijena?
 
R

ROKI

Guest
Ja sam iz Vinkovci, a firma mi je u Sl. Brodu. Ukratko: pranje, kalibraža, izbijanje koštice, smrzavanje (svaka se smrzava zasebno pa izgleda kao bombon u kutiji-ROLEND ili 1 klasa) i preša u vidu kaše. 3,40 + PDV , 50 % isplata prije berbe ostatak 10-15 dana nakon predaje robe. Tako je bilo ove sezone. Cijena se vrti uvijek oko 3 kn, a oformi se tek bred samu berbu.
 
K

krx pozega

Guest
E sad ovako Roki ja također pripremam zemlju za vočnjak...kod nas u Požeštini se dosta sade višnje mislim da kooperiraju sa nekima iz Orahovice ti vjerojatno znaš...nego ti meni ovako reci
Koliko kila višanja po stablu je nekaki prosjek,koliko stabala po hektaru,koliko ti može ostati para po hektaru,kolika su ulaganja po godini,kolika su početna ulaganja te knakon koliko sezona se očekuje puni rod i koliko tako dugo vremena...uf...koliko pitanja..e da kakva je to podloga M9
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
1. Autor Georg, u 13:17, 18-06-2007
Berač za višnje,
Nudimo za berbu višanja berač koji se kači za traktor (Imt 539 ili sl.). Brzina rada berača je 1-2 stabla u minuti i zamjenjuje veliki broj radne snage.
Sve informacije na mobitel: 098/932-9189

našao na http://www.seljaci...
 
R

ROKI

Guest
Krki znam za taj tresač i bio sam kod našeg čovjeka u Vojvodini koji ga je kupio od Petrovič Srbobrana (proizvodjač tresača) 2006. god. i imao je mana što je nakon sezone proizvodjač donekle i doradio. Ove godine je taj tip kupio još jedan tresač (doradjeni). Bio sam u Novom Sadu na sajmu sa proizvodjačem i uočio još nedostataka koji bi se trebali riješiti da bi stroj bio bolji i učinkovitiji. Za površine do nekih 5-6 ha je super.

Imam kooperanata i u požeškom kraju. Razmak sadnje: 5x3,5 m, 570 stabala/ha, urod na našem području: 15-20 t/ha, sadnica iz Kraš centra Osijek (sa njima sam ugovorio sadni materijal) košta 15 kn + PDV (Oblačinska na podlozi divlja trešnja). Još računaj pripremu terena za sadnju, stajnjak, kalcizacija, min. gnojivo i sadnja. Puni rod za 5-6 godina, a nasad traje 20-25 god. U prosječnoj god. imaš 5-6 prskanja, do 8-9 u nekoj "lošijoj" god., prihrana min. i fol. gnojivima, rezidba i to je to. Zaštita nije skupa, ako se gleda u odnosu sa jabukom. Kalkulaciju zarade si radiš sam jer ti znaš koliko ti je nasad financijski "opterečen" tj. dali si šta uzeo na kredu vezano za njega (mehanizacija. sredstva za podizanje nasada...). Uglavnom zarada nije loša. Cijenu sam naveo u prethodnom komentaru.
 
R

ROKI

Guest
Bobo o tom sam tresaču pisao. To je slika sa prošlogodišnjeg sajma u Novom Sadu.
 
R

ROKI

Guest
Re: Vočarstvo

Dugujem objašnjenje za jabuku. M9 podloga je slabo bujna podloga i sadi se gusto. Moj prvi voćnjak je sadjen na razmak 3,5x1m ( 2850 sadnica/ha ), a mladji nasadi su sadjeni na 4x1m ( 2500 sadnica/ha ). 3,5-4m je razmak izmedju redova, a 1m unutar reda. Podižu se i nasadi sa 5000 sadnica/ha što je vrlo gusto. Kod mene je krošnja formirana na visinu od oko 2-2,15m tako da se sve bere sa zemlje. Korjen 9-ke je jako mal i slabo prodire u zemlju stoga ju se nepreporuča saditi bez sustava navodnjavanja. Uzgojni oblik u mom voćnjaku je vretenasti grm. Idealan broj plodova po stablu je oko 120-130 komada. 9-ka se sadi uz žicu tako da kroz svaki red imamo armaturu i 4 žice na koje se jabuka oslanja. Ostvarivi urod: 4-6 vagona /ha (jasno uz puno ulaganja i truda).
 

Najnoviji postovi

Na vrh