• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ali ako piše 1l/ha znači to treba aplicirat na 1ha ravnomjerno
nema veze sa 100 ili 1000 l vode
ali lakše je sa više vode ravnomjerno rasporediti

barem ja to tako vidim
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ali ako piše 1l/ha znači to treba aplicirat na 1ha ravnomjerno
nema veze sa 100 ili 1000 l vode
ali lakše je sa više vode ravnomjerno rasporediti

barem ja to tako vidim
Ako piše 1 l/ha - podrazumijeva se da koristiš 1000 l škropiva po hektaru.
Ako smanjiš količinu vode - količina sredstva ostaje ista.
Tako se radi kad je propisana količina sredstva po jedinici površine tj. po ha.
Kolega Royal Mayestic napisao je sve ispravno.
Tj. povećavaš količinu sredstva za onoliko za koliko se smanjio utrošak škropiva po hektaru,
ukoliko nije propisana količina sredstva po ha već koncentracija preparata.
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ne bacajte tako skupa sredstva:rolfer:
Radim to godinama i sam sam griješio,ako piše koncentracija na he 0.25% ili 2,5 kg na 1000lit vode.
Primjer 1 prskam protiv kruškine buhe i bolesti,količina vode mora biti velika pa onda koristim 2 atomizera x440 lit na 0.75he u sporohodnoj brzini i to je najbolje prskanje,koristim 1 kg po atomizeru ili 2kg na 0,75 he MANKOZEBA-PINOZEBA-CADILAC sve je to djelatna tvar mankozeb 80%
Primjer 2 prskam samo protiv bolesti optrčim s jednim atomizerom 440 lit na 0.75 he i opet stavim 2kg mankozeba.
Samo sam smanjio količinu škropiva a ostala je ista količina sredstva.
Godinama to radim i nemam nikakvih bolesti niti na kruški niti jabuki(krastavost)
Previše su skupa sredstva da bi bacali novac bezveze.
Nadam se da sam pomogao;)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ne bacajte tako skupa sredstva:rolfer:
Radim to godinama i sam sam griješio,ako piše koncentracija na he 0.25% ili 2,5 kg na 1000lit vode.
Primjer 1 prskam protiv kruškine buhe i bolesti,količina vode mora biti velika pa onda koristim 2 atomizera x440 lit na 0.75he u sporohodnoj brzini i to je najbolje prskanje,koristim 1 kg po atomizeru ili 2kg na 0,75 he MANKOZEBA-PINOZEBA-CADILAC sve je to djelatna tvar mankozeb 80%
Primjer 2 prskam samo protiv bolesti optrčim s jednim atomizerom 440 lit na 0.75 he i opet stavim 2kg mankozeba.
Samo sam smanjio količinu škropiva a ostala je ista količina sredstva.
Godinama to radim i nemam nikakvih bolesti niti na kruški niti jabuki(krastavost)
Previše su skupa sredstva da bi bacali novac bezveze.
Nadam se da sam pomogao;)
...da, tako se radi kad je propisana količina preparata po jedinici površine. Kad je propisana koncentracija preparata, a ne količina po ha - onda ako trošiš manje vode od 1000 l povećavaš koncentraciju sukladno smanjenom utrošku vode.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
količinu sredstva ostavljam istu
jedino radim isto kao i njoko
kad mi se ne da ili ne treba idem samo sa jednim atomizerom 450l
ali sredstva ide kao za 1000l
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Sve je isto ko i lani.
U istom postu ispravan izračun i pogrešna pohvala. Doza - koncentracija.Isto kao u Herbosovom katalogu iz 2011.g., strana 002. U opisnom dijelu dobro napisano a u tablici pogrešno. Tko ima katalog neka pogleda. I šta sad, jer piše i ovako i ovako. Ljudi obično gledaju tablicu ali je tamo pogrešno.
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Nas su učili da ako na sredstvu piše 0,2 znači dvi kile ili litre po hektaru sa utroškom vode od 1.000 lit ako smanjiš vodu sredstvo i dalje ostaje jednako samo je jača koncentracija govorimo o nasadu u punoj vegetaciji. Tako i radim npr cuperblau 0,5 posto na 0,7h atomizer 100 lit 4x ja stavim kilu po atomizeru točno bi bilo 0,875 kg ...


dakle ako pise 0,2% to je 2 kile /ha, a relevantna količina vode 1000 l

znači da je to omjer. Uvijek kada smanjujete količinu vode povećavate količinu

sredstava.....za koliko???

za onoliko koliko ste smanjili vodu. Ako ste sa 1000l smanjili na 500l (to znači

za 1/2) za toliko morate da povećate količinu sredstava.

Pola od 2kg je 1 kg!!!

Dakle ako radite s 500l morate dodati još 1kg da bi koncentracija bila

zadovoljena.....

evo jedan link interesantan nadam se da će Vam pomoći u nekim nedoumicama

http://agroekosavjeti.com/vinograd-i-vocnjak/podizanje-vinograda/mali-savjeti-pri-zastiti-vinograda/
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
dakle ako pise 0,2% to je 2 kile /ha, a relevantna količina vode 1000 l

znači da je to omjer. Uvijek kada smanjujete količinu vode povećavate količinu

sredstava.....za koliko???

za onoliko koliko ste smanjili vodu. Ako ste sa 1000l smanjili na 500l (to znači

za 1/2) za toliko morate da povećate količinu sredstava.

Pola od 2kg je 1 kg!!!

Dakle ako radite s 500l morate dodati još 1kg da bi koncentracija bila

zadovoljena.....
...apsolutno točno
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
količinu sredstva ostavljam istu
jedino radim isto kao i njoko
kad mi se ne da ili ne treba idem samo sa jednim atomizerom 450l
ali sredstva ide kao za 1000l

da, ali to nije isto!!!!

pretpostavka jednostavna npr, dali je učinkovitija aplikacija s 750 -1000l vode

ili s 440l???

jednostavno biljka ne dobija zadanu količinu škropiva.

S koncentracijom je lako raditi ovo puta ono jednako to!!!

neznam jestel pogledali predloženi web????
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
da, ali to nije isto!!!!

pretpostavka jednostavna npr, dali je učinkovitija aplikacija s 750 -1000l vode

ili s 440l???

jednostavno biljka ne dobija zadanu količinu škropiva.

S koncentracijom je lako raditi ovo puta ono jednako to!!!

neznam jestel pogledali predloženi web????

ja sam čitao i koliko sam shvatio piše onako kako sam i napisao,koliko god da vode trošiš količina sredstva ostaje ista jedino što se automatski poveća koncentracija kad se smanji količina vode. količina sredstva po hektaru ostaje konstantna.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
dakle ako pise 0,2% to je 2 kile /ha, a relevantna količina vode 1000 l

znači da je to omjer. Uvijek kada smanjujete količinu vode povećavate količinu

sredstava.....za koliko???

za onoliko koliko ste smanjili vodu. Ako ste sa 1000l smanjili na 500l (to znači

za 1/2) za toliko morate da povećate količinu sredstava.

Pola od 2kg je 1 kg!!!

Dakle ako radite s 500l morate dodati još 1kg da bi koncentracija bila

zadovoljena.....
Mislim da nisi u pravu.
Ako je 2 kg/1.000 lit koncentracija od 0,2% onda je i 1 kg/500 lit. i dalje 0,2%, a ovo što si ti napisao 2+1 kg/500 lit. je 0,6%. :scratch

Naime, malo je nastala zbrka kod preporuke primjene sredstava.
Pravilan način označavanja je uvjek kg aktivne tvari/ha.
Ovo o koncentracijama je samo konfuzija (pogodno je samo kod sredstava koja bi u visokoj koncentraciji izazvali palež lista - ovo je slučaj kod folijarne primjene gnojiva, dok je to kod zaštitinih sredstava vrlo rijetko).

Evo navodim primjer primjene Winnera (Folpet+Al. fosetil); iako je za vinovu lozu, jedan je od rijetko korektno napisanih uputstava:
- 0,3-0,4% za suzbijanje plamenjače (300-400 gr./100 lit. vode) i onda napomena da se koristi 1.000 lit. vode/ha ali je navedena i fenofaza (F do J), kada se zbog volumena lisne mase i mora koristiti 1.000 lit. vode, da bi tretiranje/pokrivanje lisne mase bilo uspiješno. Znači troši se 3-4 kg/ha aktivne tvari. Ako bi se i išlo i sa manje vode (700-500-300 lit/ha) svejedno i dalje ostaje 3-4 kg/ha aktivne tvari. Manja količina aktivne tvari po ha jendostavno ne daje zadovoljavajući učinak.
- za suzbijanje crne pjegavosti preporučena je količina od 1,5 kg/ha ili 15 gr./100 m2, međutim kako se primjenjuje u fenofazama D-E (kada je manje lisne mase) utrošak vode je 500 lit./ha pa je i dalje koncentracija 0,3%.

Eto, ovo sa koncentracijama često navodi na krivi put.
Sve mjere u preprukama dane su na standardnu količinu vode (v.loza 1.000 lit/ha; ili posebna napomena kao što je Winner za crnu pjegavost; u voćarstu 1.500-2.000 lit...).

Ako se vratimo na jabuke, kod Folpana piše 0,2%. Ako je standard 2.000 lit/ha onda je to 4 kg/ha aktivne tvari. Ako se ide sa 1.000 lit. vode/ha onda i dalje ide 4 kg/ha (jer je toliko aktivne tvari potrebno za 1 ha jabuke za učinkovito suzbijanje čađavosti), jedino što je koncentracija sada 0,4%. (valjda nije fitotoksičan :?).
Iako je trend samnjenja količine vode (od prskalica na atomizere) kod primjene kontaktnih fungicida izrazito je važno dobro pokriti cijelu lisnu masu pa to smanjenje upotrebe vode ima svoju granicu.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Bobo, to, to i to.
Naravno da će svako raditi onako kako hoće ili misli da je najbolje ali ovo je ispravno po svim kriterijima. Ranije ste miješali i koncentraciju i dozu, i postotke i razlomke, ...
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
ja sam čitao i koliko sam shvatio piše onako kako sam i napisao,koliko god da vode trošiš količina sredstva ostaje ista jedino što se automatski poveća koncentracija kad se smanji količina vode. količina sredstva po hektaru ostaje konstantna.

to smo razglabali već jednom i ja se slažem sa danetom, bobom i ostalima. kvaka je po meni u pravopisnoj grešci na uputstvima. trebalo bi pisati ( bar ja tako mislim ) upravo to što je dane napisao da se sa smanjenjem vode automatski povećava i koncentracija sredstva. međutim piše upravo onako kako piše i po tome bi bio upravu royal m. ( a i sam sam tako shvatio u prvi mah ) da ako smanjuješ vodu povećavaš konc. ja radim na prvi način i mislim da je to OK i nemam problema,..

ali...

uzeo sam herbi 4 ( izvanredna stvar moji voćari i svakom bi ga preporučio ) i tamo ide mala količina vode, ali i jako velika količina sredstva/konc. ( znači po tome bi royal m. bio u pravu ) i napravi odličan posao !!!!

he,he pa ti sad vidi što je točno!
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
royal m.dakle ako pise 0,2% to je 2 kile /ha, a relevantna količina vode 1000 l

znači da je to omjer. Uvijek kada smanjujete količinu vode povećavate količinu

sredstava.....za koliko???

za onoliko koliko ste smanjili vodu. Ako ste sa 1000l smanjili na 500l (to znači

za 1/2) za toliko morate da povećate količinu sredstava.

Pola od 2kg je 1 kg!!!

Dakle ako radite s 500l morate dodati još 1kg da bi koncentracija bila

zadovoljena.....

evo jedan link interesantan nadam se da će Vam pomoći u nekim nedoumicama

http://agroekosavjeti.com/vinograd-i-vocnjak/podizanje-vinograda/mali-savjeti-pri-zastiti-vinograda/

evo ja pročitao link

npr.ako ste do sada koristili običnu leđnu prskalicu, 100l vode i 200g pesticida sa shtill ovim raspršivačem će te koristiti 50l vode na istu površinu. obzirom da ste promijenili utrošak vode a da vam doza ostane ista morate utrošiti OPET 200g PESTICIDA!!!. doza ( pesticida ) OSTAJE UVIJEK ISTA A KONC. SE MIJENJA OVISNO O KOL. VODE .

po ovome na linku se ne mijenja količina sredstva. uvijek je ista i samo možeš manipulirati sa kol. vode.
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Mislim da nisi u pravu.
Ako je 2 kg/1.000 lit koncentracija od 0,2% onda je i 1 kg/500 lit. i dalje 0,2%, a ovo što si ti napisao 2+1 kg/500 lit. je 0,6%. :scratch

Naime, malo je nastala zbrka kod preporuke primjene sredstava.
Pravilan način označavanja je uvjek kg aktivne tvari/ha.
Ovo o koncentracijama je samo konfuzija (pogodno je samo kod sredstava koja bi u visokoj koncentraciji izazvali palež lista - ovo je slučaj kod folijarne primjene gnojiva, dok je to kod zaštitinih sredstava vrlo rijetko).

Evo navodim primjer primjene Winnera (Folpet+Al. fosetil); iako je za vinovu lozu, jedan je od rijetko korektno napisanih uputstava:
- 0,3-0,4% za suzbijanje plamenjače (300-400 gr./100 lit. vode) i onda napomena da se koristi 1.000 lit. vode/ha ali je navedena i fenofaza (F do J), kada se zbog volumena lisne mase i mora koristiti 1.000 lit. vode, da bi tretiranje/pokrivanje lisne mase bilo uspiješno. Znači troši se 3-4 kg/ha aktivne tvari. Ako bi se i išlo i sa manje vode (700-500-300 lit/ha) svejedno i dalje ostaje 3-4 kg/ha aktivne tvari. Manja količina aktivne tvari po ha jendostavno ne daje zadovoljavajući učinak.
- za suzbijanje crne pjegavosti preporučena je količina od 1,5 kg/ha ili 15 gr./100 m2, međutim kako se primjenjuje u fenofazama D-E (kada je manje lisne mase) utrošak vode je 500 lit./ha pa je i dalje koncentracija 0,3%.

Eto, ovo sa koncentracijama često navodi na krivi put.
Sve mjere u preprukama dane su na standardnu količinu vode (v.loza 1.000 lit/ha; ili posebna napomena kao što je Winner za crnu pjegavost; u voćarstu 1.500-2.000 lit...).

Ako se vratimo na jabuke, kod Folpana piše 0,2%. Ako je standard 2.000 lit/ha onda je to 4 kg/ha aktivne tvari. Ako se ide sa 1.000 lit. vode/ha onda i dalje ide 4 kg/ha (jer je toliko aktivne tvari potrebno za 1 ha jabuke za učinkovito suzbijanje čađavosti), jedino što je koncentracija sada 0,4%. (valjda nije fitotoksičan :?).
Iako je trend samnjenja količine vode (od prskalica na atomizere) kod primjene kontaktnih fungicida izrazito je važno dobro pokriti cijelu lisnu masu pa to smanjenje upotrebe vode ima svoju granicu.

evo dragi moji, da ne bi bilo "lupa ko Maxim po diviziji" dajem još jedan link pa ga mlko prostudirajte ( bobostar )

http://www.herbos.hr/Default.aspx?art=479&sec=203

zaključak : svakom na volji će biti odluka s kojom količinom "škropiva" će tretirati svoj voćnjak, vinograd.
ni sam ne poštujem količinu vode od 1000 l već koristim 800l/ha pa i povećam za neznatno koncentraciju.
koristim agromehanikin atomizer od 1000l koji i nema baš savršenu aplikaciju jer spada u hobi atomizere.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
evo dragi moji, da ne bi bilo "lupa ko Maxim po diviziji" dajem još jedan link pa ga mlko prostudirajte ( bobostar )

http://www.herbos.hr/Default.aspx?art=479&sec=203

zaključak : svakom na volji će biti odluka.....

Pogledao sam ovo na Herbos webu i potpuno je isto:
"Iz navedene tabele se može uočiti da ako se koriste raspršivači koji troše manje škropiva po hektaru,
tada treba povećavati koncentraciju sredstva za toliko puta za koliko se količina škropiva snizi
ispod 1.000 l škropiva po hektaru."

Ja sam napisao:
"Ako se vratimo na jabuke, kod Folpana piše 0,2%. Ako je standard 2.000 lit/ha onda je to 4 kg/ha aktivne tvari. Ako se ide sa 1.000 lit. vode/ha onda i dalje ide 4 kg/ha (jer je toliko aktivne tvari potrebno za 1 ha jabuke za učinkovito suzbijanje čađavosti), jedino što je koncentracija sada 0,4%. (valjda nije fitotoksičan :?)."

Znači ako umjesto 2.000 lit/ha vode potrošim 50% manje (1.000 lit) onda i koncentracija ide gore (sa 0,2% na 0,4%), ali uvijek je to 4 kg/ha aktivne tvari folpana, jer ako bi sada sa 1.000 lit išao sa koncentracijom od 0,2% onda bi to bilo samo 2 kg/ha aktivne tvari (nedovoljno).
;)
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Pogledao sam ovo na Herbos webu i potpuno je isto:
"Iz navedene tabele se može uočiti da ako se koriste raspršivači koji troše manje škropiva po hektaru,
tada treba povećavati koncentraciju sredstva za toliko puta za koliko se količina škropiva snizi
ispod 1.000 l škropiva po hektaru."

Ja sam napisao:
"Ako se vratimo na jabuke, kod Folpana piše 0,2%. Ako je standard 2.000 lit/ha onda je to 4 kg/ha aktivne tvari. Ako se ide sa 1.000 lit. vode/ha onda i dalje ide 4 kg/ha (jer je toliko aktivne tvari potrebno za 1 ha jabuke za učinkovito suzbijanje čađavosti), jedino što je koncentracija sada 0,4%. (valjda nije fitotoksičan :?)."

Znači ako umjesto 2.000 lit/ha vode potrošim 50% manje (1.000 lit) onda i koncentracija ide gore (sa 0,2% na 0,4%), ali uvijek je to 4 kg/ha aktivne tvari folpana, jer ako bi sada sa 1.000 lit išao sa koncentracijom od 0,2% onda bi to bilo samo 2 kg/ha aktivne tvari (nedovoljno).
;)

ha, ja pogrešio priznam:):prayer:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
E sada biraj; ćevapi i Žuja za ekipu ili "ban" na tjedan dana?
:weedman:
p.s. Ili bon za Kozum; može i to...

evo može kod mene,taman danas i sutra imam akciju u kafiću,uz litru i vodu porcija ćevapa u lepinji gratis:supz:
 

Najnoviji postovi

Na vrh