• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vučeni atomizeri

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Novi model je ugledao svjetlo dana i trenutno se prezentira na sajmu ViroExpo u Viovitici. Evo i prvih slika...













 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
čestitam kolega,to bi trebalo biti to,koliko vidim samousisni je,koliki je promjer ventilatora?
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
čestitam kolega,to bi trebalo biti to,koliko vidim samousisni je,koliki je promjer ventilatora?

815 mm, reduktor sa dvije brzine + neutralna, 40.000 m3/h

Isti model će biti dostupan i sa promjerom d. 712 mm.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
vidim da je kritika vrijedila pa su dizne sa vanjske strane kao na hardi-u

Da, na ovom modelu smo tako uradili da se vidi i ta mogućnost.

Tko želi da mu dizne budu sa druge strane samo treba naglasiti, 10 min posla i stvar riješena.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Svaka čast! To je prednost hrvatskog proizvođača i tržišta, kontakt sa kupcima.
 

Samo ladno

Novi član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
10
kolika ja potrebna snaga traktora ( kw ) za atomizer od 1000l a kolika za atomizer od 400l? To nisam video da je neko spominjao u prethodnim odgovorima.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
kolika ja potrebna snaga traktora ( kw ) za atomizer od 1000l a kolika za atomizer od 400l? To nisam video da je neko spominjao u prethodnim odgovorima.

Kapacitet rezervoara nije ključna varijabla koja utječe na snagu traktora. Ona utječe više u pogledu ukupne težine koju traktor mora nositi na hidraulici.

Sama snaga ovisi o modelu difuzora, tj. za što je namijenjen. A tu raspon može biti jako širok.

Nekoliko primjera:

1. standardni model za prskanje jabuka, bresaka i sličnih nasada - za sam difuzor je potrebno 30-40 KS
2. modeli za prskanje viših nasada (orah, lijeska i sl.) zahtijevaju snagu od 50-70 KS

Kod odabira opet treba imati na umu konfiguraciju terena, nagib i sl.
 

Samo ladno

Novi član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
10
Ok.U pitanju je gusti zasad jabuke na 1,5h.Atomizer agromihanikin noseni 400l sa lepezom ili kako se to vec zove od 170cm i vuceni 1000l isto agromehanikin sa lepezom 170cm.Izmedju ova 2 atomizera se dvoumim zbog toga me i interesuje potrebna snaga traktora.Teren je ravan.Takodje me iinteresuje da li ovaj manji atomizer moze da oprska isto kao veliki,odnosno da baci oko 1000l po h.Razlog je jer ovaj od 400l ima 65l pumpu a od 1000l 125l pumpu.Ne kontam kako to sve funkcionose?
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Ok.U pitanju je gusti zasad jabuke na 1,5h.Atomizer agromihanikin noseni 400l sa lepezom ili kako se to vec zove od 170cm i vuceni 1000l isto agromehanikin sa lepezom 170cm.Izmedju ova 2 atomizera se dvoumim zbog toga me i interesuje potrebna snaga traktora.Teren je ravan.Takodje me iinteresuje da li ovaj manji atomizer moze da oprska isto kao veliki,odnosno da baci oko 1000l po h.Razlog je jer ovaj od 400l ima 65l pumpu a od 1000l 125l pumpu.Ne kontam kako to sve funkcionose?

Staviš malo veće dizne (npr. 05), veći radni pritisak (cca. 12 bara) i voziš sporo (4-5 km/h) i dobit ćeš potrošnju između 900-1000 l/ha.

U svakom slučaju je bolje kod tako velikih potrošnji da je i pumpa jača jer radi pod daleko većim opterećenjem.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Evo i dva kratka videa...nije nas vrijeme služilo pa je bilo dosta teško napraviti nešto više od toga...
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=6GjRBMJ6e80[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=IOlFph7sgyY[/YT]


Radili smo sa nekih 70% kapaciteta difuzora...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Samo ladno

Novi član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
10
Staviš malo veće dizne (npr. 05), veći radni pritisak (cca. 12 bara) i voziš sporo (4-5 km/h) i dobit ćeš potrošnju između 900-1000 l/ha.

U svakom slučaju je bolje kod tako velikih potrošnji da je i pumpa jača jer radi pod daleko većim opterećenjem.[/QUOT


Prodavac mi kaze da to nema veze sa jacinom pumpe,jer pumpa na vecim atomizerima je jaca zato sto imaju vecu zapreminu!Koju jacinu pumpe bi ti preporucio?Kod nas nema strucnih prodavaca da i objasne ono sto prodaju,samo da prodaju pa ti se slikaj ako ti ne odgovara
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Prodavac mi kaze da to nema veze sa jacinom pumpe,jer pumpa na vecim atomizerima je jaca zato sto imaju vecu zapreminu!Koju jacinu pumpe bi ti preporucio?Kod nas nema strucnih prodavaca da i objasne ono sto prodaju,samo da prodaju pa ti se slikaj ako ti ne odgovara

S obzirom da kažeš da se radi o nasadu jabuke pretpostavit ću da ti je razmak između redova cca. 3.5 m. Brzina kretanja cca. 6-7 km/h. U tom slučaju trebat ćeš u minuti izbaciti cca. 38 l škropiva u minuti.
Ako uzmemo u obzir min. 12 dizni na atomizeru (6 sa svake strane) idealno će ti biti prskanje sa crvenom (.04) diznom sa 12 bara i dobit ćeš tu željenu potrošnju od 1000 lt/ha.

12 bara nije toliko zahtjevan pritisak da ga pumpa na atomizeru nebi mogla izdržati jer po tehničkim pravilima pumpa na atomizeru mora biti visokotlačna, što znači min. 40 bara.

Ako ćeš odabrati neku drugu diznu, manju onda ćeš morati ići sa puno većim pritiskom da bi dobio tu potrošnju što automatski dodatno opterećuje pumpu.

Što se tiče samog kapaciteta, ako ćeš uzimat nošeni onda min. 70 lt/min jer treba određeni protok biti rezerviran za mješalicu + nešto rezerve. Ako ćeš vučeni od 1000 litara min. 101 lt/min jer tamo većinom moraju biti dvije mješalice.

Nadam se da sam pomogao...
 

Samo ladno

Novi član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
10
Razmak izmedju redova je 3,5m kao sto si napisao,samo na atomizeru ima ukupno 14 dizni,7 sa svake strane.Hvala na odgovoru
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Razmak izmedju redova je 3,5m kao sto si napisao,samo na atomizeru ima ukupno 14 dizni,7 sa svake strane.Hvala na odgovoru

To ti igra ulogu samo u odabiru veličine dizne. U tom slučaju imaš 9-10 bara sa 04 (crvena) diznom ili 16 bara 03 (plava) diznom.
 

Samo ladno

Novi član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
10
Ok.hvala jos jedno.Verovatno cu pumpu od 85l/min ugraditi na noseni atomizer od 400l i to bi trebalo da bude ok.
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
atomizer

koji atomizer odgovara normama europske unije ,sa tri posude za pranje ruku ,pranje samoga sebe i spremnika za sredstva ili sa samo jednim spremnikom ,pitam radi kupovine na sajmu u osijeku
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
koji atomizer odgovara normama europske unije ,sa tri posude za pranje ruku ,pranje samoga sebe i spremnika za sredstva ili sa samo jednim spremnikom ,pitam radi kupovine na sajmu u osijeku


Evo jednog takvog, mislim da ovaj zadovoljava sve norme.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=hfH1UEiHggM[/YT]
 

bata75

Novi član
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
1
Da li neko moze da mi kaze iskustvo i misljenje o Dal Degan atomizeru od 1000l
Nasao sam ovaj video na internetu

[YT]www.youtube.com/watch?v=E-orPVCYwKI[/YT]
 
Na vrh