• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vučeni atomizeri

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Lijep pozdrav svima u grupi!

Vrlo rado bih se priključio diskusiji kao predstavnik Leška s obzirom da vidim kako mogu od prisutnih naučiti ponešto, a to je uvijek i više nego poželjno.

Slažem se sa većinom stvari koje su izrečene ovdje, ukratko da kažem kako se i sami smatramo početnicima koji trebaju informacije sa terena i to većinom kritike jer nam omogućavaju da brzo reagiramo i poboljšamo sitnice (barem nam ta fleksibilnost nije problem).

Nedostaci
-umjesto fiksne noge stalak sa kotačem
-zaštita izloženih djelova(ova pipa za ispuštanje sama zove da je se slomi)
-stepenica kojom se može doći do otvora

Slažem se sa svime, uočili smo te sitne nedostatke i u novoj sezoni imat ćemo podiznu nogu sa kotačem i ostale sitnice koje će sprječavati moguće lomljenje dijelova na atomizeru.
izbaciti usmjerivače i prekopirati ih od Hardy-a
Sa ovime se ne slažem u potpunosti, usmjerivači koje za nas radi jedna talijanska firma su dobili izuzetno visoke ocjene po pitanju učinkovitosti u Njemačkoj (zbog dodatka unutar samog difuzora koji je zadužen za distribuciju zraka).
Riječi poput inovacija,istraživanja, razvoj....molim te.
Piave,Agromehanika,Leško i Zupan(ali samo u početku) su nemaštovite kopije.
Ovo je također istina (izuzev možda "nemaštovite"), nemamo razloga lagati si... Nekoliko firmi u svijetu radi razvoj i istraživanje (Hardy i još možda jedna-dvije) jer si nitko drugi to ne može priuštiti. Čak i oni najveći koriste manje specijalizirane firme koje onda rade određena istraživanja i testiranja za njih. Pa nema onda razloga zašto i mi ostali nebi koristili dostupnu tehnologiju.
Ono što nas ostale može razlikovati jednih od drugih jest brzina prilagodbe u specifičnim situacijama, tj. na koji način odgovoriti i prilagoditi stroj za vas voćare.
Kad samo pogledate Zupan, Leško i većinu talijana vidite sličnosti u konstrukciji. Zašto? Jer je proizvođač rezervoara isti i upravo taj proizvođač rezervoara daje prijedlog i nacrt konstrukcije pa onda sličnosti postoje. Tako da tu nema puno filozofije. A da i ne govorim o komponentama (pumpa, filteri, elektronika, itd.) koje kupuje većina nas od nekoliko specijaliziranih inozemnih firmi koje pružaju isključivo kvalitetne komponente.

Generalno, treba se staviti na određeno mjesto i tamo raditi najbolje što znaš. Mi dajemo sve od sebe da atomizere poboljšamo i prilagodimo uvjetima u kojima većina naših voćara radi (agrotehnički i financijski uvjeti) i povratne informacije koje dobivamo sa terena nam daju razloge za optimizam.

Naših vučenih atomizera u Hrvatskoj zasad nema puno, nekoliko u Međimurju i okolici Pakraca i Koprivnice. Ali i po tom pitanju se događaju znakovite promjene.

U novu sezonu ulazimo malo agresivnije po pitanju prezentacija u voćnjacima diljem Hrvatske pa ovim putem pozivam sve zainteresirane na suradnju. Zajednički pristup je najbolji, nama trebaju informacije sa terena, kritike i savjeti, a za uzvrat će hrvatsko tržište dobiti atomizere koji će imati jako dobar omjer uloženog i dobivenog.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Još samo da dodam da se većina naših poboljšanja temelji (osim na informacijama sa našeg tržišta) i na povratnim informacijama sa njemačkih i austrijskih voćnjaka i vinograda. Tako da već sada poboljšavamo određene sitnice (većinom vezano uz besprijekorno zahtijevanu sigurnost na radu u Njemačkoj) i prihvaćamo tendencije u prskanju koje uvijek do našeg tržišta dolaze sa zakašnjenjem od nekoliko godina.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pozdrav i Vama Slafko,
Znači u skorijoj budućnosti nemremo očekivati tank za pesticide na izvlačenje i brzo kopčanje crijeva za punjenje? ;)
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Pozdrav i Vama Slafko,
Znači u skorijoj budućnosti nemremo očekivati tank za pesticide na izvlačenje i brzo kopčanje crijeva za punjenje? ;)

Brza spojka za punjenje je najmanji problem, to već imamo riješeno na ratarskim prskalicama. Može biti čak i jedna naprednija opcija, elektronski kontrolirano punjenje. Ukucaš koju količinu vode želiš napuniti (npr. 561 l) i elektronski ventil automatski zatvori punjenje.

Što se tiče eko-miksera (mješač za pesticide), tu je glavna prepreka što nemamo kuda smjestiti cijeli mikser. Mogućnost je da se poveća duljina atomizera što opet onda može prouzročiti probleme prilikom okretanja (nemaju svi velike zone za okretanje u voćnjacima).

Ali dajem riječ da ćemo nešto smisliti i po tom pitanju...
 
V

Vocmax

Guest
Leško se čini kao dobar atomizer sa solidnom opremom ,ali moram to vidjeti u radu i čuti iskustva. Zvao sam proizvođača i vrlo su susretljivi i prilagodljivi što se tiče opreme mogu ugraditi sve što kupac zahtjeva to mi se jako sviđa. Sad me zanima kako funkcioniraju usmjerivači i dizne smještene iza protoka zraka, hardi ih ima smještene ispred usmjerivača koliko sam vidio po slikama.
 
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
Leško se čini kao dobar atomizer sa solidnom opremom ,ali moram to vidjeti u radu i čuti iskustva. Zvao sam proizvođača i vrlo su susretljivi i prilagodljivi što se tiče opreme mogu ugraditi sve što kupac zahtjeva to mi se jako sviđa. Sad me zanima kako funkcioniraju usmjerivači i dizne smještene iza protoka zraka, hardi ih ima smještene ispred usmjerivača koliko sam vidio po slikama.

Koliko sam ja vidio "Leško" jedini ima dizne iza usmjerivača.
Ako uzmemo situaciju sa malo bočnog vjetra,brzinu prskanja od4-5 km/h i dodamo da je usis zraka odozada dobijemo-problem.


Slafko, prekopirajte "Hardy"-usmjerivače i dobili ste dobar stroj, pored kojeg "Agromehanika" &"ostali" iz te klase,izgledaju kao šaka jada.

Pozdrav
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Onako malo mozganjem o aerodinamici, fizici, palačinkama i ...e nema palačinki ;) Dobiju to da dizna bez vanjskog utjecaja izbaci pravilno mlaz, kad taj mlaz uleti u zonu usisavanja ventilatora zbog položaja lopatica i planete zemlje, drugi udar zraka je razbija i jako usitnim i možda zbog toga dobije bolju pokrivenost škropivom na večoj blizini ventilatora, dok ona koja je ugrađena u sam ventilator (znate što mislim) pod barima izleti van i samo je vjetar ponese i odgura je dalje, pošto je kapljica veća može se desiti da se rasprsne tek na udaljenosti 2 m. To je isto kao i kod Stihl i Cifarelii leđnim atomizera, jedan radi iz sredine a drugi nabacuje sa strane :)
Vlasnicima ikebana voćnjaka, je bolje da što prije dobije širi spektar mlaza, dok ekstezivni nasadi i visoko stablašice je bolje malo kasnije. Čak i razmak reda tu ima značaj. Poz
Možda sam pogriješio kod razbijanja mlaza, možda je obrnuto ali tu ima nešto garant :)
 
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
Dobiju to da dizna bez vanjskog utjecaja izbaci pravilno mlaz, kad taj mlaz uleti u zonu usisavanja ventilatora zbog položaja lopatica i planete zemlje, drugi udar zraka je razbija i jako usitnim i možda zbog toga dobije bolju pokrivenost škropivom na večoj blizini ventilatora, dok ona koja je ugrađena u sam ventilator (znate što mislim) pod barima izleti van i samo je vjetar ponese i odgura je dalje, pošto je kapljica veća može se desiti da se rasprsne tek na udaljenosti 2 m.

O majke mi mile, ja sam se izgubio nakon prvog zareza.
:scratch
 
V

Vocmax

Guest
Ne bih ulazio previše u fiziku itd. što je bolje za moj voćnjak m9 jabuke međurednog razmaka 3 m visine 3.4 m usmjerivači i položaj dizni kakav ima agromehanika ( dosada iz vlastitog iskustva se pokazala dobro ) ili pak novi sistem ( još ne dokazani ) kakav posjeduje leškov atomizer. Šteta na 4 ha jabuka bi mogala biti velika zbog loše distribucije škropiva. Molim pomoć iskusnih voćara samo voćara.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Ne bih ulazio previše u fiziku itd. što je bolje za moj voćnjak m9 jabuke međurednog razmaka 3 m visine 3.4 m usmjerivači i položaj dizni kakav ima agromehanika ( dosada iz vlastitog iskustva se pokazala dobro ) ili pak novi sistem ( još ne dokazani ) kakav posjeduje leškov atomizer. Šteta na 4 ha jabuka bi mogala biti velika zbog loše distribucije škropiva. Molim pomoć iskusnih voćara samo voćara.

Kod naših difuzora se to vrlo lako promijeni, 6 imbus vijaka sa svake strane i premjestiš dizne u unutrašnjost za 10 min.

Ali po iskustvima mojih kupaca nekako se sve više preferira u zadnje vrijeme sa vanjske strane.

Ma najbolje da dođeš idući tjedan (npr. srijeda za kad prognoza kaže donekle suho i normalno vrijeme) i uživo isprobaš u nasadu jabuka... najbolje je uvjeriti se uživo
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Slafko, prekopirajte "Hardy"-usmjerivače i dobili ste dobar stroj, pored kojeg "Agromehanika" &"ostali" iz te klase,izgledaju kao šaka jada.

Na što konkretnije trebamo obratiti pažnju kod Hardyjevih usmjerivača? Možeš malo detaljnije specificirati?
 
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
Na što konkretnije trebamo obratiti pažnju kod Hardyjevih usmjerivača? Možeš malo detaljnije specificirati?

Ne želim biti naporan ali imajući u vidu kako je kritika utjecala na vas prilikom razvoja ratarskih prskalica...gdje ste "Agromehaniku" "pomeli", kao Međimurec moram biti posebno kritičan.

Hardi usmjerivači
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Ne želim biti naporan ali imajući u vidu kako je kritika utjecala na vas prilikom razvoja ratarskih prskalica...gdje ste "Agromehaniku" "pomeli", kao Međimurec moram biti posebno kritičan.

Hardi usmjerivači

Kritičnost je u ovom slučaju jako važno i cijenimo to. Hvala na dokumentu, uskoro bude nešto po tom pitanju...:D
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Kritike su urodile plodom pa evo mene opet sa prijedlogom unapređenja:





Molim razmišljanja po pitanju ovih dodataka na difuzoru sa usmjerivačima...

S napomenom da bi nosač dodatne dizne na gornjem deflektoru bio sa dvostrukom glavom tako da bi gore bile dvije dizne (zbog potrebe da se na vrhovima koriste veće dizne od ostalih na atomizeru - veća kapljica koja lakše dospijeva na sam vrh krošnje).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
He he, a šta sam vam pisao za Leška. Hi hi. Iskreno uopće ne poznajem ljude niti oni mene poznaju, ali sam vidio da se trude i da kombiniraju svašta. Vjerovao sam da imaju perspektivu i gle ;) Hvala uposlenicima tvrtke Leško.
 
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
......

To sad izgleda ozbiljno i vrlo dobro.
Riješite još one sitnice koje sam naveo na početku teme i dobili ste vrhunski stroj.

Dizne koje spominješ na vrhu puno su bitnije na atomizerima bez usmjerivača, samo što ja imam obične okrugle keramičke dizne(o,9 mm). Imaju puno uži i jači mlaz.

Sve pohvale.

A što da kažem....odustajem od "Zupana".
 
V

Vocmax

Guest
Usmjerivači izgledaju vrlo dobro Leško ima dobar stroj i što se tiče opreme i cijene. Mislim da će uskoro i najzahtjevniji kao ja biti zadovoljni:). Samo još pojačati prezentaciju stroja diljem Hrvatske da se voćari uvjere da je to vrhunski stroj jer to je ipak skupa proizvodnja za greške.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
He he, a šta sam vam pisao za Leška. Hi hi. Iskreno uopće ne poznajem ljude niti oni mene poznaju, ali sam vidio da se trude i da kombiniraju svašta. Vjerovao sam da imaju perspektivu i gle ;) Hvala uposlenicima tvrtke Leško.

Hvala na pohvalama, trudimo se koliko je moguće u ovim našim uvjetima i nastavit ćemo! :D

To sad izgleda ozbiljno i vrlo dobro.
Riješite još one sitnice koje sam naveo na početku teme i dobili ste vrhunski stroj.

Ostale sitnice se već nadograđuju i u prvom mjesecu će sve biti posloženo. Uz još poneku sitnicu predloženu od ostalih kupaca i forumaša.

Usmjerivači izgledaju vrlo dobro Leško ima dobar stroj i što se tiče opreme i cijene. Mislim da će uskoro i najzahtjevniji kao ja biti zadovoljni:). Samo još pojačati prezentaciju stroja diljem Hrvatske da se voćari uvjere da je to vrhunski stroj jer to je ipak skupa proizvodnja za greške.
Upravo dogovaramo prezentacije po cijeloj Hrvatskoj za 2012. i tu smo otvoreni za suradnju jer trebamo pronaći dobre ljude koji su voljni ustupiti svoj nasad kako bi što više voćara i vinogradara vidjelo naše atomizere u radu...
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Zaboravili smo se osvrnuti na jedan bitni detalj, a to je distribucija zraka (ravnomjerna)...

Da bi se dobila ravnomjerna distribucija zraka (dolje-sredina-gore) koriste se unutarnja krilca koja su zaobljena i gusto poslagana...

Ovo je noviji pristup toj problematici i trenutno je u procesu patentiranja. Dosad su reakcije veoma dobre i čak su zahtjevni Nijemci vrlo dobro prihvatili ovaj sustav (nakon nekoliko detaljnih testiranja i ispitivanja).

Evo i slike...

 

Najnoviji postovi

Na vrh