• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 6340

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
S vremenom tlak ulja pada radi većih zazora, a ne obratno ;)

Na nekim motorima to nije slučaj,ali svakako sam se krivo izrazio,mislio sam na "izbacivanje ulja ispod ležaja"

Evo nešto što bi moglo objasnit problem na traktorima koji troše više ulja, naravno uz potrošene karike.

Worn or Damaged Main Bearings

Worn or damaged main bearings throw off an excessive amount of oil
which flows along the crankshaft and is thrown up into the cylinders. The
amount of oil throw off increases rapidly when bearing wear increases.
For instance, if the bearing is designed to have .0015” clearance for
proper lubrication and cooling, the throw off of oil will be normal as long
as this clearance is maintained and the bearing is not damaged in any
way. However, when the bearing clearance increases to .003”, the throw
off will be five times normal. If the clearance is increased to .006”, the
throw off will be twenty-five times normal. When the main bearings throw
off too much oil, the cylinders are usually flooded with more oil than can
be controlled by the pistons and rings. This causes burning of the oil in the combustion chamber and
carboning of pistons and rings.
In a conventional, full-pressure lubricated engine a large loss of oil at the main bearings may starve the
downstream connecting rod bearings of lubrication to such an extent that sometimes, especially at low speeds,
insufficient oil may be thrown on the cylinder walls. This will cause the pistons and rings to wear to such an
extent that they will not be able to control the oil at high speeds. The effect of main bearing wear will be high
oil consumption.

Worn or Damaged Connecting Rod Bearings
Clearances on connecting rod bearings affect the throw off of oil in the same proportions as mentioned for main
bearings. In addition to this, the oil is thrown more directly into the cylinders. Worn or damaged connecting
rod bearings flood the cylinders with such a large volume of oil that the pistons and rings, which are designed
to control a normal amount of oil or a reasonable increase in the normal amount, are overloaded to such an
extent that some oil escapes past them to the combustion chamber and causes high oil consumption.
CAUTION - Insufficient bearing clearance can also produce piston, ring and cylinder damage as well as
damage to the bearing itself.



https://www.amsoil.com/techservicesbulletin/MotorOil/TSB MO-2004-04-03 Oil Consumption.pdf
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Ina super turbo koristim evo mislim 2 god i sasvim sam zadovoljan a sasvim malo je skuplji od super 5, a puuuno bolji od super 3.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Moj na 100 vur (interval) potroši oko 2litr, znači 15 litri kaj uzmem za servis, za zračni i u motor, još ostane možda pol litre do druge izmjene..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Moj potroši ustvari izbaca zavisno od opterećenja. Pod RD ode najviše a dok radim lakše poslove ne troši skoro ništa.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,227
Re: ZETOR 6340 MAJOR

Ja u svoje Zetore NIKAD ne dolijevam ulje od izmjene do izmjene..
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
A gle, realno ne bi ni ja u svog trebao al volim da je oko max uvijek,Litru i pol tolko ima tolerancije.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Koliko znam serije xx20 i xx40 su specifične po tom trošenju ulja. Ima jednu uljnu kariku. Dok serije prije njih nema sa tim problema dok je sve kak treba.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
A jebla. Ne nadolijevat ulje pa onda za 5 dana sahranit motor... Motoru sigurno neće bit ništa ako ima ulja, bilo ono u njemu već 100h ili ti tek nalio... Ne provjeravati i ne održavati razinu ulja je logično, smrt za motor.

Bilo kako bilo, ovih dana budem izmjenio ulje i filter pa ćemo vidjeti.

Ovo za ležajeve ne znam, a to je neznatno ako kraj karika prođe ulje i baca ga na auspuh ili na iberlauf onda tu ide potrošnja, a ne na ležajevima, to bi trebali biti leteći, jel?

A glede zazora i toga, motor dok je hladan je koliko toliko dobar. Svaki motor kojem su se karike stanjile/potrošile kada se zagrije i poveća se volumen termogrupe više ne brtvi kako spada i gubi snagu jer kompresija bježi u karter i onda dodatno izbija na mjerač ulja. A da ne govorimo o ulju koje ulazi u kompresioni prostor i izlazi na auspuh.

Imao sam priliku na praksi sastavljati malog Yanmara. Dali su mi da ga dovezem sa farme u 1 sporoj jer se dugačije nije mogao pokrenuti, palili smo ga sa start sprejem i kurblanjem dok nismo izvukli akumulator, kad je napokon upalio doslovno je išao na ulje... Crni oblak dima na auspuh ide i vidi se kako ulje šiba iz auspuha, doslovno šprica. To je totalno rasturen motor.

A ovo sve dok on može orati... Nema razloga da ga se dira, ulje samo nadosipavam i mirna bosna.

Dosada je poorao 19ha i pocuclao je oko 4 - 5 litara ulja, ako on već cucla 2% od potrošenog goriva to je negdje tu...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Probaj kupit ulje 20w50,to je malo gušče,i za motore koji su "potrošeni"..
I mene muči potrošnja ulja na Perkinsu 75ks,kad radim teže poslove,oranje,malčer,,traktor dimi na iberlauf non stop,nekad i jako,ali onda smanjim gas i manje dimi..Odlučio sam da čemo otvorit motor i pogledat karike,ako je koja pukla,ili su potrošene idu nove karike,glava če se sredit i dizne odma,pa kak mu bude..Isto mi ga šteta otvarat jer ima snage,dobro pali i sve je kako mora bit,ali troši ulje,a nije ni ulje tako jeftino da ga se doljeva bezveze..
A baš danas sam kupio to ulje 20w50,sutra ču ga ulit,pa da vidim ako če bit kakve razlike ili ne..
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Ne znam za jedan, ali vjerojatno pola od ovoga. 1100kn oba dva za ovaj plug u Laterna Agro gdje je i kupljen.
Aj pitaj ponovo jer ovo nije dovoljno ni za jedan [emoji4] nije ista cijena kad kupujes s plugom ili naknadno. Onda je dodatna oprema, a sad su ti rez. dijelovi.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Slažem se da je generalka najbolje rješenje potrošnje ulja, al' gledam da dosada i nije toliko puno ulja popio, a sad dok mi treba ne isplati mi se da ga otvaram, kad završi oranje onda možda bude otvaranje i full generalno, al' o tom po tom. Zasada ništa još.

Danas pred završetak njive, plug neće ići duboko... Razlog, ručica od načina reakcije hidraulike uopće ne radi jer je otpala ona poveznica koja spaja ručicu i taj mehanizam. Pa sam ja malo to pogurao da bude u 'M' (Da ta poluga bude uspravno) položaju kako sam čuo da je dobro orati i plug neće dublje od gležnja u brazdu da si bog, a mehanizam je zapekao da se rukom ne može više vratiti u položaj u kojem je bio tako da je ispalo čitavo s*anje. To je bilo odvaljeno kad smo ga kupili samo nismo znali, ručica je išla u prazno i to mi je bilo čudno, al' nisam imao pojma kako treba biti dok danas nisam išao malo vidjeti zašto plug tako sporo ulazi u zemlju i onda sam sve fino shebao...

Al' eto došao doma, sve rastavio i skinuo dolje, povario nazad, sutra ujutro sastavljanje pa ćemo vidjeti kako će ići.

I ako može objašnjenje gdje je šta? Znam da trebaju biti slova SMP valjda, M u sredini to znam, a ova druga dva i koje je šta?

@Holland
Kad budem navraćao tamo budem pitao, možda imaju mejl za upite?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Re: ZETOR 6340 MAJOR

Ima nekih mailova pa probaj. Ja zvao. Nebi ni zvao da nisam saznao cijenu zamjenskih pa se sjetih tebe i otkud to da su oni skuplji od orig. A ono sipak...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,079
D - Draft: regulacija vučnog otpora. Po uputama, preporučena pozicija za oranje.
P - Position: regulacija položaja. Pritisak treće točke na balansnu oprugu nema utjecaja na visinu poluga hidraulike.
M - Mix: kombinacija regulacije položaja s utjecajem pritiska na treću točku, koja podiže poluge.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Hvala ZJ.

Vidio sam u nekoj drugoj temu da je SMP u pitanju, a kod mene je sve izlizano pa ne vidim slova. Danas moram to sastaviti i natankati ulje u getribu jer je malo zasušila mašina pa slabije diže hidrauliku.

I jel mogu direkt spojiti mjerač goriva sa žicama dolje na plovak? Jel mi treba neki napon ili samo spojim one dvije kleme i onu treću smeđu što bi bila masa valjda? Jer me hebe ovo kad nemam mjerač kako spada, jučer sam ostao bez goriva, sve mislim, bit će, bit će pa trrt ostah u brazdi...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: ZETOR 6340 MAJOR

Ja uvjek orem na D, probao i na M isto ide dobro, ali malo da je kao bolje na D, za M piše da je to kad imaš kotač na plugu.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Sto se goriva tice tank je jako mali s tih 70 litara i lako se ostane bez istog, poznanik je na kraju cetvrte rali oranja u težim uvjetima ostao bez goriva s 6340 pa sad gleda prije svakih radova šibom jer ga je par puta vec prevario pokazivač i ispao si je bedast na pol table bez goriva.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
jučer sam ostao bez goriva, sve mislim, bit će, bit će pa trrt ostah u brazdi...

Dobro da nisam jedini. Neki dan stavim je... mobitel na mjerač i odem sijati ječam. Ni na kraj pameti da treba goriva dosipati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh