• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 6340

Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
@Zetorboy
Na 6340 se ugrađuje od '92 taj Jubana alnaser, provjerena informacija, doduše piše na njihovim stranicama pa sad...

Danas sam kupio bendix i sastavio alnaser sad se fino da okrenuti i rukom dok prije nije. Malo mi je zupčanik od rotora popapao kućište, doduše samo malo pogulio, al' ništa strašno.

Pošto sam to radio navečer nisam stigao staviti alnaser na traktor pa će to sačekati koji dan dok otopli jer sam usput u Sekri uzeo i instalaciju za IMT 540 pa ću se malo pozabaviti time u sljedećem periodu.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,586
Pa nezz, mi smo to dosta brzo mijenjali da se ne podrobi nesto

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk

Ja otkako radim sa traktorom znam da se tako vozi, sa tim cukanjem.. Nikad mi nije bilo jasno zašto je to... Sad mi je jasno, sad ću samo razmišljati o tome :mur::mur:
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Zanima me kod štelanja ventila šta se u manualu podrazumjeva "kod promjene smjera klackalice"

Znači kad mi se otvori usisni na 4. glavi štelam prvu i obratno ili kad bude na vagi između usisnog i ispušnog ili šta?

Vjerojatno ću zvati kolegu mehaničara da mi pomogne kad budem šlajfao ventile, al' me sad baš zanima ovo, jer nikako ne mogu skužiti šta oni time žele reći: "Kod promjene smjera klackalice"...

Znam da ide onaj neki redosljed 1 - 4 - 3 - 2 ako se dobro sjećam, al' više nisam ni sam siguran...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
AirBoX , jednostavna je to priča ispričana desetke puta na forumu , potraži na jutubu , ako ti nije jasno daj link filmiča kojeg si gledao pa idemo u detalje .
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ja sam samo jednom štelao ventile na praksi na mom IMT-u kad smo radili generalku, a on je troklipna mašina, o 4-klipašima se sjećam nešto sitno sa 'Alata i strojeva' iz škole. (Završio za fitofarmaceuta, al' sam na praksi u zadruzi tokom zime 4 mjeseca bio u radionici)

Ubiti kad mi se krene otvarati usisni ventil na 4. glavi, štimam usis i ispuh na 1. usis na 2. i ispuh na 3. Okrenem radilicu za 360° da mi se krene otvarati usis na 1. onda štimam ovo što je ostalo na 4. 3. i 2.

Tako sam barem vidio sad u skripti koju sam imao i pogledao sam jedan video na jubitou.

Striktno ovaj -> https://www.youtube.com/watch?v=ywPAjyMQ-C4

Al' ću svejedno zovnit kolegu da pripomogne, a ujedno da vidim kako to ide iz prve ruke.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo opet mene s novim pitanjima haha

Dali ima potrebe da imam relej spojen na alnaser? Ja imam spojenu 18-icu za vw i mislim da mi to sranje uopće ne treba i da mi zbog toga traktor neće paliti...

Na ključ mi traktor ne pali, samo klikne relej i to je to. Kad ga spojim šarafcigerom samo vrti ne izbacuje mi bendix, a kad skinem alnaser dolje i samo spojim sa kablovima '-' na kućište alnasera i s '+' spajam minus i onu malu klemicu na alnaseru, izbacuje bendix i okreće ga, a na traktoru neće.

Kad vratim na traktor na ključ samo klikne taj relej, a na šarafciger samo okreće bez da baci bendix.

Na relej mi je spojena smeđa žica iz kabine, smeđa ide sa releja na klemicu na automatu, druga smeđa mi ide na negativni pol i jedna mala bijelo-zelena na šaraf od "poklopca" koji se steže sa onim brezonima.

Znači problem je vjerojatno u tom releju jer ne izbacuje bendix, sad dali se to gov*o može premostiti da njega ni nema ili on mora tu biti, mada vidim da je to neka seljačka tehologija jer Zetor sigurno nije stavaljao 18-icu od VW-a xD

Pomagajte drugovi! Sutra mi izlazi geodeta za zemlju za dodatnih 9ha i to onda treba orati, a ja sam u kvaru kojeg bog ne može skontat. A sad mi nitko od poznatih mehaničara ne može do petka doći :/

Znači u privitku se vidi kako je to spojeno (Ove 2 zadnje slike je stari slikao pa nemojte kukati zbog kvalitete xD)
 

Prilozi

  • cp021015-relay-18-vw-audi-passat-jetta-golf-gti-cabrio-mk3.jpg
    cp021015-relay-18-vw-audi-passat-jetta-golf-gti-cabrio-mk3.jpg
    15.6 KB · Pregleda: 77
  • 20151113_103859.jpg
    20151113_103859.jpg
    44.1 KB · Pregleda: 101
  • 2016-01-08 16.17.25.jpg
    2016-01-08 16.17.25.jpg
    28.3 KB · Pregleda: 100
  • afterfocus_1452269399626.jpg
    afterfocus_1452269399626.jpg
    19.7 KB · Pregleda: 99

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: ZETOR 6340 MAJOR

Dali je automat ispravan,jer on izbacuje bendix na okret ključa.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Možda ti je akumulator u k...cu tolko da neće alnaser ni pokrenut. To se nama dešava na 4320 kad akumulator pukne, a to je svake 2 godine :D: sam školjca na alnaseru a života ni za lijek nema
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Automat bi trebao biti ispravan jer izbacuje kad je alnaser spojen sa kablovima (klemama) i na akomulator.

Akumulator punjen i daje napon od 12.76V, spojen sa kablovima i Topla 100Ah 1000A aku od IMT-a i nema šanse da okrene na ključ, al' na direkt sa šarafcigerom okreće i sa jednim akumulatorom.

Sad jedino da odem kupiti taj usrani relej pa da vidim da nije do njega. Inače, relej na okret ključa spoji ilitiga škljocne al' ništa drugo, a automat bi prvo trebao izbaciti bendix pa da ga zavrti, al' od toga se ništa nedogađa.

E sad uvijek postoji ono ali... Prilikom skidanja alnasera sam slučajno odvrnio i ovaj manji bakreni šaraf na automatu, al' sam ga bez problema vratio nazad tako da ne znam da sam tu baš nešto shebao.

@gogo
To je od ispuštanja vode jer mi je sistem hlađenja/grijanja pun hrđe. :)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Znači,hrđa je,ali nije od onog kaj sam ja mislio,a to je da filter nije bio promijenjen od 2002. :)
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Da te ne jebe sklopka za isključivanje napona? Jesi probao tam viditi šta je, da možda tu ne gubi kontakt? Zna se i tam dreka nakupiti
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nije, nije... Sve sam filtere izmjenio u međuvremenu.

Nije ni ona krivac jer kažem, struje ima, ali najvjerojatnije da je relej u banani. Probat ću zvat ove gdje sam uzeo traktor da pošalju oni nekoga ako bude na terenu, jedino još njih nisam zvao :/ Ne znam više šta je... Već 3 dana se s tim zahebavam i nikako ga namjestiti da radi. Jedino sad još sumnjam na taj relej, ne vidim šta drugo može biti jer žica sa bravice ide na relej i sa releja na onu žabicu/klemu koja je zadužena za aktivaciju automata/bendixa.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Jbg kolega, ja sam ti rekao na početku da budeš sranja imal, sve sam to prošao manje više pa znam kak ti je :( Kod mene je bar novi alnaser stavljen, jel se stari zapalio, pa još s tim nisam problema imao :) jesi riješio šta s onim crijevima za gorivo i kaj oko tog čačkao?

Evo jedne moje kombinacije s berbe :)
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Hahaha dobro da takvo što ne prdne dok ima posla, sad ovo i nije neka greda jer sam dobar dio već odradio, al' sutra stiže nova zemlja za obradu, a ja sam u kvaru... Mada ću svejedno morati sačekati da smrzne ili da se malo prosuši zemlja.

A jbg, ovo niš' nebi bio problem da ovaj seronja nije drkao tamo di ne zna... On je ubiti stisnio kvačilo i verglao. Traktor je bio u brzini i kaže "kao" da mu je noga kliznila sa kvačila i on je pustio ključ i opet zaverglao i tu je vjerojatno i polomio taj zupčanik na bendixu jer je otpor bio prevelik...

Pa izmjenio sam onaj nepovratni ventil jer je novi 7kn bio xD A kada sam izvadio stari vidim da je onaj feder unutra zahrđao pa je možda samo to u pitanju.

A pravi test će biti kada upalim traktor i ostavim ga preko noći, ako kresne bez gasa i puno verglanja znači da je ventil bio krivac.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,328
Plus na pobudu ili probir lampa na izvod relea koji vodi na pobudu i sve ti bude jasnije.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kako spajaš sa šarafcigerom trebalo bi mala žica koja ide na automat anlasera i šaraf na automatu na kojeg dolazi kabel i z akumulatora .
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
E ja baš nisam tako... Nego mali i veliki šaraf na automatu... A jesam moron, nije ni čudo zašto nije izbacio bendix. Javio sam starom kad dođe kući da proba tako spojiti pa ćemo vidjeti ako bude danas uopće probao, šta kaže zekan. Sutra idem kući pa ću pogledati opet.

Kako god, sumnjam na taj relej. A nitko mi nije dao informaciju dali on treba biti tu ili ne?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ako je Zetorova brava onda ti netreba na jednom 7341 nema releja i pali bez problema godinama jedino izbačen(premošten) prekidač na ručici mjenjača da kod paljenja nemora mjenjač držati u desno .
 

Najnoviji postovi

Na vrh