• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 6340

Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nema ni za Ruse utega na njuškalu, ovaj tvoj diler se ne javlja trenutno, al' sam našao iste IMT utege kao onaj moj jdan, samo ovaj veli da su 30kg i traži 7kn po kili, znači 210kn/kom, sad treba vidit jesul od 30 ili 25kg pa korekcija cijene i blizu su mi, u Gunji, nema puno jahanja i onda imam sve iste. Samo bi na svaki uteg navario kao zub na onaj unutarnji dio i taman bi bilo za ovaj Zekanov nosač.

A zašto nebi valjalo nabaciti utege na prednje felge? Misliš da bi ih razhebalo? Meni bi ionako trebalo samo za zimsku brazdu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,082
Bolji su utezi u felgi iz nekoliko razloga:
Ne povećavaju opterećenje glavčina, rukavaca, kad se traktor ososvi, ne lupaju po cijelom prednjem mostu, ne mijenjaju ravnotežu prednjeg i zadnjeg kraja....
Ovo je ujedno i nedostatak, jer nemaju krak kad se otraga na hidraulici nalazi dugački teret.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a kome su kad glavčine otišle radi utega ?
a rotirajuča masa , ogibljena masa , opterečenje upravljačkog mehanizna -
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,082
Glavčine nisu, ali rukavci jesu, kak i lageri na njima.

Rotirajuća masa...zanemarivo, prednja osovina je rijetko ogibljena, a s utezima može prednji kraj biti samo mirniji.
Opterećenje upravljačkog mehanizma je manje nego s utezima naprijed...

Imal sam takve utege u felgama na Štoreu, pa znam o čemu govorim.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Najjeftinije i najučinkovitije bi bilo gume napuniti vodom. Dal to vulkanizeri rade? Ili se da napraviti doma?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,082
Meni se to ne sviđa.
Gume treba puniti sa slanom otopinom (CaCl) ili tekućinom za stakla, kaj nije jeftino. Problem je kad se probije guma itd.
Ta vrsta utega je stalna, dok se standardne utege lako montira i skine prema potrebi.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Puknuti je rekel ono šta sam mislil. Malo je drukčije kod solca. Neznam kak bi to podnesli zubčanici u prvom mostu a nebi ni štel isprobavati.
Jednom je neko rekel da je jeftinije dati izrezati nove nego kupiti polovne. Zašto se nebi raspitao koliko bi došlo razanje sa plazmom i materijal ? Vidim da ti trebaju tek na jesen.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
A tko uopće radi takvo što? Jahanje do ZG-a me izađe kakvih 400kn sa gorivom i pljačkarinom plus nazad odmah trošim više gorive zbog tereta i odlazak po utege me izađe kakvih 1000kn plus dok mi to naprave, vamo - tamo, mislim da mi se baš nebi pretjerano isplatilo, možda negdje bilže da ima pa ajde, ali sumnjam...

A svi tako prodaju po 7kn/kg, ima i onih što prodaju za 10kn/kg.

Gledam da su mi ovi IMT-ovi blizu i možda bi ih mogao malo sputiti plus odmah u kešu dođem sa manjim novčanicama da buntić bude privlačniji xD morti mogu dobit za kakvih 5.5kn ili 6 kn
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,082
Vjeruj da to dupljakov most lakše podnese.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,334
Neznam baš, on jadnik podrobi ležajeve i bez utega svako malo.
Da su ti utezi bili savršenstvo nebi ti njih iz dvora dal ni po 20 kuna kila :eek::
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Carraro most izdrži 5-6 hiljada sati pod utovarivačem,i to svakodnevnog hebavanja...
A tegovi su zakon kod oranja,nikad ih nije dosta.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: ZETOR 6340 MAJOR

Kolega ima fenda iz 77' ko dučan i počeo je ovo prolječe puniti prednje gume vodom i veli preporodio se,radi u šumi najviše,vitlanje,transport.
Najesen če ju ispustit i to je to.
Ispalo je oko 180l u svaku prednju gumu,28cola su.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ni to nije loša solucija... Ima za kupiti nastavak za kompresor, a može i iz kućne izrade za punjenje vodom, e sad to bi se trebalo raspitat jel baš, baš voda ili ide kalcijev klorid?!

Ako je kalcijev klorid da se nabaviti materijal pa izmješati količina i lagano nafilovat gume. Meni najviše treba opterećenje na prednjem kraju jer mi konstantno šlajdraju prednji kotači, doduše ne kad uključim blokadu, al' odmah bi malo umanjio i potrošnu gorive.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,082
Kalcijev klorid je gušći od vode, pa se dobije veća masa utega nego samo vodom.

Carraro most ima, nažalost, kliznu šperu, a ne mehaničku, pa ti je to jedan od razloga proklizavanja.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
moj kolega je imal utege u kotačima(orginal) na 533 , tj. njegov tast ,
kasnije su uzeli mf 35 , posudili jednobraznog i derali jedan za drugim u jesenskoj brazdi .

ni jedan ni drugi nemaju šperu , 533 je vlekel svojeg kako i sve godine do sada a mf je brusil po gnoju ..razuman zaključek , utezi u kotaču , zamašna masa , moment inercije

priča bi bila idelna da svakh nekoliko godina nisu trebali prerešetati diferencijal 533-a

utezi svakako da , po potrebi , skidajte ih kad ne trebaju ..popravak prednjeg kraja na solcu je skup a kako ne kod dupljaka .
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kalcijev klorid je gušći od vode, pa se dobije veća masa utega nego samo vodom.

Carraro most ima, nažalost, kliznu šperu, a ne mehaničku, pa ti je to jedan od razloga proklizavanja.

Problem sa slanom otopinom je taj da će felge brzo prohrđati,pogotovo kod tubeless gume.
A njemu kotači šlajdraju jer nema dovoljno težine naprijed,nema špera veze s tim.
Ta špera je zakon,npr kad čupaš panj,traktor stoji a kotači se okreću,smotaš puni lijevi,puni desni,uvijek vuku obadva. Ako je mehaničko uključivanje,nebreš smotati,a ako je elektronika,onda ju isključi...

puknuti-sve je to skupo,ali ako traktor radi,isplati se popraviti,a ako ne radi,neće se ni razlohati...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,228
Jedino što nekad takva špera hoće proklizati i kad su kotači na ravnom, kad sam orao ilovak na uzglavnici nisu mi htjela oba kotača šlajdrati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,082
Jesi kad probal traktor s mehaničkim prednjom šperom? Možeš motati i s pravom šperom, jer ionak traktor stoji dok se kotači vrte.
Klizna špera je jeftinija od mehaničke. I uvijek se jedan kotač skliže (bolje reći vrti) više od drugoga.
I ona je bila jedan od razloga zakaj smo kupili Same, a ne Carraro traktor.

Glede CaCl, koliko traktora ima gume bez šlauha?
Uostalom, pol Amerike ima CaCl u gumama bez šlauha, pa ne mijenjaju želje svake godine.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Mah kako god, sračunao sam da mi stane 11 IMT-ovih utega na prednji nosač i najizglednije da ću skočiti do Gunje kad se vrnem s mora i kupiti koliko god ovaj bude imao utega i ćao đaci.

Punjenje guma tekućinama dali slanim ili slatkim, poslije samo hebada s tim.

I da, traktor mi je naprijed lagan kad idem sa rasipačem i imam kakvih 700 - 800kg ili više i sa punom prskalicom 600L na rupama moram polako jer mu lagano diže prednji kraj. Ne baš da ga prevaljuje, ali se osjeti da volan ide lagano.

I u oranju (zimska) mi prednji točak lijevi uvijek maltene vrti u "prazno" jer nema pritiska na njega toliko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh