• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ne napred,al najbrze u prvoj brzoj.
Sajla se veze za prednji nosac,ide ispod traktora i pricvrsti se lagano na onoj precki za donju vucu,pa preko poteznice na zadnjim rukama i ruke uzrak vecinom dokraja,pa vezes za debeli hrast ili grab,na kojem ti se inace osavlja,ovak ide i prednji i zadnji kraj u zemlju,i cupa i vuce cuda,a u breg da ne pricam.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Dobra taktika,istina da opterečuje hidraulik, prednji i zadnji kraj ali za silu je vrag i muhe kosal
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Imal sam dva komada extremno debela u potoku i virila su van samo malo,i probam normalno i nema sanse,osavlja se ili kopa,za takvo kopcanje mi je prical jedan covjek kaj si sve tak slajsa sa 533,i probal sam tak samo nisam imal nosac nego sam kopcal za prvu kuku i mislim si ako kaj pukne to budu sarafi kaj drze prednju kuku,i spera prva brza i lagano krenem,traktor se stisnul k zemlji i obadva su komada tak izasla van,i jos sam i odvlekel u brdo.
Dobro dojde kad nemas kak koji komad izvleci,samo napominjem tu nema cukanja,jer bi moglo kaj puknut!
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Ak sam si dobro zamislil kak je ta sajla provucena, znaci prek poprecne poteznice na rukama hidraulike, onda apsolutno nema veze kaj je sajla spojena za prednji dio traktora. Ak uzmemo cijeli traktor kak kruto tijelo onda je efekt potpuno isti da je sajla umjesto za prednji kraj vezana odmah za onu gredu dolje od donje vuce. To kaj vucna sila ide do prednjeg trapa ne pritisce prednji kraj prema zemlji. To bi imalo nekvog efekta kad bi sajla u liniji isla od prdnjeg kraja skroz nisko otraga direkt na trupac. Znam da ljudi koriste sistem vezanja kak sam opisal, ali iz razloga da si povecaju hod sajle prek hidraulike(princip kontra koloture)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sajla ide odispd precke donje vuce,i tu je samo priheftana sa onim komadom kaj drzi donju kuku,a tu ju priheftam da mogu skretat da ne pogulim ili nedaj boze ftrgnem koji daraf odispod.
Prednji kraj vuce,a ide preko zadnje poteznice na rukama da stisne zadnje kotace.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Velim, ako ide sajla prek poprecne poteznice i ona je dignuta iznad visine grede od donje vuce(tu se sajla lomi), onda pritisce jednako kao da je sajla svezana za tu istu gredu od donje vuce. Znaci samo u slucaju da je hidraulika spustena dole na nacin da je sajla u liniji sa prednjim krajem, onda ima i djelovanja na prednji kraj.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa nije fiksno vezana nigdje osim na prvom kraju,i kad povuces i sajla se napne jedino di vuce je prvi kraj,jer svugdje je slobodna do trupca.
Moze hidraulik biti spusten,al bolji grif ima ako se dignu ruke iznad visine prednje osovine,ako kuzis,nacrtaj si i zamisli sile i otpor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Baš me zanima kak onda rižiš taj traktor, jer sajla ima tendenciju vučenja prednjeg kraja sim-tam.
Ne vidim nikakve prednosti u odnosu na kvačenje sajle vrlo nisko, odnosno u nekoj točki ispod diferencijala.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Dosta sam si ja crtal u zivotu, zato znam o cemu pricam. Cim ti dignes hidrauliku iznad i sajla se nasloni na gredu donje vuce, efekat nestaje. Jer u tom trenutku oslonac postaje greda donje vuce. Kuzis...?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Poveca mi se vucna sila i prvi kraj ne ide u zrak ubrdo i po ravnom.
A skretati se moze,ne pod 90° al se moze skrenut,i puno manji traktori mogu puno vise povuc.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Prednji kraj nejde u zrak ako je sajla dovoljno dugacka i oslonac poprecne poteznice nije vislji od osi zadnje osovine. Caka je ta da ako prenosimo silu na prednji kraj, gubimo silu na straznjem kraju, al s obzirom kak je na tvom traktoru rasporedjena masa, to i nije tak bitno.
Meni se jako svidio sistem kod covjeka koji veze sajlu za donji kraj, sajla isto ide preko poteznice, s tim da zapravo to nije poteznica nego nosac/potkova od neke kosilice. Malo ispod trece tocke ima koloturu i na taj nacin moze si kod dizanja dovuc trupac pod taj nosac.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Meni je samo bitno da kopcim drvo sto blize traktoru,da mu mogu podic prvi kraj malo sa hidraulikom,opteretim zadnji kraj traktora i drvo mi ne struze prednjim krajem i ne zapinje za panjeve.
Mislim da se gubi vucna sila dugackom sajlom iza traktora,sto je drvo blize traktoru mislim da si jaci za povuc,ak se ne varam?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Dovoljno je zakapčiti sajlu čim niže na kuku i podići ju prečkom između stražnjih poluga.
Tak mi delamo dok treba poneko drvo povleči.

Nema potrebe za kvačenjam na prednjem kraju, jer se ne dobi nikaj, osim lošije upravljivosti.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A ako je neko deblje drvo,jel ti ne dize tako prednji kraj?
Ja to ne radim stalno,nego kod extremnih debljina,a moram ga maknut.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ normalno da Zetora a naročito 3 celindera kopčaš ipod getribe za prednju vuču da se ne diže jer ako kopčaš lanac za zadnju vuču i podigneš hidraulik sa trupcem on bi se digal a ovako se ne diže pa tak sem vukel skore sve hrastove trupce od 84-tih vučeš koliko može podnjeti rifna prije nego ju otrgneš .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Pa kaj nebi bilo isto da ga se veže za onaj kliček ispod getribe, kam se montira pomična poteznica?
Ne vidim u čemu bi bila razlika. Pa nije to kojn da ga vežeš za uzdu.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
x54mt4.jpg
[/IMG]
ZELENA linija- nema djelovanja na prvu osovinu
NARANCASTA linija- ima djelovanja na prvu osovinu
Tak je 100%, ako smo se od samoga pocetka dobro razumjeli.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tu di se lomi zelena linija nije fiksno vezana sajla,nego slobodna,i kad krenes cjeli traktor ide ka zemlji,a narancasta linija stisce prednju osovinu i mozda gubis grif na zadnjoj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh